» Europa » Węgry » Budapeszt » Budapeszt w jeden dzień: plan podróży

Na poznanie każdej europejskiej stolicy warto poświęcić co najmniej jeden dzień. Nie da się jednak zobaczyć całego Budapesztu w jeden dzień. Pomożemy ci w pełni skorzystać z najważniejszych atrakcji węgierskiej stolicy. Dla ułatwienia zwiedzania, zamów kartę Budapest pod tym linkiem. Zobacz plan podróży na poniższej mapie.

» CZYTAJ TAKŻE5 najlepszych łaźni termalnych w budapeszcie

Mapa jednodniowej wycieczki do Budapesztu

Ta trasa jest dość długa, ale można ją skrócić w kilku miejscach, jadąc tramwajem lub autobusem. Wygodną opcją jest zakup biletu jednodniowego – lub jeszcze lepiej, karty Budapest Card, która zapewnia bezpłatne przejazdy i zniżki na wstęp do interesujących miejsc i niektórych kawiarni.

Gdzie się zatrzymać w Budapeszcie?

Zalecamy zatrzymanie się w pobliżu początku trasy, aby nie tracić dnia na dojeżdżanie i udać się bezpośrednio do zabytków. Okolica bazyliki św. Stefana jest dość bezpieczna. Wokół placu Świętego Stefana znajdują się kawiarnie, w których można nabrać energii na cały dzień. To praktycznie samo centrum miasta, więc nietrudno o dobry hotel w pobliżu. Wybierz jeden z nich pod tym linkiem.

Jeśli chcesz wybrać bardziej budżetowy hotel, wybierz pokój w pobliżu Placu Bohaterów, korzystając z tego linku. Przy tej opcji, będziesz musiał skorzystać z metra i przejechać bez przesiadek 6 stacji. Ale za to zobaczysz jeszcze jedno ważne i piękne miejsce w Budapeszcie. Plac Bohaterów zdobi wejście do największego parku w mieście, Varosliget.

Budapeszt: Wybierz hotel

Spacer po Budapeszcie – rano

Rozpocznij zwiedzanie Budapesztu od Bazyliki Świętego Stefana, głównej katedry na Węgrzech. Poznaj jej wspaniałe wnętrza i wejdź na taras widokowy, aby podziwiać piękny widok na dachy Budapesztu w porannym świetle.

Godziny otwarcia: Od 9:00 do 16:00-17:15 w zależności od dnia tygodnia, taras widokowy do 19:00.

Cena biletu: Tylko wejście do katedry – 2000 F, tylko taras widokowy – 3200 F, bilet łączony – 4500 F. Z Budapest card 20% zniżki.

Z punktu widokowego natychmiast zauważysz rozpoznawalne iglice budynku węgierskiego parlamentu. W tamtą stronę proponujemy przejść się później. Po drodze przejdziesz przez Plac Wolności i będziesz podziwiać otaczające go stare rezydencje.

Budynek parlamentu można zwiedzać z przewodnikiem, z równie olśniewającymi wnętrzami w środku. Jednak jak na jeden dzień, może to być już za dużo. Rozważ odłożenie wizyty w Parlamencie na inny raz.

Po obejściu Parlamentu udaj się na promenadę w kierunku Dunaju. Po lewej stronie zobaczysz masywne łuki starożytnego mostu Széchenyiego, więc skieruj się w jego stronę. Po drodze natkniesz się na wzruszający pomnik upamiętniający żydowskie ofiary II wojny światowej – 60 par starych butów.

Most Széchenyiego został zbudowany w 1849 roku. Był to pierwszy stały most nad Dunajem, który uległ zniszczeniu. W 2019 r. został zamknięty w celu naprawy. Obiecuje się, że zostanie ponownie otwarty pod koniec 2023 roku. Po ponownym otwarciu mostu będzie można przeprawić się przez Dunaj, ale na razie można skorzystać z promu. Łódź kursuje co 30 minut na drugą stronę rzeki, a bilet kosztuje 500 F.

Spacer po Budzie

Gdy dojdziesz do placu Adama Clarka, zwróć uwagę na rzeźbę w kształcie wielkiego zera. To symboliczny punkt zerowego kilometra. Wygląda trochę zabawnie.

Teraz czeka nas wspinaczka na wzgórze Buda. Jest na to jednak ciekawe rozwiązanie – staromodna kolejka linowa. Koszt to 3000 F dla osoby dorosłej, 2000 F dla dziecka. Przejazd nie jest wliczony w bilety miejskie ani w Budapest card na 24 godziny (tylko w wariancie na 72 godziny).

Jeśli masz ochotę na spacer pod górę z przepięknymi widokami, udaj się w górę mapy do schodów prowadzących do Baszty Rybackiej. Możesz też skorzystać z autobusu nr 16, który jedzie tą samą ulicą aż na sam szczyt. Sugerujemy zrobienie sobie przerwy od stromej wspinaczki i długiego porannego spaceru w jednej z restauracji na wzgórzu.

Centralnym punktem wzgórza Buda jest kościół Macieja (także oficjalnie nazywany kościołem najświętszej Marii Panny). Jego bogaty późnogotycki wygląd i efektowne dachówki przyciągają wzrok. Zajrzenie do środka i podziwianie witraży kosztuje 2500 F dla osób powyżej 6 roku życia. Wspinaczka na dzwonnicę byłaby świetnym pomysłem, ponieważ jest to najwyższy punkt nad miastem. Ale nie zawsze jest otwarta, sprawdź w kasie biletowej.

Baszta Rybacka odgradza kościół Macieja od klifu. W rzeczywistości nigdy nie była szturmowana przez najeźdźców. Została zbudowana znacznie później, raczej ku pamięci dzielnych rybaków, którzy bronili tego odcinka murów.

Po podziwianiu kolorowych płytek i widoku z bastionu, udaj się do następnego punktu. Jeśli znajdziesz się przed pałacem Sándora między 11:00 a 14:00, masz szansę załapać się na zmianę warty. Pałac Sándora wygląda jak raczej skromna rezydencja, ale to właśnie w nim mieszka i pracuje prezydent Węgier.

Ceremonia zmiany warty odbywa się w środy i soboty, ale nie w lipcu, sierpniu i wrześniu. A w pierwszą środę każdego miesiąca (z wyjątkiem stycznia, sierpnia i września) o godzinie 12:00 odbywa się ceremonia zdjęcia warty, jeszcze bardziej spektakularna. Jednak harmonogram tych wydarzeń jest tak zawiły, że trudno się do niego dostosować.

Naprzeciwko rezydencji prezydenta stoi Pałac Królewski. Podczas swojego bogatego życia był on wielokrotnie niszczony. Nowoczesny budynek powstał więc dopiero w 1912 roku. Wewnątrz znajduje się Muzeum Historii Budapesztu i biblioteka narodowa.

Po zakończeniu zwiedzania Wzgórza Budy, wyrusz na podbój kolejnego szczytu, Góry Gellerta. W tym celu zejdź na nabrzeże, możesz iść pieszo lub wsiąść do tramwaju i przejechać jeden przystanek.

Góra gellerta i łaźnie w Budapeszcie

Wzgórze Gellerta to duży park. Na jego szczycie znajduje się Cytadela, którą Austriacy zbudowali, aby stłumić węgierskie powstania. Można powiedzieć, że przetrwała cudem. Obok niej stoi Statua Wolności. Istnieje sto różnych ścieżek na wzgórze; niektóre są bardziej strome, ale z widokiem na Dunaj i Peszt, inne są łagodniejsze. Wybierz ścieżkę, którą będzie ci się wygodniej szło.

Jeśli nie lubisz spędzać czasu w parkach, może wolisz spędzić godzinę lub dwie w kąpieli z bąbelkami. Budapesztańskie łaźnie stanowią wprowadzenie do szczególnej kultury kąpieli Węgrów. Pod Górą Gellerta można odwiedzić dwie z nich jednocześnie: Rudas i Gellert. Więcej informacji o tym, które z nich wybrać, można znaleźć w naszym artykule.

Miłośnicy architektury secesyjnej będą mieli jeszcze na co popatrzeć. Po drugiej stronie mostu znajduje się kolejna interesująca atrakcja, nie pozbawiona podtekstów kulturowych. Przejdź Dunaj przez Most Wolności, a znajdziesz się na Rynku Centralnym.

Cytadela i całe wzgórze są w trakcie renowacji. Ponowne otwarcie ma nastąpić w 2023 roku.

Wzgórze Gellerta to duży park. Na jego szczycie znajduje się Cytadela, którą Austriacy zbudowali, aby stłumić węgierskie powstania. Można powiedzieć, że przetrwała cudem. Obok niej stoi Statua Wolności. Istnieje sto różnych ścieżek na wzgórze; niektóre są bardziej strome, ale z widokiem na Dunaj i Peszt, inne są łagodniejsze. Wybierz ścieżkę, którą będzie ci się wygodniej szło.

Jeśli nie lubisz spędzać czasu w parkach, może wolisz spędzić godzinę lub dwie w kąpieli z bąbelkami. Budapesztańskie łaźnie stanowią wprowadzenie do szczególnej kultury kąpieli Węgrów. Pod Górą Gellerta można odwiedzić dwie łaźnie termalne: Rudas i Gellert. Więcej informacji o tym, które z nich wybrać, można znaleźć w naszym artykule.

Miłośnicy architektury secesyjnej będą mieli jeszcze na co popatrzeć. Po drugiej stronie mostu znajduje się kolejna interesująca atrakcja, nie pozbawiona podtekstów kulturowych. Przejdź Dunaj przez Most Wolności, a znajdziesz się na Rynku Centralnym.

Wieczór w Budapeszcie

Centralny Rynek w Budapeszcie jest wart odwiedzenia ze względu na wspaniałe zawijasy z kutego żelaza, kolorowe cegły i lekką metalową konstrukcję, która podtrzymuje kolorowy dach pokryty dachówką. Oczywiście w środku można znaleźć tradycyjne węgierskie przysmaki i smaczne pamiątki.

Możesz zajrzeć do środka, jeśli przyjedziesz przed 17:00 w dzień powszedni. Rynek/targ zamykany jest o godzinie 18:00 (pon. – o 17:00, sob. – o 15:00, sob. – nieczynny).

Zakończ wieczór na deptaku i najbardziej znanej ulicy Budapesztu – Váci. Spaceruj wśród starych budynków, posłuchaj ulicznych muzyków i zajrzyj do kawiarni i sklepów. Do punktu początkowego naszej trasy łatwo stąd dojechać metrem. Swoją drogą, wielu podróżnych decyduje się zatrzymać na ulicy Vaci. Znajduje się tam wiele hoteli i restauracji.

Najlepszym sposobem na spędzenie wieczoru w Budapeszcie jest rejs po Dunaju. Koniecznie zarezerwuj z wyprzedzeniem rejs z drinkiem lub rejs z kolacją i muzyką na żywo. Budapeszt w wieczornym świetle zapiera dech w piersiach.

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje Budapesztu. Gwarantujemy, że będziecie chcieli ponownie odwiedzić to piękne i tętniące życiem miasto.

Miłych spacerów po Budapeszcie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *