Pizza neapolitańska i najlepsze pizzerie w Neapolu

, ,
Pizza neapolitańska i najlepsze pizzerie w Neapolu

Witamy w Neapolu, historycznej ojczyźnie pizzy! Dziś zagłębimy się w smakowite szczegóły: czym różni się pizza neapolitańska od każdej innej pizzy wyrabianej we Włoszech i gdzie w Neapolu jest najsmaczniejsza?

Od powstania tej słynnej potrawy minęło prawie 500 lat. W tym czasie kochali ją królowie i królowe, książęta i księżniczki, chłopi i mieszczanie, biedni i bogaci, Amerykanie, Europejczycy, Azjaci i Słowianie.

W każdym zakątku świata przepis uległ zmianie, niektóre tradycje stały się przestarzałe, ale w Neapolu nic się nie zmieniło. Tutejsza pizza jest ponadczasowa! Neapolitańczycy, bardziej niż ktokolwiek inny, cenią sobie tradycje swoich przodków. Poczujesz to na własnej skórze, gdy znajdziesz się w historycznej części miasta.

» Czytaj takżeGdzie zjeść w Rzymie: dobre i niedrogie miejsca

Pizza neapolitańska jako marka

Pizza neapolitańska

Prawdopodobnie na całym świecie wzmianka o «pizzy neapolitańskiej» brzmi jak marka. Wszystkie kawiarnie, restauracje, bary szybkiej obsługi i pizzerie na całym świecie starają się przyciągnąć klientów tym prostym daniem.

Uwielbiają ją dzieci i dorośli, pracownicy i naukowcy… Pizza z Neapolu łączy wszystkich!

Historia pizzy

Napoletano-pizzaiolo

Jeśli wierzyć historii, już w XVII wieku pomidory zaczęły pojawiać się w Europie, stopniowo zdobyły miłość Włochów i wkrótce stały się bardzo popularnym składnikiem kulinarnym.

Już wtedy pizza neapolitańska nie różniła się wiele od współczesnej pizzy: kawałek ciasta w kształcie dysku z pszenicy durum z pomidorowym nadzieniem.

Tradycyjnie pizza była zawsze wypiekana w glinianych piecach opalanych drewnem. Zapach pieczonego ciasta był stałym elementem ulic i zaostrzał apetyt neapolitańczyków i przyjezdnych.

Czasami piekarz na oczach wszystkich zręcznie rozwałkowywał kawałek ciasta i wrzucał go do rozgrzanego pieca. W ciągu kilku minut pojawiły się pachnące, chrupiące skórki.

» Czytaj takżePlaże Neapolu: 14 najlepszych w kierunku Rzymu i Sorrento + mapa

Napoletano-pizzaiolo

Pizza neapolitańska

Najciekawsze w robieniu pizzy jest to, że jest to zajęcie wyłącznie dla mężczyzn! Podobnie jak cztery wieki temu, tak i dziś kobiety bardziej zajmują się dziećmi i czystością w domu, podczas gdy mężczyzna jest żywicielem rodziny w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. Dlatego też najsłynniejsi włoscy szefowie kuchni to mężczyźni.

Piekarz pizzy we Włoszech nazywany jest pizzaiolo. Ten cenny i szanowany zawód pojawił się we Włoszech w XVII wieku, równocześnie z popularyzacją pomidorów i narodzinami samej potrawy.

Pokolenia i tradycje

Zawód pizzaiolo jest dziedziczny

Zawód pizzaiolo jest dziedziczny. Pizzaiolo przekazuje przepis swojemu najstarszemu synowi, uczy go przyrządzać pizzę, a ten kontynuuje rodzinną tradycję. W wielu pizzeriach w Neapolu do dziś można zobaczyć dzieci uczestniczące w procesie wyrobu pizzy, pomagające rodzicom.

W Neapolu jest wiele starych pizzerii, a każda z nich ma swój własny, wyjątkowy przepis. Nie należy więc oczekiwać, że w różnych pizzeriach spróbujemy tego samego.

Król i pizza „Margherita”

Pizza Margherita

Wcześniej we Włoszech płaski chleb i dodatki do niego były uważane za najtańsze danie i spożywane głównie przez biedotę.

Aż do czasu, gdy pizza trafiła do króla Humberta I. Natychmiast zażądał umieszczenia jej w królewskim menu. Jego żona, królowa Margherita Sabaudzka, wymyśliła nawet własny przepis na pizzę z pomidorami, serem mozzarella i bazylią.

Tak narodziła się pizza Margherita — danie królów i żebraków.

» Czytaj także10 najsmaczniejszych potraw w Mediolanie

Masowa «epidemia» pizzy na całym świecie

Masowa „epidemia” pizzy na całym świecie

W XIX wieku rozpoczęło się masowe osiedlanie Włochów na całym świecie. Oczywiście włoscy imigranci zabrali ze sobą swoją kulturę w postaci pizzy.

Podczas II wojny światowej amerykańscy żołnierze odwiedzili Włochy i zakochali się w tamtejszej kuchni. Następnie popularność pizzy i innych potraw neapolitańskich wzrosła w USA i innych krajach.

W czym tkwi sekret pizzy neapolitańskiej?

W czym tkwi sekret pizzy neapolitańskiej?

Pizza neapolitańska składa się z bardzo prostych produktów: lokalnej mąki, drożdży, dojrzałych pomidorów, mozzarelli, grzybów, szynki, oliwek, owoców morza, oliwy z oliwek i pikantnych ziół.

Ciasto rozwałkowuje się lub wyrabia ręcznie dość cienko. Prawdziwa pizza jest wypiekana w piecu opalanym drewnem i podawana na gorąco. I to wszystko. Reszta to magia!

W trakcie zabawy z różnymi dodatkami powstają setki przepisów na pizzę. Klasyczne rodzaje pizzy w Neapolu:

  • Pizza Margherita
  • Pizza Marinara z anchois i kaparami bez mozzarelli
  • Pizza Napolitana z anchois i bazylią
  • Pizza con cozze (Pizza z małżami)
  • Pizza Regina z pieczarkami i szynką

Niektóre pizzerie w Neapolu serwują tylko dwa rodzaje pizzy: Margarita i Marinara. Ale ich wykonanie jest wyśmienite.

» Czytaj także20 zabytków Neapolu: wielki przewodnik po mieście

Przegląd najlepszych pizzerii. Gdzie zjeść pizzę w Neapolu?

Pizza

Włoskie pizzerie zajmują sześć pierwszych miejsc w rankingu Gastronomicznego Przewodnika Michelin 2017, a wszystkie znajdują się w Neapolu. W 2022 r. restauracje nadal utrzymywały swoje pozycje.

Oto trzy najlepsze pizzerie w Neapolu, w których znajdziesz najsmaczniejszą pizzę.

1. miejsce — słynna pizzeria L’Antica Pizzeria da Michele

L'Antica Pizzeria da Michele

Znajduje się w starym centrum, pod adresem: Via Cesare Sersale, 1

Pizzeria №1 w Neapolu. Została ona rozsławiona przez film «Jedz, módl się, kochaj». Bohaterka w bardzo przekonujący sposób delektowała się smakiem lokalnego arcydzieła.

Są tylko dwa rodzaje pizzy, ale są one przepyszne. Aby wejść do środka, trzeba jednak czekać w kolejce przez kilka godzin. Jest tam tłoczno, a nawet ciasno, ale pizza jest warta tych niedogodności.

2. miejsce — Pizzeria Sorbillo (Gino e Toto Sorbillo)

Pizzeria Sorbillo

Położona w historycznym centrum miasta, przy ul: Via dei Tribunali, 32

Historia tej pizzerii sięga 1935 roku. W rodzinie Sorbillo było 21 dzieci, a dziś ich dzieci kontynuują tradycję swoich ojców. W Neapolu jest kilka pizzerii o tej nazwie, ale to Gino e Toto jest tą macierzystą.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać w kolejce, aby spróbować także pizzy.

3. miejsce – Pizzeria Starita

Pizzeria Starita

Adres: Via Materdei 27/28

Legendarna stara pizzeria w Neapolu, która stała się sławna po nakręceniu filmu «Złoto Neapolu» z Sophią Loren. Mimo swojej popularności lokal nie zmienił się przez lata, a pizza nadal zasługuje na najwyższe uznanie.

W Neapolu jest mnóstwo pizzerii, niemal na każdym podwórku w mieście. Jeśli chcesz znaleźć miejsce, w którym jedzą miejscowi, po prostu udaj się w głąb każdej dzielnicy, ale unikaj niebezpiecznych rejonów Neapolu.

Mniejsze miejsca nie zawsze są wymieniane w przewodnikach turystycznych, ale są najtańsze i najsmaczniejsze. Zdarza się jednak, że pizzerie te nie mają nawet oznakowania, przez co nikt nie może się w nich odnaleźć.

Nie zniechęcaj się jednak, tylko idź na spacer i zobacz, gdzie wychodzą dobrze odżywieni Włosi, wycierając usta z zadowolenia. Możesz też zapytać przewodnika z tej strony, gdzie on jada. :)

» Czytaj takżeRzeczy do zrobienia i zobaczenia w Neapolu: 14 pomysłów

Festiwal pizzy w Neapolu

Festiwal pizzy w Neapolu

Pizza we Włoszech jest integralną częścią kultury. Co roku 13 września mieszkańcy Neapolu organizują święto pizzy. Trwa on nieco ponad tydzień i gromadzi najlepszych pizzaiolo z całego miasta.

Pierwszy festiwal odbył się w 1984 roku. Jednak w 1997 r. stało się to coroczną tradycją.

Tradycyjnie głównym miejscem festiwalu jest nabrzeże w Neapolu i kompleks wystawowy «Mostra Doltrmare». Podczas festiwalu wypiekanych jest ponad 100 000 pysznych pizz, a każdy może spróbować dowolnej liczby z nich i ocenić je.

Pizza neapolitańska

Zarezerwuj hotel w centrum Neapolu na czas festiwalu

W 2016 r. w Neapolu upieczono najdłuższą na świecie pizzę. Miała prawie 2 km długości i 40 cm szerokości. W proces ten zaangażowanych było stu pizzaiolos, a jadło ją całe miasto.

Proces pieczenia trwał 11 godzin, zużyto 2 tony mąki, 1,6 tony pomidorów, 30 kg bazylii, 200 litrów oliwy z oliwek i 1,5 tony wody. Oczywiście nie mogło zabraknąć tradycyjnej margharity.

Mamy nadzieję, że zaostrzyliśmy Wam nieco apetyt i jeszcze dziś zamówicie pizzę, a jeszcze lepiej — kupicie bilet do Neapolu.

 

Buon appetito!

» Czytaj takżeGdzie zjeść w Wenecji: najlepsze kawiarnie, restauracje i trattorie

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *