» Europa » Włochy » Rzym » Boże Narodzenie i Nowy Rok w Rzymie

Boże Narodzenie i Nowy Rok w Rzymie to idealna okazja do doświadczenia rzymskiej magii. W sezonie świątecznym poznasz włoską kulturę i spróbujesz lokalnych przysmaków. Jedno jest pewne: tą podróż z pewnością zapamiętasz na długo! Istnieją znaczne różnice w ich obchodach w tym mieście: pierwsze jest świętem religijnym i jest szczególnie czczone. Z kolei drugie jest świeckie i nieco drugorzędne. Jest to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas przygotowań do podróży.

Pamiętaj, że w czasie świąt Bożego Narodzenia w Rzymie znalezienie hotelu, a tym bardziej hostelu, nie jest łatwe, a wręcz niemożliwe. Zarezerwuj więc nocleg z wyprzedzeniem i sprawdź listę hoteli w Rzymie klikając tutaj.

Rzym: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEW jakim rejonie Rzymu najlepiej się zatrzymać?

Boże Narodzenie w Rzymie

Katolickie Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia. Jednak katolicy w Rzymie przygotowują się do niego już w dniu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, czyli 8 grudnia. Od tego dnia miasto się przeobraża – zapalane są iluminacje, ustawiane są choinki i szopki oraz powstają jarmarki bożonarodzeniowe. Całe to piękno przyciąga do Rzymu wielu turystów. Tu wszystko ma znaczenie. Jeśli chcesz się przekonać jakie, wybierz się na wycieczkę świąteczną z aniołami.

W sezonie świątecznym w Rzymie sklepy są otwarte od 8 do 24 grudnia bez przerwy obiadowej W ten sposób wszyscy mają szansę na zakup prezentów dla rodziny i przyjaciół. W mieście panuje wtedy świąteczna atmosfera i radosny, pełen ekscytacji pośpiech. Watykan wygląda w tych dniach szczególnie elegancko, z choinką o wysokości co najmniej 30 metrów i naturalnej wielkości szopką na placu. Co więcej, olbrzymie drzewka z zabawkami i girlandami są ustawiane wokół głównych zabytków miasta, takich jak Koloseum, Piazza Venezia i Piazza della España. Koniecznie wybierz się na wycieczkę po Watykanie, by zobaczyć wszystko na własne oczy.

Na Piazza del Popolo znajduje się coroczna wystawa „100 szopek” w sali wystawowej Bramante. Zobaczysz ją codziennie od 23 listopada do 7 stycznia, (wyłączając weekendy i święta) od 10:00 do 20:00. Ceny biletów wstępu wynoszą 8 euro dla dorosłych i 5,50 euro dla dzieci (od 4 do 10 lat). Hala wystawowa znajduje się na Piazza del Popolo w pobliżu Bazyliki Santa Maria del Popolo. Można do niej dojechać metrem, linią A do przystanku Flaminio.

» CZYTAJ TAKŻEBoże Narodzenie we Włoszech: o tradycji

Jarmarki bożonarodzeniowe w Rzymie

Najbardziej znanym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Rzymie jest ten na Piazza Navona. Kupisz tutaj pamiątki, słodycze, zabawki, lokalne przysmaki i napoje. Zaś atmosferę podkreślają minstrele, czyli poeci-muzycy, którzy grają na instrumentach muzycznych i śpiewają własne piosenki. Jarmarki sylwestrowe są otwarte od 10:00 do 20:00 od 8 grudnia do 7 stycznia. Wstęp jest bezpłatny, a zakupy obowiązkowe.

» CZYTAJ TAKŻEJakie są najbardziej świąteczne miejsca w Rzymie? Sprawdzamy!

Święta z papieżem

Ci, którzy mają szacunek dla religii chrześcijańskiej, z przyjemnością wezmą udział w przedświątecznym, nocnym nabożeństwie w Watykanie 24 grudnia, które poprowadzi sam papież Franciszek. Nabożeństwo rozpocznie się o 21:30, a wejście do bazyliki będzie otwarte już od 19:30. Aby jednak zdobyć najlepsze miejsca, ustaw się w kolejce około godziny 18:00. Bilety są bezpłatne, ale musisz je zamówić w biurze Prefettura della Casa Pontifica. Z kolei 25 grudnia o 12:00 papież Franciszek pozdrowi całą wspólnotę międzynarodową z balkonu bazylikpapież Franciszek pozdrowi całą wspólnotę międzynarodową z balkonu bazyliki słynnym „Urbi et Orbi”, co oznacza błogosławieństwo dla miasta i świata. Zapraszamy na wycieczkę specjalną z błogosławieństwem papieża 25 grudnia pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEBoże Narodzenie w Watykanie: obchody, msza, bilety

Boże Narodzenie i Nowy Rok w Rzymie – świąteczne tradycje kulinarne

Zgodnie z tradycją chrześcijańską, kolacja wigilijna składa się wyłącznie z ryb, warzyw i orzechów. Pierwszym daniem jest makaron z rybami i skorupiakami oraz lekkie zupy rybne. Z kolei drugie danie to dania z węgorza, smażone ryby, różne carpaccio rybne, pieczone lub zapiekane warzywa oraz słodycze na bazie orzechów. Menu zmienia się w dzień Bożego Narodzenia, kiedy na pierwsze danie jest lasagne (lub inny makaron z mięsem lub mięsem mielonym), a na drugie młoda jagnięcina przyrządzana na różne sposoby, liczne przystawki i dodatki, a na słodko słynne na całym świecie ciasta „pandoro” oraz „panettone”.

Po przyjeździe do Rzymu koniecznie wybierz się do restauracji z widokiem na miasto – po pierwsze jest to bardzo klimatyczne, a po drugie w okresie świątecznym panoramę Rzymu rozświetlają światełka. Polecamy degustacje lokalnych potraw, a dla urozmaicenia czasu lekcję gotowania pod okiem włoskich szefów kuchni.

» Czytaj także10 najlepszych rzymskich dań, których trzeba spróbować

Nowy Rok w Rzymie

Obchodzenie Nowego Roku 1 stycznia zawdzięczamy potężnemu cesarzowi rzymskiemu, Juliuszowi Cezarowi, który wprowadził kalendarz juliański. Ponieważ do Świąt Bożego Narodzenia pozostało już tylko kilka dni, w mieście panuje świąteczny pośpiech, a jarmarki bożonarodzeniowe, wystawy i szopki nadal działają ku uciesze zarówno turystów, jak i mieszkańców.

Sylwestra w Rzymie spędzisz na kilka sposobów. Najbardziej przyjazne dla budżetu jest chodzenie po mieście do białego rana i wypicie lampki szampana o północy w dowolnym barze. Główne place to Navona oraz España i na obu z nich będą sceny koncertowe, na których wystąpią znani włoscy piosenkarze. Sylwestra spędzisz również w jednym z rzymskich klubów nocnych za około 25 euro od osoby. Możesz też zarezerwować restaurację na kolację, od 150 euro za osobę, z muzyką i tańcami.

» CZYTAJ TAKŻERzym wieczorem: gdzie warto pójść?

Boże Narodzenie i Nowy Rok w Rzymie – godziny otwarcia sklepów i muzeów

W Rzymie sklepy mają specjalny rozkład w czasie świąt. 24 i 31 grudnia są czynne jak zwykle, bez przerwy obiadowej. Z kolei muzea zwiedzisz do pory obiadowej (13:00). Natomiast 25 grudnia i 1 stycznia sklepy, muzea, biblioteki i sale wystawowe są zamknięte. Z dobrych wiadomości: 26 grudnia zwiedzisz wszystko, z wyjątkiem Watykanu. Możliwe są jednak indywidualne zmiany.

Życzymy Państwu wspaniałych wakacji noworocznych w Rzymie!

» CZYTAJ TAKŻEZakupy w Rzymie – ulice handlowe i outlety

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *