Alkmaar — stolica sera

,
Alkmaar

Zaledwie 40 minut pociągiem od Amsterdamu położone jest niesamowite miasto Alkmaar, znane jako miasto sera.

Stolica sera

To starożytne miasto powstało w 1254 roku i przez wiele wieków było uważane za jedno z głównych centrów handlowych Holandii. Oprócz rozwiniętej produkcji serów, dzięki której Alkmaar przyciąga niezliczonych turystów, miasto naprawdę ma coś do zaoferowania swoim gościom — ponad 1000 zabytków, magiczne kanały i wiatraki, szereg unikalnych muzeów, ogromną ilość przytulnych kawiarni i restauracji z dużymi tarasami, a także różne centra handlowe i sklepy. Ale wyjaśnijmy sobie wszystko po kolei.

Alkmaar jest znany na całym świecie jako stolica sera i nie ma w tym nic dziwnego: od 25 marca do 4 września w każdy piątek od 10 do 12:30 odbywa się tam targ serowy, który corocznie odwiedza ponad 100 tysięcy osób. Nie zapomnij udać się na Rynek Waagplein, który znajduje się zaledwie 5 minut drogi od głównego dworca miasta i być świadkiem otwarcia najbardziej znanego rynku serów na świecie, przy majestatycznym brzmieniu dzwonów. Za ladami znajdą Państwo najbardziej przyjaznych i uśmiechniętych sprzedawców w kolorowych garniturach i około dwóch i pół tysiąca rodzajów sera, o łącznej wadze 30 ton: słynny ser twardy Gouda i Edam, sery z rzadkimi przyprawami, sery z koziego i owczego mleka, sery wędzone i wiele więcej.

Ogromna liczba pokazów i degustacji serów odbywa się oczywiście wraz z rozrywką, prezentacjami na temat sera w kilku językach, grami dla dzieci i innymi rodzajami rozrywki. Należy zauważyć, że otwarcie targu serów w Alkmaar jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kraju. Targ odbywa się w mieście od 1593 roku i jest całkowicie bezpłatny dla wszystkich odwiedzających oraz dostępny dla osób niepełnosprawnych. Chcielibyśmy zauważyć, że wizyta na takim pokazie sera będzie interesująca nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci — jakie dziecko nie byłoby zachwycone tym, sprzedawcy są ubrani w niesamowite kostiumy i czeka na nich morze zabawy i muzyki, a często organizowane są tu nawet specjalne targi dla dzieci.

Targ serów w Alkmaar nie pozostaje w tyle za żadnym innym rynkiem pod względem liczby transakcji: ciekawym faktem jest to, że gdy sprzedawca i kupujący targują się o kilogram sera, klaszczą w dłonie, krzycząc o swojej cenie — ostatnie klaśnięcie oznacza ostateczną cenę. Należy zauważyć, że urzędnicy państwowi sprawują ścisłą kontrolę nad ważeniem produktów i przekazywaniem nabywcom prawidłowych informacji. Holendrzy mówią nawet «Een valse Waghe is de Heere de Heere een gruwel», nazywając informację o wadze sera fałszywą. Misja pracowników rynku jest bardzo ekscytująca i interesująca: od średniowiecza działa tu 30-osobowa gildia. W zależności od lokalizacji cechu, jego członkowie noszą słomiane kapelusze o specjalnym kolorze, a głowa cechu, zwana «ojcem sera», jest zawsze rozpoznawalna po pomarańczowym kapeluszu i trzcinie.

Muzea Alkmaara

Zwiedzanie rynku można połączyć z wizytą w Hollands Kaasmuseum (Waagplein 2, 1811 JP), które znajduje się w odległości krótkiego spaceru od pięknego zabytkowego budynku. Muzeum Kaasmuseum zostało otwarte w 1983 r. i stanowi ilustrację historii i kultury handlu serem. Znajdziesz tu niesamowitą kolekcję artefaktów, a także unikalne tematyczne prace fotograficzne i wideo. Ponadto muzeum opowie Ci o koncepcjach serowarskich na przestrzeni kilku stuleci i pokaże Ci, jak produkować niektóre produkty mleczarskie. Drzwi muzeum są otwarte dla zwiedzających od 10:00 do 16:00. W przypadku opłaty za wstęp, bilet dla dorosłych kosztuje 4 euro, bilet dla dzieci 2 euro, a dla dzieci do lat 3 wstęp wolny.

Holandia produkuje około 700.000 kg sera i eksportuje go do 130 krajów. W Holandii znajduje się około 600 gospodarstw serowarskich, z których część jest dostępna dla zwiedzających. To właśnie w Alkmaar masz niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w produkcji sera tradycyjnymi holenderskimi metodami.

Równie przyjemne są rejsy łodzią lub kajakiem, zwiedzanie muzeum miejskiego Stedelijk Museum Alkmaar (Canadaplein 1, 1811 KE), które opowiada zwiedzającym o historii miasta, zwiedzanie muzeum legendarnej grupy «Beatles» (Noorderkade 130, 1823 CJ) lub muzeum piwa «De Boom» (Houttil 1, 1811 JL), mieszczącego się w dawnym browarze z XVII wieku. Zakupy w Alkmaar to również dobry wybór, ponieważ znajdziesz tu wszystko, od pięknych butików po małe ulice handlowe z sklepami na każdą kieszeń.

Ponadto miasto posiada 399 zarejestrowanych zabytków narodowych położonych wzdłuż starych kanałów, 150-metrową ulicę z czerwonymi latarniami na Achterdam oraz bardzo ruchliwe życie nocne, teatr, kino, plażę i wiele innych atrakcji, które pozwolą turystom w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach spędzić niezapomniany czas w Alkmaar.

Wiatraki

Jak wiecie, Holandia nie byłaby Holandią bez wiatraków i tulipanów. Nie zapomnij udać się do miejscowości Schermerhorn, która znajduje się zaledwie 15 minut drogi od centrum Alkmaar. Miejsce to słynie z trzech niesamowitych wiatraków i fascynujących krajobrazów naturalnych. Tutaj można zajrzeć do działającego wiatraka, który został zbudowany w XVII wieku, obserwować pracę wielu maszyn napędzających cały proces, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat gospodarki wodnej, a także cofnąć się w czasie i zobaczyć, jak działały oryginalne holenderskie młyny. Pomimo faktu, że Zaanse Schans jest bardzo dobrze znany ze swojej wspaniałej kolekcji wiatraków, mniej zatłoczona, ale nie mniej piękna wioska Schermerhorn nie jest daleko w tyle pod względem liczby pozytywnych odpowiedzi od odwiedzających.

Jeśli masz trudności ze znalezieniem zabytków lub nie masz wystarczająco dużo czasu, aby zobaczyć jak najwięcej, możesz wybrać się na specjalną wycieczkę, która zawiera wszystkie najważniejsze rzeczy. W ciągu zaledwie kilku godzin poznasz ogromną część bogatej holenderskiej kultury! Możesz zamówić fascynującą wycieczkę pod tym linkiem.

Alkmaar jest jednym z wielu interesujących miast w Holandii. Należy również odwiedzić Rotterdam, Utrecht, Leiden, Hagę, Eindhoven.

Życzymy miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *