» Europa » Czechy » Zamek Karlštejn – największa atrakcja Czech i duma narodu

Zamek Karlštejn (inaczej Zamek Karlsztejn) to słynna atrakcja w Czechach, która, co roku przyciąga setki turystów. Każdy chce zobaczyć tą zapierającą dech w piersiach XIV-wieczną budowlę. Czesi uważają ją za swój symbol i dumę narodową. Tylko Zamek Praski, ossuarium w Sedlcu, wioska Holašovice i kilka innych zabytków może konkurować z nim o ten tytuł.

Dla podróżnych, którzy chcą zanurzyć się w średniowiecznych Czechach, Zamek Karlštejn jest obowiązkowym przystankiem. Uczta w jednej z praskich restauracji to świetny sposób na rozpoczęcie lub zakończenie podróży. Co więcej, Praga jest idealną bazą wypadową do zwiedzania Czech. A teraz przekonaj się, dlaczego warto wybrać się do zamku! 

Wybierz hotel w pobliżu Zamku Karlštejn

» CZYTAJ TAKŻEGdzie wybrać hotel w Pradze? Zobacz te dzielnice

Jednodniowe wycieczki z Pragi do Zamku Karlštejn

Zamek Karlštejn jest oddalony od Pragi o zaledwie 50 minut drogi. To tak słynna atrakcja, że z czeskiej stolicy organizowane są tam wycieczki grupowe. Możesz się na taką zapisać. Wtedy m.in. unikniesz stania w kolejce do wejścia. Natomiast w pakiecie masz najbardziej malowniczą trasa, ciekawe atrakcje, a w niektórych przypadkach nawet rzemieślniczy miód pitny! Możesz wybrać też inne opcje dotarcia na zamek – rowerową albo na własną rękę. 

Jak dojechać do zamku z Pragi?

Zamek Karlštejn – zobacz święte relikwie i królewskie insygnia

Kamień węgielny pod budowę zamku położono w 1348 roku na polecenie i w obecności Karola IV, ówczesnego króla Czech i cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Budowniczowie spędzili kolejne 7 lat, pracując nad Pałacem Cesarskim – pierwszym budynkiem w kompleksie zamkowym. Z okien gotowego pałacu zwierzchnik obserwował postępy prac i podziwiał otaczającą go scenerię. Mówi się, że władca nawet sam wybrał miejsce pod budowę. Pewnie dlatego, że jego wysokość zamierzał przenieść do nowej rezydencji cesarskie regalia!

Budowa zamku zakończyła się wraz z wybudowaniem Wielkiej Wieży. To właśnie tutaj, w Kaplicy Świętego Krzyża, przechowywano insygnia. Symbolom władzy towarzyszyły święte relikwie, których kolekcjonowanie było pasją Karola IV.

Budynki gotyckiego kompleksu rozmieszczone są schodkowo na galeriach wzgórza. Na najwyższym poziomie znajduje się najwyższa z nich, Wielka Wieża. Dalej znajduje się Wieża Mariańska, pałac, a na samym dole – burgrabia. Dzięki takiemu układowi zamek Karlštejn jest najbardziej niedostępnym zamkiem w Czechach!

» CZYTAJ TAKŻEKoncerty w Pradze, na które warto się wybrać

Tajemnice Zamku Karlštejn

W swojej historii zamek przetrwał dwa duże oblężenia: przez wojska husyckie (w 1422 roku) i szwedzkie (w 1620 roku). W obu przypadkach oblegający ponieśli porażkę.

Zamek Karlstejn jest otwarty dla zwiedzających w całości, ale będziesz musiał trochę pokręcić się między rzędami fortyfikacji, aby zobaczyć to, co najcenniejsze. Przyjedź samochodem retro! Wycieczka obejmuje zwiedzanie zamku i okolic z przewodnikiem.

Zamek był zarządzany i broniony przez Burggrave (coś w rodzaju gubernatora miasta). Jednak w budynku, który zajmował, nie ma zbyt wiele do zobaczenia. Wewnątrz znajduje się tylko administracja i kasy biletowe. Natomiast na wyższych piętrach Pałacu Cesarskiego robi się ciekawie. Ponieważ tutaj znajdowały się komnaty pary Augustów. Wewnątrz możesz zobaczyć rzeczy, które posiadał lub mógł posiadać Karol IV.

Dalej, Wieżę Maryjną zajmuje kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny z kaplicą św. Katarzyny. Na ścianach świątyni znajdują się najstarsze freski w zamku. Wreszcie mamy Kaplicę Świętego Krzyża ukrytą w Wielkiej Wieży. To niezwykle luksusowe wnętrze ze sklepionym złotym niebem ozdobionym niebiańskimi luminarzami wykonanymi ze szkła weneckiego. Co najważniejsze, mieszczą się tutaj repliki cesarskich regaliów. Ponadto na całym obwodzie znajduje się największa kolekcja późnogotyckich obrazów.

» CZYTAJ TAKŻEBudapeszt w jeden dzień: plan podróży

Karlštejn, czyli wioska pod zamkiem

Przez wieki mury zamku Karlštejn świadczyły o potędze i obronności. Dawniej otaczały również dzielnice mieszkalne w wiosce Karlštejn. Jednak później domy «zsunęły się»‎ w dół Smoczej Skały. Dziś czerwone dachówki, sklepy rzemieślnicze i strumień wzdłuż głównej ulicy nie pozostawiają nikogo obojętnym.

Co kupić w Karlštejn na pamiątkę? Proponujemy pamiątkową monetę wykutą na Twoich oczach w małym warsztacie przed bramą zamku.

Studnia pod Wieżą Studni w najniższym punkcie Karlštejn ma 80 metrów głębokości. Zawsze brakowało w niej wody, więc wynaleziono specjalny mechanizm w postaci drewnianego koła. Wewnątrz niego dwóch mężczyzn chodziło w kółko, pompując wodę ze strumienia poniżej zamku. Dziś w wieży mieści się tradycyjny sklep z ceramiką i naczyniami glinianymi.

W Karlštejn znajduje się również wiele kawiarni i restauracji. My polecamy Pod Dračí skálou przy wyjeździe z miejscowości. Lokalnym hitem gastronomicznym są czeskie palacinke (naleśniki z lodami).

» CZYTAJ TAKŻE5 najlepszych łaźni termalnych w Budapeszcie

Co jeszcze zobaczyć w okolicy Karlštejn?

Jeśli zamek z bajkowymi wieżyczkami i zapierającymi dech w piersiach panoramami to dla Ciebie za mało, nie rozpaczaj! Okolica ma jeszcze wiele do zaoferowania. Kliknij w ten link, a przekonasz się, co jeszcze warto zobaczyć. 

  • Kaniony: Wielka i Mała Ameryka

    Niedaleko zamku, w Narodowym Rezerwacie Przyrody Karlštejn, otworzyły się kaniony Wielka i Mała Ameryka. Są to cenne zabytki paleontologiczne i zoologiczne.

  • Jaskinie Koněprusy

    Nieco dalej od Karlštejn błyszczy kolejny cud natury Republiki Czeskiej – Jaskinie Koněprusy o długości około 2 kilometrów z ogromnymi salami stalaktytowymi. 

» CZYTAJ TAKŻEJakie niemieckie miasta warto odwiedzić?

Udanego podróżowania po Czechach!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Кликните здесь, чтобы добавить текст