20 zamków w Irlandii, które warto odwiedzić

Historycy i lokalni badacze naliczyli około 30 000 zamków w Irlandii. Które z nich warto odwiedzić, a na które nie warto tracić czasu? Czytaliśmy i analizowaliśmy wszelkie materiały długo i intensywnie. Poniżej przedstawiamy te, które zrobiły na nas największe wrażenie. Celowo nie będziemy wchodzić w szczegóły dotyczące duchów i upiorów. Każda cytadela ma swoją własną, niepowtarzalną historię, które mrożą krew w żyłach, ale pozwól, by opowiedzieli ci ją ludzie w środku.

Zamki są rozrzucone po całym kraju. Jeśli jesteś żądny przygód i przyzwyczajony do samodzielnego organizowania swoich podróży, wynajmij samochód, a będziesz mógł to zrobić na przykład tutaj. Zamki są wymienione w kolejności, w której będzie wygodnie je odwiedzać. Jeśli chcesz, możesz łatwo wydłużyć lub skrócić trasę według własnego uznania.

» Czytaj takżePlan podróży samochodem po Irlandii. Mapa

Zamek Dubliński | Dublin Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Dubliński

Porównaj różne oferty hoteli w Dublinie

Zbudowany w średniowieczu w celach obronnych, dziś Zamek Dubliński jest kompleksem rządowym oraz miejscem ważnych spotkań i uroczystości. Podczas tej wycieczki można zwiedzić wykopaliska z średniowiecznego Dublina, apartamenty dawnych władców, Muzeum Policji Irlandzkiej (Garda) oraz Kaplicę Królewską z jej gotyckimi galeriami i sklepieniami.

Weź udział w fascynującej wycieczce autobusowej po Dublinie i przyjrzyj się z bliska Zamkowi Dublińskiemu oraz miastu. Wycieczkę można zarezerwować tutaj.

Zamek Malahide | Malahide Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Malahide

Zarezerwuj hotele w tej dzielnicy tutaj

Wewnątrz zamku znajduje się bogata kolekcja obrazów i zabytkowych mebli. Gotycka Wielka Sala ma oryginalny wystrój. Jest też tragiczna historia 11 właścicieli zamku, którzy zjedli razem posiłek i zginęli następnego dnia w bitwie nad rzeką Boyne. W przyległym parku znajdują się atrakcje dla wszystkich grup wiekowych: pamiątki, plac zabaw, przejażdżki rowerowe i inne. Kupić bilet wstęp do zamku i ogrodów można tutaj, a pod tym linkiem można zarezerwować wycieczkę do Melahide i na kopce grobowe Bru-na-Boinne.

Zamek Trim | Trim Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Trim

Zobacz najlepsze oferty hoteli

Wiele osób zna zamek Trim z filmu «Braveheart. Waleczne serce» Uważa się, że jest to największy kompleks zamkowy w Irlandii i największy zamek normański w Europie. Warto zwiedzić trzypiętrową budowlę, wielką średniowieczną salę, piece wapienne, wieżę obronną i park wokół Trim.

Zamek Charleville | Charleville Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Charleville

Charleville Forest Castle: porównaj różne oferty hoteli

Miłośnicy neogotyku docenią imponujące stropy, wieże, dawną kuchnię, stajnie i kaplicę w Charleville. Zamek, położony w dziewiczym lesie dębowym, przyciąga wzrok bez końca.

» Czytaj takżeJak wynająć samochód w Irlandii

Zamek Birr | Birr Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Birr

Zobacz najlepsze oferty hoteli w Birr

Własność Earla Brendana Parsonsa. Od maja do sierpnia można oglądać wystawne wnętrza — meble, gobeliny i dzieła sztuki. Teren parku jest otwarty przez cały rok, a na jego terenie znajdują się rzadkie drzewa i najwyższy na świecie żywopłot. Znajduje się tu również Irlandzkie Historyczne Centrum Nauki, Wielki Teleskop z reflektorem o średnicy 183 cm, najstarszy w kraju most z kutego żelaza oraz prawdopodobnie najstarsza na świecie ciemnia fotograficzna.

Zamek Leap | Leap Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Leap

Leap Castle: porównaj różne oferty hoteli

Miejsce to przesiąknięte jest brutalnością i śmiercią, które towarzyszyły życiu mieszkańców zamku, klanu O’Carroll. Kiedy około 100 lat temu zamek był restaurowany, odkryto duży pochówek kości. Kaplica w zamku nazywana jest Krwawą Kaplicą, ponieważ to właśnie w niej jeden z O’Carrolli zadźgał na śmierć swojego brata podczas kłótni. Zamek jest własnością prywatną. Właściciele remontują go, aby w nim zamieszkać, a czasami wpuszczają turystów, aby się rozejrzeli.

Zamek Kilkenny | Kilkenny Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Kilkenny

Zobacz najlepsze oferty hoteli w Kilkenny

Kompleks ma bogatą historię, okazały wygląd zewnętrzny, wystawne wnętrza i przepiękne ogrody. Przed wiekami podejmowano tu historyczne decyzje, a uroczystości takie jak śluby, wręczanie nagród i dyplomów odbywają się tu regularnie. Zwiedzając zamek, warto obejrzeć wystawę z kolekcji Narodowej Galerii Sztuki.

» Czytaj takżeOgrody Powerscourt: jak dojechać i co zobaczyć na terenie posiadłości

Zamek Blarney | Blarney Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Blarney

Zobacz najlepsze oferty hoteli

Turyści wspinają się na 10. piętro, aby ucałować Kamień Elokwencji. Wymagana jest umiarkowana kondycja i wsparcie osoby towarzyszącej w podróży. Po pocałunku i zwiedzaniu zamku można odwiedzić ogrody kwiatowe na przyległym terenie. W najbardziej niezwykłym z nich znajduje się kolekcja trujących roślin. Znajdziesz tu prawdziwą mandragorę, pierwowzór magicznego korzenia mandragory z książek o Harrym Potterze.

Zamek Lismore | Lismore Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Lismore

Zobacz najlepsze oferty hoteli

Prywatna posiadłość księcia Devonshire. Dwa ogrody otwarte dla zwiedzających. Górny jest najstarszym stworzonym przez człowieka ogrodem w Irlandii i zachwyca pięknem rododendronów, kamelii i magnolii. W dolnym ogrodzie można przyjemnie pospacerować po trawnikach w cieniu XIX-wiecznych drzew. W razie nieobecności właściciela można wynająć zamek i się w nim zatrzymać Udogodnienia i rozrywka przeznaczone są do komfortowego pobytu grupy do 24 osób. Goście są obsługiwani przez lokaja książęcego i jego zespół.

Skała Cashel | Rock of Cashel

20 zamków w Irlandii: Skała Cashel

Cashel: porównaj różne oferty hoteli

Zamek harmonijnie wtapia się w krajobraz. Wieże zostały poważnie uszkodzone przez wojny i czas, a obecnie trwa ich odbudowa. Turyści przyjeżdżają, aby zobaczyć oryginalny zespół architektoniczny, kaplicę z zachowanym XIII-wiecznym freskiem. Tradycja głosi, że św. Patryk, patron Irlandii, został chrześcijaninem na wzgórzu Cashel.

Zamek Cahir | Cahir Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Cahir

Cahir: Wybierz hotel

Jeden z niewielu zamków w Irlandii, który zachował swoją obronę i wieże w oryginalnej formie od czasu jego budowy w 1142 roku. W drodze do północno-wschodniej wieży można znaleźć kulę armatnią wbitą w mur podczas wojny dziewięcioletniej między Irlandią a Anglią (początek XVII wieku).

Zamek Ross | Ross Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Ross

Porównaj różne oferty hoteli w Killarney

Liczne mity i legendy mówią o duchu mieszkającym w zamku. Można ich wysłuchać od przewodnika na trasie. Zaprowadzi Cię po spiralnych schodach do zamkowych sypialni i pokaże spektakularne widoki z okien. Przejażdżka łodzią po jeziorach Killarney na wyspę Innisfallen to przyjemny sposób na kontynuację wycieczki.

Zamek Bunratty | Bunratty Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Bunratty

Bunratty: porównaj różne oferty hoteli

Autentyczne meble, gobeliny i inne ręcznie wykonane przedmioty z XV wieku pozwalają zwiedzającym poczuć się jak mieszkańcy średniowiecza. Po obejrzeniu wnętrz można wziąć udział w tradycyjnej uczcie. Kelnerki w kolorowych kostiumach podają zupę ziemniaczaną, udźce z indyka, świeży chleb, grzane wino i inne tematyczne smakołyki.

Zamek Dromoland | Dromoland Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Dromoland

Zarezerwuj pokoj w zamku Dromoland

Członkowie arystokratycznego rodu, który zbudował zamek, nadal mieszkają na terenie posiadłości, ale właścicielem jest amerykański inwestor. Dromoland stał się luksusowym 5-gwiazdkowym hotelem z polem golfowym. Z pokoi roztacza się widok na ogród lub jezioro. Cena za pokój wynosi 270 euro za noc w listopadzie i 650 € w szczycie sezonu.

» Czytaj takżeIrlandia w czerwcu: pogoda, atrakcje, porady

Zamek Doonagore | Doonagore Castle

Zamek Doonagore

Porównaj różne oferty hoteli

Zamek był miejscem, w którym po zatopieniu hiszpańskiej Armady w 1588 r. powieszono 170 marynarzy. Obecnie ten skromny zamek jest własnością prywatną i jest zamknięty dla zwiedzających. Ale to nie ma znaczenia. Doonagore stanowi harmonijne uzupełnienie krajobrazu wybrzeża atlantyckiego. Miejsce to jest idealne do spacerów pod gołym niebem i sesji zdjęciowych. Spacer można połączyć z wizytą na klifach Moheru.

» Czytaj takżeKlify Moheru w Irlandii: jak dojechać i co zobaczyć

Zamek Jana bez Ziemi | King John’s Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Jana bez Ziemi

Zobacz najlepsze oferty hoteli w Limerick

Jeden z najbardziej niezdobytych zamków na zachodzie, zamek jest wciąż nienaruszony. Obejrzyj wystawy broni, średniowieczny garnizon i kwatery żołnierzy. Dobrą pamiątką jest moneta wybita w zamkowej mennicy. Bilety wstępu do Zamku Króla Jana można kupić pod tym linkiem.

» Czytaj takżeCo przywieźć z Irlandii? 12 pomysłów

Zamek Dunguaire | Dunguaire Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Dunguaire

Dunguaire Castle: porównaj różne oferty hoteli

Jedna z najczęściej fotografowanych atrakcji w kraju. Zwiedzający są pod wrażeniem 28-metrowej wieży, murów obronnych, kameralnego terenu i malowniczej okolicy. Zamek położony jest nad brzegiem Zatoki Galway.

Zamek Ashford | Ashford Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Ashford

Ashford Castle: porównaj różne oferty hoteli

Na przestrzeni wieków zamek był odnawiany, zmieniał właścicieli i wnętrza. Dynastia Guinnessów — piwowarzy, bankierzy, politycy — mieszkała tu przez ponad 80 lat. Dzięki nim Ashford zyskał arystokratycznego ducha. Obecnie w zamku mieści się jeden z najlepszych hoteli w Irlandii, ze złoconymi wnętrzami i doskonałymi trawnikami. Ceny pokoi zaczynają się od 325 € za noc poza sezonem i od 700 € w szczycie sezonu.

» Czytaj takżeMuzeum Piwa Guinnessa i Muzeum Whisky Jameson

Zamek Donegal | Donegal Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Donegal

Donegal: Wybierz hotel

Średniowieczna dynastia O’Donnellów zbudowała tu jeden z najpiękniejszych zamków tamtych czasów. W ciągu swojej historii był wielokrotnie niszczony, w tym przez młodsze pokolenie O’Donnellów w 1607 r. podczas odwrotu w czasie wojny. Zamek został odbudowany. Jego wygląd zmieniał się za każdym razem, zachowując swoją okazałość. Do dziś zachowały się fragmenty XVII-wiecznego muru granicznego.

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Belfastu: co warto zobaczyć?

Zamek Doe | Doe Castle

20 zamków w Irlandii: Zamek Doe

Porównaj różne oferty hoteli w tej okolicy

Zbudowany na półwyspie i otoczony z trzech stron wodą, Doe sprawia wrażenie niemalże pływającego. Jest bardzo solidny i dobrze zachował swój autentyczny wiejski urok. Dynastia irlandzkich muzyków McFadden uważa, że Doe to idealne miejsce na oświadczyny.

Zamiast podsumowania, kilka rad. Nazwa zamku jest często taka sama jak nazwa dzielnicy, sklepu czy hotelu. W przypadku korzystania z nawigatora podaj słowo «Zamek» lub «Castle».

Niezapomnianej podróży!

» Czytaj takżeDroga olbrzymów w Irlandii

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *