Drugi raz w Paryżu: co warto zobaczyć?

,
Drugi raz w Paryżu

Jeśli nie jesteś w Paryżu po raz pierwszy lub jesteś w tym mieście od dłuższego czasu, ten artykuł jest dla Ciebie! Nie będzie tu Wieży Eiffla ani Luwru. Zebraliśmy najciekawsze miejsca w Paryżu, do których przeciętny turysta często nie dociera i zostawia je sobie na później. Paryż można poznawać przez długi czas.

» Czytaj także15 porad przed wyjazdem do Paryża

Pchli targ

Paryż to miasto o wielowiekowej historii. A tam, gdzie jest dużo starych budynków, jest też dużo starych rzeczy. Kiedy w 1866 r. Paryż został odbudowany, ze zrujnowanych domów utworzono całe muzeum! To muzeum Carnavalet. Jeśli więc nie byłeś na pchlim targu, nie znasz prawdziwego, „francuskiego“ Paryża z jego atmosferą.

Koniecznie odwiedź jeden z największych pchlich targów w Europie w – Saint-Ouen. Można tu znaleźć zarówno niedrogie przedmioty zabytkowe, jak i drogie antyki: porcelanę, ubrania, biżuterię, meble, dzieła sztuki i inne bogactwa.

Marché Saint-Ouen to siedem hektarów paryskiej historii. Przygotuj się na całodzienną wyprawę w świat antyków, ale warto ją odbyć. To prawdziwe zanurzenie się w atmosferze nieturystycznego Paryża.

Godziny otwarcia: sobota – od 9:00 do 18:00, niedziela – od 10:00 do 18:00, poniedziałek – od 11:00 do 17:00.

Jak się tam dostać: stacja metra Porte de Clignancourt (linia 4), zjazd oznaczony „Marché de puces”.

» Czytaj takżePchli targ w Paryżu. Godziny otwarcia i lokalizacja

» Czytaj takżeZakupy w Paryżu: 10 najlepszych miejsc

Pałac Fontainebleau

Wersal przyćmił wszystkie zamki na przedmieściach Paryża. Dlatego też wszyscy turyści udają się do niego, zapominając o jego poprzedniku, pałacu Fontainebleau. Jest to piękne i spokojne miejsce dla tych, którzy chcą poznać przedmieścia Paryża w inny sposób.

Fontainebleau – to coś więcej niż tylko zamek – to ulubiona rezydencja Napoleona, w której mieszkał, przyjmował gości, a później abdykował z tronu. Znacząca jest również historia pałacu przed Bonapartym: urodziło się tu czterech królów Francji!

W zamku znajduje się Muzeum Napoleona I. W jej zbiorach znajdują się głównie przedmioty należące do cesarza i jego rodziny. Przechowywane są tu jego szaty koronacyjne, trójkąt, miecz, a także przedmioty należące do matki, rodzeństwa, żony i syna.

Pałac zajmuje znaczną powierzchnię. Zwiedzanie trzech ogrodów, czterech dziedzińców, wnętrz budynku i muzeum zajmie Ci cały dzień.

Godziny otwarcia: codziennie oprócz wtorków; kwiecień-wrzesień – od 9:30 do 18:00; październik-marzec – od 9:30 do 17:00.

Koszt: dorosły – 11 euro; bilet ulgowy – 9 euro; godzina przed zamknięciem – 5,50 euro. Dostęp do parków i ogrodów jest bezpłatny.

» Czytaj takżeJak dojechać do Fontainebleau?

Restauracja na Boulevard Montparnasse

Trudno uwierzyć, że w „szalonych latach 20.“ Boulevard Montparnasse był nieatrakcyjnym skrajem Paryża. Miejscowe pensjonaty i kawiarnie słynęły z niskich cen, podobnie jak zaściankowy Montmartre. Było to również miejsce spotkań elity twórczej Paryża: artystów, pisarzy, aktorów i muzyków.

Wielu słynnych bohaterów z tamtych czasów było bardzo biednych, więc za jedzenie płacili swoją kreatywnością. I choć o spontanicznych koncertach i odczytach poezji nie możemy już nic powiedzieć, to jednak artyści pozostawili w lokalnych kawiarniach widoczny ślad, który jest równie cenny jak eksponaty muzealne.

Wyobraź sobie, że kilkadziesiąt lat temu ludzie, których pracę kochasz i szanuje cały świat, byli tu cały czas. Czyż nie jest to pretekst, by wpaść na kawę? Marc Chagall, Kazimierz Malewicz, Aleksander Archipenko, Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald, Gertruda Stein, Amedeo Modigliani, Lew Trocki, Anna Achmatowa, Władimir Majakowski byli w „Café de la Rotonde“… To nawet nie jest pełna lista.

Adres: 105 boulevard du Montparnasse.

Godziny otwarcia: od 7:15 do 01:00.

Poziom cenowy: espresso – 3,5 euro, zestaw obiadowy – 48 euro.

Cmentarz Père-Lachaise

Père Lachaise

Prawie każdy, kto był na Montmartre, słyszał o tutejszym cmentarzu lub nawet przechodził obok niego. Ale czy byłeś kiedyś na najsłynniejszym paryskim cmentarzu Père-Lachaise?

Nie obawiaj się, bo cmentarz w Paryżu nie jest dokładnie tym, czym myślisz, że jest. Cmentarz Père Lachaise został pomyślany i zbudowany jako park, ale po latach stał się prawdziwym muzeum nagrobków. Niektóre z krypt wyglądają jak pałace! Cmentarz o powierzchni 48 hektarów jest dobrze rozplanowany, każda ulica ma swoją nazwę, a każdy grób – adres. Cały teren jest utrzymywany w czystości i zieleni.

Pochowani są tu wielcy ludzie: Balzac, Chopin, Edith Piaf, Oscar Wilde, Jim Morrison i wielu innych. Niektóre z grobowców są przesiąknięte legendą. Podczas spaceru po cmentarzu Père Lachaise można wysłuchać opowieści o najsłynniejszych postaciach i spektakularnych grobach dzięki przewodnikowi audio. A jeśli nadal chcesz spacerować w towarzystwie żywej osoby, wybierz wycieczkę z tradycyjnym przewodnikiem.

Godziny otwarcia: codziennie od 8:00 do 18:00.

Jak się tam dostać: stacja metra Pere Lashaise (linia 2 i 3).

» Czytaj także10 pomysłów na rzeczy, które zrobisz tylko w Paryżu

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

To muzeum nie jest tak sławne jak Orsay czy Centrum Pompidou, ale wśród 8000 eksponatów znajdują się prawdziwe perły światowej kultury: dzieła Picassa, Matisse’a, Kleina, Braque’a, Dufy’ego i innych od końca XIX wieku do czasów współczesnych.

Koniecznie trzeba odwiedzić salę poświęconą dziełu Matisse’a Taniec paryski. W pomieszczeniu znajduje się jego oryginalny, niedokończony szkic oraz wersja ukończona. Inna ciekawa sala poświęcona jest jednemu obrazowi – Wróżce Elektryczności Dufy’ego. Jedna z największych na świecie, o wymiarach 10 na 60 metrów, opowiada o rozwoju elektryczności do 1937 roku.

Muzeum mieści się we wschodnim skrzydle Palais de Tokyo. Natomiast zachodnie skrzydło tego samego budynku to kreatywna przestrzeń do ciągłego eksperymentowania w tworzeniu najnowocześniejszej sztuki oraz miejsce wystaw czasowych.

Adres: 11 Avenue du President Wilson.

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli – od 10:00 do 18:00 (czwartek do 22:00), poniedziałek jest dniem wolnym od pracy.

Koszt: wstęp na wystawę stałą jest bezpłatny. Można nabyć bilet charytatywny w cenie 5 euro. Bilety na wystawy czasowe kosztują od 5 do 12 euro, do 18 roku życia są bezpłatne.

Jak się tam dostać: Alma-Marceau, stacja metra Iéna (linia 9).

Musée du quai Branly

Musée du quai Branly

Muzeum to jest nietypowe dla Paryża pod względem zawartości: posiada zbiory sztuki autochtonicznej z Azji, Ameryki, Afryki i Oceanii. Ale jego historia jest bardzo francuska: podobnie jak Muzeum Guimeta i Muzeum Cernuschi (muzea sztuki orientalnej), muzeum Quai Branly zostało założone przez kolekcjonera-przedsiębiorcę, który przez pewien czas był także prezydentem Francji – Jacques’a Chiraca.

W muzeum Le musée du quai Branly znajduje się ponad 260 000 eksponatów, w tym instrumenty muzyczne, tkaniny i przedmioty historyczne związane z koloniami francuskimi i odkryciami geograficznymi. Sam budynek muzeum jest również dość interesujący – jest to szklany tunel pokryty pionowym ogrodem.

Adres: 37 Quai Branly.

Godziny otwarcia: wtorek, środa i niedziela – od 11:00 do 19:00; czwartek, piątek i sobota – od 10:00 do 21:00.

Koszt: dorosły – 10 euro, preferencyjny – 7 euro.

Jak się tam dostać: stacja Pont de l’Alma (RER C) lub Alma-Marceau (linia 9).

» CZYTAJ TAKŻEMusée Guimet — sztuka azjatycka w Paryżu

Muzeum Sztuki Jarmarcznej

Za cenę biletu nie tylko zwiedza się muzeum, ale wchodzi się do innego świata! To świat niekończącej się zabawy w wesołym miasteczku. Obejrzyj występy zabytkowych lalek mechanicznych, przejedź się prawdziwą, ponad stuletnią karuzelą, i zagraj w gry, w które przed wiekami grali zwykli francuscy robotnicy!

Byłoby zbyt fajnie, gdyby był łatwo dostępny. Dlatego też muzeum jest otwarte tylko w okresie sylwestrowym. W pozostałych porach roku trzeba zorganizować sobie prywatną wycieczkę.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 18:00.

Koszt: dorosły – 16 euro, preferencyjny – 8 euro.

Adres: 53 Avenue des Terroirs de France.

Jak się tam dostać: stacja metra Cour Saint-Émilion, Bibliothèque François (linia 14), Bibliothèque François-Mitterrand (RER C).

Park Butte Chaumont

Parc Bute-Chaumont to nie tylko jeden z najważniejszych paryskich parków. Jest to naprawdę wyjątkowe miejsce wśród kamiennej dżungli Paryża. Małe wodospady, szemrzące strumyki, grota, jezioro, zielone wzgórza i widok na miasto ze wzgórza nadają temu parkowi szczególny urok. Prawdziwa oaza! Kwiaty zajmują prawie jedną czwartą powierzchni całego parku. Na pewno nie pożałujesz, jeśli zdecydujesz się na spacer lub piknik w tym miejscu.

Adres: 1 rue Botzaris.

Godziny otwarcia: codziennie od 7:00 do 21:00.

Jak się tam dostać: stacja metra Buttes Chaumont (linia 7bis), Pyrénées (linia 11).

» Czytaj takżeNajpiękniejsze paryskie parki

Park Astérix

Wszyscy znają Disneyland, ale niewielu wie o innym parku rozrywki w Paryżu: Parku Asterixa. A jednak to właśnie ten park jest prawdziwie francuski.

Park jest poświęcony bohaterom komiksów oraz filmów Asterix i Obelix. Jest on wykonany zgodnie z najlepszą tradycją parków rozrywki na skalę międzynarodową. Jest tu 30 atrakcji dla wszystkich grup wiekowych, kolorowe przedstawienia i strefy tematyczne (Imperium Rzymskie, Grecja, Galia, Wikingowie i Rozdroża), sklepy z pamiątkami, restauracje i bohaterowie komiksów przechadzający się po ulicach, by zrobić sobie z każdym zdjęcie.

Godziny otwarcia: 4 kwietnia – 3 stycznia w godz. 10.00-18.00. Jesienią i zimą park jest otwarty tylko w weekendy.

Koszt: dorośli – 51 euro, osoby powyżej 60 lat – 48 euro, dzieci od 3 do 12 lat – 43 euro, dzieci poniżej 3 lat – bezpłatnie. Istnieją również różne oferty dla rodzin, karnet na 2 dni lub pół dnia.

Jak dojechać: autobusem ekspresowym z Luwru lub Wieży Eiffla; RER B do stacji Aéroport Charles De Gaulles, a następnie autobusem firmowym (kursuje co 30 minut).

Reims

Notre-Dame de Reims

Widziałeś w Paryżu absolutnie wszystko? Poszerz horyzonty! Zaledwie godzinę drogi od Paryża znajduje się centrum produkcji szampana – miasto Reims. W kilkuset tunelach pod miastem zgromadzono istne morze szampana!

Oprócz niekończących się degustacji organizowane są również ciekawe wycieczki po zabytkach architektury Reims, w tym po czterech obiektach wpisanych na listę UNESCO. Koniecznie trzeba poświęcić czas na zwiedzanie katedry w Reims (Notre-Dame de Reims), muzeum i bazyliki Saint-Remi (Saint-Remi) oraz pałacu Tau.

Wycieczkę do Reims można odbyć w ciągu jednego lub dwóch dni. I na pewno zapadnie Ci w pamięć!

» Czytaj także10 pięknych miast we Francji, do których można dojechać z Paryża w 1 godzinę

Spacer z audioprzewodnikiem

Nie lubisz wycieczek z przewodnikiem, bo zawsze musisz się spieszyć, gdzieś biec i zatrzymywać się w miejscu, które Ci się nie podoba? My też nie! Świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią chodzić we własnym tempie, są audioprzewodniki. W dobie technologii wystarczy pobrać aplikację na smartfona, ściągnąć audioprzewodnik i można ruszać w drogę! Przygotowaliśmy dla Ciebie już 4 tras wycieczkowych po Paryżu, ale są też inne miasta. Zatrzymaj się, gdzie chcesz, posłuchaj, co Cię interesuje i odkryj nową stronę miasta miłości!

Wszystko, czego jeszcze nie próbowałeś

Ślimaki po burgundzku, żabie udka, zupa cebulowa, ostrygi, foie gras… Co przegapiliście poprzednim razem, tym razem nie ujdzie wam na sucho. Francja to kraj smakoszy, a niepoważne traktowanie jej kuchni to zbrodnia przeciwko niej samej! Poniżej znajdziesz kilka przydatnych artykułów.

» Czytaj także10 dań kuchni francuskiej, których trzeba spróbować w Paryżu

Jedzenie najsmaczniejszych croissantów

Nie, to nie to samo. Ciasto francuskie to szczególny rodzaj sztuki. I nic z tego nie zrozumiesz, jeśli kupisz rogaliki w supermarkecie.

Wystarczy pójść rano do Boulangerie (koniecznie rano!) i kupić croissanty świeżo wyjęte z pieca, gdy są jeszcze ciepłe. W Paryżu na każdym rogu znajdują się piekarnie, więc wybierz tę, do której jest najdłuższa kolejka. Tak! Miejscowi zawsze wiedzą co dobre.

Jeśli zastosujesz się do tych instrukcji, zrozumiesz, dlaczego są one potrzebne. A potem powiemy Ci, że co roku niezależne jury wybiera najlepszą bagietkę w mieście…

Panteon

Panteon

Kto by przypuszczał, że ten słynny dziś zabytek był czarną owcą? Początkowo Panteon był akceptowany przez Paryżan, ponieważ odbiegał od „poprawnej“, bogatej architektury tamtych czasów. Jego eksperymentalny neoklasycyzm wydawał się współczesnym nieco oschły.

Panteon był albo kościołem, albo kryptą, w zależności od wznoszącej się i opadającej religijności władców; pewnego razu był nawet miejscem eksperymentu naukowego. W związku z tym spoczywają tu szczątki wybitnych francuskich naukowców i pisarzy: Skłodowskiej-Curie, Rousseau, Woltera, Dumasa i innych.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:30

Koszt: dorosły – 7,50 euro, ulgowy – 6 euro. Bilety bez kolejki można kupić tutaj

Jak się tam dostać: stacja metra Cardinal Lemoine (linia 10), Port-Royal (RER B)

Przejażdżka na rowerze

Nie można sobie wyobrazić Paryża bez rowerów. I nie trzeba zazdrościć przechodniom; samemu można zasmakować rowerowego romansu! Możesz wypożyczyć rower elektryczny i nie martwić się o niego. Zwykły rower można wypożyczyć za śmieszną kwotę.

W Paryżu w całym mieście są ścieżki rowerowe lub specjalne pasy. Zachowaj ostrożność i przestrzegaj zasad ruchu drogowego, a prawdziwy Paryż podbije Twoje serce!

Jeśli widzisz Francuzkę pedałującą z gracją w sukience, a sam wyglądasz w tym momencie bardziej jak niedźwiedź na rowerze, nie przejmuj się, francuskiej gracji kolarskiej uczy się latami!

» Czytaj takżeVelib’. Jak wypożyczyć rower w Paryżu? Instrukcja ze zdjęciami

Zamek Vincennes

Zamek Vincennes – jest autentyczną średniowieczną budowlą, do której można łatwo dojechać metrem. Aby dostać się na teren zamku, trzeba przejść przez fosę po prawdziwym kamiennym moście, którego nie da się złamać. Jak na średniowieczny zamek, Vincennes jest całkiem dobrze zachowane, choć przetrwała tylko jedna z ośmiu wież. Znajduje się na nim autentyczny zegar z XVIII wieku!

Godziny otwarcia: od 21 maja do 22 września od 10:00 do 18:00, w pozostałym czasie od 10:00 do 17:00

Koszt: wstęp na teren zamkowy za darmo, na wieżę i do pawilonów – od 9 euro, do lat 18 – za darmo. Bilet wstępu z półtoragodzinną wycieczką można kupić pod tym linkiem

Jak się tam dostać: stacja metra Chateau de Vincennes (linia 1), Vincennes (RER A)

Zoo w lasku Vincennes

Nie mów, że nie lubisz ogrodów zoologicznych, dopóki tam nie pojedziesz.

Po długim remoncie zoo stworzyło nową koncepcję: pięć biostref naszej planety zostało odtworzonych z maksymalną wiernością, a mieszkańcy osiedlili się w swoich naturalnych środowiskach. Zwiedzający mogą obserwować tryb życia ponad tysiąca zwierząt. Głównym celem zoo jest edukowanie ludzi w zakresie ochrony środowiska.

Pracownicy zoo prowadzą zajęcia edukacyjne i projekcje filmów, ale większość zajęć odbywa się wyłącznie w języku francuskim. Każdy może odwiedzić klinikę weterynaryjną w zoo lub wziąć udział w karmieniu zwierząt oraz tresurze kucyków i wielbłądów.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 17:00

Koszt: dorosły – 20 euro, preferencyjny – 17 euro, od 3 do 12 lat – 15 euro

Jak się tam dostać: stacja metra Porte Dorée (linia 8), Château de Vincennes, Saint-Mandé (linia 1)

Kościół Saint-Merri

Nie każdy turysta odwiedził ten kościół, choć znajduje się on o rzut beretem od Centrum Pompidou. Jest to jeden z najstarszych kościołów w stolicy. Po wejściu do środka warto obejrzeć XVI-wieczne witraże. Najpiękniejsze z nich przedstawiają życie św. Agnieszki i św. Mikołaja. Innym ciekawym aspektem kościoła jest to, że znajduje się tam najstarszy dzwon w Paryżu, pochodzący z 1331 roku!

Każdy zainteresowany może przyjść i posłuchać koncertu, organizowanego przez parafian i pracowników kościoła, w niedziele o godz. 16.00.

Adres: rue de la Verrerie 76

Godziny otwarcia: od 13:00 do 19:00

Jak się tam dostać: stacja metra Hotel de Ville (linie 1, 11), Châtelet (linie 1, 4, 7, 11, 14)

Musée Rodin

Musée Rodin

Muzeum mieści się w XVII-wiecznym dworze – domu, w którym mieszkał sam rzeźbiarz. Znajdują się tu nie tylko arcydzieła rzeźbiarza, takie jak «Myśliciel» i «Pocałunek», ale także osobista kolekcja Rodina – dzieła Van Gogha, Muncha i Kiera. W muzeum znajduje się osiemnaście sal, ułożonych chronologicznie i tematycznie.

Na koniec wizyty warto przespacerować się po ogrodzie – nie wszystkie rzeźby są przechowywane w rezydencji.

Adres: rue de Varenne 79

Koszt: dorosły – 12 euro, preferencyjny – 9 euro

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:30 (kasy do 17:30)

Jak się tam dostać: stacja metra Varenne (linia 13), Invalides (linia 8, 13), RER C

Bazylika Saint-Denis

Jesteśmy pewni, że przeoczyłeś to gotyckie arcydzieło podczas swojej pierwszej podróży do Paryża. Tym razem odwiedź grobowiec królów francuskich. W bazylice znajduje się 70 grobów sług monarchii, z których najbardziej znane to: Katarzyna Medycejska, Ludwik XVI i Franciszek I. Same nagrobki to prawdziwe arcydzieła.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty od 12:00 do 17:70, w niedziele od 12:00 do 17:15

Koszt: dorosły – 9 euro, preferencyjny – 7 euro, poniżej 18 lat – bezpłatnie

Jak się tam dostać: stacja metra «Basilique de Saint-Denis» (linia 13)

Zamieszkaj w Saint-Germain

Można pojechać wszędzie, ale pierwsze wrażenie o Paryżu można odnieść każdego ranka, wychodząc z hotelu. Niech więc to będzie piękne miejsce! Na przykład, Saint-Germain-des-Prés. Jest to jeden z najbardziej malowniczych obszarów miasta. Prostota, elegancja i bogactwo przeplatają się właśnie tutaj.

Saint Germain des Pres, Paris: Wybierz hotel

Poczuj atmosferę bogactwa, przechadzając się po butikach, poczuj Francję na rynkach dzielnicy i zachwyć się całym pięknem Paryża, po prostu rozglądając się dookoła! Zobacz kościoły Saint-Germain-des-Prés i Saint-Sulpice, odwiedź Muzeum Orsay i spędź trochę czasu w Ogrodzie Luksemburskim.

Fondation Louis Vuitton

Niewiele osób wie, że w Paryżu znajduje się ogromny szklany budynek w kształcie statku z dwunastoma żaglami. A to Fondation Louis Vuitton. Grota z basenami, fontanny, podświetlane szklane pylony i ciekawe kształty to tylko opis budynku z zewnątrz!

Wewnątrz znajduje się dziewięć sal wystawowych, zarówno na wystawy stałe, jak i na wystawy czasowe oraz imprezy. Można także wejść na taras, skąd roztacza się wspaniały widok na wieżę Eiffla, wieżowce Defence i Lasek Buloński. W tym samym budynku znajduje się również mała sala koncertowa, restauracja, a nawet księgarnia.

Jak sama nazwa wskazuje, większość wystaw jest związana z marką Louis Vuitton i modą. Można tu obejrzeć wystawę poświęconą konstrukcji samego budynku, obejrzeć zbiory Fundacji Louis Vuitton, a nawet przedmioty z osobistej kolekcji Bernarda Arnault.

Adres: 8 Avenue du Mahatma Gandhi

Godziny otwarcia: codziennie oprócz wtorków. Dni powszednie – od 12:00 do 23:00, weekendy – od 11:00 do 20:00

Koszt: dorosły – 14 euro, do 26 lat – 10 euro, do 18 lat – 5 euro

Jak się tam dostać: stacja metra Les Sablons (linia 1)

Normandia

Etretat

Region, w którym mieszkał i tworzył Claude Monet. Region, w którym bywał Maupassant. Region, w którym spalono Joannę d’Arc. Miejsce, gdzie pije się calvados i cydr oraz tworzy camembert. Nic nie wydaje się piękniejsze niż połączenie tego wszystkiego ze spokojnymi plażami.

Wyobraź sobie, że to wszystko znajduje się zaledwie godzinę drogi od Paryża! Wybierz dowolne miast – Etretat, Rouen, Deauville i Trouville, Giverny – i ciesz się zupełnie inną Francją, spokojną, zmierzoną i w szczególny sposób piękną.

» Czytaj takżeCo zobaczyć w Normandii: miasta, które warto odwiedzić

» Czytaj takżeSamodzielna podróż samochodem po Normandii

Strasburg

Wizyta w tym małym, historycznym miasteczku jest godna polecenia każdemu, kto chce poznać Francję naprawdę. Nie jest to trudne, bo wycieczkę do Strasburga można zmieścić w jednym dniu – pociągiem jedzie się tam około 2,5 godziny.

» Czytaj takżeZ Paryża do Strasburga na jeden dzień

Zwłaszcza zimą, kiedy w Strasburgu odbywa się największy jarmark bożonarodzeniowy w Europie! A jeśli jest lato, nie martw się, też będziesz miał co robić! Odwiedź główne atrakcje Strasburga i spróbuj swoich sił w tej pikantnej niemiecko-francuskiej mieszance kultur.

Wyślij pocztówkę do przyjaciela

W pobliżu każdego zabytku można znaleźć wiele pięknych pocztówek z widokami Paryża. Z pewnością sam chciałbyś otrzymać taką z Francji. A jak spodobałaby się Twojej rodzinie lub przyjaciołom? Lepsze to niż jakakolwiek pamiątka!

Na poczcie można poprosić o piękny znaczek na kartkę, kosztuje to mniej niż trzy euro. To prawda, że pocztówka dotrze do Ciebie najprawdopodobniej po przyjeździe, ale nie jest to aż tak ważne.

Przyjemnej ponownej podróży w Paryżu i jego okolicach!

» CZYTAJ TAKŻEKiedy już wszystko widziałeś: 20 pomysłów na spędzenie czasu w Paryżu

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *