5 znanych paryskich cukierni

12 lut 2021
Le Procope

Przedstawiamy Ci najbardziej znane paryskie cukiernie, które słyną ze swoich słodyczy, ciastek, rogalików, czekolad i lodów... Usiądź wygodnie i rozkoszuj się!

Jeżeli lubisz nie tylko pojeść, ale też i samodzielnie robić słodycze, możesz wziąć udział w warsztatach kulinarnych.

Kawiarnio-lodziarnia Bertillion 

Jest to najstarsza lodziarnia. W jej ofercie znajdziesz kilkadziesiąt smaków, w tym między innymi poziomkę i brandy. Możesz też wybrać jeden z wielu sorbetów. W niewielkim sklepie możesz kupić lody „na wynos”, sprzedawane na kilogramy. Jeżeli pogoda pozwala na to, kup lód typu różek i udaj się na dalszy spacer w stronę wyspy Saint-Luis i Notre Dame. Jeżeli trafisz na ulewę, będziesz zmęczony lub zechcesz dać trochę radości dzieciom, udaj się do kawiarni znajdującej się razem z lodziarnią i zamów specjalne połączenia lodów. Dobra zabawa gwarantowana!

Adres: wyspa San-Luis, 29-31. Od środy do niedzieli w godzinach od 10 do 20. Miejsce jest nieczynne w sierpniu.

Le Procope

Najstarsza kawiarnia. Znana ze względu na swoją wieloletnią tradycję i gości, wśród których byli Napoleon, Voltaire, Diderot, Balzac, Baudelaire, Verlaine i wielu przywódców rewolucji francuskiej, poetów i pisarzy...

Goście zostawili swoje autografy, a Napoleon rozwinął swoje twierdzenie matematyczne. W pewnym momencie Le Procope stało się sławną kawiarnią, która dobrze trzyma się do dziś. W jej menu znajdziesz klasyczne francuskie desery, takie jak krem brulee, krem karmelowy i profiterole, a także lody i sorbety. Nawiasem mówiąc, w Le Procope można też coś zjeść!

Adres: ulica Starych Komedii, 13. Na przeciwko stacji metra Odeon (13 rue de l’Ancienne Comédie – 75006 PARIS). Czynne codziennie, przez siedem dni w tygodniu. 

Ladurée

Słynny producent makaroników – francuskich ciastek z ubitych białek. Makaroniki prawie nie są znane w naszych stronach, jednak ich delikatne ciasto można śmiało traktować na równi z przepysznym czarnym kawiorem, żabimi udkami, czy innymi rozkoszami. Francuzi uwielbiają makaroniki, a spośród wszystkich producentów najbardziej przypadł im do gustu Ladurée. Ten producent znany jest na całym świecie i posiada swoje lokale nawet w Libanie! W Paryżu jego lokale znajdziesz na lotnisku Orly i Charlse de Gaulle, w sklepach Lafayette i Primtam, na Polach Elizejskich oraz w pobliżu świątyni Madeline.

Adres lokalu historycznego: 16-18, rue Royale - 75008 Paris. Stacja metra:  Concorde i Madeline. Lokal na Polach Elizejskich: 75, Avenue des Champs-Élysées. Czynne przez cały rok 

Stohrer

Ten sklep został założony przez Nicolasa Storreroma – człowieka, który wymyślił przepis babki z lukrem dla króla Polski! Babkę z lukrem przygotowaną w oparciu o klasyczną recepturę sprzedaje się do tej pory – podobnie jak wiele innych klasycznych francuskich słodyczy. Przy cukierni znajduje się także piekarnia, w której możesz kupić różne dania kuchni francuskiej.

Adres: 51 rue Montorgueil 75002 Paris, dzielnicy Les Halles. Między stacjami metra Seniter i Les Halles. 

Dalloyau

Historia tej cukierni sięga czasów Ludwika XIV. W 1682 roku zatrudnił on na stanowisku przydwornego piekarza i cukiernika Charlesa Dolay. Dynastia rodzinna królewskich cukierników nie przetrwała, a po francuskiej rewolucji, a rodzina Dolay przeniosła się do Paryża, gdzie otworzyła herbaciarnię na Rue du Faubourg Saint-Honoré. Sam Daloy wymyślił przepis kilku słynnych francuskich wypieków, w szczególności przepysznego tortu Opera. To właśnie w tej cukierni rozpoczęto też sprzedawanie ciast i gotowych dań na wynos. Jak w przypadku LyaDyurre, Dalloyau również może pochwalić się wieloma lokalami w Paryżu, a także w Japonii, Korei Południowej i Dubaju.

Dwa adresy w Paryżu: historyczny lokal na Faubourg Saint-Honoré 101, rue du Faubourg Saint-Honoré - 75008 Paryż, stacje metra Saint-Philippe du Roule, Miromesnil, Franklin Roosevelt. Przy lokalu znajduje się restauracja i herbaciarnia. Miejsce czynne jest codziennie od 8:30 do 21:00. Druga lokalizacja to herbaciarnia przy Ogrodach Luksemburskich: 2, place Edmond Rostand - 75006 Paris, stacja metra Luxembourg. Czynne codziennie od 9 do 20:30. Znajduje się tam też herbaciarnia. 

Życzymy smacznego!

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki