» Europa » Irlandia » Irlandia Północna » Belfast » Zabytki Belfastu: co warto zobaczyć?

Belfast jest stolicą Irlandii Północnej, części wyspy Irlandii należącej do Wielkiej Brytanii. To właśnie tutaj zbudowano i zwodowano Titanica. A w XVI wieku miasto było jednym z centrów konfliktu między katolikami (Irlandczykami) a protestantami (Brytyjczykami). To bardzo kontrowersyjne i klimatyczne miejsce, które ma wiele do zaoferowania. Jakie zabytki Belfastu warto zobaczyć w pierwszej kolejności? Opowiemy o tym w tym artykule.

Zarezerwuj wycieczkę autobusową po mieście pod tym linkiem i zobacz wszystkie najważniejsze rzeczy w zaledwie dwie godziny.

Muzeum Titanica w Belfaście

Muzeum Titanica w Belfaście zostało otwarte w 2012 roku na terenie jednej z największych stoczni w Wielkiej Brytanii. To właśnie tutaj w 1912 roku zwodowano niesławny statek «Titanic». Muzeum wygląda jak kilka dziobów statku obróconych w różnych kierunkach. Na niższych piętrach budynku znajduje się 9 galerii, które opowiadają o losach Titanica i jego bardziej udanych kolegów, «Olympic» i «Britannic».

Ogromne ekrany pokazują, jak zbudowano te liniowce i jak wyglądały kabiny wewnątrz. Porównaj, czy jest to zgodne z tym, co pokazano w hollywoodzkim filmie. Będziesz mógł nawet przejść się po pokładzie i usłyszeć dźwięk SOS, który wydawał liniowiec, zanim poszedł na dno. Większość ekspozycji opowiada o przyczynach katastrofy, jest film z dochodzenia i zdjęcia zatopionego statku. Co ciekawe, muzeum nie zignorowało mitów, którymi otoczony był legendarny statek. Wycieczkę po muzeum można zarezerwować tutaj.

Więzienie przy Crumlin Road

Więzienie przy Crumlin Road znane jest jako europejskie Alcatraz ze względu na swoją ponurą atmosferę. Działało przez 150 lat i w tym czasie stało się ostatnim schronieniem dla 25 000 osób.

Obecnie jest to muzeum. Turystom pokazywane są ponure korytarze, makabryczne cele i przerażająca sala egzekucyjna. Można tu zobaczyć portrety więźniów, a nawet pętle, na których dokonywano egzekucji. Podobno dawne więzienie jest nawiedzone.

Jest wiele osób, które chcą zobaczyć tę ponurą atrakcję Belfastu, więc lepiej kupić bilet z wyprzedzeniem. Można to zrobić pod tym linkiem.

Ratusz w Belfaście

Ratusz w Belfaście znajduje się w samym centrum miasta. Zbudowany w 1906 roku budynek harmonijnie łączy różne style architektoniczne. Liczne kolumny, portyk, 53-metrowa miedziana kopuła w centrum i witraże sprawiają, że ratusz jest naprawdę majestatyczny. Wewnątrz często organizowane są wystawy poświęcone historii Belfastu.

Na dziedzińcu znajduje się wiele kompozycji rzeźbiarskich. Tuż przed wejściem znajduje się pomnik królowej Wiktorii. W ratuszu często odbywają się wydarzenia publiczne, pokazy filmów i targi charytatywne. Do budynku można wejść za darmo, ale tylko w ramach wycieczki. Są one organizowane codziennie.

Muzeum Ulster

Muzeum Ulster jest największym historycznym muzeum w Irlandii Północnej. Znajduje się w Ogrodzie Botanicznym. W muzeum można zobaczyć wiele artefaktów związanych zarówno z historią Irlandii, jak i kulturą innych krajów. Na przykład stare ozdoby, tarcze, książki, manuskrypty, hełmy, narzędzia. Są tu także przedmioty z zatopionych statków hiszpańskiej Wielkiej Armady, sala z mumią egipskiej księżniczki i wypchane wymarłe zwierzęta. Głównym skarbem muzeum jest szkielet triceratopsa.

Wejście do muzeum jest darmowe.

Targ św. Jerzego

To historyczny targ epoki wiktoriańskiej — ostatni zachowany w Belfaście. Na dwustu stoiskach sprzedaje się różnorodne towary, począwszy od żywności po antyki. Tutaj można znaleźć nietypowe czerwone wodorosty dulse, jaskrawożółte cukierki yellowman, rzadkie kasety magnetofonowe, pamiątki, obrazy i wyroby rzemieślników z okolicy. Najwięcej rzeczy na targu jest w niedzielę. Możesz tu przyjść samodzielnie lub z przewodnikiem.

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny w Belfaście zajmuje obszar równy jedenastu boiskom piłkarskim! To miejsce jest popularne nie tylko wśród turystów, ale także wśród mieszkańców. W ogrodzie znajduje się słynna Palmiarnia — ogromna oranżeria składająca się z dwóch skrzydeł. W jednym z nich panuje tropikalny klimat, rośnie wiele egzotycznych drzew i rzadka australijska lilia, która kwitnie raz na 25 lat.

Na terenie parku znajdują się sklepy i kawiarnie oferujące napoje chłodzące, a także często odbywają się tu koncerty, festiwale i inne wydarzenia. Wejście do ogrodu jest darmowe.

» CZYTAJ TAKŻESłynne ogrody i parki Irlandii

Nomadic i Caroline

«Nomadic» i «Caroline» to prawdziwe statki, na których obecnie znajdują się muzea. «Nomadic» pierwotnie przewoził pasażerów na pokładzie «Titanica», a następnie był pływającą restauracją w Paryżu. «Caroline» była częścią brytyjskiej floty podczas dwóch wojen światowych.

Tutaj możesz poznać budowę statków początku XX wieku i dowiedzieć się ciekawych faktów o irlandzkiej żegludze. Na pokład «Nomadica» można dostać się, rezerwując wycieczkę pod tym linkiem. Bilet na «Caroline» trzeba kupić osobno.

Grand Opera

Obecnie w Operze w Belfaście wystawiane są musicale, komedie, pantomimy i spektakle dla dzieci. Dzieła klasyczne nie są tutaj pokazywane ze względu na specyfikę akustyki. Nawet jeśli nie chcesz oglądać przedstawienia, przyjdź, aby podziwiać ten elegancki budynek z zewnątrz.

Budynek opery został zaprojektowany przez Franka Mitchuma w 1895 roku. Przeszedł kilka przebudów, ale oryginalne, nietypowe dla Anglii, motywy mauretańskie są nadal dobrze widoczne.

Dzielnica Katedralna

Dzielnica wokół katedry w Belfaście to jedna z najbardziej kulturowo bogatych części miasta z średniowiecznymi uliczkami, galeriami, sklepami i kawiarniami. W soboty odbywa się tutaj Kiermasz Kultury, gdzie można spróbować lokalnej kuchni, nabyć rękodzieła i cieszyć się na żywo graniem. Zarezerwuj spacer wycieczkowy po atrakcjach Belfastu i dzielnicy katedralnej pod tym linkiem.

Parlament Stormont

Parlament Irlandii Północnej to jasny przykład surowej angielskiej architektury o oszczędnej fasadzie i prostych formach. Budynek został zbudowany w 1932 roku, obecnie jest siedzibą brytyjskiej administracji. Wolny dostęp na teren parlamentu jest zabroniony, ale możesz podziwiać majestatyczny budynek i poznać interesujące fakty z jego historii podczas wycieczki autokarowej po Belfaście.

Mur Pokoju

«Mur Pokoju» w Belfaście to rzeczywiste mur, który kiedyś oddzielały katolickie i protestanckie dzielnice miasta. Do dziś wiele z fragmentów przetrwało. Ta atrakcja Belfastu przypominają mieszkańcom trudne czasy walki między Irlandczykami a Anglikami.

Dziś «mur pokoju» pokryte są kolorowymi graffiti. Aby dowiedzieć się więcej o konflikcie politycznym i kulturowym na wyspie, zarezerwuj spacerową wycieczkę po murach i mostach Belfastu pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEJednodniowe wycieczki z Dublina

Wyjazd z dziećmi: muzeum W5 i farma Streamvale Open Farm

W5 to kompleks naukowo-rozrywkowy, gdzie dzieci mogą swobodnie odkrywać świat nauki i technologii poprzez zabawę i eksperymenty. Każda strefa muzeum poświęcona jest określonej tematyce. Na przykład, w muzeum można dowiedzieć się, dlaczego wieje wiatr lub świeci słońce, badać światło i dźwięk oraz zapoznać się z podstawami robotyki. Co ważne, wszystkie eksponaty są interaktywne, co oznacza, że można je dotknąć, aby zrozumieć, jak działają.

Kolejne miejsce, które warto odwiedzić z dziećmi, to farma Streamvale Open Farm. Tutaj można zobaczyć, w jakich warunkach trzymane są zwierzęta domowe, przejechać się na kucyku i spróbować produktów wiejskich. Po odwiedzeniu tego miejsca dzieci zrozumieją, że za codziennym jedzeniem i uroczymi zwierzętami stoi ogromna masa pracy. Bilety najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem na stronie internetowej farmy.

Queen’s University

Uniwersytet Queen’s to jeden z 10 najstarszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii. Założony w 1849 roku, jest częścią wielu prestiżowych europejskich stowarzyszeń. Wokół niego rozciąga się duże miasteczko uniwersyteckie, do którego można swobodnie wejść i spacerować.

Szczególnie interesujący jest główny budynek zaprojektowany przez Charlesa Lanyona. Dzięki mieszankom stylów bardziej przypomina on katolicki kościół.

Zamek w Belfaście

Zamek został pierwotnie zbudowany przez Normanów w XII wieku. Jednak po kilku wiekach spłonął. To, co turyści mogą teraz zobaczyć, to rekonstrukcja przeprowadzona w XIX wieku. Wewnątrz znajduje się sklep z antykami i restauracja. Często odbywają się tu śluby i prywatne imprezy.

Wokół zamku w Belfaście rozciąga się piękny park z fontanną pośrodku. Symbolem zamku jest biały kot, dlatego na jego terenie można znaleźć 9 rzeźb tych zwierząt.

Z wzgórza, na którym znajduje się atrakcja, roztacza się piękny widok na miasto. Istnieje przekonanie, że to właśnie tutaj Jonathan Swift wpadł na pomysł napisania swojej wielkiej powieści «Podróże Guliwera».

Wejście do zamku jest darmowe.

Miejsca, w których kręcono «Grę o tron»

Fani serialu «Gra o tron» nie powinni przegapić Grobli Olbrzyma i alei ze starymi drzewami Dark Hedges. Te przyrodnicze cuda znajdują się niedaleko Belfastu i były miejscem kręcenia wielu scen z serialu.

Grobla Olbrzyma to naturalne cudowne miejsce na wybrzeżu Irlandii Północnej. To miejsce jest znane z wyjątkowych kolumn bazaltowych, które wyglądają, jakby były stworzone przez ludzi. Według legendy, te kolumny miały podtrzymywać most zbudowany przez giganta Fionna mac Cumhail. Most był potrzebny, aby przejść do Szkocji i stawić czoła innemu gigantowi. Jednak według opowieści, Cumhail się wystraszył i zniszczył most, gdy zobaczył rozmiary swojego rywala.

Aleja bukowa Dark Hedges posłużyła w serialu jako Kingsroad. Aleję zasadził w XVIII wieku właściciel ziemski James Stuart, który chciał stworzyć imponujące wejście do swojej posiadłości. Kiedy drzewa wyrosły, utworzyły arkadę z rozwidlających się gałęzi. Zarezerwuj wycieczkę po miejscach, w których kręcono «Grę o tron» pod tym linkiem lub kup bilet do studia, w którym były kręcone te sceny.

» CZYTAJ TAKŻEDroga olbrzymów w Irlandii

Wieża Zegarowa Alberta

Słynna wieża zegarowa Alberta znajduje się na Placu Królewskim. Została wzniesiona na polecenie królowej Wiktorii na cześć jej zmarłego męża, księcia Alberta. Budowa zakończyła się w 1870 roku.

Pod względem stylu, wieża nawiązuje do gotyku. Na zachodniej stronie znajduje się pomnik księcia Alberta Jednak główną ozdobą wieży są zegary — pomniejszona kopia dzwonu Big Ben.

Ciekawe!

Zwróć uwagę na widoczną krzywiznę wieży Ze względu na bagniste grunty po jej wybudowaniu uległa osiadaniu od strony południowej, podobnie jak Wieża w Pizie.

To są właśnie główne atrakcje w Belfaście. Nie jest to oczywiście pełna lista. Polecamy również odwiedzić katedrę św. Anny, kościół św. Malachiasza, zoo, Cave Hill Country Park z niesamowicie piękną scenerią i panoramicznym widokiem na miasto, jezioro Maine i szkockie wybrzeże lub po prostu pospacerować po licznych pubach.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *