» Europa » Francja » Normandia » Mont Saint-Michel » Jak dostać się do Mont Saint-Michel na własną rękę?

Mont Saint-Michel jest drugim najczęściej odwiedzanym zabytkiem architektury i historii we Francji. Wspaniałe opactwo znajduje się na przybrzeżnej skalistej wyspie u wybrzeży Normandii. Można je zwiedzić w ramach jednodniowej wycieczki grupowej z Paryża, St Malo lub Bayeux. Jednak jeśli chcesz spędzić więcej czasu w tym magicznym miejscu, musisz się trochę nagłowić. Podpowiemy Ci, jak dostać się do Mont Saint-Michel na własną rękę. Polecamy również, wyprawę z naszym audioprzewodnikiem, by poznać bliżej kulturę mieszkańców wyspy.

Pobierz przewodnik po Mont Saint-Michel

» CZYTAJ TAKŻEWszystko, co musisz wiedzieć o Mont Saint-Michel

Do Mont Saint-Michel samochodem

Najłatwiej dostać się do Mont Saint-Michel samochodem. Najlepiej zarezerwuj pojazd online od razu na lotnisku w Paryżu, ponieważ będzie to łatwiejsze i tańsze niż przeprawa do miasta komunikacją. Ponadto możesz porównać ceny różnych firm pod tym linkiemMiędzy Paryżem a Mont Saint-Michel jest około 360 kilometrów. Tę odległość pokonasz w 4,5 godziny. Co istotne, jeśli pojedziesz samochodem, możesz zobaczyć po drodze kilka interesujących i pięknych miast i wiosek Normandii. Przygotuj się na opłatę za płatną autostradę około 25 euro, a za benzynę 30 euro.

Podjazd do opactwa Mont Saint-Michel został niedawno odnowiony. Dzięki temu około 10 km od wyspy, w miejscowości Pontorson, znajduje się teraz wiele miejsc parkingowych. Koszt to 17 euro za dzień. Specjalny bezpłatny autobus zabierze Cię z parkingu do Mont Saint-Michel. Pamiętaj, że ostatnie miejsca parkingowe przed zjazdem z grobli znajdują się w odległości 3 km. Natomiast na samej wyspie nie ma gdzie zaparkować, a parkowanie poza jej murami jest zabronione. Te 3 kilometry należy pokonać pieszo, bezpłatnym autobusem lub prawdziwym powozem konnym za opłatą.

Po przybyciu do miasta zalecamy wykupienie wycieczki z przewodnikiem, która zapewni wygodne i pouczające wprowadzenie do jego zabytków. Cena obejmuje broszurę w języku polskim i bilet wstępu do opactwa. Wycieczkę można kupić tutaj.

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna podróż samochodem po Normandii

Do Mont Saint-Michel pociągiem

Najbliższym miastem od Mont Saint-Michel jest Pontorson. Można do niego dojechać pociągiem z Paryża ze stacji Montparnasse. Podróż będzie trwała 3-4 godziny z przesiadką w Rennes. Bilet kosztuje od 50 do 80 € i można go kupić online z wyprzedzeniem. Dokładne ceny za przejazd można znaleźć tutaj (oficjalna strona francuskich kolei). Z Pontorson na Mont Saint-Michel kursuje bezpłatny autobus.

Przy okazji podróży do Mont Saint-Michel możesz również zobaczyć inne kolorowe wioski i miasteczka w Normandii:

 • Rennes

  Pociąg z Paryża do Rennes odjeżdża ze stacji Montparnasse. Stąd złapiesz autobus do Mont St Michel. Bilet kosztuje 12,10 €.

 • Dol-de-Bretagne

  Ten sam pociąg co do Rennes, ale dłuższa podróż. Autobus z Dol-de-Bretagne do Mont St Michel kosztuje 6,30 €.

 • Caen

  Pociągi z Paryża odjeżdżają ze stacji St Lazare. Z Caen do Pontorson kursuje pociąg TER.

 • Saint-Malo

  Pociągi z Paryża odjeżdżają ze stacji Montparnasse. Autobus do Mont Saint-Michel ze stacji Saint-Malo kosztuje około 20 €.

Przed podróżą nie zapomnij zarezerwować hotelu na czas pobytu. W szczycie sezonu, który dla Mont Saint-Michel przypada na lipiec-sierpień, może być trudno znaleźć wolny pokój.

Wybierz hotel w Mont Saint-Michel

» CZYTAJ TAKŻE10 najpiękniejszych hoteli w Normandii

Mont Saint-Michel samolotem

Jeśli nie lubisz pociągów, najbliższe francuskie lotniska od opactwa Mont Saint-Michel to:

 • Rennes – 75 km od Mont Saint-Michel;
 • Saint-Malo – 70 km od Mont-Saint-Michel.

Ceny biletów można sprawdzić, klikając tutaj. Z tych miast do Mont-Saint-Michel kursują autobusy. Polecamy jednak pokonanie tej trasy pociągiem. Koleje we Francji są świetne. W niektórych miejscach pokonały już nawet samoloty pod względem stosunku ceny do prędkości.

» CZYTAJ TAKŻE10 powodów, by odwiedzić Normandię

Życzymy udanej podróży do Mont Saint-Michel

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *