» Europa » Włochy » Rzym » Rzym w lutym: pogoda, wydarzenia i zajęcia

Zastanawiasz się nad podróżą do Rzymu w lutym? Trafiłeś we właściwe miejsce! W tym poradniku informujemy, czego możecie się spodziewać, jak się ubrać, jaka będzie pogoda i jakie ciekawe wydarzenia możecie zobaczyć przed końcem miesiąca. Na początek skorzystaj z naszej wycieczki krajoznawczej z audioprzewodnikiem i zwiedzaj Rzym w lutym.

Pobierz przewodnik po Rzymie

» Czytaj takżePodróż do Rzymu: 10 wspaniałych rzeczy do zrobienia

Rzym w lutym – pogoda

Szczerze mówiąc, luty jest jednym z najlepszych miesięcy na odwiedzenie Rzymu. Ponieważ zimowy chłód już się kończy, słońce się powoli nagrzewa, a wiosenna pora deszczowa jeszcze nie nadeszła. Ponadto średnia temperatura w ciągu dnia wynosi +11/+15 stopni, a rano i wieczorem około +7 stopni. Mimo że luty nie jest deszczowym miesiącem w Rzymie, warto spakować parasol i odzież przeciwdeszczową, by w razie opadów być przygotowanym.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie zjeść w Rzymie? Dobre i niedrogie miejsca

Co spakować i jak się ubrać?

Luty jest ciepłym i przyjemnym miesiącem w Rzymie. Nie ubieraj się jednak zbyt lekko. Pozornie ciepłe słońce może być zwodnicze, a poza tym w stolicy Włoch jest o tej porze roku bardzo wilgotno, a wiatr jest szczególnie chłodny. Ponadto, temperatura zmienia się w ciągu dnia: przy +6/+7 stopniach rano, w południe może wzrosnąć do nawet do +15 stopni w słońcu, a następnie, około 18:00 znów wraca do +7. Należy więc ubierać się na cebulkę: nosić kurtkę lub płaszcz, a pod nią sweter oraz koszula lub T-shirt i szalik. W ten sposób zawsze będziesz mógł się rozebrać czy ubrać w zależności od zmiany temperatury. Co więcej, najlepiej założyć dżinsy lub spódnicę z rajstopami oraz pełne i wygodne buty. Przygotuj się na dużo chodzenia!

Jeśli jest Ci szczególnie zimno, weź ze sobą zimową piżamę i ciepłe ubrania, ponieważ ogrzewanie w Rzymie zimą jest tylko częściowe i włączone jedynie przez pół dnia. W nocy temperatura może spaść nawet do +15 stopni.

» CZYTAJ TAKŻERzym: 100 lifehacków dla podróżników

Rzym w lutym – święta i wydarzenia

Luty to szczególny miesiąc, ponieważ rozpoczyna okres bardzo ważnych festiwali religijnych we Włoszech!

Karnawał

Tydzień karnawału we Włoszech rozpoczyna się w Giovedi Grasso (Tłusty Czwartek), a kończy w Martedi Grasso (Tłusty Wtorek). W tym okresie wszyscy bawią się przebrani w różne kostiumy i maski (najbardziej popularne są średniowieczne kostiumy Arlecchino, Pierrota i Kolombiny), a dzieci jedzą fráppe i castagnole. Ponadto w wielu miastach odbywają się karnawałowe festyny i uroczystości, z przejażdżkami kawalerii i powozów.

Po 7 dniach uroczystości i świąt następuje 40 dni Wielkiego Postu (La Quaresima). Wtedy należy powstrzymywać się zarówno od jedzenia, jak i od przyjemności. Następnie po ostatnim dniu Wielkiego Postu mamy Wielkanoc, jedno z głównych świąt religijnych we Włoszech i w całym chrześcijaństwie. W Rzymie Wielkanoc obchodzona jest w wielkim stylu. Uroczyste nabożeństwa odbędą się we wszystkich lokalnych kościołach.

Pamiętaj, że w lutym panuje szczególnie wysoki popyt na dobre hotele. Dlatego warto rezerwować je z wyprzedzeniem.

Wybierz hotel w Rzymie

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych rzymskich dań, których trzeba spróbować

Walentynki

Walentynki, obchodzone są na całym świecie co roku 14 lutego, nie omijając Włoch. Wszyscy zakochani wybierają się wtedy na niezapomniane randki i odwiedzają najbardziej romantyczne miejsca w Rzymie. Niektórzy nawet oświadczają się tego dnia swoim ukochanym. Oprócz tego w walentynki pary obdarowują się prezentami. Jednym z najczęstszych podarunków są Baci (cukierki do całowania) popularnej firmy Perugina, sprzedawane w uroczych opakowaniach z małymi misiami i króliczkami. Co ciekawe, we Włoszech kartek walentynkowych nie daje się wszystkim, których się kocha (przyjaciołom, rodzinie), ale wyłącznie ukochanej osobie.

Jeśli planujecie być w Rzymie 14 lutego, radzimy odwiedzić lokalne sklepy z upominkami i żywnością. Tego dnia utoną one we wszelkiego rodzaju prezentach.

» Czytaj takżeCo warto przywieźć z Rzymu? 10 pomysłów

Luty – wielkie wyprzedaże we Włoszech

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich zakupoholików i łowców okazji. Od 5 stycznia do 1 marca trwa we Włoszech oficjalny okres zimowej wyprzedaży. W tym czasie można kupić wiele artykułów z rabatem od 30 do aż 80 procent!

» Czytaj takżeZakupy w Rzymie – ulice handlowe i outlety

Do zobaczenia w Wiecznym Mieście! Arrivederci!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *