10 wskazówek przed wczasami w Palermo

, ,
Palermo

Palermo — stolica regionu Sycylia, portowe miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy. Znajdziecie tam piękne historyczne zabytki architektury, głośne i tętniące życiem bazary oraz miły słoneczny klimat. Stereotyp o Palermo jako miejscu znanym z drobnej i bardziej zorganizowanej przestępczości już dawno nie jest aktualny.

Jak poruszać się po Palermo

Piesze wycieczki po Palermo

Podobnie jak w większości miast, najlepszym sposobem na zwiedzanie Palermo jest chodzenie piechotą. Tylko poruszając się na własnych nogach będziecie w stanie samodzielnie odkrywać prawdziwe perełki miasta, wynajdywać ukryte pałace i kościoły, które w przypadku korzystania ze środków transportu łatwo jest przegapić. Stare centrum miasta, w obrębie którego rozmieszczona jest większość interesujących miejsc, jest dosyć rozległe, ale mimo to bardzo przystępne.

Wycieczki autobusowe

Co godzinę z Placu Politeama kursują dwa dwupiętrowe autobusy wycieczkowe. Cena biletów to 20 euro za bilet dla dorosłych i 10 euro dla dzieci (od 5 do 15 lat). Dostępne są także bilety rodzinne w cenie 50 euro, z których korzystać może do 2 osób dorosłych i 3 dzieci do lat 18.

Przejażdżka dorożką

Inną popularną opcją zwiedzania najważniejszych miejsc w mieście są wycieczki dorożką. Znajdziecie je zazwyczaj przed Teatro Massimo lub w pobliżu katedry. Polecamy na samym wstępie uzgodnić z kierowcą cenę — dzięki temu będziecie mogli uniknąć niemiłych niespodzianek na koniec podróży.

Bezpieczeństwo w Palermo

Palermo nie różni się w kwestiach bezpieczeństwa od innych dużych europejskich miast. Warto przestrzegać tam typowych środków ostrożności takich jak pilnowanie swojego bagażu, aparatów fotograficznych i portfela, szczególnie w bardziej zatłoczonych miejscach i w autobusach.

Noclegi w Palermo

Hotele i hostele w Palermo znacznie różnią się od siebie pod względem cen i komfortu zakwaterowania. Z właścicielami mniejszych hoteli może wam się udać wynegocjować zniżki. W Palermo znaleźć można także niedrogie noclegi z wliczonym w cenę śniadaniem. Hotel z powodzeniem może tam służyć za bazę do zwiedzania miasta.

Dobrze jest poszukać zakwaterowania w centrum miasta lub w pobliżu przystanku, z którego odjeżdżają autobusy na lotnisko. Z reguły jest to najbardziej praktyczna opcja, turyści muszą jednak zdawać sobie sprawę z tego, że Palermo jest dość głośnym miastem, więc zatrzymując się w jego centrum, w nocy zwiedzanie może być nieco utrudnione. Z hotelu w centrum miasta bez problemu dostaniecie się piechotą do głównych atrakcji nie stojąc w korkach. Aby sprawdzić ofertę hoteli w Palermo i wybrać nocleg dla siebie, skorzystajcie z tego linku.

Dzielnice i zabytki w Palermo

Gdy spojrzycie na mapę Palermo, z łatwością zobaczycie w jaki sposób zbudowano zabytkową część miasta. Zaczyna się ona od przystani La Cala znajdującej się w pobliżu portu. Centrum jest podzielone na cztery wyraźnie oddzielone od siebie części, poprzecinane ulicami Corso Vittorio Emanuele i Via Maqueda. W ich okolicach znajdują się najciekawsze atrakcje turystyczne, a w tym bazary, wiele wspaniałych kościołów i pałaców, stara arabska dzielnica La Kalsa, katedra i kaplica Palatyńska. W pobliżu znajdziecie także wiele restauracji i barów, jak również sklepy (głównie przy ulicach Via Roma, Via Maqueda). Aby dowiedzieć się więcej o zabytkach w Palermo, przeczytajcie nasz artykuł.

Kilka wskazówek przed wyjazdem

Drobna opłata za obsługę w restauracjach nazywa się «pane e coperto». Często znajdziecie ją na paragonach — zazwyczaj w wysokości 2-3 euro za osobę. Z reguły w większości restauracji opłata ta w wynosi 10% wartości rachunku, w niektórych miejscach może jednak osiągać wysokość 15% i więcej. Jeśli obsługa nie jest uwzględniona na paragonie, możecie zostawić napiwek w wysokości około 10% kwoty rachunku.

W piątek i w sobotę od 20:30 restauracje i pizzerie są szczególnie zatłoczone. Z zasady na Sycylii obiad jada się około 2 po południu, a kolację dopiero po 20:00. Niech nie zdziwią was więc sytuacje gdy w kawiarni lub restauracji powiedzą wam o 18:00, że o tej porze serwowane są jedynie napoje i żadnego jedzenia.

Rodziny z dziećmi są zazwyczaj mile widziane we wszystkich lokalnych restauracjach, knajpkach, pizzeriach i kawiarniach. Jeśli wieczorem wybierzecie się do drogiej restauracji, być może poczujecie się z dziećmi mniej komfortowo, chociaż Włosi zabierają tam swoje pociechy w nocy, zwłaszcza latem.

Idąc do baru lub kawiarni w pierwszej kolejności zapłaćcie za rachunek przy kasie, a później pójdźcie z paragonem do barmana czy baristy aby zamówić jedzenie i napoje.

Zamawianie napoju/kawy lub szybkiej przekąski u kelnera przy stole może kosztować znacznie więcej niż w barze.

Co robić w Palermo?

Jeśli przyjeżdżacie do Palermo tylko na jeden dzień, na pewno nie będziecie mieli wystarczająco dużo czasu na zrobienie i zobaczenie wszystkiego. W takiej sytuacji najlepiej z wyprzedzeniem obmyślić sobie kilka tras, które pomogą wam skoncentrować się na konkretnym obszarze i miejscach, które szczególnie chcecie odwiedzić. Inna opcja to skorzystanie z już stworzonej trasy zwiedzania i utworzenie własnej listy «priorytetów».

Co ze sobą zabrać?

Jeśli wybieracie się do Palermo w gorącym sezonie, to rzeczami o których nie możecie zapomnieć są akcesoria do ochrony przeciwsłonecznej: okulary przeciwsłoneczne, kapelusz plażowy czy chusta. Na pewno przyda się także krem ​​do opalania. W ciepłe dni pewnie będziecie chcieli jak najwięcej spacerować, także po plaży, zadbajcie więc o odpowiednie buty. Pamiętajcie też o tym, że wilgotny klimat Sycylii przyciąga nie tylko turystów, ale także komary, więc odstraszające je spraye mogą okazać się przydatne.

Najlepszy dzień do zwiedzania Palermo

Jeśli zakupy nie są waszym głównym celem, wówczas najlepszym dniem na zwiedzanie Palermo będzie niedziela, przede wszystkim latem, ponieważ wtedy większość turystów jest na plaży, w mieście niemal nie ma ruchu, a parkingi są bezpłatne.

Życzymy wam wspaniałej zabawy w Palermo!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *