Rzeczy do zrobienia i zobaczenia w Neapolu: 14 pomysłów

, ,
Rzeczy do zrobienia i zobaczenia w Neapolu: 15 pomysłów

Ludzie jadą do Neapolu, aby wspiąć się na Wezuwiusza, zobaczyć Pompeje i spróbować sfogliatelle (pysznego ciasta). Jednak nie tylko o to chodzi. Zebraliśmy 15 pomysłów na to, co warto zrobić i zobaczyć w Neapolu.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest oczywiście zobaczenie głównych zabytków — oto idealny artykuł na ten temat. Ale wrażenia z miasta po prostu trzeba uzupełnić prostymi małymi rzeczami i spacerami.

Prawdopodobnie będziesz chodził z otwartymi ustami.

Ponieważ Neapol to miasto kontrastów. Można tutaj zobaczyć kolejkę do pizzerii ustawioną na pół kilometra i tłum ludzi wokół telewizji ulicznej. A pięć minut później pojawia się kolejny miniwezuwiusz ze śmieci i (nieoczekiwanie) płatna winda.

A nie wspomnieliśmy jeszcze o pięknej architekturze, której zniszczone fasady pokryte są graffiti.

Ale nie będziemy cię zbytnio szokować. Wszystko stopniowo. No więc czym zająć się w Neapolu?

Uliczka w Neapolu

1. Zjedz najlepszą pizzę na świecie

Zjedz najlepszą pizzę na świecie

Neapol jest miejscem narodzin pizzy. Znajduje się tu nawet XIX-wieczna pizzeria. Nazywa się Antica Pizzeria Port’Alba.

Neapolitańczycy nie znoszą McDonald’s i nie wpuszczają go do centrum miasta. Ale w historycznym centrum można znaleźć dziesiątki, jeśli nie setki pizzerii. Według miejscowych Neapolczycy robią pyszną pizzę, bardzo smaczną i taką, która zmieni twoje życie.

Gdzie jest najsmaczniejsza pizza w Neapolu? — zapytacie.

«U mamy» — odpowiedzą miejscowi.

Mammina Pizzeria

Najlepsze pizzerie w Neapolu to Gino e Toto Sorbillo i L’Antica Pizzeria da Michele.

Tylko nie chodźcie tam bardzo głodni. Jeśli jest to dobre miejsce, zawsze jest przed nim kolejka. Nawet w dni powszednie.

Pizzeria working day

Ludzie są wzywani po numerach. W weekendy to już nie jest kolejka, a festiwal. Można się załapać na spotkanie, ślub, sprzedaż samochodu i wiele innych rzeczy. Zbiera się cała ulica!

Pizzeria weekend

Neapolitańczycy twierdzą, że najgorsza pizza w Neapolu i tak będzie smakować wielokrotnie lepiej niż nawet najdroższa pizza w twoim mieście. Nie wahaj się więc spróbować! Ale uwaga: po zjedzeniu pizzy neapolitańskiej twoje życie się zmieni.

» Czytaj takżePizza neapolitańska i najlepsze pizzerie w Neapolu

Na marginesie dodam, że pizza w Neapolu kosztuje 5–10 euro.

2. Wespnij się na Wezuwiusza

Wespnij się na Wezuwiusza

Nie można przegapić widoku Wezuwiusza podczas zbliżania się do miasta, na wałach i z tarasów widokowych. Ale chcesz zajrzeć do krateru, prawda? No więc oto on.

Wespnij się na Wezuwiusza

Wezuwiusz jest czynnym wulkanem. Zatem w zasadzie może się obudzić w każdej chwili. Naukowcy mają jednak na to oko, a władze będą miały czas na ewakuację wszystkich osób. Więcej o tym, co się stanie, gdy Wezuwiusz się obudzi, można przeczytać tutaj.

Podczas ostatniej erupcji w 1944 roku kolejka linowa została zdmuchnięta, co utrudniło wejście na wulkan. Jest to jednak możliwe do wykonania, nawet dla osób, które nie są zbyt wyszkolone. Istnieje kilka sposobów.

Taksówką

Taksówką w Neapolu

To zabrzmi dziwnie, ale polecamy taksówki. Z Neapolu można dostać się na Wezuwiusza za około 80 euro taksówką lub z przewodnikiem. W przypadku kilku osób jest to tańsze i wygodniejsze rozwiązanie niż płacenie 21 EUR za osobę za przejazd autobusem.

W ten sposób można wjechać na taras widokowy, co pozwoli zaoszczędzić trochę energii. Trzeba będzie przejść tylko 1,5 km pod górę (około 20 minut).

Informacje o sprawdzonych wycieczkach na Wezuwiusza z Neapolu można znaleźć tutaj.

Samochodem

Wejście na szlak nr 5 (prowadzący do krateru)

Jeśli wybierasz się samochodem, przygotuj się na płatny parking, a do szczytu jest 3 km (to kolejne +20–30 minut spaceru na szczyt). Za parkowanie należy zapłacić z góry na tej stronie internetowej.

A niezawodny samochód można wypożyczyć tutaj.

Autobusem

Vesuvio buses

Autobus Vesuvio Express odjeżdża ze stacji Ercolano Scavi pociągu Circumvesuviana. To właśnie tutaj znajduje się Park Archeologiczny Herculaneum, ale o tym więcej później.

Pojazd kursuje między Neapolem a Salerno. Często jest tam tłoczno i grasują złodzieje nastawieni na turystów. Latem jest tu gorąco, śmierdzi i na ścianach widnieje graffiti. Ale można pojechać już za 4 euro.

Łatwiej jest wybrać wycieczkę z przesiadką, chyba że chcesz zobaczyć więcej atrakcji Neapolu.

Pociągiem

Pociąg Trenitalia dojeżdża do stacji Portici-Ercolano, która znajduje się około 2,5 km od stacji Herculaneum, po drugiej stronie parku.

Pieszo

Vesuvio fog

Można spróbować dotrzeć na szczyt pieszo. Jest to jednak długa, niebezpieczna podczas upału droga, a szlak turystyczny może być zablokowany.

Piesi będą musieli iść wzdłuż drogi. Nie ma tam pobocza jako takiego, a serpentyny są wąskie i zatłoczone. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest dojechać na miejsce i nie ryzykować.

WAŻNE: bilety na szlak 5 są sprzedawane wyłącznie online. Na szczycie nie ma kasy biletowej! I nie ma tam internetu! Bilet należy kupić z wyprzedzeniem i na konkretną godzinę. Oto link do oficjalnej strony, zakup odbywa się w języku włoskim, ale można się łatwo połapać.

Widok z Wezuwiusza

Biorąc pod uwagę wszystkie te komplikacje związane z podróżą, a także koszty biletów kolejowych i autobusowych, radzimy zainteresować się wycieczkami z Neapolu. Wycieczki grupowe są często tańsze. Dodatkowo oszczędzisz czas i wysiłek.

» Czytaj takżeWezuwiusz: kompletny przewodnik po wulkanach

3. Ciesz się życiem w neapolitański sposób

Ten punkt jest oczywiście związany Wezuwiuszem. Wokół wulkanu obowiązuje 27-kilometrowa czerwona strefa. Jest to strefa ewakuacji. I Neapol wpada w to samo miejsce.

Podobno właśnie dlatego neapolitańczycy wolą stosować zasadę Memento mori, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza «pamiętaj o śmierci», a w przypadku neapolitańczyków zdaje się oznaczać «ciesz się życiem».

Ciesz się życiem w neapolitański sposób

Neapolitańczycy oczywiście przesadzają: nawet Pompeje nie zniknęły w ciągu jednego dnia (najpierw były trzęsienia ziemi). A stacja badawcza na górze rejestruje obecnie najmniejsze, niewidoczne dla oka błyski aktywności. Jeśli więc coś się stanie, władze przeprowadzą szybką ewakuację.

O Wezuwiuszu pisaliśmy już tutaj.

Pizzeria Trattoria

Mimo wszystko obecność potężnego wulkanu w pobliżu skłania do refleksji nad życiem i jego ulotnością. Warto więc cieszyć się chwilą.

Na przykład na ulicy Neapolu można natknąć się na duży telewizor, wokół którego gromadzą się ludzie w różnym wieku. Może wszyscy gdzieś się wybierali, ale neapolitańczycy żyją teraźniejszością i łatwo zmieniają plany.

Neapol street TV

Przejdź się po Neapolu w piątkowy lub sobotni wieczór i zobacz, jak miejscowa młodzież świętuje ten moment! I przyłącz się! Pomoże ci w tym lokalne czerwone wino, piwo lub aperol spritz, które są wszędzie.

A propos, Pompejanie też wiedzieli o Memento Mori — zobacz tę mozaikę.

Memento Mori

Szkielet trzyma w jednej ręce karafki z wodą i winem. To tak, jakby w życiu pozagrobowym istniały przyjemności i w ogóle tylko one istniały. Mozaika ta jest przechowywana w Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Więcej o muzeum można przeczytać poniżej.

» Czytaj także20 zabytków Neapolu: wielki przewodnik po mieście

4. Pobyt w hotelu z widokiem na morze i Wezuwiusza

Legenda głosi, że z powodu tego właśnie Wezuwiusza i Memento Mori neapolitańczycy nie naprawiają swojego miasta. Dlaczego mieliby to robić? Piękne budynki bywają zniszczone, place wypełnione są śmieciami, a rozwydrzone dzieciaki na motorach w wąskich uliczkach wyrywają turystom torby z rąk.

Pobyt w hotelu z widokiem na morze i Wezuwiusza

Nie obawiaj się, nie jest tak źle (choć na to wygląda). Przestrzegaj prostych zasad bezpieczeństwa (zadbaj o swoją torbę, pieniądze i dokumenty schowaj do wewnętrznej kieszeni), a wszystko będzie dobrze.

Aby nie zepsuć sobie doświadczenia miasta, warto zatrzymać się w Mergellinie. Na Mergellinie znajdują się najlepsze hotele, piękna promenada oraz widoki na zatokę i Wezuwiusza. Poza tym jest tu bezpieczniej niż na starym mieście.

Wybierz hotel w Neapolu

5. Zobacz Pompeje

Starożytne miasto Pompeje, które zginęło w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 r., stało się wyjątkowym parkiem archeologicznym, w którym znaleziska są w niemal idealnym stanie, biorąc pod uwagę ich wiek. Wykopaliska trwają zresztą do dziś.

Zobacz Pompeje

Zachowało się tu duże miasto rzymskie. Proste ulice, luksusowe wille, areny, place, świątynie, a nawet cmentarz i dom tolerancji zachowały się w niewiarygodnie dobrym stanie. Można zobaczyć, jak żyli ludzie 2000 lat temu. Po jakich mozaikach stąpali, jakie freski na ścianach podziwiali, gdzie się myli i na czym gotowali posiłki.

Podsumowując, wizyta w Pompejach jest obowiązkowym punktem programu. Nie można przyjechać do Neapolu i nie zobaczyć tego parku.

Do Pompei należy wybrać się z przewodnikiem lub przynajmniej z audioprzewodnikiem. W przeciwnym razie można odnieść wrażenie, że to tylko kupa ruin, a wiele ciekawych szczegółów umknie naszym oczom.

Jak dotrzeć do Pompei na własną rękę? Pompeje to nie tylko park archeologiczny, ale także otaczające go nowoczesne miasto. Jest tu stacja kolejowa. Z dworca głównego w Neapolu można dojechać pociągiem Circumvesuviana lub Metropolitano. Czas podróży wynosi około 35–40 minut.

W parku spędzisz 2–3 godziny.

6. Zobacz freski z Pompei

Zobacz freski z Pompei

Jeśli nie masz czasu na zwiedzanie Pompei lub jesteś miłośnikiem starożytności i archeologii, możesz wybrać się do Pompei, nie wyjeżdżając z Neapolu. W mieście znajduje się wspaniałe muzeum archeologiczne.

Jest to muzeum rzeźb i fresków. Posiada ogromną kolekcję antyków znalezionych w Pompejach, od pincet i garnków po ogromne freski i rekonstrukcje miasta.

Nie martw się, że to nudne. Oprócz szkieletu, z którym już się zapoznaliśmy, jest tu nawet «Sekretny pokój» — pomieszczenie, w którym prezentowane są erotyczne freski i przedmioty, których śmiało używano 2000 lat temu (sala nr 65).

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Rzymie w ciągu 3 dni

7. Trochę więcej archeologii? Herculaneum!

Herculaneum lub Ercolano Scavi to kolejny park archeologiczny w pobliżu Neapolu. Miasto zginęło podczas drugiej fali erupcji, więc większość mieszkańców uciekła. Pompeje zniknęły już pod 8-metrową warstwą popiołu, gdy żywioły przeniosły się do Herkulanum.

Herculaneum

W tym momencie w mieście pozostało kilkaset osób, które ukryły się nad morzem, w szopach na łodzie. To był zły pomysł: wszyscy zginęli natychmiast z powodu uduszenia i gorąca.

Aby dojechać wsiądź do pociągu Circumvesuviana do Herculaneum, na stacji Ercolano Scavi.

Zwiedzanie parku zajmuje około 1,5 godziny.

Herculaneum

Na początku naszej ery w Herculaneum mieszkało około 4000 osób. Miasto jest nawet lepiej zachowane niż Pompeje, dlatego też miejscowi wolą to miejsce.

Miasto było prawdopodobnie bogatsze niż Pompeje, dlatego zachowało się wiele willi z tarasami i ogrodami. Łaźnie rzymskie stoją nietknięte, jakby jeszcze wczoraj były w użyciu. Są tu świątynie, piekarnie, tawerny, szkoły, a nawet plaża!

Ze szkieletami!

Herculaneum

Najlepiej zwiedzać miasto z przewodnikiem. Nawet jeśli teraz nie masz ochoty wydawać pieniędzy, w parku będziesz miał mnóstwo pytań: kim jest ten sikający bóg? Kto jest na muralu? Czy to toaleta, czy kuchnia? Dlaczego dom szkieletu? Gdzie jest szkielet? I wiele, wiele innych.

Bilety do parku można znaleźć tutaj.

8. Zejdź do Podziemnego Miasta

Zejdź do Podziemnego Miasta

Spośród wszystkich starożytnych i tajemniczych miejsc w Neapolu wyróżnia się Podziemne Miasto. Całe stare miasto stoi w zagłębieniu terenu, nad starożytną grecką osadą. W niektórych miejscach jego ruiny wychodzą na powierzchnię. Na przykład w dzielnicy portowej lub na Piazza Bellini.

Można też zejść pod ziemię. Do podziemnych galerii (Napoli Sotterranea) prowadzą dwa wejścia. Najlepiej skorzystać z wejścia przy Piazza San Gaetano, 69. Katakumby można zwiedzać tylko z przewodnikiem, w przeciwnym razie łatwo się zgubić.

Bilety na wycieczkę można znaleźć pod tym linkiem.

9. Kup przyjacielowi trochę szczęścia

Oczywiście, w Neapolu można zobaczyć setki różnych pamiątek. Nie chcesz jednak zabierać ze sobą tylko magnesu. Co zatem podarować bliskim lub znajomym poza mozzarellą buffalo, przyprawami czy paczką makaronu?

Neapol ma wyjątkową pamiątkę, którą można zobaczyć na każdym kroku. Wygląda jak papryczka chili, ale w rzeczywistości jest to róg byka. Byki są ważnymi zwierzętami w historii Neapolu. A kolor czerwony symbolizuje pasję, życie i krew.

Mówi się, że czerwony róg jest talizmanem. Sami neapolitańczycy noszą go przy sobie jako wisiorek lub breloczek do kluczy.

Róg musi być prezentem (nie można kupić sobie szczęścia) i musi być wykonany z kruchego materiału (ceramika, drewno, ale nie plastik czy metal). Jeśli róg pęknie, oznacza to, że zadziałał i uchronił człowieka przed nieszczęściem.

Jest to rodzaj czysto neapolitańskiego i nieco magicznego prezentu, który można ofiarować przyjaciołom i członkom rodziny.

» Czytaj takżeCo warto przywieźć z Rzymu? 10 pomysłów

10. Przejażdżka kolejką linową

Przejażdżka kolejką linową

Kolejka linowa jest powszechnym środkiem transportu publicznego w Neapolu, na równi z metrem, tramwajami, autobusami i trolejbusami. Neapol jest zbudowany na szczycie wzgórza i często łatwiej jest dotrzeć do celu kolejką linową niż pieszo.

Na kolejkę linową obowiązuje bilet normalny, który kosztuje 1,1 euro.

Przejażdżka kolejką linową

Kolejką linową można dostać się na przykład do punktu widokowego Belvedere San Martino. Funicolare Centrale biegnie tuż przy nim.

11. Znajdź sztukę w graffiti

Znajdź sztukę w graffiti

O zniszczonych domach pisaliśmy już wcześniej. Wydawałoby się, że może być znacznie gorzej.

Z pewnością «ucieszy cię» fakt, że w Neapolu domy są rzadko naprawiane, a nawet wtedy pokryte są graffiti. Neapolitańczycy są bardzo dumni ze swojej sztuki ulicznej. W końcu bez tego graffiti nie byłoby wśród nich wielkich dzieł.

Znajdź sztukę w graffiti

Na przykład słynny Banksy pozostawił swój ślad na jednej ze ścian w Neapolu. Przyjrzyj się uważnie, może na brzydkich ścianach też znajdziesz arcydzieło!

12. Przetrzyj wszystko, co widzisz

Przetrzyj wszystko, co widzisz

W mieście są setki miejsc, które błyszczą. Czaszki, nosy, dłonie, stopy, kamienie. Neapolitańczycy sami wszystko ścierają, a turyści są do tego zmuszani. Są to ludzie, którzy wierzą zarówno w Boga, jak i w omeny. Każdy neapolitańczyk znalazł coś dla siebie i można to zauważyć w mieście.

Jeden dzień w Neapolu i proszę bardzo, nawet sceptycy zaczynają pocierać wszystko w zasięgu wzroku, uśmiechając się przy tym radośnie. A dlaczego nie, skoro każdy potrzebuje odrobiny szczęścia.

13. Wyjazd na Capri

Wyjazd na Capri

Ponowny wyjazd z Neapolu na słynną wyspę Capri. Można tam dopłynąć promem. Z portu kursuje prawie co godzinę. W porcie znajduje się kasa biletowa. Czas przejazdu wynosi od 50 minut do 1 godziny. I jesteś w raju!

Nie na darmo mieszkali tu Gorki, Bunin, Rilke, Churchill i dziesiątki innych sławnych ludzi. Lazurowa woda, sady cytrynowe, luksusowe wille, białe miasteczka — to wszystko sprawia, że ta mała wyspa jest tak atrakcyjna.

Wyjazd na Capri

Jak powiedział Gorki: «Capri jest kawałkiem maleńkim, ale pysznym».

Capri można zwiedzić w ciągu jednego dnia. Możesz też zostać na Capri na kilka dni i poopalać się.

Capri: Wybierz hotel

» Czytaj takżePlaże Neapolu: 14 najlepszych w kierunku Rzymu i Sorrento + mapa

14. Przejedź się wzdłuż wybrzeża

port w Sorrento

Oprócz Capri, w okolicach Neapolu znajduje się wiele innych wysp i miejscowości wypoczynkowych. Można na przykład pojechać do Sorrento (również z portu promem) lub pociągiem do Salerno, miasta kurortowego z czarnymi plażami (oczywiście z piasku wulkanicznego).

Mamy nadzieję, że podobał ci się nasz przewodnik po Neapolu. Korzystajcie do woli. Przeczytaj także pozostałe artykuły o Neapolu w tej sekcji.

 

Życzymy udanej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *