Sytuacja awaryjna w Paryżu: jak wezwać lekarza i co robić w przypadku kradzieży?

,
Montparnasse

Wybierając się do Paryża, na pewno nie chcesz nawet myśleć o możliwych kłopotach. Ważne jednak, aby z góry wiedzieć, jak postępować w sytuacjach awaryjnych. W ten sposób możesz szybko odnaleźć się w nieznanym otoczeniu i skutecznie rozwiązać wiele powstałych problemów.

Co robić w przypadku choroby w Paryżu?

Jeśli źle się poczujesz, możesz skontaktować się z lekarzem na dwa sposoby: przyjdź do kliniki lub zadzwoń po lekarza, aby odwiedził Cię w hotelu. Pamiętaj, że usługi medyczne dla turystów we Francji są płatne, a koszty często okazują się naprawdę wysokie. Dlatego też przed wyjazdem dobrze jest wykupić specjalne ubezpieczenie zdrowotne, które będzie pokrywać poniesione przez Ciebie koszty.

Konsultacje lekarskie w klinice kosztują od 25 euro, a wezwanie lekarza do siebie — od 70 euro. Po badaniu lekarz wyda Ci osobny dokument — Feuille de Soins. Będziesz go potrzebować w celu dalszego leczenia, a także posłuży Ci jako recepta na zakup leków w aptece. Apteki (pharmacie) znajdziesz z łatwością, po prostu szukaj miejsc ze znakiem zielonego krzyża. Farmaceuci pracujący w paryskich aptekach są wysoko wykwalifikowani i mają uprawnienia do udzielania pomocy lekarskiej. Dlatego też przed wizytą u specjalisty zawsze możesz udać się wcześniej po radę do lokalnej apteki. Bez recepty dostaniesz jednak niewiele leków. Jeśli masz receptę w innym języku, wciąż możesz ją zrealizować. Najważniejsze, aby farmaceuta wiedział, jaki typ lekarstwa potrzebujesz. Najlepiej, aby lekarz wypisał receptę po łacińsku. Wtedy z łatwością wykupisz ją.

Pogotowie ratunkowe

Wiele aptek działa od 9:30 do 19:00, przy czym większość z nich jest zamkniętych w niedzielę. Jeśli lekarstwa potrzebujesz natychmiast, możesz je wykupić w jednej z dyżurujących aptek, które otwarte są przez całą dobę. Ich listę znajdziesz w każdej aptece i szpitalu, a także na posterunku policji, w jednostce straży pożarnej i hotelu. Nad aptekami, które są otwarte, świeci się zielony krzyż.

Jeśli musisz nieustannie przyjmować określone leki i chcesz wykupić je w Paryżu, koniecznie miej przy sobie ich opakowania i instrukcję stosowania. Jest ot niezbędne, aby prawidłowo wybrać odpowiednik danego leku. Poniżej znajdziesz numery telefonów, które mogą Ci się przydać w razie choroby:

Pogotowie ratunkowe: 15

Wezwanie lekarza do siebie: (+33) 1 47 07 77 77

Pogotowie dentystyczne: (+33) 1 43 37 51 00

Pomoc w przypadku zatrucia: (+33) 1 40 05 48 48

Jest jeszcze jeden numer telefonu, który może przydać Ci się w przypadku choroby: telefon do straży pożarnej: 18. Strażacy we Francji pomagają nie tylko w walce z ogniem, lecz także w innych sytuacjach kryzysowych, takich jak wyciek gazu, nieszczęśliwy wypadek w miejscu publicznym, stan zagrażający życiu, itp.

Nie zdziw się, jeśli po wezwaniu karetki przyjedzie do Ciebie straż pożarna. To zdarza się dość często. Strażacy są bardzo dobrze wyszkoleni i wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy, a do tego często są wolni, więc to właśnie ich wysyła się na miejsce. Strażacy we Francji są też zdecydowanie bardziej szybcy niż pogotowie ratunkowe.

Co robić w przypadku ataku lub kradzieży w Paryżu?

W przypadku ataku

W przypadku, gdy ktoś na Ciebie napadnie lub zaatakuje Cię, powinieneś przede wszystkim powiadomić policję. Aby to zrobić, zadzwoń pod numer 17 (połączenie bezpłatne) lub udaj się na najbliższy komisariat. Następnie będziesz musiał przygotować raport i sporządzić sprawozdanie z listą skradzionych rzeczy (odbywa się to w obecności świadków). Jeśli uda się znaleźć brakujące rzeczy lub przestępców, zostaniesz o tym powiadomiony telefonicznie lub listownie.

Aby uniknąć stania się ofiarą ataku, warto zastosować się do prostych zasad przedstawionych poniżej:

Nie udawaj się na obrzeża Paryża zamieszkiwane przez imigrantów (20 dzielnica Paryża i przedmieścia Saint-Denis). Centralne części miasta, w których znajdują się główne atrakcje turystyczne, są dość bezpieczne. Listę niebezpiecznych dzielnic możesz znaleźć tutaj.

Zrób kilka kopii paszportu i zawsze miej je przy sobie, a oryginał chroń w sejfie w hotelu. W ten sposób nie pozostaniesz bez dokumentów w przypadku napadu.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas podróży pociągiem RER, przy wieży Eiffla, na Montmartre i w głównych centrach handlowych — to ulubione miejsca kieszonkowców.

Najczęściej spotykanym sposobem kradzieży w Paryżu jest odcinanie toreb wiszących na ramieniu na długiej rączce. Dlatego też zawsze miej torebkę przed sobą i nie zawieszaj jej na plecach, a przez ramię lub mocno trzymaj w dłoni.

Jeśli z jakiegoś powodu zatrzyma Cię policja, koniecznie od razu zwróć się o pomoc do ambasady swojego kraju. Otrzymasz w niej pomoc tłumacza i konsula. Udzielać pełnomocnictwa lub podpisywać dokumenty możesz dopiero po przybyciu na miejsce.

Ambasada Polski: 1 Rue de Talleyrand, 75007 Paris, France. Telefon: +33 1 43 17 34 00

I jeszcze jedna mała rada. Nie martw się, Paryż nie jest niebezpiecznym miastem, jednak kłopoty zawsze mogą się zdarzyć i po prostu musieliśmy Cię o tym ostrzec.

Zapisz sobie wszystkie niezbędne numery i adresy w pamięci swojego telefonu i na papierze, a także nie wahaj się prosić o pomoc lokalnych mieszkańców. Mamy nadzieję, że Twoja wizyta w Paryżu będzie udana i obędzie się bez kłopotów!

Bon voyage!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *