20 zabytków Neapolu: wielki przewodnik po mieście

, ,
20 zabytków Neapolu: wielki przewodnik po mieście

Neapol to stolica mafii, śmieci, pizzy i mozzarelli. Osoby, które po raz pierwszy wjeżdżają do tego miasta, mają wrażenie, że trafiają do Azji Środkowej lub Indii, ale z domieszką architektury europejskiej.

Przejdźmy przez miasto i zobaczmy główne atrakcje Neapolu oraz po prostu ciekawe miejsca do odwiedzenia. Jednocześnie dowiesz się, czego najlepiej unikać w mieście.

Najwygodniej poruszać się po Neapolu autobusem turystycznym, właśnie takim. Trasa autobusu nie obejmuje całej listy ciekawych miejsc, ale zobaczysz najważniejsze z nich.

Wybierz hotel w Neapolu

Gra w naparstki

Gra w naparstki

Około 100 metrów od stacji natkniesz się na podejrzanie wyglądających facetów, którzy zaproponują ci grę w «naparstki». Miej oczy szeroko otwarte — nawet jeśli tylko patrzysz, jak inni się bawią, złodzieje mogą przeszukiwać twoje torby i kieszenie.

Pizzeria Da Michele

Pizzeria Da Michele

Zanim przejdziemy do zabytków architektury, musimy jeszcze odwiedzić najpopularniejszą pizzerię w Neapolu. Mimo ciągłego szumu, tutejsze jedzenie jest pyszne i wysokiej jakości. Ustaw się w kolejce, czekaj na swoją pizzę i delektuj się nią!

» Czytaj takżePizza neapolitańska i najlepsze pizzerie w Neapolu

Spaccanapoli

Spaccanapoli

Spaccanapoli to ulica-szczelina, która dzieli Neapol na dwie części. Ma około 2 km długości. Są tu kawiarnie, pizzerie i sklepy. Ciekawostką jest to, że nazwy tej ulicy nie ma na mapach miasta i można ją zobaczyć tylko z jednego miejsca — kolejnego punktu orientacyjnego.

Punkt widokowy San Martino i zamek Sant Elmo

Punkt widokowy San Martino i zamek Sant Elmo

Zamek Sant Elmo jest położony na szczycie Świętej Góry (Montesanto) w prestiżowej dzielnicy Vomero w Neapolu. Zamek San Elmo jest jednym z głównych obiektów obronnych, chroniących miasto przed atakami wroga od strony morza.

Do zamku można dojechać kolejką linową do stacji Montesanto lub metrem do stacji Vanviteli (Linea 1). Na szczycie znajduje się duża platforma widokowa, z której roztacza się najlepszy widok na Neapol, Wezuwiusz i morze.

» Czytaj takżeRzeczy do zrobienia i zobaczenia w Neapolu: 14 pomysłów

Piazza del Gesu Nuovo

Piazza del Gesu Nuovo

Na końcu ulicy Spaccanapoli wychodzi się na obszerny plac z pomnikiem. Koniecznie odwiedźcie kościół Gesu Nuovo i zapytajcie o zdrowie doktora Moscati!

Wnętrze jest nieopisanie piękne, z kolumnami, rzeźbami, stiukami i wielkimi organami. Kościół został zbudowany w 1470 r.

Pizzeria Gino e Toto Sorbillo

Pizzeria Gino e Toto Sorbillo

Jedna z najstarszych pizzerii w mieście. Jego historia rozpoczęła się na początku XX wieku, kiedy to rodzina z 23 dziećmi zaczęła wypiekać pizzę na sprzedaż, aby przetrwać trudne czasy.

Galleria Umberto

Galleria Umberto

Niektórzy mogą pomyśleć, że Galleria Umberto wygląda jak coś… Ten neapolitański zabytek jest bowiem repliką Galerii Vittorio Emanuele II w Mediolanie.

Interesujące są nie tylko sklepienia galerii, ale także jej podłoga. W centrum arkady znajduje się koło zodiakalne. Nie zapomnij znaleźć swojego znaku zodiaku i wypowiedzieć życzenia!

Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico Nazionale di Napoli)

Muzeum Archeologiczne

Kiedy ludzie słyszą o muzeum archeologicznym, mimowolnie zaczynają ziewać. Ale naprawdę interesujące jest Muzeum Neapolitańskie, największe w południowych Włoszech.

Zawiera skarby historyczne z Pompei, Herculaneum i willi Stabia. Poza rzeźbami, freskami, biżuterią, naczyniami i monetami, na uwagę zasługuje «Sekretny pokój», w którym wystawione są unikalne znaleziska o charakterze erotycznym i pornograficznym.

Bilety do muzeum z audioprzewodnikiem można kupić w przedsprzedaży, klikając tutaj.

» Czytaj także30 głównych zabytków Rzymu

Teatro di San Carlo

Teatro di San Carlo

W Neapolu znajduje się jeden z najstarszych teatrów w Europie. W minionych stuleciach było to ulubione miejsce europejskiej arystokracji, a dziś Teatr San Carlo jest nowoczesny i odrestaurowany, a na jego deskach występują gwiazdy światowego formatu.

Nowy Zamek (Castel Nuovo)

Nowy Zamek (Castel Nuovo)

Castel Nuovo, zbudowany w 1282 r. przez Karola Andegaweńskiego w ciągu zaledwie 3 lat, jest zadziwiająco duży. Znajduje się w centrum miasta, blisko promenady. Obecnie w środku znajduje się muzeum z kilkoma salami.

Niewiele jest tu rzeczy, które robią wrażenie: zbrojownia, sala baronów, kaplica, sale z freskami i płaskorzeźbami. Do niektórych sal można wejść tylko z przewodnikiem. Wstęp we własnym zakresie kosztuje 6 euro. Osoby zainteresowane historią powinny zaopatrzyć się w audioprzewodnik, który można kupić w muzeum za 1 euro.

Castel dell’Ovo

Castel dell'Ovo

Jeszcze jeden zamek w Neapolu o podobnej nazwie. Poeta Wergiliusz napisał, że magiczne jajo zostało zakopane głęboko w ziemi. Zamek został zbudowany znacznie później, 11 wieków później, a jajo czai się teraz pod jego fundamentami. Uważa się, że dopóki artefakt jest na miejscu, Neapol jest bezpieczny.

Twierdza jest połączona z miastem wąskim nasypem, do którego można dojść pieszo. W różnych okresach przetrwał wiele ataków i ostrzałów, w tym z dział francuskich.

Mówi się, że zamek jest nawiedzany przez duchy ludzi, którzy zmarli w jego lochach. Na przykład, Saracen bez głowy i czarodziejka, która zaprzedała duszę diabłu.

Zamek jest szczególnie piękny wieczorem, gdy zapalają się latarnie i światła. Wewnątrz Castel dell’Ovo znajduje się muzeum, do którego wstęp jest płatny, oraz bezpłatna platforma widokowa na szczycie.

Godziny otwarcia to 9-19 w dni powszednie (18.00 w zimie) i 14.00 w weekendy.

» Czytaj takżeZamek Sforzów w Mediolanie

Pałac Królewski (Museo di Capodimonte)

Pałac Królewski (Museo di Capodimonte)

Pałac Królewski w Neapolu jest otoczony pięknym i starożytnym parkiem. Dla turystów jest to widok godny podziwu, a dla mieszkańców ulubione miejsce spacerów. Można tu pobiegać lub urządzić piknik na trawie.

Pałac Królewski (Museo di Capodimonte)

Cały pałac jest przestronnym muzeum z bardzo dużą kolekcją zabytkowej broni i galeriami sztuki.

Bilet wstępu kosztuje 15 euro

Piazza del Plebiscito

Piazza del Plebiscito

Nie można go przegapić: jest to największy plac w Neapolu i znajduje się w samym środku miasta. Można tu zobaczyć Pałac Królewski w Neapolu z kolumnadą o długości 169 metrów. Po drugiej stronie znajduje się kościół św. Franciszka.

W starożytności na Piazza Plebiscito znajdowały się mury miejskie i zamek Lucyliusza.

Cmentarz Fontanelle (Cimitero Delle Fontanelle)

Cmentarz Fontanelle

Europejskie cmentarze często stają się punktami orientacyjnymi, tak jak to miało miejsce w Neapolu. Starożytny cmentarz miejski w Fontanelle znajduje się w prawdziwej jaskini na obrzeżach miasta.

Oczywiście obecnie nie jest on wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Mimo to jest to dość straszne miejsce. Jest to w zasadzie duża krypta, w której przez wiele lat składano szczątki osób zmarłych podczas epidemii dżumy i cholery. Po każdej epidemii krypta była zamurowywana, a następnie ponownie otwierana. Ostatni pochówek odbył się tu w 1837 roku.

Wersja krypty, którą można zobaczyć, jest oczywiście daleka od oryginału: wszystkie znajdujące się w niej czaszki i kości zostały uporządkowane i umieszczone w kryptach.

Katakumby di San Gaudioso

Katakumby di San Gaudioso

Pochowano tu św. Gaudiosa, biskupa z Afryki Północnej, który został wygnany i wysłany do Neapolu, gdzie mieszkał aż do śmierci. Biskup został pochowany w 451 lub 452 r., po czym miejsce to nazwano jego imieniem.

Katakumby di San Gaudioso

Cena biletu wstępu wynosi 10 euro.

Aby kupić bilet na wycieczkę po katakumbach kliknij tutaj.

Podziemny Neapol (Napoli Sotterranea)

Podziemny Neapol (Napoli Sotterranea)

Naszym skromnym zdaniem jest to jedno z najciekawszych miejsc w Neapolu. Owszem, nie ma tu wspaniałych fresków ani kapliczek kościelnych, ale z pewnością jest wiele tajemnic.

Jest to podziemne miasto, którego korytarze, galerie i sale znajdują się na głębokości 30 metrów. Jego początki sięgają 470 r. p.n.e., kiedy to Grecy wykorzystywali podziemne studnie i zbiorniki do zbierania wody deszczowej do celów pitnych.

Na przestrzeni wieków lochy rozrastały się i powiększały, tufy wydobywano do budowy domów, a w czasie II wojny światowej służyły jako schron przeciwbombowy.

Lochy można zwiedzać tylko z przewodnikiem — wystarczy podejść do wejścia i poczekać na kolejny strumień. Cena biletu wynosi 10 euro.

Zalecamy noszenie wygodnych butów: wszystkie przejścia wewnątrz są śliskie, ponieważ są pokryte pleśnią.

Pompei

Pompei

Niesławne miasto, pogrzebane pod popiołem. Wielu ludzi uważa, że jest mały, ale jego rozmiary są oszałamiające! Wszystko jest tu prawie takie, jak przed erupcją w 79 r. p.n.e. Chodniki, ściany domów, wyposażenie wnętrz, freski i mozaiki.

Najciekawsze w Pompejach są postacie mieszkańców, zastygłe przez wieki w dziwacznych pozach. Naukowcy wypełnili puste przestrzenie w skale wulkanicznej gipsem i teraz możemy zobaczyć, jak umierali mieszkańcy Pompei. Niektóre z tych postaci sprawiają, że krew się w żyłach burzy.

Cena biletu wynosi 15 euro.

Herculaneum

Herculaneum

Starożytne rzymskie miasto Herculaneum (wł. Ercolano) również należy do atrakcji Neapolu, ponieważ znajduje się zaledwie 15 kilometrów od miasta.

Miasto jest nawet lepiej zachowane niż Pompeje. Można spędzić długi czas, wędrując jego uliczkami, poznając życie ludzi, którzy mieszkali tu 2000 lat temu. Wszystko jest bardzo ciekawe!

Cena biletu wynosi 13 euro.

Wezuwiusz (Vesuvio)

Wezuwiusz

Wezuwiusz jest integralną częścią panoramicznych zdjęć Neapolu. Jest to aktywny wulkan, ale naukowcy twierdzą, że obudzi się najwcześniej za około 100 lat.

Cena za wejście na szczyt wulkanu wynosi 10 euro. Pozostałe szlaki wokół krateru są bezpłatne.

» Czytaj takżeWezuwiusz: kompletny przewodnik po wulkanach

Anfiteatro Flavio w Pozzuoli

Anfiteatro Flavio w Pozzuoli

Będąc poza Neapolem, warto wybrać się do nadmorskiego miasteczka Pozzuoli. Znajduje się tu starożytny amfiteatr Flavio.

Niewiele się o nim pisze w folderach turystycznych, ale jest to trzeci co do wielkości amfiteatr we Włoszech, po rzymskim Koloseum i Kapui. Warto się tam wybrać. Zwłaszcza, że w Pozzuoli jest ładna plaża :)

Cena biletu do amfiteatru wynosi 4 euro.

____________

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla ciebie przydatny i że z naszej listy atrakcji w Neapolu wybierzesz te, które koniecznie musisz odwiedzić.

Życzymy wam udanej podróży!

 

» Czytaj takżeWłochy 7-dniowy plan podróży: miasta, zabytki i ceny

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *