Perigord i Dordogne: pomysły na wakacje we Francji

,
Perigord i Dordogne

Dordogne nie jest najbardziej znanym regionem Francji. Możesz być bardziej zaznajomiony z historyczną nazwą tego obszaru – Périgord. Jednak bez względu na to, jak ją nazwiemy, trzeba o niej opowiedzieć i ją odwiedzić! We Francji nie ma bowiem miejsca, którego nie można by odwiedzić, a jest tu wiele zamków, urokliwych wiosek, parków przyrody i rezerwatów do zwiedzania. Co robić w Dordogne, dowiesz się w tym artykule.

» Czytaj takżeWielka podróż samochodem po Francji

Wyjazd w góry Perigord

Nie można powiedzieć, że w Dordogne są wysokie góry. Są to raczej wzgórza Masywu Centralnego we Francji. Z drugiej strony właśnie to sprawia, że są one łatwe do przejścia dla niewprawnych piechurów. W regionie znajduje się kilkadziesiąt szlaków turystycznych o długości od 1,5 km do 30 km. Jeszcze na długo przed tym, jak turystyka piesza stała się popularna, pielgrzymi zmierzający do Santiago de Compostelo przechodzili przez lokalne miasta i wsie.

Wyjazd w góry Perigord

W każdym biurze turystycznym (office de tourisme) można kupić książeczkę z trasami wycieczek lub pobrać aplikację „Circuis Lot et Dordogne” i wybrać odpowiednią trasę na smartfonie. Przejedziesz przez maleńkie, przytulne wioski, zobaczysz stare młyny i będziesz podziwiać piękne krajobrazy.

Nawet na krótkie wędrówki najlepiej założyć wygodne buty, czapkę, okulary przeciwsłoneczne, wziąć krem, butelkę wody i kilka kanapek. Jeśli temperatura przekracza 30 stopni (co jest częstym zjawiskiem w tym regionie w lecie), lepiej przełożyć wycieczkę na inny dzień.

Skosztuj foie gras i innych przysmaków z Dordogne

Skosztuj foie gras i innych przysmaków z Dordogne

Jak każdy region we Francji, Dordogne ma swoje własne przysmaki. Najsłynniejszym z nich jest foie gras, czyli tłusta gęsia wątróbka. (W Alzacji toczy się dyskusja na temat regionalnej tożsamości foie gras, ale nie o tym teraz mowa). Zazwyczaj podaje się go na zimno jako przystawkę, z konfiturą cebulową lub figową. Ale są też gorące dania z foie gras. W Dordogne foie gras znajdziesz w każdej restauracji i butiku, możesz nawet udać się na farmę i kupić je bezpośrednio od producenta.

Wiele krajów zabrania produkcji gęsiego foie gras, ponieważ ptaki muszą cierpieć podczas karmienia. Gęsi muszą być karmione na siłę, aby ich wątroba się otłuściła. W regionie tym nie brakuje również foie gras z kaczki. Kaczki jedzą dużo i bez wysiłku ze strony właścicieli.

Nie brakuje tu również innych przysmaków z kaczki. Spróbuj magret de canard, piersi kaczki pieczonej w ziołach prowansalskich lub confit de canard, pysznego gulaszu z kaczych nóg. Jest też gésiers de canard, sałatka z kaczymi żołądkami.

Cassoulet

Cassoulet to kolejna słynna potrawa z południowo-zachodniej Francji. To biała fasola z kaczką, kiełbasą, a czasem wieprzowiną. Bardzo obfite i bardzo tłuste danie na chłodne jesienne i zimowe wieczory.

Dordogne słynie z orzechów włoskich; jest to najbardziej bogaty w nie region Francji. Nie zdziwcie się, jeśli orzechy włoskie znajdą się w każdym posiłku na pierwsze, drugie i trzecie danie. Znajdziesz tu tarte aux noix, gâteaux aux noix – ciasta i ciasteczka z orzechami włoskimi, wino orzechowe na aperitif i likier orzechowy na digestif.

Kolejną atrakcją kulinarną regionu są trufle. Ten słynny grzyb rośnie w tutejszych lasach. Dodaje się go do makaronów, kiełbasek, sałatek, a nawet deserów.

Kiedy nadejdzie czas na zakup pamiątek, nie wahaj się kupić butelki wina lub likieru z orzechów włoskich, kasztanów lub trufli. Używa się ich również do produkcji aromatycznego masła do sałatek. I, oczywiście, dżem i miód.

Rafting na rzece Dordogne

Rafting na rzece Dordogne

Spływy kajakowe na rzece Dordogne są popularnym zajęciem na tej rzece. Rzeka jest szybka, ale płytka, więc spływy kajakowe są przyjemne i pozbawione ryzyka. Przyjedź do miasta Vitrac, zaparkuj samochód i wsiądź do łódki! Sama rzeka prowadzi obok malowniczych wiosek i majestatycznych zamków.

Można zacumować, zatrzymać się, zrobić piknik i popływać w rzece. Wybór miejsca docelowego należy do Ciebie – na przykład Beynac jest oddalony o 15 km i 3 godziny jazdy. Jeszcze bliżej znajdują się inne miejscowości. Autobus odbierze Cię z ostatniego, wybranego punktu i zawiezie z powrotem na parking przy Vitrac. Komfort, sport, zabawa i zupełnie inna perspektywa.

Jeśli spływ kajakowy to dla Ciebie za dużo, możesz wybrać się na wycieczkę statkiem rzecznym z przewodnikiem po Dordogne. Łodzie są stylizowane na stare łodzie rzeczne. Wycieczki odpływają co godzinę z większych miejscowości, takich jak Beinac czy La Roque-Gajac.

Skosztuj lokalnego wina

Skosztuj lokalnego wina

Czym jest Francja bez wina? W regionie Dordogne znajduje się kilka regionów winiarskich. Przede wszystkim Bergerac z jego czerwonym wytrawnym winem. Monbazillac jest znany z białego, słodkiego wina. A Cahors jest tak ciemnoczerwonym winem, że w średniowieczu Anglicy nazywali je czarnym. Bardzo powoli traci kolor po rozcieńczeniu wodą.

W regionie znajdują się „drogi winiarskie” i liczne sklepiki z winami, w których bez trudu można znaleźć przyzwoite wino w cenie od 4 euro. W Bergerac otwarto nawet centrum promocji lokalnego wina, które mieści się na promenadzie w dawnym klasztorze. Cały czas odbywają się tam degustacje, a bardzo dobre wino można kupić po rozsądnych cenach, od 5 do 15 euro za butelkę.

Inną propozycją jest mały sklep z winami na głównym placu w wiosce Autoire, gdzie lokalni winiarze sprzedają swoje wina.

Odwiedź najsłynniejsze jaskinie na świecie

jaskinie

Wszyscy widzieliście ten obraz w podręcznikach do historii. Wszyscy słyszeliście nazwę „Cro-Magnon” (Homo sapiens), od której pochodzimy my wszyscy. Ludzie z Cro-Magnon zostali znalezieni w jaskini Cro-Magnon w Dordogne, skąd wzięli swoją nazwę. Jako pierwszy odkryto pochówek czterech dorosłych (mieli ponad 50 lat – ludzie żyli już wtedy wystarczająco długo) i jednego dziecka. Mieli przy sobie amulety, biżuterię i inne przedmioty z epoki. Znalezisko to ma około 30 000 lat. W samej jaskini znajduje się obecnie muzeum historii ludów pierwotnych, w którym można zobaczyć rekonstrukcje ich obozowisk i wykopaliska archeologiczne.

jaskinie in

Ludzie z Cro-Magnon wykonywali rysunki w swoich jaskiniach. Najsłynniejsze i najstarsze z nich znajdują się w jaskini Lascaux. Sama jaskinia jest obecnie zamknięta dla zwiedzających, ponieważ oddech ludzi jest szkodliwy dla zachowania malowideł w jaskini. Jaskinia ta została jednak w pełni odtworzona w Międzynarodowym Centrum Lascaux. W ciągu 5 minut zapomina się, że jest się w budynku, ponieważ temperatura, wilgotność i wszystko wokół całkowicie odwzorowuje oryginalną jaskinię. Można tu nie tylko zobaczyć malowidła w jaskiniach, ale także poznać historię starożytnych ludzi. Jeśli interesuje Cię ten okres w życiu człowieka, koniecznie odwiedź wystawę.

Gouffres de Padirac

Inną jaskinią, którą chcielibyśmy polecić, jest Gouffres de Padirac. Nie ma on nic wspólnego ze starożytnymi ludźmi, ale jest bardzo interesujący z geologicznego punktu widzenia. Na podejściu widać ogromną dziurę w ziemi – kiedyś nazywano ją bramą do piekła. Zejdziesz pieszo lub zjedziesz windą do tej przepaści na głębokość 130 metrów. Długie korytarze, wypłukane niegdyś przez burzliwą podziemną rzekę, ciągną się przez kilka kilometrów. Znajdziesz się w tym samym okresie geologicznym, w którym żyły dinozaury.

Następnie należy wsiąść do łodzi, aby przepłynąć około 500 metrów wzdłuż błękitnej, zimnej rzeki. Można odnieść wrażenie, że grecki bóg Charon zabiera Cię w dół rzeki Styks do świata podziemnego. Ogromne korytarze, stalaktyty, błękitne jeziora – to chyba najbardziej imponująca atrakcja przyrodnicza w środkowej Francji. Najlepiej jest kupić bilety z wyprzedzeniem, ponieważ konieczna jest rezerwacja zwiedzania.

Inne zajęcia w Dordogne

Simon Hermans

W Dordogne można także wybrać się na przejażdżkę starym pociągiem parowym z miasta Martel. To romantyczna podróż do XIX wieku, która trwa około godziny.

Popularną lokalną rozrywką są loty balonem. Płyń nad zamkami, wioskami i miasteczkami Perigord wcześnie rano lub o zachodzie słońca i poczuj się jak pionier. Można też przelecieć się małym samolotem lub paralotnią. Dordogne ma wszystko.

Miłośnicy dzikiej przyrody mogą wybrać się do lasu małp w pobliżu Rocamadour, rezerwatów przyrody, ogrodów zoologicznych i parków gadów. Nie będziesz się nudzić.

Jak dojechać do Perigord?

Jak dojechać do Perigord?

Najłatwiej najpierw dostać się do Bordeaux lub Caorle (do Caorle kursują pociągi) i wypożyczyć samochód. Do wielu zamków i wiosek nie można dojechać pociągiem ani autobusem. Samochód jest więc najwygodniejszym sposobem przemieszczania się podczas tej wycieczki. Sprawdź ten link, aby uzyskać najlepsze oferty wynajmu samochodów w Bordeaux i na stacji Caorle.

Najlepiej wybrać i zarezerwować nocleg na czas podróży z dużym wyprzedzeniem. W małych miejscowościach może się zdarzyć, że nie będzie można znaleźć hotelu lub pensjonatu, zwłaszcza wieczorem. Na szczęście w dzisiejszych czasach problem ten można łatwo rozwiązać dzięki rezerwacji przez Booking.

Dordogne: Wybierz hotel

» Czytaj takżeDokąd pojechać oprócz Paryża: jakie miasta we Francji warto odwiedzić?

Życzymy miłej podróży do prawdziwej Francji! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *