» Europa » Niemcy » Berlin » Transport w Berlinie: jak dojechać z lotniska i poruszać się po mieście?

Niezależnie od tego, do jakiego miasta na świecie podróżujesz, możesz czuć się pewnie tylko wtedy, gdy masz dobre wyczucie kierunku. A ponadto wiesz, dokąd się udać. Nasz artykuł o transporcie w Berlinie pomoże Ci nie zgubić się w mieście i znaleźć jego główne atrakcje. Radzimy rozpocząć poznawanie stolicy Niemiec od wycieczki łodzią z przewodnikiem. Polecamy również nasz audioprzewodnik po głównych atrakcjach miasta

Pobierz przewodnik po Berlinie

» CZYTAJ TAKŻEBerlin w 1 dzień: trasa po mieście

Transport w Berlinie – jak dostać się z lotniska do centrum miasta?

Pociągiem

Chcesz dostać się do centrum miasta w pół godziny bez korków? Wybierz kolej! Pociągi ekspresowe FEX, RE7 i RB14 oraz szybkie linie S9 i S45 kursują z obu terminali lotniska do dworca głównego w Berlinie 24/7 z renomowaną niemiecką precyzją. Co więcej, jeżdżą w odstępach 20 i 30 minut. Chcesz pojechać w inne miejsce? Nawiguj, gdzie przesiąść się na linię do swojej stacji na mapie metra i pociągów w Berlinie.

» CZYTAJ TAKŻEPopularne dania w Berlinie: czego spróbować?

Autobusem

Autobusy kursują w imponującym tempie, co 5-10 minut, dzięki czemu możesz odjechać z przystanku szybciej niż czekając na taksówkę. Z lotniska w Berlinie kursuje kilka autobusów wahadłowych, ale wszystkie łączą zewnętrzne przedmieścia Berlina. Jeśli nie wybrałeś hotelu gdzieś w Poczdamie, lepiej skorzystaj z metra!

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Taksówką

Taksówkę znajdziesz w znanym Uberze lub zamówisz ją tutaj. Później odbierz swojego beżowego Mercedesa (tak wygląda większość taksówek w Berlinie) na parkingu lotniska.

Zamów taksówkę z lotniska

» CZYTAJ TAKŻEWieża telewizyjna w Berlinie

Jak dostać się na Stadion Olimpijski w Berlinie transportem publicznym?

W okresie poprzedzającym Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024 warto wiedzieć, jak dostać się na Stadion Olimpijski w Berlinie transportem publicznym. Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze transportowej ta podróż zapowiada się przyjemnie i beztrosko. Co więcej, pozwala cieszyć się nie tylko nadchodzącym wydarzeniem sportowym, ale także pięknymi widokami na miasto.

  • Skieruj się w stronę stacji kolejowej S Olympiastadion. Łatwo się tam dostać pociągami podmiejskimi S3, S5 i S9.
  • Inną opcją są autobusy 218, M49 i X34, które regularnie kursują po mieście. Należy wysiąść na przystanku Flatowallee/Olympiastadion, który znajduje się najbliżej stadionu.

Przed podróżą polecamy zakup Berlin WelcomeCard. To bilet turystyczny na wszystkie środki transportu publicznego w Berlinie. Co więcej, przewodnik, a także karta zniżkowa do ponad 180 atrakcji (do niektórych z nich można wejść bez kolejki). 

Jak kupić bilet na transport w Berlinie?

Bilety na transport w Berlinie kupisz w automatach na stacji metra, pociągów oraz stacji kolejowej. Jeśli boisz się, że naciśniesz niewłaściwy przycisk, wybierz kiosk ze sprzedawcami. Najłatwiej jest kupić bilet w autobusach, ponieważ możesz zapłacić u kierowcy. Jeśli podróżujesz z dziećmi, możesz wybrać bilet dziecięcy (dzieci w wieku od 6 do 14 lat). Natomiast dziecko poniżej 6 roku życia, jedno zwierzę domowe lub walizka mogą być przewożone bezpłatnie przez osobę dorosłą.

Bilet na transport publiczny w Berlinie jest ważny przez 2 godziny od momentu zakupu. Po jego okazaniu możesz bezpiecznie przesiąść się na inną linię (ale nie tę jadącą w przeciwnym kierunku). Pamiętaj, żeby go nie zgubić po zakończeniu podróży!

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Muru Berlińskiego

Rodzaje biletów na tansport w Berlinie

Myślałeś, że to takie proste i w Berlinie jest tylko kilka rodzajów biletów? Niestety są też strefy. Ale nie martw się! Zaraz powiemy Ci, o co w nich chodzi. 

Strefy w Berlinie

Strefa A to centrum Berlina wewnątrz pierścienia S-Bahn. To duża część miasta! Jeśli zamierzasz odwiedzić tylko centralne zabytki i Pałac Charlottenburg, nie będziesz potrzebować wiele więcej.

Strefa B to z kolei cały Berlin. Jeśli chcesz odwiedzić cytadelę Spandau, strefa B jest bardzo przydatna.

Strefa C to natomiast przedmieścia Berlina. Warto wiedzieć, że lotnisko znajduje się w tej strefie.

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Berlina: gdzie powinien zatrzymać się turysta?

Bilet na krótką podróż

1 BILET4 BILETY
DOROSŁY2.00 €6.00 €
DZIECIĘCY1.50 €4.60 €

Kurzstrecke to bilet na krótką podróż w jednym kierunku w obrębie 3 przystanków metra lub 6 przystanków autobusu bądź tramwaju.

Bilet jednorazowy

Einzelfahrausweis to standardowy bilet w jedną stronę z ograniczeniem czasowym. Jest ważny przez 2 godziny po skasowaniu, co oznacza, że w tym czasie można bezpiecznie przesiąść się do innego środka transportu. Nie można z nim już jednak podróżować w obie strony. W tym wypadku trzeba kupić nowy bilet. Poniższe ceny dotyczą biletu dla osoby dorosłej i dziecka:

1 BILET4 BILETY
Strefy AB3,00 (1,90)9,40 (5,80)
Strefy BC3,50 (2,40)12,60 (8,60)
Strefy ABC3,80 (2,70)13,80 (9,80)

Dodatkowy bilet na transport w Berlinie

Anschlussfahrausweis to dodatkowy bilet, który można kupić, jeśli masz już bilet AB, ale chcesz podróżować do strefy C i dalej. Oczywiście można kupić pełny bilet na strefy ABC lub zaoszczędzić pieniądze i wybrać Anschlussfahrausweis.

1 dodatkowy bilet
DOROSŁY1,80 €
DZIECIĘCY1,40 €

Bilet dzienny

Tageskarte to bilet na cały dzień na wszystkie środki transportu publicznego w Berlinie. Możesz kupić spersonalizowany bilet dla każdego lub pojedynczy dla rodziny lub firmy składającej się z maksymalnie 5 osób. Taka grupowa opcja nazywa się Kleingruppen-Tageskarte.

DOROSŁY (DZIECIĘCY)GRUPOWY (dla 5 osób)
AB8,80 (5,60) €25,50 €
BC9,20 (5,90) €26,00 €
ABC10,00 (6,10) €26,50 €

Bilet tygodniowy

7-Tage-Karte to bilet tygodniowy. Przydaje się, jeśli jesteś w Berlinie na dłużej.

Przepustka do strefy AB36.00 €
Przepustka do strefy BC37.00 €
Przepustka do strefy ABC43.00 €

Potrzebujesz innego transportu, aby uniknąć konieczności obliczania trasy na mapie. A ponadto, by zobaczysz główne zabytki stolicy Niemiec. W związku z tym polecamy wycieczkę autobusową Hop-on Hop-off. Co ważne, wszystkie przystanki autobusowe Hop-On Hop-Off znajdują się w pobliżu najważniejszych atrakcji Berlina. Kup bilet na 24 lub 48 godzin użytkowania pod tym linkiem. Na pokładzie znajduje się audioprzewodnik w języku polskim.

Transport w Berlinie – najwygodniejsze sposoby zwiedzania

Dziś Berlin jest bardzo młodym miastem, które pielęgnuje swoją tragiczną historię. Ponadto wyróżnia się oryginalnym klimatem. Mamy nadzieję, że będziesz w stanie poczuć jego atmosferę.

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Bawarii: co warto zobaczyć?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *