» Europa » Włochy » Toskania » Florencja » Galeria Uffizi: słynne obrazy i wskazówki dotyczące zwiedzania

We Florencji są dwa miejsca, do których zmierza każdy podróżnik: Plac Katedralny i Galeria Uffizi. Rocznie to muzeum odwiedza prawie 2 miliony osób! Opowiadamy, jak powstała Galeria Uffizi (co ciekawe, uffizi w języku włoskim oznacza «urzędy»), gdzie kupić bilet i co koniecznie trzeba zobaczyć w środku. Jeśli nie masz czasu na czytanie i potrzebujesz szybko kupić bilet, skorzystaj z tego linku.

» CZYTAJ TAKŻETOP 30 WŁOSKICH ARCYDZIEŁ RENESANSU, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Jak kupić bilet do Uffizi: wszystkie sposoby

Jeśli nie spieszy ci się nigdzie, możesz kupić bilet przy wejściu. Od listopada do lutego kosztuje 12 €, od marca do października 20 €. W szczycie sezonu trzeba będzie czekać w kolejce kilka godzin. Nie zdziw się, kiedy szczęśliwi posiadacze biletów zarezerwowanych online przejdą tuż obok ciebie.

Zostań posiadaczem biletu bez kolejki do Galerii Uffizi pod tym linkiem lub korzystając z kalendarza poniżej. Bilet będzie kosztował więcej, ale zagwarantuje ci prawo przejścia w ciągu 10 minut o wyznaczonym dniu i godzinie. Udaj się do wejścia nr 3 o godzinie wskazanej na bilecie elektronicznym, pokaż bilet na smartfonie i wejdź.

Bilet do Galerii Uffizi można również zarezerwować z wyprzedzeniem (opłata za rezerwację +4 € do ceny biletu sezonowego) w kasach Muzeów Państwowych we Florencji: Palazzo Pitti, Museo Orsanmichele, Museo Nazionale Bargello i inne.

Zwiedzanie Galerii Uffizi jest wliczone w kartę City Pass we Florencji. Dzięki niej można też bez kolejki wejść do Galerii Accademia i pod kopułę Brunelleschiego.

Bilety do Galerii Uffizi bez kolejki są dołączone do tej wycieczki. Więcej ciekawych tematycznych wycieczek muzealnych dla dorosłych i dzieci znajdziesz tutaj.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca można wejść do Galerii Uffizi za darmo. Jednak kolejki w tym dniu biją wszelkie rekordy.

Przydatne informacje

 • Adres: Piazzale degli Uffizi, 6.
 • Godziny otwarcia: muzeum jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 08:15 – 18:50. Zamknięte: poniedziałek, Boże Narodzenie, Nowy Rok i 1 maja.
 • Jest tu szatnia, kawiarnia, księgarnia, sklep z pamiątkami, a nawet poczta, gdzie można wysłać pocztówkę z Uffizi do znajomych.

Z czego słynie Galeria Uffizi?

W wielu salach i pokojach Galerii Uffizi wystawiane są dzieła jednych z najlepszych malarzy i rzeźbiarzy ostatnich pięciu wieków. Ale w muzeum znajduje się również sala archeologii, gdzie wystawione są rzymskie posągi. Na przykład słynny marmur «Il Torso Gaddi»‎.

W średniowiecznych salach malarskich prezentowane są przykłady włoskiej i międzynarodowej sztuki gotyckiej. Najbardziej znane obrazy to:

 • «Tronująca Madonna z aniołami»Cimabue
 • «Madonna Onisanti»‎ Giotto 
 • «Zwiastowanie»‎ Simone Martini
 • «Pokłon Trzech Króli» Gentile da Fabriano

Dzieła mistrzów o międzynarodowej renomie są wystawione w osobnych pomieszczeniach. Tak więc w galerii są sale wystawowe:

 • Sandro Botticelli (główne dzieło — «Narodziny Wenus»‎)
 • Leonardo da Vinci («Zwiastowanie»‎)
 • Caravaggio («Bachus»‎)
 • Albrecht Durer («Hołd trzech króli»‎)

Polecamy zwiedzanie sal artystów renesansu weneckiego, flamandzkiego i niemieckiego. Szczególnie interesująca jest ośmiokątna Sala Trybunałów, z rzeźbami Wenus Medycejskiej i Tańczącego Fauna.

W Uffizi wystawiają się także współcześni artyści, a w kilku salach odbywają się wystawy czasowe. Po aktualne wydarzenia zapraszamy na oficjalną stronę internetową.

» CZYTAJ TAKŻEJAK DOJECHAĆ Z LOTNISKA DO CENTRUM FLORENCJI? 5 SPOSÓB

Co oznacza nazwa Galerri Uffizi?

W XVI wieku Cosimo I de’ Medici, wielki książę Toskanii, zlecił wybitnemu architektowi i malarzowi Giorgio Vasari zaprojektowanie budynków dla służb administracyjnych miasta, tzw. uffizi, czyli urzędów.

Budynki zostały zbudowane w 1581 roku, aby wystawić dzieła sztuki, które rodzina Medyceuszy zbierała przez lata. Były to między innymi obrazy Michała Anioła Buonarrotiego i Leonarda da Vinci. Każdego roku spadkobiercy rodziny Medyceuszy powiększali prywatną kolekcję. A w 1737 roku galeria oficjalnie stała się własnością florentyńczyków i była otwarta dla wszystkich przybyszów.

Galeria Uffizi jest częścią kompleksu muzealnego wraz z pałacami Pitti i Vecchio. Wszystkie trzy struktury łączy korytarz Vasariego na moście Vecchio. To przejście między budynkami zostało również zamówione przez Cosimo I. Książę mieszkał w Pałacu Pitti po drugiej stronie rzeki i chciał mieć szybką i bezpieczną drogę do centrum miasta. W długim korytarzu zaprojektowano również popiersia i autoportrety rodziny Medyceuszy i innych znanych osób, aby go nie zanudzić.

Florencka legenda głosi, że pewnego dnia książę, przechodząc przez Ponte Vecchio, poczuł nieprzyjemny zapach od sklepów rzeźników i rybaków. Kazał przepędzić sprzedawców i na ich miejsce wprowadzić sprzedawców biżuterii. Od tego czasu Ponte Vecchio nazywany jest Złotym. A biżuterię można tu kupić do dziś.

Nie można kupić jednego biletu do wszystkich trzech muzeów w kompleksie, a korytarz Vasari jest chwilowo zamknięty. Za to jest w ofercie bilet Uffizi + Pałac Pitti + Ogród Boboli (w pobliżu). Kup go pod tym linkiem i pogrąż się w renesansowym klimacie.

Życzymy ciekawego zwiedzania Galerii Uffizi!

» CZYTAJ TAKŻEPODRÓŻ SAMOCHODEM PO TOSKANII: TRASA NA MAPIE Z MIASTAMI I OPISAMI

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *