Wybrzeże Amalfi: plaże, hotele, miejsca warte odwiedzenia

, ,
Wybrzeże Amalfi

Wybrzeże Amalfitańskie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Półwysep Sorrento z jego górskimi zboczami i naturalnymi tarasami schodzącymi do morza jest pięknym miejscem na pobyt.

Najbliższym dużym miastem na Wybrzeżu Amalfi jest Neapol, oddalony o 60 km. Podróż samochodem trwa około 1,5 godziny i obejmuje drogi płatne.

Odległość od Rzymu wynosi około 280 km drogą lądową. Pociągiem można dojechać do Salerno w 3,5-4 godziny.

» Czytaj także5 najlepszych plaż w Rimini: cechy szczególne i hotele

Ważne miejsca turystyczne

Na zwartym obszarze górskim znajduje się kilka malowniczych miasteczek. Wąskie przejścia, duża liczba turystów i strome zbocza sprawiają, że Wybrzeże Amalfi jest trudne do zwiedzania. Aby czuć się komfortowo, najlepiej przyjechać poza sezonem.

Amalfi

Amalfi

Miasto leży w samym sercu Wybrzeża Amalfitańskiego i ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Można się tu zatrzymać, aby zwiedzić okoliczne miejscowości.

W mieście można znaleźć niedrogie apartamenty, hotele średniej klasy oraz ekskluzywny hotel Santa Caterina. Wśród głównych atrakcji znajduje się Katedra św. Andrzeja Pierwszego Powołanego.

W Amalfi znajduje się szeroka plaża, dobre restauracje i ciekawe sklepy.

Amalfi: Wybierz hotel

Positano

Positano

Mała miejscowość na skalistych zboczach – uwielbiana przez fotografów. Terakotowe dachy i kolorowe fasady domów wyglądają bardzo malowniczo.

Spodobają ci się przytulne, wąskie uliczki i kamieniste plaże Positano. W mieście warto zwiedzić kościół Santa Maria Assunta, w którym znajduje się słynna XIII-wieczna ikona Matki Boskiej.

Spaceruj po niemal pionowych ulicach, próbuj śródziemnomorskich potraw w domowych restauracjach i opalaj się na wybrzeżu. Nie należy parkować w obrębie miasta, mogą to robić tylko miejscowi.

Positano: Wybierz hotel

» Czytaj także11 najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech

Ravello

Ravello

Artyści i kompozytorzy chętnie osiedlają się w Ravello. Obecnie zamieszkuje ją zaledwie 2500 osób, ale turystów jest tu znacznie więcej.

Z Amalfi można tam dojechać autobusem w 15 minut.

W mieście warto zwiedzić katedrę św. Pantelejmona. Nie można jej przeoczyć, ponieważ stoi tuż przy głównym placu. Po mieście przyjemnie jest spacerować i podziwiać starożytne budynki i rzeźby. Chociaż trzeba przyznać, że Ravello nie jest najlepszą opcją, jeśli chodzi o wypoczynek na plaży – zejście jest bardzo strome z dwoma tysiącami schodów.

Ravello: Wybierz hotel

Gdzie się zatrzymać na Wybrzeżu Amalfi

Gdzie się zatrzymać na Wybrzeżu Amalfi

Wzdłuż wybrzeża znajduje się kilka miejscowości wypoczynkowych o podobnej kolorystyce i infrastrukturze. Ogólnie rzecz biorąc, są one niemal identyczne, ale przy wyborze hotelu należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • dostępność plaży w miejscowości, najlepiej bezpłatnej i szerokiej (są takie w Positano, Maiori, Amalfi, Salerno);
  • łatwość przemieszczania się bez dużych skoków wysokości w obrębie miasta (Maiori i Minori mają pod tym względem przewagę);
  • Ciche i autentyczne, jeśli lubisz spokojny i wygodny wypoczynek (w tym sensie odpowiednie są Vico Equense, Conca dei Marini i Furore);
  • Koszt zakwaterowania (najtańsze hotele na Wybrzeżu Amalfi znajdują się w Vietri sul Mare, najdroższe w Positano);
  • dostępność komunikacyjna umożliwiająca podróżowanie wzdłuż wybrzeża (idealnie nadaje się Sorrento).

Jeśli chcesz pojechać wzdłuż wybrzeża i zobaczyć zabytki, wybierz jedno z miast: z każdego z nich można przejechać całą długość półwyspu.

Na rodzinne wakacje na plaży wystarczą miejscowości bez sporego nachylenia terenu, z wyposażonymi plażami miejskimi i łatwym dostępem do morza.

W większych miejscowościach, takich jak Positano, Maiori, Vietri i Ravello, znajdują się luksusowe hotele 5-gwiazdkowe. Oto najlepsze z nich:

Wybrzeże Amalfi: Wybierz hotel

Hotele z apartamentami zaczynają się od 35 euro za zwykły pokój (Furore, Tramonti, Bomerano). Wynajęcie mieszkania od osób prywatnych kosztuje minimum 30 euro za noc.

» Czytaj takżeNajlepsze plaże w pobliżu Rzymu

Najlepsze plaże na Wybrzeżu Amalfitańskim

Najlepsze plaże na Wybrzeżu Amalfitańskim

Na Wybrzeżu Amalfi większość plaż jest żwirowa, położona w skalistych zatokach. W granicach miasta wśród klifów znajdują się niewielkie obszary piaszczyste i piaszczysto-żwirowe.

Trzy najlepsze plaże:

Główna plaża w Maiori (Strada Statale Amalfitana, 84010 Maiori SA)

Duża i szeroka, odpowiednia dla rodzin i małych dzieci. Łatwy dostęp, z możliwością wypożyczenia leżaków i parasoli oraz wypoczynku bez nich.

Brak skał umożliwia opalanie się do godziny 20.00. W pobliżu płatny parking, kawiarnia, pizzeria, wypożyczalnia łodzi.

Plaża centralna w Amalfi (93, Via Repubblica Marinae, Amalfi)

Duża piaszczysta i żwirowa plaża popularna wśród mieszkańców i turystów. Są tu miejsca z parasolami i leżakami, można też usiąść samemu.

Zalety: położenie w mieście, wady: niezbyt dużo czystej wody i duża liczba osób.

Plaża w Positano (5 Piazza A. Vespucci, Positano)

Kolejna plaża w mieście, piaszczysto-żwirowa i szeroka. Wokół niej znajdują się kawiarnie i sklepy. Dostępne są odcinki bezpłatne i płatne, można też wypożyczyć łódkę. Na miejscu znajduje się molo, z którego odpływają łodzie.

W regionie tym znajdują się niesamowite kamieniste plaże. Są one wąskie i oferują niewiele możliwości opalania się, ponieważ skały nie pozwalają na korzystanie z promieni słonecznych przez cały dzień. Do większości z nich można także dojechać samochodem lub autobusem. Widoki są fantastyczne, a wody wyjątkowo czyste.

» Czytaj takżePlaże Neapolu: 14 najlepszych w kierunku Rzymu i Sorrento + mapa

Dzikie plaże na Wybrzeżu Amalfitańskim

Dzikie plaże na Wybrzeżu Amalfitańskim

Tordigliano (Spiaggia di Tordigliano, SS163, 80069 Vico Equense NA)

Trudnodostępna, kamienista, nieulepszona plaża. Jeśli ją wybierzesz zostaw samochód na szczycie i zejdź 200 m w dół. Wejście z powrotem do góry jest jeszcze trudniejsze.

Cavallo Morto (Strada Statale Amalfitana, 18, 84010 Maiori SA)

Niewielka plaża żwirowa wśród skał, zamknięta ze względu na niebezpieczeństwo oberwania się skał. Turyści mogą się tu dostać łodzią. Po południu na tej plaży świeci słońce.

Lannio (84010 Cetara, Prowincja Salerno)

Dzika i słabo wyposażona plaża, ale z barem, który wystawia własne leżaki. Teren jest piaszczysty i kamienisty, a wejście do wody jest bardzo wygodne.

Rodzinny wypoczynek

Wybrzeże Amalfi jest odpowiednie na wakacje z dziećmi, ale należy starannie wybrać miejsce zakwaterowania. Należy unikać skalistych miasteczek, zwracać uwagę na bliskość plaży do hotelu i brak stromych schodów.

» Czytaj takżeDokąd w Rzymie wybrać się z dziećmi

Większość miast w regionie jest pagórkowata, a chodniki są raczej wąskie, więc wózki dziecięce mogą być kłopotliwe. Jazda na rowerach i skuterach jest praktycznie niemożliwa, ponieważ prawie wszystkie miejsca są pełne schodów, kostki brukowej i stromych zboczy. Na płaskiej plaży można wypożyczyć wózki dla dzieci.

Rodzinny wypoczynek

Na wybrzeżu Amalfi nie ma centrów rozrywki, ale można pojechać dalej w głąb lądu. Rodzinom z dziećmi spodoba się park wodny Pareo World w Neapolu (Via Masseria Vecchia, 80014 Giugliano in Campania NA, Włochy), który zajmuje powierzchnię 100 000 metrów kwadratowych.

Doskonały jest również Aquafarm (Via Spineta Nuova, 84091 Battipaglia SA), 25 km od Salerno. 35 km od Sorrento, z widokiem na Wezuwiusza, znajduje się ogromny park tematyczny Valle dell’Avventura (Via Giovanni XXIII, 52/54, 80059 Torre del Greco NA).

Po wybrzeżu można poruszać się wypożyczonym samochodem. Koszt samochodu na 3 dni to 70-80 euro, nie licząc parkingu (w większości przypadków jest płatny) i benzyny. Zobacz samochodu ze wszystkich wypożyczalni w Amalfi tutaj.

Podczas podróży autobusem można korzystać z turystycznej karty ArteCard, która daje wiele korzyści w podróżowaniu po kraju.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *