» Europa » Irlandia » Dzień Świętego Patryka w Irlandii

W tym dniu nie tylko Irlandia jest niezwykle zielona, ale także piwo, a w Ameryce nawet rzeka Chicago! Dzień świętego Patryka przypada 17 marca. Każdy wie, że w tym dniu należy wypić jak najwięcej piwa, a najlepiej Guinnessa. Ale kim był ten ulubieniec całego narodu? Co zrobił dla Irlandii i jakie miejsca upamiętniające go warto odwiedzić? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule. Pod tym linkiem możesz znaleźć i kupić bilety do atrakcji oraz zarezerwować wycieczki w Irlandii.

» CZYTAJ TAKŻEIRLANDIA: PRZEWODNIK PO KRAINIE LEPRECHAUNÓW

Kim jest św. Patryk?

Święty Patryk jest patronem Irlandii. Urodził się pod koniec IV wieku na terenie dzisiejszej Walii (Wielka Brytania). Paradoksalnie, główny święty Irlandii jest Brytyjczykiem.

Gdy młodzieniec miał 16 lat, został porwany wraz z innymi mieszkańcami wsi przez rabusiów i wywieziony do Irlandii, aby wypasać owce. W niewoli Patryk zwrócił się do Boga i spędził dużo czasu na modlitwie. Ostatecznie uciekł, ale niedługo potem został wyświęcony i postanowił wrócić do Irlandii jako kaznodzieja.

Z czego słynie święty Patryk?

 • Według legendy, św. Patryk użył trójlistnej koniczyny, aby wyjaśnić Irlandczykom pojęcie Trójcy Świętej. Shamrock, czyli trójlistna koniczyna była też szczególnym znakiem dla Celtów, dlatego utrwaliła się jako symbol całej Irlandii
 • Mówi się, że Patryk miał kilka zatargów z druidami, pogańskimi kapłanami Irlandii, ale święty był nadzwyczaj spokojny i zdołał zmienić wiele ich poglądów.
 • Jedna z historii opowiada o tym, jak w Wielkanoc św. Patryk rozpalił ognisko na wzgórzu Slane w dolinie Boyne, aby rzucić wyzwanie Wielkiemu królowi Irlandii, który zabronił rozpalania wszystkich innych ognisk poza świętym wzgórzem Tara (Hill of Tara). Ognisko tak zaimponowało królowi, że pozwolił św. Patrykowi kontynuować swoją misję nawracania Irlandczyków na chrześcijaństwo.
 • Być może najbardziej znaną legendą o św. Patryku jest to, że wypędził wszystkie węże z Irlandii. Uczeni uważają jednak, że w Irlandii nigdy nie było węży. Jest to najprawdopodobniej metafora nawracania przez św. Patryka pogańskich Irlandczyków na chrześcijaństwo. 

Gdzie w Irlandii bywał św. Patryk?

 • Góra Slemish, Irlandia Północna

To tutaj św. Patryk pasł owce, gdy był niewolnikiem. Malownicza miejscowość położona około godziny jazdy od Belfastu, stolicy Irlandii Północnej.

 • Góra Croagh Patrick, hrabstwo Mayo

Miejsce legendy o egzorcyzmach węża. Św. Patryk pościł i modlił się na szczycie góry przez 40 dni. Węże przeszkadzały mu w modlitwie, dlatego pokłócił się z nimi. Patryk wezwał wszystkie węże na szczyt wzgórza i machnięciem swojej laski zmiótł je do morza.

Obecnie jest to miejsce pielgrzymkowe dla wielbicieli św. Patryka i miłośników dzikiej przyrody w Irlandii. W tym hrabstwie znajdziesz jedne z najwyższych w Europie klifów nadmorskich.

 • Jezioro Lough Derg, hrabstwo Donegal

Lough Derg było domem dla najbardziej upartego węża Irlandii. Święty Patryk musiał sam udać się nad jezioro i zabić bestię, która już na zawsze zmieniła kolor wody na czerwonawy.

Trzydniową kompleksową wycieczkę po Irlandii Północnej z Dublina można zarezerwować tutaj.

 • Rock of Cashel, hrabstwo Tipperary

Tutaj św. Patryk ochrzcił króla Munsteru, jednego z pierwszych irlandzkich królów, który przyjął chrześcijaństwo. Dziś na Skale Świętego Patryka można zwiedzić zamek pełen średniowiecznych artefaktów. Zarezerwuj wycieczkę po tym i innych miejscach chlubnych czynów św. Patryka tutaj. Całodniowa wycieczka z Dublina.

» CZYTAJ TAKŻE20 ZAMKÓW W IRLANDII, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

 • Wzgórze Slane i Tara, dolina Boyne 

To samo miejsce, w którym święty Patryk pojedynkował się na ogniska z Wielkim królem Irlandii. Patryk spotkał się później z królem osobiście i przekonał go do porzucenia pogaństwa.

Wzgórza Doliny Boyne to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc Irlandii. Wiele wzgórz po zbadaniu okazało się kopcami grobowymi. To zdecydowanie obowiązkowy punkt na mapie Irlandii, można wybrać się tam samemu lub dołączyć do wycieczki z Dublina.

 • Miasto Downpatrick, Irlandia Północna

Tutaj znajduje się domniemane miejsce pochówku św. Patryka. Skromny kamień można znaleźć na cmentarzu przy katedrze Świętej Trójcy.

 • Dzwon Dnia Sądu, Muzeum Narodowe Irlandii, Dublin

Legenda głosi, że dzwon ten został podarowany św. Patrykowi przez anioła za jego gorliwość w modlitwie i poście. Ma on zwiastować zbliżanie się Armagedonu. Wstęp do tego muzeum jest bezpłatny, koniecznie tam zajrzyjcie.

Kiedy obchodzony jest Dzień Świętego Patryka?

17 marca – to domniemany dzień śmierci świętego. Patryk jest postacią dosyć zagadkową. Gdzie i kiedy się urodził nikt nie wie, gdzie i kiedy zmarł jest niejasne. Wszystko, co mniej więcej wiadomo, zaczerpnięte jest z jego skromnej autobiografii-spowiedzi. 

17 marca zaczął być obchodzony jako święto religijne w Irlandii w XVII wieku. A pod koniec XVIII wieku irlandzcy osadnicy rozpowszechnili je na wszystkie kontynenty. Próbując powiedzieć światu o swojej kulturze, Irlandczycy zaczęli obchodzić Dzień Świętego Patryka w wyrazisty i wesoły sposób. Dlatego stało się ono popularnym świętem na całym świecie i oczywiście narodowym świętem Irlandii. 

Dzień Świętego Patryka to święto patrona kraju, dlatego pobożni irlandzcy katolicy obchodzą je uczestnicząc w mszy świętej. Gwoli ścisłości, dzień ten wypada w Wielki Post, podczas którego mięso i spożywanie alkoholu są ogólnie zakazane.

Ale w ciągu ostatnich 200 lat, po tym jak stał się świętem narodowym, Dzień Świętego Patryka zakorzenił swoje własne tradycje. W tym samym czasie narodziły się legendy, że święty zamienił mięso w ryby i ogólnie wynalazł whisky.

» CZYTAJ TAKŻEDUBLIN W 1 DZIEŃ: CO WARTO ZOBACZYĆ?

Jak ludzie obchodzą Dzień Świętego Patryka w Irlandii?

Dzień św. Patryka znany jest wszystkim z zielonego koloru, choć sam święty przedstawiany był zazwyczaj w niebieskich szatach. Po irlandzkiej rebelii przeciwko Brytyjczykom (1798) zielony kolor mundurów powstańców stał się symbolem irlandzkiej niepodległości. Przypadkiem jednak okazało się, że shamrock (koniczyna) św. Patryka też jest zielona. Dlatego 17 marca Irlandczycy i wszyscy miłośnicy kultury irlandzkiej ubierają się na zielono i dekorują swoje domy i ulice. 

Spektakularną tradycją Dnia Świętego Patryka są uroczyste parady. W Dublinie, Nowym Jorku, Chicago i innych miastach, gdzie mieszka wielu Irlandczyków, ludzie ubrani na zielono chodzą w hucznych i wesołych procesjach z muzyką i tańcem. Irlandczycy z pewnością zatańczą w tym dniu tradycyjny grupowy taniec Cèilidh.

Oczywiście, święto narodowe nie może obejść się bez pysznego, tradycyjnego posiłku! Wszystko trzeba zapić ulubionym piwem Irlandczyków – Guinnessem, a ten kto woli mocniejsze trunki może śmiało sięgnąć po inny alkohol narodowy – whiskey.

» CZYTAJ TAKŻE10 DAŃ, KTÓRYCH WARTO SPRÓBOWAĆ W IRLANDII

Parada z okazji Dnia Świętego Patryka w Dublinie

Co roku parada w Dublinie ogłasza nowy motyw przewodni, co upodabnia ją do karnawałów w Rio de Janeiro i Nicei. W 2023 roku tematem przewodnim jest «Jesteśmy jednością» (We are one). 

Paradę otwiera burmistrz. Jako pierwszy przejeżdża trasę zabytkowym powozem konnym (z 1791 roku). Uczestników jest zawsze dużo i każdy popisuje się swoją wyobraźnią najlepiej jak potrafi. Najbardziej zapadają w pamięć występy lokalnych społeczności etnicznych, których w Dublinie jest kilkadziesiąt, oraz orkiestry marszowe, które zjeżdżają się z całej Irlandii i zza oceanu. Oczywiście nie bez znaczenia jest ogromna postać samego św. Patryka. 

Jak zobaczyć paradę w Dublinie?

Parada tradycyjnie odbywa się w zabytkowym centrum miasta w godzinach 12:00 – 14:00. Trasa biegnie od Parnell Square do Wexford Street tuż przed Parkiem St Stephen’s Green. Mapę trasy można zobaczyć na oficjalnej stronie internetowej parady.  

Bilety na trybuny wyprzedają się już w styczniu, choć kosztują 100-120 €. Całkowicie za darmo można oglądać paradę stojąc w dowolnym miejscu na jej trasie. Najlepsze miejsca przy barierkach można zająć mniej więcej półtorej godziny przed rozpoczęciem parady.

Najlepsze bary do świętowania Dnia Świętego Patryka

Nie sposób przejść obojętnie obok Dnia Świętego Patryka w Dublinie! Wszystkie puby i bary w kraju urządzają imprezy tematyczne. Niektóre szczególnie duże lokale w Dublinie leją odświętne zielone piwo.

Pamiętaj! Dzień Świętego Patryka jest oficjalnym świętem, czyli dniem wolnym. Nie tyczy się to pubów.

Jaki lokal w Dublinie wybrać na świętowanie tego dnia? Chcesz wypić kufel albo dwa, spędzić czas w doborowym towarzystwie z muzyką na żywo i niezastąpioną atmosferą? Miejscowi bardzo polecają te knajpy: 

 • Kehoes
 • Auld Dubliner
 • O’Donoghue’s
 • The Long Haul
 • Grogans
 • Auld Triangle
 • Downey’s

» CZYTAJ TAKŻE10 NAJLEPSZYCH PUBÓW W DUBLINIE: GDZIE SIĘ ZNAJDUJĄ I Z CZEGO SĄ ZNANE

Odwiedź Irlandię w Dzień Świętego Patryka lub w innym bardziej spokojnym czasie w roku. Zobaczysz, dlaczego młody Patryk zakochał się w tych miejscach, nawet w czasach niewolnictwa. No a wakacje w Irlandii są bajeczne!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *