» Europa » Francja » Najlepsze plaże we Francji

O francuskim Lazurowym Wybrzeżu słyszał chyba każdy. Ale czy wiedzieliście, że to nie jedyny kurort plażowy w kraju? W tym artykule opowiemy ci, gdzie we Francji można spędzić wakacje nad morzem i jakie atrakcje oprócz pływania czekają na ciebie na brzegu. Wybierz swój francuski kurort i wyjedź na najlepsze wakacje w swoim życiu. Samochód do podróży można wypożyczyć tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEWIELKA PODRÓŻ SAMOCHODEM PO FRANCJI

Lazurowe Wybrzeże

Położenie: od miasta Tulon do granicy z Włochami.

Morze i plaże: plaże są kamieniste na wschód od Antibes (np. Nicea) i piaszczyste na zachód (Antibes, Cannes, Saint-Tropez); morze jest lazurowe i szmaragdowe.

Kiedy najlepiej przyjechać: od maja do października, duże miasta są ciekawe przez cały rok. W lipcu i sierpniu temperatura powietrza wynosi 27°C, a wody 25-26°C.

Główne miasta: Marsylia, Saint-Tropez, Cannes, Antibes, Nicea.

Atrakcje: doskonała infrastruktura, szeroki wybór kurortów, ciepłe morze, mnóstwo zabytków i atrakcji. 

Lazurowe Wybrzeże to superpopularna destynacja z idealną infrastrukturą i ogromną ilością atrakcji na każdym kroku. Wybrzeże nazywane jest Lazurowym ze względu na turkusowy i lazurowy kolor wody na brzegu morza.

Obszar ten jest popularny wśród wszystkich grup wiekowych. Żądna przygód młodzież woli większe miasta, takie jak Nicea i Marsylia, które oferują mnóstwo barów i bogate nocne życie. Rodziny z dziećmi wybierają duże hotele rozsiane wzdłuż wybrzeża. Starsi ludzie kochają Lazurowe Wybrzeże za jego idealny klimat, zbawienne sosnowe powietrze i ciepłe, czyste morze. 

Nicea słynie jako miasto uzdrowisk i źródeł termalnych, Cannes słynie z kasyn, a Marsylia i Tulon organizują koncerty międzynarodowych gwiazd przez całe lato. Najlepsze pola golfowe znajdują się w Gassin, Cannes i Grimaud. 

Lazurowe Wybrzeże jest również idealne dla rodzin, na każdym rogu znajdują się atrakcje dla najmłodszych. Są tu także parki rozrywki, parki wodne i delfinaria. 

» CZYTAJ TAKŻEGDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ NA LAZUROWYM WYBRZEŻU: 10 NAJLEPSZYCH MIAST

Lazurowe Wybrzeże: porównaj różne oferty hoteli

Wybrzeże Baskijskie

Położenie: na południe od Biarritz.

Morze i plaże: Duże piaszczyste, jasnożółte plaże, sporadyczne fale, morze o niebieskim kolorze.

Kiedy najlepiej przyjechać: środek lata, w innych okresach jest zimno lub deszczowo. W lipcu pogoda wynosi około 24 °C, ale woda nie podnosi się powyżej 20-22 °C (w porównaniu z 26 °C na Lazurowym Wybrzeżu). Surferzy mają tu raj od kwietnia do listopada, a latem mogą obejść się nawet bez skafandra. Wiosną fale są zdecydowanie dla profesjonalistów, a latem dla początkujących – 1,5-2 metra. 

Główne miasto: Biarritz.

Atrakcje: surfing i najlepsze szkoły surfingu we Francji, przytulne miasteczka i targi farmerskie.

Jest to bardzo popularny kierunek turystyczny dla wielu europejskich turystów, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i wieloma atrakcjami miejskimi i przyrodniczymi. Miejscowa ludność to etniczni Baskowie, skąd też wybrzeże wzięło swoją nazwę. 

Tutaj są najlepsze możliwości uprawiania różnych rodzajów surfingu: kitesurfingu, windsurfingu i surfingu na desce. Region ten jest popularny przede wszystkim wśród francuskich turystów, a nie obcokrajowców. Jest to również bardziej spokojne miejsce na rodzinne wakacje, z wieloma willami do wynajęcia, ale nie ma tu wielu dużych hoteli czy klubów nocnych. Jeśli lubisz spokojne plaże, takie jak Saint-Jean-de-Luz, targi farmerskie i małe miasteczka, to jest to idealne miejsce na wakacje dla ciebie. Ogólnie rzecz biorąc, to wybrzeże jest gorsze od Lazurowego, ale ma rozsądne ceny za zakwaterowanie i wakacje.

Do gastronomicznych atrakcji regionu należą szynka Bajońska, ser owczy, różne dania z owoców morza, niezwykłe desery i ciasteczka, autentyczne pikantne dania mięsne oraz pizze z owocami morza. 

Wybrzeże Baskijskie: porównaj różne oferty hoteli

Wybrzeże Opalowe

Położenie: od granicy z Belgią do Baie de Somme.

Morze i plaże: szaro-biały piasek, niebieskie morze.

Kiedy najlepiej przyjechać: na kąpiel jest za zimno, nawet latem (temperatury w dzień w lipcu i sierpniu wynoszą ok. 22°C, woda 16-18°C), więc region można nazwać bardziej spacerowym. 

Główne miasta: Boulogne-sur-Mer, Dunkierka, Montreuil-sur-Mer. Najbliższe większe miasto to Lille.

Atrakcje: mnóstwo szlaków dla turystyki pieszej i rowerowej, szerokie możliwości uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa i innych aktywności na świeżym powietrzu.

Inspirujące długie plaże Wybrzeża Opalowego pomiędzy Francją a Belgią rozciągają się na 240 km. Znajdują się tu takie miasta jak Dunkierka, Saint Omer, Boulogne-sur-Mer, Montreuil-sur-Mer i wyjątkowa plaża dla spacerów Cap Blanc-Nez.

Określenie wybrzeża «Opalowe» zostało wymyślone dla tego obszaru przez miejscowego artystę i pisarza Edouarda Leveque, który porównał szczególny kolor tutejszych naturalnych panoram do opalu. Wyjątkowe pejzaże wybrzeża Opalowego to wydmy, bardzo długie i łagodnie nachylone wejście do morza, atmosfera odizolowania od świata i piękne cyple, z których można podziwiać szerokie morskie panoramy. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć wybrzeże Anglii. Piasek jest tu jasnożółty, klify kredowe, a teren to przede wszystkim tereny rolnicze. 

Okolica jest znana wśród miłośników dzikiej przyrody. Jeśli doskonale wiesz, czym jest birdwatching, to jest to miejsce, do którego warto się wybrać. Foki morskie można spotkać w Berck, a największe we Francji akwarium znajduje się w Boulogne-sur-Mer.

W okolicy jest mnóstwo małych zabytków – stare forty, mini zamki, kościoły i piękne domy zbudowane 300-500 lat temu. Na przykład ekskluzywny kurort Le Touquet-Paris-Plage składa się prawie w całości ze starych willi, z których każda robi wrażenie. Warto jednak wiedzieć, że ogólnie Wybrzeże Opalowe jest bardzo prowincjonalne. 

Rodziny z dziećmi mogą się tu nieco nudzić w porównaniu z Lazurowym Wybrzeżem. Nie ma tu tak wielu animatorów, rozrywek i wycieczek. Zamiast zostawać w jednym miejscu, lepiej wypożyczyć samochód (nie jest to trudne, szczegóły pod tym linkiem) i zwiedzić jak najwięcej malowniczych miejsc.

Ważne! Jeśli macie wrażliwe uszy lub łatwo się przeziębiacie, warto pamiętać, że na Wybrzeżu Opalowym wiatr wieje cały czas (nawet podczas upału). Ma to dość krytyczne znaczenie, jeśli chodzi o mokre ubrania. Wiatry tworzą też fale, więc jeśli lubisz spokojne pływanie, to prawdopodobnie tutaj go nie doświadczysz. 

Wybrzeże Opalowe: porównaj różne oferty hoteli

Wybrzeże alabastrowe

Położenie: od Dieppe do Etretat. 

Morze i plaże: biały piasek, białe klify, czarne kamienie, turkusowe fale i niebieskie morze. 

Kiedy najlepiej przyjechać: lato, maj i wrzesień na spacery po promenadzie i bajeczne restauracje z owocami morza. Plażowanie jest mało komfortowe ze względu na niskie temperatury (w ciągu dnia w sierpniu około 22°C, woda w morzu maksymalnie 18°C).

Główne miasta: Etretat, Le Treport, Calais.

Atrakcje: najpiękniejsze plaże w Etretat, są tu pola golfowe, bardzo malownicze miasteczko – Le Treport, Calais ma największą plażę, mnóstwo turystów w lecie i całą infrastrukturę. 

Alabastrowe wybrzeże – to przede wszystkim ogromna, długa plaża. Małe miasteczko Etretat jest idealne na spokojny wypoczynek; Le Treport może pochwalić się malowniczymi uliczkami i zabytkowymi domami; a Calais to tętniące życiem miasteczko z wygodną publiczną plażą. Nazwa wybrzeża pochodzi od białego odcienia wysokiego cypla. 

Wybrzeże Alabastrowe, które podobnie jak Opalowe znajduje się w Normandii, można określić jako spokojny kurort. Nie ma tu tętniącej życiem infrastruktury, a aktywne rodziny z nastoletnimi dziećmi mogą nawet uznać go za nieco nudny. Ale wciąż jest tu mnóstwo typowego francuskiego wiejskiego życia do odkrycia: spaceruj po uliczkach, delektuj się lokalną kuchnią w restauracjach, podziwiaj gotyckie kościoły, a latem zażywaj kąpieli w morzu na wspaniałych piaszczystych plażach.

Normandia zaskoczy cię swoim malowniczym pięknem i różnorodnością, jeśli wybierzesz się na wycieczkę samochodem. Jak to zrobić, wyjaśniliśmy w specjalnym artykule

» CZYTAJ TAKŻE10 POWODÓW, BY ODWIEDZIĆ NORMANDIĘ

Wybrzeże alabastrowe: porównaj różne oferty hoteli

Szmaragdowe Wybrzeże

Położenie: pomiędzy Cap Frehel a miejscowością Cancale.

Morze i plaże: biały piasek, niebiesko-turkusowe i szmaragdowe wody.

Kiedy najlepiej przyjechać: środek lata (20°C w ciągu dnia, woda morska 17°C), surfing od końca kwietnia do początku listopada.

Główne miasta: Cancale, Saint-Malo, Dinard i Dinan, najbliższe większe miasto to Rennes. 

Atrakcje: owoce morza, silne wiatry (surfing) i możliwość odcięcia się od reszty świata.

Szmaragdowe Wybrzeże jest rajem dla miłośników ostryg, a wysokie fale i wiatry sprzyjają uprawianiu surfingu, windsurfingu i kitesurfingu. Niewiele jest tu jednak rozrywek, nie ma klubów nocnych ani zróżnicowanych wycieczek. Obszar ten oferuje rekreacyjne, spokojne wakacje. Morze jest ciepłe tylko w lipcu i sierpniu.

Miasteczko Le Val André szczyci się bardzo długą promenadą o wiktoriańskiej atmosferze, Erquy ma ładną plażę w kształcie półksiężyca, Goelo ma wąskie plaże, zatoczki i wysepki, a Pempole to powrót do czasów sprzed 300 lat ze starymi wiktoriańskimi domami.

Miejscowy autor Eugène Herpin nazwał wybrzeże «Szmaragdowym» ponad 100 lat temu – i wcale nie przesadził, bo tak wygląda kolor morskiej wody w pogodny letni dzień. Warto odwiedzić Cap Frehel, du Collet, Park Tropikalny Morbihan, ogród i zoo Jardin du Moulin Neuf w Ploudalmezeau i park rozrywki Kingoland. Miasto Dinard jest absolutnie wyjątkowe, z oszałamiającymi rezydencjami na klifach nad plażą. Saint-Malo to wyjątkowe miasto-twierdza i piracka stolica kanału La Manche.

Na Szmaragdowe Wybrzeże można łatwo i szybko dotrzeć z Paryża. Wystarczy pojechać pociągiem lub wynająć samochód pod tym linkiem i odebrać go na lotnisku. 

Szmaragdowe Wybrzeże: porównaj różne oferty hoteli

Wybrzeże Różowego Granitu

Położenie: między Perros-Guirec a Trébeurden.

Morze i plaże: skaliste różowo-beżowe brzegi, wiele kamieni, w lagunach czasem szmaragdowa woda, plaże pomarańczowo-różowe.

Kiedy najlepiej przyjechać: lato (21°C w ciągu dnia, woda morska 17°C), zimą deszczowo, a kolor skał jest bardziej brązowy niż różowy. 

Główne miasto: Perros-Guirec, Lannion, najbliższe większe miasto – Nantes.

Atrakcje: niezwykłe klify, szmaragdowe laguny na tle pomarańczowych plaż oraz kolonie ptaków, zwłaszcza w archipelagu Sept-Îles, gdzie żyją mewy, kormorany, sokoły wędrowne, foki i pingwiny! 

Wybrzeże Różowego Granitu otrzymało swoją nazwę właśnie z powodu pudrowych bloków granitowych i skaleni w rejonie Perros-Guirec. Niezwykłe skały przyciągają co roku setki tysięcy turystów. Co ciekawe, powstały one z magmy wulkanicznej (dzięki lokalnym wybuchom wulkanów) ponad 6 milionów lat temu, jeszcze przed epoką lodowcową. Obecnie nie ma tu wulkanów ani nawet gór, ale można znaleźć piękne szmaragdowe laguny i niezwykłe plaże z pomarańczowym piaskiem. Plaże Trestraou i Pors-Rolland są idealne do spacerów i pływania, a zatoka Trestel ma najdelikatniejszy piasek.

Lifehack. Zwróć uwagę na popularny szlak turystyczny GR 34, z którego korzystają lokalni wędrowcy w okolicy. 

Bretania: porównaj różne oferty hoteli

Srebrne Wybrzeże

Położenie: od Arcachon do Biarritz.

Morze i plaże: duże piaszczyste plaże, ale brak infrastruktury, wysokie fale i częste wiatry. 

Kiedy najlepiej przyjechać: środek lata (22-24°C w lipcu, woda 20°C), surfing od kwietnia do listopada.

Główne miasta: Arcachon (jedne z największych fal na świecie do surfowania jesienią), Hossegor, najbliższe większe miasto to Bordeaux.

Atrakcje: Obszar idealny do surfingu i kitesurfingu, sosnowe powietrze, światowe centrum nudyzmu.

Srebrne Wybrzeże można doradzić tym, którzy lubią wakacje na dziko, skłaniają się ku kempingom, nudyzmowi i ogólnie turystyce hipisowskiej. Może dlatego region ten jest bardziej popularny wśród turystów 50+. Wszystkie miasteczka są bardzo małe, a hoteli mało, więc w sezonie trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Jest też kilka kasyn. 

Warto zaznaczyć, że Arcachon jest drugą stolicą ostryg we Francji na równi z Cancale. W głębi lądu rozciąga się słynny region winiarski Bordeaux. Wycieczka na Srebrne Wybrzeże będzie w dużej mierze doświadczeniem gastronomicznym. Nie można jednak zapomnieć o atrakcjach przyrodniczych. Niedaleko od Arcachon znajdziecie największą wydmę w Europie – Wydmę Piłata (Dune du Pilat).

Życzymy niezapomnianej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *