Co zobaczyć i zrobić w Marsylii w ciągu 1 dnia?

, , , ,
Marsylia

Marsylia wywołuje mieszane uczucia: niektórzy zakochują się w niej od pierwszego wejrzenia, a niektórzy zniechęcają się prostotą tego uroczo-banalnego miasta portowego. Jedno jest pewne: jest to miasto jasne i żywe, wypełnione energią morską, które nikogo nie pozostawi obojętnym. Swoim gościom oferuje ono wiele możliwości rozrywki: zabytki, muzea, bary, restauracje i, co najważniejsze, niepowtarzalną atmosferę. Nawet jeżeli wybierasz się do Marsylii tylko na jeden dzień, to i tak wystarczy, aby zapoznać się z nimi.

Znakomitym sposobem na szybkie i proste odkrycie uroków Marsylii jest zakup biletu na wycieczkę autobusem turystycznym z przystankami. Dzięki niemu możesz swobodnie przesiadać się, odwiedzając ciekawe miejsca przez cały dzień. W ten sposób zwiedzisz dużą część miasta we własnym tempie.

Poznawanie Marsylii najlepiej zacząć od Starego Portu (Vieux Port). Możesz tu wsiąść do jednego z turystycznych autobusów i wybrać się na wycieczkę po mieście, aby zobaczyć jego główne atrakcje.

Wszystkie trasy obowiązkowo obejmują dumę Marsylii – katedrę Notre-Dame de la Garde, czyli wspaniałą budowlę w stylu neobizantyjskim. Z jej dachu można podziwiać wspaniały widok na miasto i morze. Jeżeli interesujesz się sztuką i architekturą, koniecznie odwiedź muzeum znajdujące się w Katedrze, aby dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat historii jej budowy.

Po zwiedzaniu Notre-Dame de la Garde wróć do Starego Portu, aby przespacerować się wzdłuż doków, podziwiać statki i wybrać się na targ rybny – jednym słowem, aby zobaczyć wszystko, czym żyje i oddycha Marsylia. W północnej części Starego Portu (7 Promenade Robert Laffont) znajduje się najnowsze muzeum w Marsylii – Narodowe Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej MuCEM z niesamowitą wystawą nawiązującą do początków kultury europejskiej.

W ten sposób szybko minie Ci połowa dnia i nadejdzie czas na przekąskę! Co zamówić na obiad w porcie w Marsylii? Oczywiście, danie lokalnej kuchni – popularną zupę rybną marsylskich rybaków, czyli bouillabaisse.

Zamówisz ją w jednej z wielu restauracji rybnych w Starym Porcie. Sprawdzoną, chociaż nie najtańszą, opcją jest restauracja Le Miramar (12 Quai du Port), która serwuje przepyszne bouillabaisse, jak również wiele innych dań ze świeżych ryb i owoców morza.

Po dobrej porcji bouillabaisse czas na spacer po Starym Porcie. Przejdź się wzdłuż wybrzeża w kierunku północnym, aby dostać się na Stare Miasto Le Panier – centrum życia kulturalnego Marsylii. Pospaceruj po zakamarkach Le Panier, aby poczuć ducha sztuki okolicy nazywanej również marsylską dzielnicą Montmartre. W centrum Starego Miasta znajduje się stare hospicjum La Vieille Charité (2 Rue de la Charité) – trzykondygnacyjny budynek, w którym obecnie funkcjonuje Centrum Nauki i Kultury w Marsylii, obejmujące Muzeum Archeologiczne i Muzeum Sztuki Afryki, Oceanii, Aborygenów i Kontynentu Amerykańskiego.

Po tak długim spacerze dobrze byłoby orzeźwić się i wypić szklankę pastis – anyżówki, z której słynie Prowansja. W obrębie Starego Miasta na każdym kroku znajdziesz restauracje typu bistro i bary, w których można odpocząć. Zatrzymaj się, na przykład, w Le Charité Café (2 Rue de la Charité) – przytulnej kawiarni samoobsługowej, w której w ciągu całego dnia możesz zamówić napoje i przekąski.

Jeżeli wciąż będziesz mieć czas i energię, wróć do Starego Portu i wybierz się na wycieczkę na wyspy ze słynnym zamkiem d’If lub calanques. Łodzie Frioul-Jeśli-Express na wyspy odjeżdżają z molo Starego Porta przez cały dzień. Korzystając z łodzi Icard Maritime, które również odpływają ze Starego Portu, możesz wybrać się na dwugodzinną wycieczkę do calanques – niesamowitych i wyjątkowych formacjach geologicznych.

Gdy już wrócisz z krótkiej wycieczki morskiej, ponownie możesz rozkoszować się widokiem na morze, tym razem w świetle zachodzącego słońca, wspominając najlepsze chwile ze swojej jednodniowej wycieczki po Marsylii.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *