Rzym w lutym: pogoda, wydarzenia i zajęcia

,
Rome in february

Szukasz wycieczki do Rzymu w lutym? Trafiłeś we właściwe miejsce! W tym numerze informujemy, czego możecie się spodziewać, jeśli planujecie podróż do Rzymu w lutym: jak się ubrać, jaka będzie pogoda i jakie ciekawe wydarzenia możecie zobaczyć przed końcem miesiąca. Zróbmy jeden krok na raz!

» Czytaj takżePodróż do Rzymu: 10 wspaniałych rzeczy do zrobienia

Pogoda w Rzymie w lutym

Pogoda w Rzymie w lutym

Szczerze mówiąc, luty jest jednym z najlepszych miesięcy na odwiedzenie Rzymu, ponieważ zimowy chłód zaczyna się już kończyć, letnie ciepło jest jeszcze nieobecne, słońce zaczyna się powoli nagrzewać, a wiosenna pora deszczowa jeszcze się nie zaczęła. Średnia temperatura w środku dnia wynosi +11/+15 stopni, a rano i wieczorem około +7 stopni. Luty nie jest deszczowym miesiącem w Rzymie, ale najlepiej spakować parasol i odzież przeciwdeszczową, ponieważ w zimie trudno przewidzieć, kiedy będzie padać. Lepiej więc być przygotowanym!

Co spakować i jak się ubrać w lutym w Rzymie

Ogólnie rzecz biorąc, luty jest ciepłym i przyjemnym miesiącem w Rzymie. Nie ubieraj się jednak zbyt lekko: pozornie ciepłe słońce może być zwodnicze i gdy tylko schowa się za chmurami, zacznie wiać zimny wiatr, który przyprawi Cię o gęsią skórkę. Ponadto, temperatura w Rzymie zmienia się w ciągu dnia: przy +6/+7 stopniach rano, w południe może wzrosnąć do nawet do +15 stopni w słońcu, a następnie, około godziny 18.00, znów wraca do +7. Należy więc ubierać się na cebulkę: nosić kurtkę lub płaszcz i szalik na szyi, ponieważ w Rzymie jest bardzo wilgotno, a wiatr jest szczególnie chłodny, pod kurtką kardigan, a pod nim koszulę lub T-shirt. W ten sposób zawsze będziesz mógł się rozebrać i ubrac z powrotem, w zależności od zmiany temperatury w ciągu dnia. Pod spód najlepiej założyć dżinsy lub spódnicę z rajstopami oraz zamknięte, wygodne buty, ponieważ w Rzymie będziesz dużo chodzić.

» Czytaj takżeRzym: 100 lifehacków dla podróżników

Jeśli jest Ci szczególnie zimno, weź ze sobą zimową piżamę i ciepłe ubrania, ponieważ ogrzewanie w Rzymie zimą jest tylko częściowe i włączone jedynie przez pół dnia. W nocy temperatura może spaść nawet do +15 stopni.

Święta i wydarzenia w lutym w Rzymie

Luty będzie bardzo szczególnym miesiącem, ponieważ rozpoczyna okres bardzo ważnych festiwali religijnych we Włoszech!

Karnawał

Karnawał

Na przykład, tydzień karnawału (Il Carnevale) odbywa się we Włoszech. W 2022 roku Carnevale w Rzymie trwa do 27 lutego.

7 dni uroczystości i świąt, po których następuje 40 dni Wielkiego Postu (La Quaresima). Tydzień karnawału rozpoczyna się w Giovedi Grasso (Tłusty Czwartek), a kończy w Martedi Grasso (Tłusty Wtorek). W tym okresie wszyscy bawią się przebrani w różne kostiumy i maski (najbardziej popularne są średniowieczne kostiumy Arlecchino, Pierrota i Kolombiny), a dzieci jedzą fráppe i castagnole.

W wielu miastach i miasteczkach odbywają się karnawałowe festyny i uroczystości, z przejażdżkami kawalerii i powozów głównymi ulicami oraz tłumami ludzi przebranymi we wszelkiego rodzaju karnawałowe kostiumy, wychodzących, aby dobrze się bawić i zajadać smakołykami. Dzieje się tak dlatego, że po ostatnim dniu świąt (tłusty wtorek) rozpoczyna się 40-dniowy Wielki Post, podczas którego należy powstrzymywać sie zarówno od jedzenia, jak i od przyjemności. Po ostatnim dniu Wielkiego Postu następuje Wielkanoc, jedno z głównych świąt religijnych we Włoszech i w całym chrześcijaństwie. W Rzymie Wielkanoc obchodzona jest w wielkim stylu. Uroczyste nabożeństwa odbędą się we wszystkich lokalnych kościołach.

O tej porze roku panuje szczególnie wysoki popyt na dobre hotele, dlatego warto rezerwować je z wyprzedzeniem.

Rzym: Wybierz hotel

Walentynki

Rome romantic

Oczywiście, popularne Walentynki, obchodzone na całym świecie co roku 14 lutego, nie omijają Włoch. Wszyscy zakochani zapraszają się więc na niezapomniane randki, odwiedzają najbardziej romantyczne miejsca w Rzymie, obdarowują się prezentami i często akurat w tym dniu oświadczają się swoim ukochanym. Jednym z najczęstszych prezentów są Baci (cukierki do całowania) popularnej firmy Perugina, które sprzedawane są w uroczych opakowaniach z małymi misiami i króliczkami. A propos, we Włoszech kartek walentynkowych nie daje się wszystkim, których się kocha (przyjaciołom, rodzinie), ale wyłącznie ukochanej osobie i nikomu innemu. Jeśli więc planujecie być w Rzymie 14 lutego, radzimy odwiedzić lokalne sklepy z upominkami i żywnością: utoną one we wszelkiego rodzaju prezentach i produktach z nimi związanych!

» Czytaj takżeCo warto przywieźć z Rzymu? 10 pomysłów

Luty jest okresem wyprzedaży we Włoszech

Dobra wiadomość dla wszystkich zakupoholików i łowców okazji: od 5 stycznia do 1 marca trwa we Włoszech oficjalny okres zimowej wyprzedaży, podczas którego wiele artykułów można kupić z rabatem od 30 do aż 80 procent.

» Czytaj takżeZakupy w Rzymie – ulice handlowe i outlety

Do zobaczenia w Wiecznym Mieście! Arrivederci!