Zamek Sforzów w Mediolanie

, ,
Zamek Sforzów

Zamek Sforzów jest jedną z głównych zabytków w centrum Mediolanu, miłością i dumą mieszkańców miasta. Należy do architektury XV wieku.

Jednak nie zawsze był on ulubionym miejscem Mediolańczyków: zmęczeni tyranią książąt i dominacją obcych zdobywców, mieszkańcy kilkakrotnie próbowali zburzyć mury zamku.

Dopiero po zjednoczeniu Włoch, zwanym pięknym słowem Risorgimento, zamek Sforzów został odbudowany.

Dziś Castello Sforzesco stał się obowiązkową atrakcją turystyczną Mediolanu.

Na jego zwiedzanie najlepiej zaplanować co najmniej pół dnia, ponieważ znajduje się tu około dziesięciu muzeów oraz wystawy czasowe na terenie zamku. Można je wszystkie zwiedzić na jednym bilecie.

» Czytaj także10 pomysłów na udane zakupy pamiątek w Mediolanie

Mury, baszty i park Zamku Sforzów

Mury

Zamek Sforzów został zaprojektowany przede wszystkim jako budowla obronna. Z tego powodu można tu zobaczyć mury z czerwonej cegły, fosy, okrągłe narożne baszty, a nawet podziemne przejście (nа stronie internetowej zamkumożna zarezerwować zwiedzanie z przewodnikiem).

Wieża zegarowa Filaretu, kilkakrotnie przebudowywana w czasie swojego istnienia, różni się od swoich narożnych i wyznacza rozpoznawalną pionową sylwetkę zamku.

Na terenie zamku znajdują się 3 wewnętrzne dziedzińce. Cortile delle Armi, dziedziniec broni, jest pierwszym z nich, największym.

Corte Ducale, czyli Dwór Książęcy, nosi taką nazwę, ponieważ mieszczą się w nim apartamenty książęce. Mówi się, że schody prowadzące na pierwsze piętro zostały celowo obniżone, aby książę Sforza mógł wjechać konno do komnat.

Trzeci dziedziniec, Rocchetta, to forteca w fortecy, dodatkowe schronienie dla najwyższego dowództwa.

Park Krajobrazowy Sempione

Za zamkiem rozciąga się Park Krajobrazowy Sempione, założony w 1893 roku. Szybko stał się ulubionym miejscem odpoczynku mieszczan.

Nawiasem mówiąc, oprócz triumfalnego Łuku Pokoju jest tu jeszcze jedna ciekawostka — syreni most.

Przechodząc przez kanał Naviglio w dość ruchliwej części miasta, nagie dziewczęta przyciągały uwagę kobiet i dzieci przez prawie 100 lat i były przedmiotem żenujących żartów. W 1930 roku, kiedy kanał został przebudowany, syreny zostały przeniesione na inny most w parku Sempione.

Muzea zamkowe

Muzea zamkowe

Zamek Sforzów jest siedzibą około 10 muzeów. Opowiemy Ci o niektórych z nich, abyś nie przegapił światowych arcydzieł Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Bramantino i innych wielkich artystów.

Muzeum Pieta Rondanini

Oto niedokończona rzeźba Michała Anioła, Madonna płacząca za Chrystusem.

Różni się on radykalnie od bardziej znanego obrazu tego samego artysty umieszczonego w katedrze św. Piotra w Watykanie.

Michał Anioł, już jako 89-letni staruszek, na nowo zinterpretował temat. Według relacji naocznych świadków pracował nad nim do ostatnich dni.

Sala delle Asse

Jest to sala pokryta drewnem, w której odkryto enigmatyczne freski Leonarda da Vinci. Wśród fresków można znaleźć kolorowe obrazy, z motywami heraldycznymi wśród gałęzi drzew, oraz monochromatyczne, przedstawiające korzenie i kamienie.

Galeria obrazów

Wśród 1500 eksponatów w galerii szczególne miejsce zajmuje obraz renesansowego artysty Andrei Mantegny. To obraz «Madonna z Trivulzio», który przedstawia Matkę Boską w otoczeniu aniołów i kilku świętych.

Muzeum Instrumentów Muzycznych

Oprócz pokaźnej kolekcji instrumentów, wystawiono tu serię 12 gobelinów, z których każdy poświęcony jest innemu miesiącowi w roku. Ten osobliwy kalendarz Bramantino zaczyna się w marcu, a kończy w lutym.

Każdy obrazek przedstawia rodzaj aktywności, którą mieszkańcy wykonują w danym miesiącu. Gobelin grudniowy przedstawia przygotowanie kiełbasy wieprzowej, gobelin marcowy — początek siewu, a gobelin wrześniowy — pracę kamieni młyńskich.

Muzeum Mebli i Rzeźby Drewnianej

W komnatach książęcych zamku można podziwiać kolekcję mebli drewnianych od XV wieku do czasów współczesnych.

Komody i komódki ślubne, lustra i krzesła w stylu rokoko, secesja Carlo Bugattiego oraz dzieła dziadka włoskiego designu Gio Pontiego.

Informacje dla odwiedzających

Informacje dla odwiedzających

Jak dojechać?

  • Zamek znajduje się w centrum Mediolanu. Wieża Filarete wyróżnia się jako wysoka dominanta, więc podczas spaceru nogi same Cię do niej zaprowadzą. Spacer z Placu Katedralnego do Castello Sforzesco to nie więcej niż 10 minut wzdłuż via Dante.
  • Do zamku można łatwo dojechać środkami transportu publicznego z zewnętrznych dzielnic Mediolanu.

Przystanki metro: Cairoli, Cadorna i Lanza czerwoną i zieloną linią.

Tramwaje: 1, 2, 4, 12, 14, 27.

Autobusy: 50, 57, 58, 61, 94.

Godziny otwarcia

Wejście na teren zamku jest otwarte od 7:00 do 19:00.

Muzea są otwarte od 9:00 do 17:00.

Każdy poniedziałek, 25 grudnia, 1 stycznia i 1 maja jest dniem wolnym od pracy.

Koszt biletu

Wejście na zamek jest bezpłatne.

Jednak aby zwiedzić WSZYSTKIE muzea należy kupić jeden bilet.

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 5 €.

Bilet ulgowy kosztuje 3 €.

Dla dzieci wstęp do muzeów jest bezpłatny.

W pierwszy i trzeci wtorek każdego miesiąca od godziny 14:00, a w pierwszą niedzielę każdego miesiąca przez cały dzień, każdy może bezpłatnie zwiedzać wszystkie muzea zamkowe.

Aktualne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie zamku — milanocastello.it.

Życzymy miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *