Jaki rodzaj biletu na komunikację miejską najlepiej kupić w Barcelonie?

,
Barcelona

System transportu miejskiego w Barcelonie oferuje podróżnym wiele różnych opcji biletów do wyboru: od jednorazowych i krótko-czasowych, po długoterminowe. W poniższym artykule zebraliśmy dla was informacje o najbardziej optymalnych rodzajach biletów dla turystów.

Bilet jednorazowy

Bilet na jeden przejazd metrem kupicie za 2,15 €. Jeśli jednak przyjeżdżacie do Barcelony na dłużej niż jeden dzień macie w planach więcej niż 5 przejazdów metrem, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup biletu T10.

Bilet T-10

Bilet T-10 to zintegrowana karta przejazdowa, umożliwiająca przemieszczanie się po Barcelonie wszystkimi rodzajami komunikacji miejskiej: autobusami, metrem, FGC (inny rodzaj metra), pociągami i tramwajami. Bilet T-10 uprawnia do 10 podróży — stąd jego nazwa. Co więcej, jeśli wasz przejazd — także różnymi środkami transportu — jest nie dłuższy niż 1 godzina, 15 minut w jedną stronę, to karta potraktuje to jako jedną podróż! W przypadku gdy droga zajmie wam jednak więcej czasu, zostanie ona naliczona na karcie jako dwa przejazdy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w ciągu tych 1 godziny i 15 minut można zmienić środek transportu 3 razy, ale nie można w tym czasie skorzystać z tej samej trasy, wsiąść w autobus o tym samym numerze, ani skorzystać 2 razy z tej samej stacji metra. Nie próbujcie więc oszukiwać — zasada to zasada.

Bilet T-10 jest ważny przez rok od daty jego aktywacji.

Kolejną zaletą biletu T-10 jest fakt, że może on być używany przez kilka osób jednocześnie. Aby to zrobić, włóżcie kartę do otworu bramki, a następnie wyciągnijcie w celu sprawdzenia. Wówczas bramka otworzy się; przepuść przez nią jednego ze swoich towarzyszy, a kartę zachowaj przy sobie. Powtórz czynności tyle razy ile jest to konieczne i na końcu sam przejdź przez bramkę. Za każdym razem, gdy ktoś z twojej grupy użyje biletu T-10 do wejścia do metra, naliczane jest to jako osobna podróż, a na odwrocie biletu pojawia się odpowiednie temu oznaczenie. Na ekranie bramki wyświetlana jest liczba pozostałych dostępnych przejazdów.

Bilet T-10 kosztuje 9,95 € (dla strefy 1) i naszym zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy odwiedzają Barcelonę na kilka dni i nie zamierzają podróżować poza granice miasta. Strefa 1 obejmuje niemal całą Barcelonę i to tam znajdziecie wszystkie najbardziej znane zabytki. Pozostałe 5 stref to przedmieścia.

Jeśli jednak planujecie podróżować poza miasto, możecie kupić bilet T-10 dla pierwszej strefy i dodatkowy bilet do miasta, do którego się wybierasz, lub kupić bilet T-10 na kilka stref.

Hola BCN!

Hola BCN! — Karta przejazdowa na wszystkie środki transportu publicznego w Barcelonie — do wyboru na 1, 2, 3, 4 lub 5 dni, uprawniająca do nieograniczonej liczby przejazdów. W przeciwieństwie jednak do biletu T-10, z karty tej korzystać może tylko jedna osoba, a okres jej ważności liczony jest od momentu aktywacji karty.

Cena biletu:

  • 8,60 € — 1 dzień;
  • 15 € — na 2 dni;
  • 22 € — na 3 dni;
  • 28,50 € — na 4 dni;
  • 35 € — przez 5 dni.

Aby bilet ten okazał się bardziej opłacalnym od T-10, konieczne będzie wykonanie kilku przejazdów dziennie, a to ze względu na niewielka odległość między głównymi atrakcjami turystycznymi Barcelony jest po prostu mało prawdopodobne.

Jeśli jednak wasz plan zwiedzania Barcelony obejmuje szczególnie aktywne korzystanie z transportu publicznego, karta ta na pewno będzie sensowną opcją. Możecie kupić ją online.

Bus Touristic

Innym dobrym rozwiązaniem dla turystów jest bilet autobusowy na Bus Touristic. Bus Touristic ma w swojej ofercie 3 trasy po najciekawszych miejscach w Barcelonie. Bilety zamówicie tutaj. Podczas podróży busem, będziecie mogli posłuchać przewodnika w wybranym języku i wysiąść na dowolnym interesującym was przystanku. Busy kursują w godzinach od 9:00 do 19:00 w sezonie zimowym i od 9:00 do 20:00 w lecie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *