» Europa » Francja » Paryż » Jak dostać się do Paryża z lotniska Charles de Gaulle?

Gdy wysiądziesz z samolotu, przejdziesz kontrolę i odbierzesz bagaż (co przecież nie jest aż takie trudne), przyjdzie czas na podjęcie decyzji o tym, w jaki sposób dostać się do samej stolicy Francji. Do romantycznego miasta, Paryża z Charles de Gaulle zawiozą Cię autobusy, taksówki i inne środki transportu. Na początek proponujemy Ci skorzystać z najdogodniejszej formy komunikacji, jaką jest pociąg podmiejski i metro. Jeżeli jednak taka opcja wydaje Ci się zbyt uciążliwa, albo lecisz zbyt wcześnie czy późno, z lotniska Charles de Gaulle radzimy Ci zamówić taksówkę.

Jest jeszcze jedna alternatywa podróży do centrum miasta – wcześniejszy wynajem samochodu, który możesz odebrać na lotnisku. Natomiast jeżeli przylatujesz bardzo wcześnie, pod tym linkiem możesz znaleźć hotel na lotnisku.

Charles de Gaulle: Wybierz hotel

Jak dojechać do Paryża z lotniska Charles de Gaulle pociągiem RER?

Podmiejskie pociągi w Paryżu to przede wszystkim szybki i bezproblemowy środek transportu, a dzięki wymianie pociągów na linii B, w niektórych przypadkach również bardzo wygodny. Samoloty z Polski mogą lądować zarówno na pierwszym, jak i drugim terminalu lotniska. Drugi terminal połączony jest bezpośrednio z linią RER B – znajduje się przy nim ostatni przystanek RER B, stacja Charles de Gaulles Terminal 2.

Z pierwszego terminala do stacji RER Charles de Gaulles Terminal 1 et 3 kursuje niewielkie automatyczne metro. Znajdziesz je, kierując się według znaków CDGVAL. Kursuje ono co 2-3 minuty, a co więcej przejazd jest bezpłatny. Automatyczne metro dowiezie Cię w ciągu 5-7 minut do stacji Royssipole, gdzie znajduje się stacja pociągów elektrycznych. Później już tylko wystarczy, że kupisz bilet i wsiądziesz do linii jadącej w kierunku miasta.

Kilka wskazówek, jak znaleźć RER i kupić bilety

Załóżmy, że jesteś już w hali przylotów. Pierwsza rzeczą, jaką musisz znaleźć są znaki, które omówimy poniżej. Powinna widnieć na nich specjalna ikona RER, czyli pociągów podmiejskich. Lotnisko Charles de Gaulle położone jest przy linii B. Kieruj się zgodnie ze znakami, które doprowadzą Cię do stacji. Stacja kolejowa lotniska (odjeżdżają z niej pociągi TGV do wszystkich części Francji) i stacja RER są połączone ze sobą w drugim terminalu. Ważne jest więc, aby ich ze sobą nie pomylić. Interesuje Cię RER, linia B. Gdy już dotrzesz na stację, możesz kupić bilet w automacie.

Podczas zakupu nie ma opcji wyboru języka polskiego. Wybierz więc angielski, a my wyjaśnimy Ci, jak postępować. Po pierwsze wciśnij obrazek z flagą.

Jeżeli podróżujesz  dzieckiem w wieku poniżej 10 lat, wybierz punkt „Ticket child’s fare”.

Wybierz liczbę biletów. Następnie zapłać gotówką (cash), gdyż urządzenia zazwyczaj akceptują wyłącznie francuskie karty bankowe.

Jeśli nie masz gotówki, możesz kupić bilety w kasie lub rozmienić pieniądze w automacie, który znajduje się w pobliżu.

Uwaga: w tej hali jest kilka typów kas. Potrzebujesz tych z napisem „Billets Paris et Île-de-France”.

Jeśli masz problem z zakupem biletów lub kasy są zamknięte, podejdź do punktu informacyjnego. Tam na pewno uzyskasz pomoc, a nawet otrzymasz mapę paryskiego metra. Gdy już kupisz bilet i uzyskasz kartę, przejdź przez bramki i wsiądź do pociągu RER. Charles de Gaulle to końcowa stacja linii B, dlatego wszystkie pociągi RER odjeżdżają stamtąd w stronę Paryża.

Nie przegap swojej stacji. Zwracaj uwagę na tabliczki! Możesz też skorzystać z pociągów szybkich linii, które zabiorą Cię do Lille lub Marsylii.

» CZYTAJ TAKŻEStacja kolejowa na lotnisku Charles de Gaulle

Jeszcze jedno na koniec

Najbliższa stacja RER linii 2 w Paryżu to Gare du Nord. Na niej możesz przesiąść się do innych linii RER oraz metra. Wszystko zależy od miejsca, w jakie chcesz się dostać. Skorzystaj więc z mapy, którą otrzymasz w punkcie informacyjnym.

Osobie doświadczonej droga od miejsca odbioru bagażu do centrum Paryża zajmuje 40-45 minut, początkujący mogą potrzebować 1-1,5 godziny. Sam przejazd pociągiem RER z lotniska do Gare du Nord zajmuje od 20 do 40 minut. Organizując swoją podróż, weź ten czas pod uwagę. Pociągi odjeżdżają średnio co 12 minut od 4:56 do 23:40.

Udanej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *