Dublin w 1 dzień: co warto zobaczyć?

,

Jeden dzień to zbyt mało, aby zwiedzić jakiekolwiek większe miasto o bogatej historii, a Dublin nie jest tu wyjątkiem. Ale jeśli masz do dyspozycji tylko jeden dzień? Co warto zobaczyć w Dublinie w ciągu 1 dnia? Nasz plan podróży obejmuje wszystkie «pyszne» rzeczy, które warto zobaczyć w stolicy Irlandii.

porównaj różne oferty hoteli w Dublinie

Centrum Dublina jest bardzo zwarte, a główne atrakcje znajdują się blisko siebie. Spacer odbędzie się pieszo, aby poznać miasto w całej jego okazałości. Trasa ma długość 6 kilometrów, ale mimo niewielkich odległości spędzisz na niej cały dzień.

Jeśli chcesz zarówno zobaczyć, jak i posłuchać, zarezerwuj wycieczki po Dublinie, korzystając z tego linku.

Zamek i kościoły

Katedra św. Patryka

Rozpocznij spacer od głównej atrakcji miasta, Zamku Dublińskiego, położonego centralnie przy Dame Street. Potężna cytadela została zbudowana w czasach normańskich w XII wieku, ale swój obecny wygląd uzyskała w XIX wieku. Po obejrzeniu majestatycznej twierdzy i zrobieniu zdjęć, rozejrzyj się dookoła. Z jednej strony zamku znajduje się Kaplica Królewska, a z drugiej nowoczesny Ratusz w Dublinie.

Następnie skieruj się na zachód ulicą Castle Street. Nie trzeba daleko jechać; katedra Christchurch znajduje się na placu Christchurch Square w odległości około 200 metrów. Jest to główna katedra miasta, a obecnie muzeum, więc można wejść do środka i zobaczyć najważniejsze zabytki, takie jak XII-wieczny grobowiec rycerza Strongbowa czy zmumifikowane szczątki kota i szczura, które w XIX wieku zostały usunięte z organów kościelnych. Sądząc po tym, że szczątki są doskonale zachowane, zwierzęta te były nie mniej święte niż wielu ojców Kościoła. Bilety można zarezerwować z wyprzedzeniem pod tym linkiem.

Następnie skręć w ulicę Patrick Street i udaj się na południe. Przejdź obok Galerii Sztuki i Parku św. Patryka do drugiego najważniejszego kościoła w mieście i pierwszego co do wielkości w mieście i całym kraju — St. Patrick’s Close. Można podziwiać widok jeszcze jednego majestatycznego kościoła katolickiego i wejść do środka, ale uwaga: wstęp jest płatny (8,00 €).

» Czytaj także20 zamków w Irlandii, które warto odwiedzić

Guinness i Jameson

Muzeum Piwa Guinnessa

Po załatwieniu spraw duchowych można przejść do bardziej przyziemnych rozrywek. Irlandczycy są oczywiście gorliwymi katolikami, ale słyną również z picia i produkcji wysokiej jakości alkoholu. Udaj się więc na zachód, do Muzeum Piwa Guinnessa. To długi spacer — 1,2 km wzdłuż The Coombe, Meath Street, Earl Street i Bellevue.

Można go nawet nazwać świątynią piwa — rzadko spotyka się muzeum o wysokości siedmiu pięter. Po zapłaceniu 22 € za wstęp (kliknij tutaj, aby kupić bilety w przedsprzedaży) można zwiedzać ekspozycje i spróbować różnych odmian Guinnessa. A na ostatnim piętrze, w pubie Gravity, daj bilet barmanowi, a on naleje ci cały kufel Guinnessa za darmo. Ale pamiętaj, żeby nie przesadzić, bo to dopiero połowa trasy!

Po Muzeum Piwa można «podkręcić temperaturę». Wybierz się więc do innego muzeum o tematyce alkoholowej — Jameson Distillery po drugiej stronie rzeki Liffey. Aby jednak przygotować się do kolejnej degustacji, zjedz po drodze lunch w jednej z kawiarni, takich jak Waterfront lub Cinnamon przy 38 Arran Quay.

Wstęp do Jameson Distillery Museum (Bow Street, Smithfield Village) kosztuje 25 € (tutaj można dokonać wcześniejszej rezerwacji). Najpierw dowiesz się, jak wygląda proces produkcji whisky, a następnie odbędzie się degustacja i otrzymasz certyfikat degustatora.

» Czytaj takżeMuzeum Piwa Guinnessa i Muzeum Whisky Jameson

Spacer po Dublinie

Spacer po Dublinie

Teraz czeka nas kolejny długi spacer przez Mary’s Ln, Mary’s Street Little i Henry Street. Jest to właściwie jedna wielka i długa ulica, nosząca po drodze różne nazwy. To miejsce jest uważane za raj dla zakupowiczów. Jeśli szukasz idealnego miejsca, w którym można kupić pamiątki, to właśnie tutaj.

Na końcu Henry Street zamienia się w O’Connell Street — dużą i hałaśliwą ulicę. Zobacz Dublińską iglicę o wysokości 121 metrów. Element ten można zobaczyć niemal z każdego miejsca w mieście. Jeśli się trochę rozejrzysz, zauważysz w pobliżu pomniki sławnych Irlandczyków: pomnik pisarza Jamesa Joyce’a znajduje się na wprost, a pomnik związkowca Jamesa Larkina — po prawej stronie.

» Czytaj takżeMuzeum Narodowe Irlandii w Dublinie: gdzie się znajduje i co zobaczyć

Uniwersytet i znowu piwo!

Trinity College

Czas wracać na południową stronę miasta, po drugiej stronie rzeki Liffey. Przed mostem znajduje się pomnik irlandzkiego bohatera narodowego Daniela O’Connella, od którego nazwiska pochodzi nazwa ulicy i mostu.

Po powrocie do południowego Dublina przejdź się ulicą Westmoreland. Miniesz Irlandzkie Muzeum Whisky (119 Grafton Street), dzięki czemu będziesz mógł kontynuować swoją wycieczkę i spróbować innych whisky oprócz Jameson. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 20 euro. Degustacja whisky rozpoczyna się co pół godziny. Aby mieć pewność, że będziesz mieć miejsce, zarezerwuj wcześniej miejsce pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻERejsy po rzece Liffey w Dublinie

Po drugiej stronie Muzeum Alkoholu w Dublinie znajduje się Trinity College, alma mater większości wielkich Dublińczyków. Wśród absolwentów są Oscar Wilde, Jonathan Swift i Samuel Beckett. W bibliotece uniwersyteckiej znajduje się również tajemnicza Księga z Kells, rękopiśmienny zbiór ewangelii spisanych ponad 1100 lat temu. Sam Trinity College jest doskonałym przykładem architektury wiktoriańskiej, warto więc zrobić zdjęcie. Zobacz więcej dzięki karnetowi bez kolejki (dostępnemu pod tym linkiem).

Wieczorem można wybrać się do Temple Bar, dzielnicy położonej nad brzegiem rzeki Liffey. Jest to najgorętsze miejsce w Dublinie, gdzie piwo leje się strumieniami, muzyka nigdy nie cichnie, a tłumy turystów nigdy się nie zatrzymują. Każdy obiekt w okolicy to pub, bar, restauracja lub klub nocny. Zakończ dzień w klasycznym irlandzkim pubie, od którego pochodzi nazwa dzielnicy, Temple Bar lub The Old Storehouse.

Życzymy miłego pobytu w Dublinie!

» Czytaj takżeCo warto zobaczyć w Dublinie: 10 głównych zabytków

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *