Wezuwiusz: kompletny przewodnik po wulkanach

, ,
Wezuwiusz: kompletny przewodnik po wulkanach

Wezuwiusz to jedyna góra w Kampanii i jeden z trzech czynnych włoskich wulkanów, na który można się wspiąć. Inne: Etna (Sycylia) i Stromboli (Wyspy Lipari).

Będąc w Neapolu, łatwo jest dotrzeć na Wezuwiusz: dzieli je zaledwie 15 kilometrów. W tym samym czasie należy oczywiście zobaczyć starożytne rzymskie miasta, które zginęły w wyniku erupcji w 79 roku: Pompeje, Herculaneum, Oplontis i Stabia. Wszystkie one, wraz z wulkanem, wchodzą w skład Parku Narodowego «Wezuwiusz».

W tym artykule dowiesz się, jak dojechać z Neapolu do parku narodowego, ile kosztuje wejście na wulkan, czy okoliczne społeczności są zagrożone kolejną erupcją i jakie jeszcze ciekawe rzeczy znajdują się w okolicy.

Stąd można znaleźć najlepsze punkty widokowe i hotele, w których można zobaczyć wulkan z okna (i za jaką cenę).

» Czytaj takżeRzeczy do zrobienia i zobaczenia w Neapolu: 14 pomysłów

Jak dojechać z Neapolu do Wezuwiusza

Jak dojechać z Neapolu do Wezuwiusza

Circumvesuviana (nazwę pociągu tłumaczy się jako «Wokół Wezuwiusza») kursuje co pół godziny z Dworca Głównego w Neapolu w kierunku Wezuwiusza. Wysiądź na stacji Ercolano Scavi. Przejażdżka trwa około 15 minut.

Na stacji Ercolano, po lewej stronie od wyjścia, znajduje się biuro Vesuvio express, w którym można kupić bilety autobusowe do podnóża wulkanu. Można tu również kupić bilet wstępu na sam wulkan za 10 euro. Dzieci o wzroście poniżej 1,2 m mają wstęp wolny. Studenci, seniorzy i dzieci powyżej 1,2 m i poniżej 18 roku życia mogą otrzymać bilet za 5 euro.

Druga opcja to przejazd autobusem Eavbus z Neapolu bezpośrednio do wejścia do parku; odjeżdża on z Piedigrotty o godz. 9.00 i 10.00.

Pociągiem można dojechać do stacji Pompeje, zwiedzić starożytne miasto, a następnie tym samym autobusem Eavbus udać się na Wezuwiusz.

Można też wynająć samochód i znaleźć na mapie trasę A3. Na drodze do Wezuwiusza obowiązuje opłata za przejazd, nieco ponad 2 EUR. Aby znaleźć miejsce do zaparkowania na samym wulkanie i uniknąć maksymalnego upału, radzimy wyruszyć wcześnie rano.

Przy okazji, jeśli jeszcze nie wiesz, jak dostać się z lotniska w Neapolu do centrum miasta, zobacz tutaj, jak wygodnie dojechać.

» Czytaj takżeJak dojechać do wulkanu Etna

Czy można wspiąć się na Wezuwiusza?

Czy można wspiąć się na Wezuwiusza

Latem wulkan jest czynny od 9.00 do 17.00, a wiosną i jesienią do 16.00. W szczycie sezonu, w lipcu i sierpniu, godziny otwarcia są wydłużone do 18:00, a w zimie skrócone do 15:00.

Jeśli nie chcesz zwiedzać samego krateru, możesz bezpłatnie obejść wulkan dookoła.

Czy od dawna marzysz o tym, aby zajrzeć do Piekielnych Pustkowi? Mamy nadzieję, że kupiłeś bilet na wulkan w Vesuvio Express.

A jeśli nudzą Cię spacery, chcesz poznać towarzystwo i ciekawe historie, weź udział w wycieczce, która rozpoczyna się na dworcu kolejowym w Pompejach.

Droga na szczyt jest bardzo piękna. Z jednej strony góry rozciąga się widok na zatokę, Neapol i wyspę Ischia, a z drugiej na Pompeje, Herculaneum, wyspę Capri i Wybrzeże Amalfi.

Krater jest ogrodzony, ale można zajrzeć do środka. Wydobywa się z niego para lub dym: w ten sposób wulkan «oddycha». Mówią, że jest to dym z siarką, ale co dziwne, nie ma zapachu. Ogólnie rzecz biorąc, jest to przerażające widowisko, zwłaszcza jeśli ma się fantazję.

W niektórych miejscach ziemia robi się wyraźnie gorąca pod stopami, co sprawia, że chce się pospiesznie zejść na dół. Jeśli jednak wybuchnie, nie przyniesie to wiele dobrego.

W ile minut (lub godzin?) można wejść na Wezuwiusza?

W ile minut (lub godzin?) można wejść na Wezuwiusza?

Chociaż wulkan ma 1281 metrów wysokości, wejście na szczyt zajmuje 20–60 minut, w zależności od kondycji i wybranego szlaku.

Dzieje się tak, ponieważ wzdłuż zbocza biegnie droga, która kończy się na wysokości 1000 metrów. Stąd można przejść jedną z 11 tras.

Oto najpopularniejsze z nich:

 • Łatwa trasa rozpoczyna się na parkingu i biegnie wzdłuż grzbietu krateru. Z powodu ogrodzenia nie będzie można zobaczyć ujścia wulkanu.
 • Wzdłuż zamarzniętej rzeki lawy biegnie łatwa i malownicza trasa o długości około kilometra.
 • Szlak na Monte Somma prowadzi wzdłuż na wpół zniszczonego stożka wulkanicznego wokół dzisiejszego krateru.
 • Dolina Ada to najtrudniejszy i najdłuższy szlak.
 • Historyczna trasa wejścia na Wezuwiusza — po trasie kolejki linowej.
 • Szlak Olivella — przyjemna i nieskomplikowana trasa na szczyt wulkanu, wiodąca przez winnice, gaje owocowe i źródło.
 • Wreszcie trasa jest prosta i szeroka, prowadzi przez rezerwat przyrody Tyrone, bez większych różnic wysokości.

Na całej długości szlaku znajdują się ławki, na których można odpocząć. Nie spiesz się, wspinając się i podziwiaj widoki!

» Czytaj takżeTrasa piesza po Rzymie: zwiedzanie miasta w 3 dni

W którym roku i w jaki sposób zginęło miasto Pompeje?

W którym roku i w jaki sposób zginęło miasto Pompeje?

Do 79 r. n.e. ludzie uważali Wezuwiusza za zwykłą górę. Obszar ten był żyzny, na zboczach rosły winogrona i drzewa oliwne.

W okolicy wydobywano tuf, miękką skałę wulkaniczną, z której budowano domy. Ludzie osiedlali się więc coraz bliżej podnóża Wezuwiusza. Pompeje, Herculaneum i Oplontis rozkwitały i rozmnażały się.

W 62 roku nastąpił pierwszy zwiastun nadchodzących kłopotów — wielkie trzęsienie ziemi, po którym ludzie odbudowali swoje zrujnowane domy. Jednak 24 sierpnia 79 roku kwitnąca Kampania w ciągu kilku godzin zamieniła się w szarą, pozbawioną życia powierzchnię Księżyca.

Warstwa popiołu wulkanicznego, piasku, pumeksu i na wpół roztopionych kamieni miała w niektórych miejscach wysokość co najmniej 8 metrów. Na sąsiednie Herkulanum spadły strugi deszczu zmieszanego z popiołem.

Erupcja nastąpiła tak szybko i niespodziewanie, że ludzie zmarli w ciągu 15 minut od pary wodnej i toksycznych gazów uwolnionych przez wulkan. Nie było ucieczki. Ludzie nawet nie zdawali sobie sprawy z tego, co się dzieje, i pewnie myśleli, że to koniec świata.

Naukowcy zalali gipsem puste przestrzenie pozostawione przez popiół wulkaniczny i uzyskali rzeźby mieszkańców Pompei w przerażających pozach. Niektórzy siedzą z rękami nad twarzą, inni półleżą z podniesionymi rękami. Jest tam nawet gipsowa figurka niemowlęcia. I kilka koni z uprzężami.

Wszystko to można zobaczyć na własne oczy za 13 euro. A jeśli chcesz nie tylko oglądać, ale także słuchać niezapomnianych opowieści, wybierz jedną z fascynujących wycieczek po Pompejach tutaj.

Inne erupcje Wezuwiusza

Inne erupcje Wezuwiusza

W historii Wezuwiusz wybuchał 80 razy. A to tylko fakty odnotowane w źródłach historycznych.

Ostatnia taka sytuacja miała miejsce 12 marca 1944 r., kiedy to 26 osób zginęło od popiołu, który zawalił dachy domów. Z wulkanu buchnęła fontanna lawy o wysokości 800 metrów i szerokości 90 metrów. Miasta Somma, Massa i San Sebastiano (dwa ostatnie nigdy nie odzyskały dawnej świetności) zostały pogrzebane pod popiołem i lawą.

Erupcja w 1805 r. zniszczyła prawie cały Neapol, zabijając 26 000 osób. Nawet jeśli jego siła była dziesięciokrotnie mniejsza niż w 79 roku. W tym czasie w pobliżu Wezuwiusza mieszkało wielu ludzi i nikt nie miał czasu na ewakuację.

Wreszcie erupcja w 1631 r., również niezbyt silna, ale bardzo gwałtowna, zabiła 4 tys. osób.

» Czytaj także20 zabytków Neapolu: wielki przewodnik po mieście

Co się stanie, jeśli Wezuwiusz obudzi się ponownie?

Co się stanie, jeśli Wezuwiusz obudzi się ponownie?

W miastach i gminach wokół Wezuwiusza mieszkają 3 miliony ludzi. W «czerwonej strefie», która zostanie najbardziej dotknięta kolejną erupcją, mieszka 600 000 Włochów.

Pojawia się pytanie: skoro mieszkanie w pobliżu wulkanu jest tak niebezpieczne, dlaczego ludzie się tam osiedlają? Kolorowe domy mogą legnąć w gruzach w ciągu kilku minut!

Nikt nie potrafi tego wyjaśnić. Być może wynika to ze spokojnej natury Włochów, którzy wolą nie myśleć o złych rzeczach. Tak, władze mają jasny krajowy plan ewakuacji ludzi z «Czerwonej Strefy».

Istnieje również strefa «żółta» i «niebieska», z których ludzie są ewakuowani w zależności od wiatrów i siły erupcji. Jest jednak mało prawdopodobne, aby można było szybko ewakuować ludzi z Neapolu po drogach miejskich.

Pozostaje tylko bardzo uważnie monitorować aktywność wulkanów, aby rozpocząć ewakuację przy pierwszych «symptomach» erupcji. Naukowcy zajmują się tym od 1841 roku.

Na zboczu góry zbudowali obserwatorium wulkanologiczne, które działa do dziś. Jest to najstarsza stacja badawcza wulkanów na świecie. Obecnie centrum operacyjne obserwatorium znajduje się w Neapolu.

Wulkanem interesują się również naukowcy z  Francji i Szwajcarii. Analizują skały, aby zrozumieć cykl życiowy wulkanu. Według nich Wezuwiusz będzie spał jeszcze przez co najmniej 100 lat. Niewiele, tak naprawdę. Jednak miejscowi z jakiegoś powodu nie przestraszyli się tej przepowiedni. Ludzie budują nowe domy, a wartość nieruchomości w Neapolu i okolicach stale rośnie.

Sprawdź ceny hoteli w Neapolu

Fakty o Wezuwiuszu

 • Podczas erupcji w 79 roku, ludzie zginęli nie od lawy, lecz od toksycznych gazów, popiołu i gruzu rozgrzanego do temperatury 700 °C.
 • W 1880 roku na górze zbudowano kolejkę linową, która działała na wulkanie tylko przez 26 lat i została zniszczona podczas erupcji w 1906 roku. Na pamiątkę pozostała tylko trasa i piosenka «Funiculì-Funiculà». Piosenka została napisana w celu promocji kolejki linowej, która ponosiła straty.
 • W 1953 r. uruchomiono wyciąg krzesełkowy na Wezuwiusza. Został on zmieciony przez erupcję w 1980 roku. Od tego czasu nikt nie odważył się zainwestować w tak niewiarygodny biznes. :)
 • Oprócz winogron i moreli w lasach pod Wezuwiuszem rosną szlachetne gatunki grzybów. Wynika to z wysokiej żyzności gleb lawowych.

Punkty widokowe na Wezuwiusza w Neapolu

Punkty widokowe na Wezuwiusza w Neapolu

Wezuwiusz najlepiej widać z punktów widokowych w Neapolu, oddalonych od wulkanu o 15–20 kilometrów. Oto najpiękniejsze z nich.

 • Zamek Sant’Elmo na wzgórzu Vomero. Na obwodzie zamku znajdują się ścieżki, którymi zwiedzający mogą podziwiać Neapol, Zatokę Neapolitańską, wybrzeże i wulkan, przypominające garby wielbłąda. Na szczyt wzgórza wjeżdża kolejka linowa, a na taras widokowy — winda zamkowa.
 • Średniowieczny Castel dell’Ovo (Zamek Jajka) na wyspie Santa Lucia.
 • Punkt widokowy Posillipo na wybrzeżu Zatoki Neapolitańskiej. Panorama przedstawia miasto leżące na zboczach i zaokrągloną zatokę.

Zobacz Neapol z góry podczas jednej z wycieczek po mieście z przewodnikiem.

Gdzie się zatrzymać w pobliżu Wezuwiusza

Gdzie się zatrzymać w pobliżu Wezuwiusza

Wezuwiusz jest otoczony ze wszystkich stron miasteczkami z hotelami, restauracjami i sklepami. Sprawdź, które z lokalnych hoteli mają widok na wulkan i jakie są ich ceny.

 • Prywatna willa Domus Agricolae Corallina położona na obrzeżach Torre del Greco ma widok na morze z jednej strony i pobliski Wezuwiusz z drugiej. W lecie standardowy pokój dwuosobowy ze śniadaniem kosztuje 70–80 EUR.
 • Pensjonat Villa Julia znajduje się w pobliżu Pompei. Tutaj za 50 € można się podwoić i przejść do parku archeologicznego.
 • B&B Vesuvius znajduje się zaledwie 5 minut spacerem od Herculaneum. Za 70 euro można tu znaleźć pokój dwuosobowy ze śniadaniem kontynentalnym, starożytne ruiny w pobliżu i stację kolejową, z której w niecałe pół godziny można dojechać pociągiem do Neapolu.

Zarezerwuj hotel w pobliżu Wezuwiusza

Pobliskie atrakcje

Herculaneum

Zdjęcie: Starożytne rzymskie miasto Herculaneum

Starożytne Herkulanum jest w połowie ukryte pod skamieniałym popiołem i mniej zbadane niż Pompeje, co czyni je ciekawszym miejscem, po którym można spacerować, czując się jak odkrywca. Proponujemy wizytę w Muzeum Archeologicznym w Herculaneum.

Przy okazji, tutaj znajdziesz wszystkie wycieczki do Herculaneum.

Villa Poppaea w starożytnym mieście Oplontis (współczesne Torre Annunziata) była niegdyś domem na przedmieściach, a samo Oplontis było wioską wakacyjną dla zamożnych mieszkańców Pompejów. Uważa się, że willa należała do drugiej żony Nerona. Wewnątrz znajdują się freski i dobrze zachowane mozaikowe posadzki.

Starożytne miasto Stabia (współczesne Castellammare di Stabia), położone nieco dalej od Wezuwiusza niż Pompeje, słynie z willi Pasterza, San Marco i Ariadny. Wszystkie są bardzo dobrze zachowane.

Antiquarium Boscoreale w gminie o tej samej nazwie działa od 1991 r. Znajdują się w nim znaleziska z Pompei, Oplontis, Stabiae, Herculaneum i Villa Boscoreale.

Jeden dzień nie wystarczy, aby poznać wszystkie atrakcje Wezuwiusza i jego okolic. Warto więc zaplanować trasę z wyprzedzeniem, oszczędzić energię i skorzystać z przewodników zamieszczonych na tej stronie. Można też przeznaczyć więcej czasu na zwiedzanie parku narodowego.

 

Spędź ciekawie czas, zwiedzając słynny wulkan!

» Czytaj takżePodróż do Rzymu: 10 wspaniałych rzeczy do zrobienia

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *