Vondelpark

,
Vondelpark

Jadąc do Amsterdamu, nie zapomnij zawrzeć Vondelpark na swojej liście miejsc do odwiedzenia. Jest to największy park w mieście i jedno z najbardziej znanych miejsc w Holandii, które corocznie odwiedza ponad 10 milionów turystów. Vondelpark znajduje się 15 minut jazdy rowerem od głównej stacji Amsterdam Centraal, blisko Muzeum Rijksmuseum i Muzeum Van Gogha. Park jest idealnym miejscem na rodzinne wakacje lub romantyczne spacery o każdej porze roku.

» CZYTAJ TAKZEWycieczka krajoznawcza po Amsterdamie

Trochę historii

Historia Vondelparku sięga połowy XIX wieku, kiedy to grupa ludzi o podobnych poglądach stworzyła «Stowarzyszenie na rzecz budowy parku do jazdy konnej i spacerów». Organizacja zebrała pieniądze na zakup 8 hektarów ziemi pod budowę parku z modnym wówczas angielskim projektem krajobrazu.

Architektem był Jan David Zoher i jego syn Louis Paul Zoher, który, nawiasem mówiąc, zaprojektował słynny Keukenhof i inne ogrody holenderskie. Park, wówczas nazywany «Nowym Parkiem», został otwarty dla publiczności w 1865 roku, a w 1877 roku osiągnął powierzchnię 45 hektarów. Z biegiem czasu Vondelpark cieszył się coraz większą ilością gości: na terenie parku wybudowano scenę dla koncertów i uroczystości, w miejsce małej chaty powstał przestronny pawilon, stworzono również niesamowity ogród różany i otwarto oryginalną cukiernię Blauwe Theehuis.

W 1953 roku, z powodu braku funduszy na utrzymanie, Stowarzyszenie przekazało miastu. Od tego czasu Vondelpark został odnowiony i udoskonalony.

» CZYTAJ TAKŻEAmsterdam z dziećmi: 10 pomysłów na wakacje

Vondelpark dzisiaj: funkcje i atrakcje

Z czego słynie Vondelpark? Zacznijmy od tego, że to nie jest tylko park, to cały świat w samym środku Amsterdamu. Ktoś tutaj jeździ na rowerze lub rolkach, ktoś wybiera się na jogging uliczkami parku lub uprawia jogę, ktoś zbiera się tutaj na mobilne gry lub pikniki, a ktoś przychodzi do parku tylko po to, by spacerować wśród urzekającej zieleni i podziwiać przyrodę.

Główną cechą parku są jego niesamowite krajobrazy — przyroda Vondelparku jest bogata w holenderskie czerwone kasztany, brzozy, niesamowicie piękne drzewa — surmie, a także liczne krzewy i zioła. Miejsce to jest również domem dla wielu ptaków: tutaj spotkasz dzikie kaczki, gęsi, łabędzie, a nawet duże czaple niebieskie.

Perła Vondelparku to wspaniały ogród różany, o który pracownicy i wolontariusze dbają szczególnie. W ogrodach występuje ponad 70 gatunków róż i nic nie jest w stanie opisać ich piękna, trzeba zobaczyć to na własne oczy.

W parku znajdują się również unikalne rzeźby, takie jak bardzo efektowny pomnik z brązu poświęcony poecie Wondelowi, abstrakcyjne dzieło Pablo Picassa «Ryba». Również w Vondelparku od 1985 roku znajduje się posąg z bogatą historią zwany «Mama Baranca» autorstwa Nelsona Cariglio, uważany za symbol walki z rasizmem.

Szczególnie popularny jest letni teatr na świeżym powietrzu. Wstęp jest bezpłatny dla gości w każdym wieku, a większość występów można łatwo zrozumieć bez znajomości języka niderlandzkiego. Odwiedź Vondelpark od końca maja do początku września i zobacz niesamowite dzieła holenderskich artystów, występy taneczne, muzyczne i humorystyczne. W parku znajdują się również korty do jazdy na rolkach i korty tenisowe, a nawet turnieje golfowe. Vondelpark posiada 6 małych i 1 duży plac zabaw dla dzieci, a w lecie odbywają się nie tylko przedstawienia teatralne, ale także przedstawienia rozrywkowe dla dzieci na świeżym powietrzu. A na obrzeżach parku znajduje się gotycki kościół Vondelkerk (Vondelstraat 120a, 1054 GS), którego twórca, zaprojektował samą ulicę Vondelstraat, która biegnie wzdłuż Vondelparku.

Przed wycieczką do parku możecie zaglądnąć na stronę http://vondelpark.com/  i znaleźć interesujące wydarzenie w zakładce «Agenda».

Vondelpark, Amsterdam

Restauracje w Vondelpark

W Vondelpark 3, 1071 AA w dawnym pawilonie znajduje się główna restauracja z dużym prywatnym tarasem, która nazywa się Vondelpark/3 Kitchen & Bar.

Można tu skosztować zarówno tradycyjnej kuchni holenderskiej, jak i nowoczesnych potraw. Dostępne są kanapki, sałatki, gorące posiłki i zupy. Na przykład, koszt omletu z menu śniadaniowego waha się od 5-7 euro, kanapki od 6-10 euro, sałatki — 13 euro, zupa pomidorowa lub grzybowa — 7 euro, a dania gorące od 7 do 17 euro. Oferowane są również napoje alkoholowe: białe, czerwone i różowe wino w cenie 4-8 euro za kieliszek. Dla podróżnych z dziećmi dostępne jest specjalne menu dla dzieci. Vondelpark/3 Kitchen&Bar działa codziennie: od 9:30 do 18 godzin w poniedziałek i wtorek, od 9:30 do 20 godzin w pozostałe dni i do godziny 1:00 w weekendy. Są też różne imprezy, studia, ogród zimowy, kawiarnie medialne na spotkania biznesowe i bar.

W najbardziej wysuniętym na południe punkcie parku znajduje się Vondeltuin (Vondelpark 7, 1075 VR), kawiarnia na wolnym powietrzu z dużym tarasem i przytulną atmosferą. Wielu turystów i mieszkańców przyjeżdża tu, aby zjeść przekąskę i cieszyć się przyjemną atmosferą tego miejsca. Delektuj filiżanką gorącej herbaty lub kawy za około 2-3 euro lub skuś się na pyszny obiad w Vondeltuin po długim spacerze w parku — kanapki są serwowane w cenie 7 euro, sałatki za 11 euro. W upalne dni można zatrzymać się w kawiarni na zimne napoje, które można zabrać ze sobą. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających codziennie od godziny 10 rano do późnej nocy.

Ciekawe fakty

  • Łatwo się domyślić, że Vondelpark zawdzięcza swoją nazwę najwybitniejszemu holenderskiemu poecie i pisarzowi XVII wieku, Joostowi van den Vondelowi, którego posąg został postawiony w parku 2 lata po jego otwarciu.
  • W 1966 roku park otrzymał status pomnika narodowego Holandii.
  • Vondelpark jest całkowicie odnawiany co 30 lat, ponieważ faktyczny poziom gruntu tutaj stale spada. W przeciwnym razie cały park mógłby zostać zalany.
  • Od 2008 roku Vondelpark oficjalnie zezwala dorosłym obywatelom na uprawianie seksu. Władze miasta uzasadniły swoją decyzję faktem, że nie można zakazać ludziom robienia tego, czego nie da się zakazać. Zakochane pary muszą trzymać się jednak z dala od placów zabaw i nie zostawiać za sobą żadnych śmieci. Warto wiedzieć, że to jedyny taki park na świecie.
  • Ciekawostką jest również fakt, że w 2009 roku na terenie parku zorganizowano piknik, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako największy zorganizowany piknik na świecie. W imprezie wzięło udział ponad 400 osób.
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *