Spacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

,

Jedną z najbardziej znanych dzielnic w Paryżu jest Marais. Marais nie jest miejscem, z którym od razu asocjuje się Paryż: nie ma tu wieży Eiffla, Luwru,  ani innych «wielkich» zabytków, ale dzięki temu nie ma tu miejskiego szumu i tłumów turystów. Jest tu mnóstwo muzeów, starych rezydencji i kościołów, które zapewnią ci rozrywkę. To idealne miejsce na relaksujący spacer po zabytkowej dzielnicy.

Przygotowaliśmy szczegółową mapę dzielnicy Marais. Zobacz ją od środka oczami Paryżan i zakochaj się.

Początek trasy

Aby dostać się prosto do serca Marais, wsiądź do metra i jedź do stacji Saint-Paul (linia 1). Alternatywnie możesz zacząć od stacji Pont-Marie, jeśli wolisz linię 7, lub od  placu Bastylii,  jeśli jedziesz linią 5, wysiądź na Bréquet Sabin.

Kościół Saint-Paul Saint-Louis

Spacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Od pierwszych kroków wzdłuż Marais od razu przeniesiesz się do czasów starożytności. Ten ładny kościół z czerwonymi drzwiami został zbudowany w 1641 roku przez jezuitów w tradycji włoskiej.

Do środka można wejść zupełnie za darmo, jeśli nie trwa akurat nabożeństwo i jest się odpowiednio ubranym. W środku możesz znaleźć kilka ciekawych rzeczy. Na przykład po lewej stronie ołtarza wisi obraz Eugène Delacroix «Agonia w Ogrodzie Oliwnym», który namalował specjalnie dla tego kościoła. To reprodukcja, oryginał jest w muzeum w Nowym Jorku.

A na prawo od nawy na jednej z kolumn szukajcie wydrapanego w marmurze zdania «République française ou la mort» («Republika Francuska albo śmierć»). Ta praca nieznanego artysty pochodzi z czasów Komuny Paryskiej (1871).

» CZYTAJ TAKŻEDzielnica Marais: główne atrakcje

Hôtel de Bethune-Sully

Spacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Dwór jest praktycznie w tym samym wieku co kościół Saint-Paul-Saint-Louis, a zaprojektowany został na początku XVII wieku. Hôtel de Bethune-Sully to trzypiętrowy budynek z atrakcją — centralną część zdobią rzeźby — symbole pór roku.

Co ciekawe, figury wiosny i lata znajdują się na fasadzie głównej, natomiast figury jesieni i zimy na ścianie wewnętrznego dziedzińca. To nie jedyne cechy rezydencji warte uwagi. Są tam również figury symbolizujące żywioły: wodę, ziemię, powietrze i ogień.

Interesujące jest zwiedzanie rezydencji także wewnątrz, ale częściowo — tylko część pomieszczeń jest dostępna dla zwiedzających. Można tu obejrzeć wystawę fotograficzną o tematyce społecznej, historycznej i antropologicznej, bibliotekę Ośrodka Ochrony Zabytków (przechowywane są tu rękopisy i rzadkie książki) oraz kilka innych pomieszczeń.

Posąg Beaumarchais

Ponury mężczyzna z brązu na skrzyżowaniu Rue Saint-Antoine i Rue Tournelle to nikt inny jak słynny francuski dramaturg, muzyk, publicysta i wynalazca — Pierre Beaumarchais. Jeśli nadal nie wiesz, kim jest i dlaczego powinieneś go odwiedzić, pozwól nam wyjaśnić: Pierre Beaumarchais jest autorem słynnych komedii Cyrulik sewilski i Wesele Figara.

Teraz nie można przejść obok bez oddania hołdu pisarzowi!

» CZYTAJ TAKŻEOpera Garnier w Paryżu. Jak dostać się na koncert?

La place de la Bastille

Spacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Podążaj wzdłuż Rue Saint-Antoine nieco dalej, a znajdziesz słynny plac Bastylii. To właśnie w tym miejscu stała twierdza i więzienie Bastylii. Nie znajdziesz ani jednego kamyka z samej konstrukcji. Tak silna była nienawiść ludu.

Więziono tu wszelkiej maści znanych i nieznanych Francuzów, a nawet tajemniczego więźnia pod pseudonimem «Żelazna Maska». Sam Voltaire odwiedził lochy dwukrotnie, choć w odstępie 10 lat.

Środek placu zdobi Kolumna Lipcowa, która znajduje się na skrzyżowaniu ponad 10 ulic i bulwarów!

Colonne de Juillet

Olbrzymia kolumna jest sercem Place de la Bastille. Pomnik ten wykonany jest z brązu i stoi na marmurowej podstawie, a jego szczyt zdobi «Geniusz Wolności». Posąg ma postać skrzydlatego człowieka uwolnionego z żelaznych kajdan, trzymającego w ręku pochodnię.

Pomnik został wzniesiony dla upamiętnienia rewolucji lipcowej 1830 roku. Jest symbolem liberalizmu i hołdem dla francuskich rewolucjonistów.

Plac Królewski, czyli Place des Vosges

Spacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Kolejny przystanek to królewski Place des Vosges. Spokojne miejsce z fontannami i rzeźbą Ludwika XIII w centrum, jest ukochane przez Francuzów. W czasie relaksu rozejrzyjcie się — wszystkie domy na obwodzie placu to zabytki! W jednym z nich mieszkał Victor Hugo i codziennie spoglądał przez okno na ten plac. Zwróć uwagę na dwie kawiarnie, «Ma Bourgogne» i «Victor Hugo». Drugi znajduje się tuż przy domu, w którym mieszkał słynny pisarz!

Maison Victor Hugo

Maison nr 6 przy Place des Vosges w Paryżu, Francja, to adres, który Victor Hugo umieścił na kopertach. To właśnie tutaj napisał swoją najsłynniejszą powieść Les Misérables.

Można nawet za darmo zwiedzić mieszkanie, aby dowiedzieć się, jak żył słynny pisarz. Można też zapłacić 6–8 euro i zwiedzić muzeum, które zajmuje już 2 i 3 piętro.

Godziny otwarcia: 10:00–18:00. Poniedziałek jest dniem wolnym.

» CZYTAJ TAKŻE20 błędów popełnionych przez wielu turystów w Paryżu

Ogród «Hotel de Bethune-Sully»

Spacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Dziedziniec i ogród Hotelu de Bethune-Sully są zawsze otwarte dla zwiedzających od 9:00 do 19:00, czego nie można powiedzieć o samej rezydencji.

To miejsce to prawdziwa kryjówka. Ogród jest ogrodzony ze wszystkich stron kamiennymi budynkami. Zawsze jest tu cicho i spokojnie!

Musée Carnavalet

Spacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Na koniec odpoczęliśmy na Placu Królewskim i zobaczyliśmy wszystkie jego atrakcje. Naszym kolejnym przystankiem jest Musée Carnavalet, najbardziej «francuskie» muzeum w Paryżu. Koniecznie odwiedźcie to muzeum. Jest ono poświęcone Paryżowi i tylko Paryżowi. Cała historia stolicy Francji i wszystkie jej tajemnice, tutaj, w eksponatach muzeum. Chcesz popatrzeć na Bastylię? Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz: klucze, kajdanki i modele gilotyn z czasów rewolucji francuskiej. A najlepsze w tym muzeum jest to, że jest ono darmowe dla wszystkich.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 18:00

Wstęp jest wolny.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Carnavalet w Paryżu

L’hôtel Le Peletier de Saint-Fargeau

Dziś ta dawna rezydencja, zbudowana w 1690 roku, jest częścią Muzeum Historii Paryża, ale sama w sobie jest również ciekawym zabytkiem. Od głównego budynku Muzeum Historii Paryża różni się bardziej surowym stylem.

Ale jego głównym elementem jest duża klatka schodowa z pięknie cyzelowaną żeliwną belką nośną. Nie stwierdzono tego nigdzie indziej przed XIX wiekiem!

» CZYTAJ TAKŻE10 pomysłów na rzeczy, które zrobisz tylko w Paryżu

Musée national Picasso

Spacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Muzeum Picassa zajmuje cały Hôtel Salé. Znajduje się tam ponad 2000 prac ze wszystkich okresów twórczości Picassa, a także duża kolekcja jego osobistych dzieł sztuki, w której znajdują się nawet afrykańskie artefakty. W sumie w muzeum znajduje się ponad 5 tysięcy dzieł sztuki.

Sam budynek muzeum również wart jest uwagi – wystrój i wnętrza dodają nowoczesności i oryginalności staremu dworowi. Muzeum cieszy się dużą popularnością, dlatego warto kupić bilety z wyprzedzeniem, aby nie musieć czekać w kolejkach.

Muzeum można zwiedzać za darmo w każdą pierwszą niedzielę miesiąca lub w dowolny dzień za 14 €. Bilet ulgowy to 11 €, do 18 roku życia wstęp jest bezpłatny. Audioguide kosztuje 5 €.

Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godz. 11:30–18:00; w weekendy i święta w godz. 9:30–18:00; poniedziałek jest dniem wolnym od pracy.

Sklep «Merci»

W wąskich uliczkach Marais natkniesz się na sklepy i butiki. Nie odmawiaj sobie jednej z najbardziej paryskich przyjemności: zakupów. А oto jeden ze sklepów, w którym można kupić niezwykłe  pamiątki z Paryża.

Sklep «Merci» to designerski dom towarowy potrafiący oczarować każdego. Jest kilka dobrych powodów, aby odwiedzić ten sklep: niesamowicie szykowny wystrój wnętrza, prawie wolne od turystów otoczenie i różnorodność fajnych i stylowych przedmiotów. Część zysków sklepu trafia na cele charytatywne.

Na trzech piętrach można znaleźć wszystko, od designerskich mebli, ubrań, dekoracji do domu, artykułów papierniczych, artykułów dla dzieci, biżuterii i książek. A tuż przy sklepie czai się kawiarnia literacka.

Poświęć kilka minut ze swojego dnia, aby po prostu wpaść do tego sklepu. Łatwo go znaleźć — wejście wygląda jak kwiaciarnia, a przed drzwiami zaparkowany jest mały czerwony samochód.

Sklep jest czynny od 10:00 do 19:30 codziennie oprócz niedziel.

Galeria Sztuki Współczesnej Yvon Lambert

Jeśli jesteś fanem sztuki współczesnej, to jest to miejsce, do którego musisz przyjść! Więcej niż galeria sztuki, można tu kupić książki artystyczne, fotografię, literaturę, magazyny modowe, koszulki z nietypowymi wzorami czy torby typu shopper.

Można też załapać się na różne wystawy. Czynne od 10:00 do 19:00 z wyjątkiem poniedziałków.

Marche des Enfants Rouges

Spacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Nazwa rynku może być nieco myląca. Komu przyszłoby na myśl nazwać to miejsce «Rynkiem Czerwonych Dzieci»? Ma jednak swoją własną historię: kiedyś był to sierociniec, w którym dzieci nosiły czerwone peleryny. Nic kontrowersyjnego.

To najstarszy rynek w Paryżu, pochodzący z XVII wieku! Jest bardzo mało turystów i niesamowita atmosfera francuskich rynków ze świeżymi owocami morza, warzywami, kwiatami, jedzeniem z całego świata i morzem wszystkiego innego.

Rynek jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 8:30–19:30, a w niedzielę od 8:30 do 14:00.

» CZYTAJ TAKŻEZakupy w Paryżu: 10 najlepszych miejsc

Hôtel de Retz

Przed tobą znajduje się kolejny XVII-wieczny budynek. W XIX wieku spłonął i został odbudowany. Nienaruszony pozostał jedynie portal oddzielający dziedziniec od ulicy.

W tym zabytkowym budynku mieści się obecnie galeria wystawowa Passage de Retz, kawiarnie i sklepy. Można się zainteresować, co teraz jest tam wystawione. Czynne od 10:00 do 19:00, z wyjątkiem niedziel.

Hôtel de Rohan

Spacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Dziś jest częścią muzeum Narodowego Archiwum Francji. Znajdują się w nim autentyczne dokumenty historyczne, takie jak testamenty króla Ludwika XIV i Napoleona Bonaparte, autentyczna konstytucja francuska i wiele innych ciekawych oryginalnych dokumentów. Są też ryciny, obrazy, przedmioty sztuki i rękopisy z trzech epok: rokoko, neoklasycyzmu i romantyzmu.

Sam budynek, który powstał w 1705 roku, słynie z rzeźby «Konie przy wodopoju» nad jednym z wejść, a wewnątrz zachował się wielki złoty salon, klatka schodowa i słynny Gabinet Małp.

Dwór posiada piękny ogród, w którym można zupełnie swobodnie odpocząć podziwiając elewację. W lecie czynny jest od 8:00 do 19:00, a w zimie od 8:00 do 17:00.

Hôtel Amelot de Bisseuil

Spacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Ten majestatyczny i piękny dworek z połowy XVII wieku będzie wkrótce wykorzystywany jako hotel. Obecnie jest zamknięty w celu renowacji, ale wkrótce zostanie otwarty tu luksusowy hotel z zaledwie 9 apartamentami, wyśmienitymi restauracjami, spa i wszystkimi innymi luksusami.

Jest to jedna z najlepszych rezydencji dzielnicy Marais. Nie zaglądając nawet do środka (co teraz jest prawie niemożliwe), można podziwiać architekturę z zewnątrz. Sprawdź posągi cnót na fasadzie przy rue Guillemites, z ulicy Vieille-du-Temple zobaczysz płaskorzeźbę słynnego architekta (Thomas Regnodin dekorował Galerię Apollo w Luwrze) i fantastyczne rzeźbione drewniane drzwi z głowami Meduzy.

Marais to wspaniałe miejsce na pobyt w Paryżu. Dzięki kolorowym alejkom z dala od hałasu głównych dróg i bardzo blisko centrum, hotel ten jest świetną bazą wypadową do zwiedzania.

Zarezerwuj hotele w dzielnicy Marais tutaj

Rue de Roisiers

Współczesne Roisiers jest bardzo kolorowe i wielu uważa, że prawie straciło swojego unikalnego ducha dzielnicy żydowskiej. Obok siebie znajdują się teraz żydowskie lokale i modne butiki znanych marek. Ale w tradycyjne żydowskie święta i wigilie szabatowe znajdziesz publiczne rytuały i śpiewy.

Natkniesz się tu na różne kawiarnie z etniczną kuchnią, miejsca z falafelem (polecamy L’As du Fallafel), koszerne piekarnie, sklepy z izraelskimi wyrobami rzemieślniczymi, sklepy z przedmiotami religijnymi, pamiątkami, księgarnie i wiele innych. Pamiętajcie, że wszystkie autentyczne żydowskie miejsca będą zamknięte w szabat.

» CZYTAJ TAKŻE10 miejsc w Paryżu, w których można niedrogo zjeść

Hôtel de Beauvais

Spacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Ta-da! Kolejna zachwycająca XVII-wieczna rezydencja! Hôtel Beauvais jest jednym z najbardziej efektownych zabytków XVII-wiecznej architektury w zabytkowej dzielnicy Paryża.

Pierwsze co przykuwa uwagę to nieregularny złożony kształt budynku. Ale to nie jest dziwactwo architektów, tylko wymuszona oryginalność. Dwór został zbudowany na działce o nieregularnym kształcie. Tak powstały wklęsłe elewacje i półokrągły dziedziniec.

Mówi się, że złemu tancerzowi przeszkadzają stopy. A architekci rezydencji Beauvais byli znakomici. Rzeźbione drzwi wejściowe, ażurowe balkony z kutego żelaza, kolumny i w ogóle cały budynek nie pozostawi Was obojętnymi, tak jak nie pozostawił współczesnych.

W budynku mieści się obecnie Cour de Paris, ale wnętrza można zwiedzać podczas Dni Dziedzictwa lub w połączeniu z comiesięczną wycieczką z przewodnikiem.

Eglise St-Gervais-St-Protais

Spacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Kościół Saint-Gervais jest jednym z najstarszych kościołów na prawym brzegu Sekwany. Został zbudowany pod koniec XV wieku, ale fasada powstała później, więc znawcy mogą zauważyć mieszankę dwóch stylów — późnego gotyku i wczesnego francuskiego klasycyzmu.

Na uwagę zasługuje nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także wnętrze: stoi tu jeden z najstarszych organów w Paryżu. Aby usłyszeć magiczne dźwięki, trzeba po prostu uczestniczyć w nabożeństwie, najlepiej świątecznym.

Rozejrzyj się po placu przed kościołem, a zobaczysz duży wiąz. To drzewo stoi tu od X wieku! Jest on starannie pielęgnowany i w razie potrzeby odnawiany. W średniowieczu mieszkańcy dzielnicy Marais zbierali się pod tym drzewem i spłacali swoje długi. Tak powstało paryskie przysłowie «czekaj na mnie pod wiązem», czyli po czwartkowej ulewie.

Hôtel de Sens

Spacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

To jeden z zaledwie dwóch budynków obywatelskich w Paryżu, który przetrwał z czasów średniowiecza. Dwór został zbudowany pod koniec XV wieku, a w 1862 roku został wpisany na listę National Historic Landmark (Narodowym Rejestrze Pomników Historycznych). Tylko to uratowało go przed rozbiórką i pozwoliło nam dziś podziwiać zabytkowy budynek. W 1830 roku strzelano już z armaty; szukajcie kuli armatniej na fasadzie.

Dziś w rezydencji mieści się Biblioteka Forney, która jest właściwie całym muzeum. Znajdują się tam dzieła architektury artystycznej, rzeźby, obrazy, meble, biżuteria, witraże, gobeliny, ceramika i wiele innych.

Szczególnie interesująca jest kolekcja pocztówek — ponad milion z różnych okresów i o różnorodnej tematyce!

Village St-Paul

To nie jest wieś, której się spodziewasz. Wioska składa się z kilku przylegających do siebie podwórek w sercu starej dzielnicy. To teraz wioska artystyczna — znajdziesz tu małe galerie sztuki, sklepy z antykami, modne kawiarnie i restauracje oraz oczywiście salony projektantów.

W lecie część towarów jest wynoszona na zewnątrz, aby stworzyć atmosferę pchlego targu. Jeśli lubisz spokój, brak zamieszania i chcesz znaleźć ciekawe i nietypowe prezenty, to zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.

Wędrować tu można od 11:00 do 19:00 z wyjątkiem wtorków.

 

Na tym kończy się nasz spacer. Zrelaksuj się w kawiarni lub odwiedź niezwykłe Muzeum Magii tuż obok wioski Saint-Paul, lub kontynuuj wzdłuż Rue Saint-Paul i wyjdź na ulicę Rivoli, aby wyjechać z Marais metrem.

Mamy nadzieję, że spodoba się Państwu ta wspaniała okolica. Dajcie nam znać później w komentarzach!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *