» Europa » Francja » Paryż » 10 słynnych obrazów z Centrum Pompidou

Luwr przechowuje dla nas klasyczne arcydzieła. Musée d’Orsay jest bogate w romantyczne kolekcje. A obrazy w Centre Pompidou ilustrują ciągłą ewolucję sztuki pięknej. To właśnie w tym muzeum, tak charakterystycznym wewnątrz i na zewnątrz, znajduje się najobszerniejsza kolekcja obrazów słynnych artystów XX wieku w stylach kubizmu, surrealizmu i abstrakcjonizmu. Oto dziesięć najsłynniejszych obrazów Centrum, które koniecznie trzeba zobaczyć. Aby uniknąć kolejek przy kasie, kup bilety z wyprzedzeniem tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEСentrum sztuki współczesnej pompidou

Jak dostać się do Centrum Pompidou?

Przeczytaj o tym, jak dostać się do muzeum w naszym specjalnym artykule. Krótko mówiąc, możesz uniknąć kolejek przy wejściu dzięki e-biletowi. Zarezerwuj go pod tym linkiem lub wybierz datę wizyty w kalendarzu poniżej:

Henri Matisse «Przepych, spokój i rozkosz»‎ Luxe, calme et volupté, 1904

Niezwykle zmysłowy i przenikliwy obraz popołudniowego relaksu. Artysta przedstawia grupę bezczynnych, nagich dziewcząt wylegujących się na brzegu Morza Śródziemnego. Słońce mocno przygrzewa, na obrusie leży prosty piknik, zaś wszyscy są zadowoleni z życia!

Arcydzieło zostało namalowane w ciekawej technice pointylizmu (z fr. Point – kropka). Jasne i niezmieszane kropki i plamy oddają atmosferę letniego upału, zrelaksowaną i nieskrępowaną. Oprócz tego słonecznego płótna, polecamy zobaczyć w Centrum Pompidou także te obrazy:

 • «Czerwone ryby»‎ (Bocal de poissons rouges, 1914).
 • «Rumuńska bluzka»‎ (La Blouse roumaine, 1940).

Pablo Picasso, «Panny z Awinionu» Les Demoiselles d’Avignon, 1907

To właśnie to płótno malarza stało u początków kubizmu, który charakteryzuje się zastępowaniem klasycznych form figurami geometrycznymi. Prawdopodobnie zainspirował go obraz «Pięć kąpiących się»‎ Paula Cézanne’a. Można go znaleźć w tym samym muzeum.

Silny wpływ wywarły na niego również rytualne maski afrykańskie, które zobaczył na wystawie w paryskim muzeum przy placu Trocadero. Nic dziwnego, że dwie z pięciu «dziewic»‎ (te po prawej) mają twarze przekształcone na podobieństwo masek. Charakterystyczną cechą kubizmu jest użycie odcieni różu i ochry w przedstawieniu postaci na zimnym niebieskim tle. Warto dodać, że obraz ten w 2007 roku otrzymał tytuł «najbardziej wpływowego dzieła sztuki ostatnich 100 lat»‎.

Marc Chagall «Narzeczeni z Wieżą Eiffla»‎ Les mariés de la Tour Eiffel, 1938-1939

Obraz namalowany w niepowtarzalnym surrealistycznym stylu, który jest natychmiast identyfikowany z Markiem Chagallem. Artysta urodził się niedaleko Witebska i miał żydowskie korzenie, ale większość życia spędził we Francji, gdzie uzyskał obywatelstwo, tworzył i został pochowany.

Rozpoznawalny jest jego sposób przedstawiania latających ludzi, w tym przypadku pary nowożeńców, w której łatwo rozpoznać artystę i jego muzę, żonę Bellę. Narzeczeni lecą na tle jasnoniebieskiej wieży Eiffla, a pod ich stopami unosi się Witebsk.

Innymi popularnymi postaciami są zwierzęta, koza i kogut. Koza gra na skrzypcach, a kogut potrafi latać i jest wysoki jak zakochana para. W dodatku jest tak, jakby wewnątrz pierzastego siedział skrzypek, co również nawiązuje do charakterystycznych technik Chagalla. Sugestia ciąży jako symbol siły, która łączy dwoje kochanków i czyni ich jednością.

Fernand Léger – «Les Loisirs – Hołd dla Louisa Davida» Les Loisirs – Hommage à Louis David, 1948-1949

Artysta wyznawał idee kubizmu, a nawet dołączył do grona zwolenników tego stylu wraz z Braque’iem i Picassem. Choć popierał stosowanie form geometrycznych w malarstwie, Léger poszedł własną drogą w kwestii postaci ludzkiej. Charakterystyczną cechą malarza jest kontur czerni i jaskrawych kontrastujących kolorów oraz neutralne, pozbawione ekspresji twarze.

Na płótnie, którego nazwę możemy przetłumaczyć jako «Rozrywka – Hołd dla Louisa Davida» Fernand Léger celebruje zwykły wypoczynek zwykłych ludzi i możliwość spędzania wolnego czasu w towarzystwie bliskich przyjaciół. Postawa rowerzysty na pierwszym planie, opuszczona ręka i kartka papieru stanowią aluzję do arcydzieła Louisa Davida, «Śmierć Marata».

Wassily Kandinsky «Z czarnym łukiem»‎ Avec l’Arc noir, 1912

Badacze twórczości malarza uważają, że obraz ten zapoczątkował historię abstrakcjonizmu. Styl, w którym brakuje konkretnych obiektów, ale dominują plamy kolorów, linie, łuki i spirale, stał się ulubionym stylem Kandinsky’ego.

W arcydziele «Z czarnym łukiem» trzy bloki niebieskiego, czerwonego i fioletowego są skontrastowane, gotowe do zderzenia. Kolory i kształty są niezwykle ważne dla artysty. Za ich pomocą stara się przekazać widzowi swój stan umysłu.

Postacie są powstrzymywane przed zderzeniem przez duży czarny łuk. Historycy sztuki widzą w nim wspomnienie artysty o chłopskim życiu jego ojczystej Rosji.

Robert Delaunay «Karuzela świń» Manège de cochons, 1922

Artysta uważany jest za twórcę nowego stylu, orfizmu, który ma wspólne korzenie z kubizmem i futuryzmem. Prezentowane dzieło nawiązuje do wiejskiego jarmarku z wirującą karuzelą drewnianych świń.

Płótno celebruje ulubioną formę malarza, dysk, we wszystkich jego kolorach i hipostazach. Ma na celu poprowadzić widza na przejażdżkę z wiatrem. W wirze widoczne są czarne buty damy, która odleciała na karuzeli. Na pierwszym planie artysta przedstawił swojego przyjaciela, poetę Tristana Tzarę. Jaskrawe koła o różnych rozmiarach dodają płótnu ruchu, nastroju i muzykalności.

Warto zauważyć, że żona artysty Sonia Delaunay tworzyła w tym samym stylu. Jej prace również można podziwiać w Centrum Sztuki Współczesnej Georgesa Pompidou. Polecamy zwrócić uwagę na te płótna:

 • «Elektryczne pryzmaty»‎ (Prismes electriques, 1914).
 • «Rytm»‎ (Rythme, 1938).
 • «Proza transsyberyjskiej kolei i małej Żanny z Francji»‎ (La Prose du Transsiberien et de la petite Jehanne de France, 1913).

Kazimierz Malewicz «Czarny krzyż»‎ Croix noire, 1915

Osławiony obraz artysty w stylu suprematyzmu. Wraz z Czarnym kwadratem i Czarnym kołem tworzy rodzaj tryptyku. Sam Malewicz był twórcą tego nurtu w malarstwie. Preferował najprostsze geometryczne kształty: koło, kwadrat, prostokąt. Jego płótna są w większości pozbawione jakiegokolwiek obiektywizmu i należą do sztuki awangardowej.

Paradoksalnie krzyż nie jest tym, czym się wydaje… Składa się z 4 kwadratów ułożonych jeden na drugim, z małym kwadratem pomiędzy nimi. Samo płótno jest kwadratowe, podobnie jak białe figury wokół krawędzi. Wychodzi z tego niezła geometria.

Znaczenie obrazu jest w rzeczywistości dość głębokie. Krzyż i kwadrat były używane przez ludzkość od zarania dziejów. Kwadrat jest symbolem planety i ziemskiego początku. Charakterystycznymi cechami kwadratu są stabilność i trwałość. Krzyż symbolizuje połączenie tego, co duchowe z tym, co ziemskie – pion jest znakiem nieba, a poziom jest symbolem ziemi. Pomiędzy niebem a ziemią znajduje się człowiek. Połączenie czerni i bieli to konfrontacja życia i śmierci, wieczności i zapomnienia.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Jackson Pollock «Kobieta księżycowa przecina krąg» La femme-lune coupe le cercle, 1943

Amerykański artysta znany jest jako twórca ekspresjonizmu abstrakcyjnego i twórca metody «kapania farbą na płótno»‎ (tzw. Malarstwo gestu). Tworząc swoje arcydzieła nie potrzebował sztalug, pędzli czy palet. Malował bezpośrednio na podłodze, rozlewając farbę według własnego uznania, często w rytmie tańca.

Do stworzenia obrazu kobiety na księżycu zainspirował go rytualny taniec rdzennych Amerykanów. Dowodem na to jest nakrycie głowy z piór, sztylet i ruchy taneczne przedstawionej postaci.

Inne płótna Pollocka znajdują się wśród obrazów Centrum Pompidou:

 • «Numer 26 A, czarno-biały»‎ (Numéro 26 A, noir et blanc, 1948) w technice malarstwa gestu.
 • «Głębia»‎ (La Profondeur, 1953).

René Magritte «Czerwony model»‎ Le Modèle rouge, 1935

Belgijski malarz malował w stylu surrealistycznym, którego najbardziej znanym przykładem jest Salvador Dali. Obrazy Magritte’a są całkowicie surrealistyczne i tajemnicze.

Obraz Czerwony model wizualnie w ogóle nie odpowiada swojemu tytułowi. Taka niespójność jest powszechna w obrazach artysty. Widzimy dziwną, wręcz upiorną parę butów w kształcie ludzkich stóp. Jednak takie sceny są dość charakterystyczne dla surrealizmu Dali i innych fanów fantastyki. Śmiało pozachwycaj się innymi dziełami Magritte’a. W kolekcji obrazów Centrum Pompidou znajdziesz:

 • «The Murderous Sky» (Le ciel meurtrier, 1927).
 • «Przemoc» (Le viol, 1945).

Joan Miró «Kąpiąca się kobieta» Baigneuse, 1924

Miro był hiszpańskim malarzem i rzeźbiarzem, który pracował w nurcie surrealizmu i sztuki abstrakcyjnej. W tym dziele widzimy ogromną ciemnoniebieską przestrzeń oceanu i mgiełkę nocy, która go otacza. Jeśli przyjrzysz się uważnie, możesz dostrzec fale, łódź, linię horyzontu, ryby, tajemnicze światła nocy. Być może spodobają Ci się również inne obrazy artysty:

 • «Bieg byków» (La course de taureaux, 1945).
 • «Głowa człowieka» (Tête d’homme, 1935).

Zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej Georgesa Pompidou. Zobaczysz jeszcze więcej niesamowitych obrazów w stylu kubizmu, abstrakcjonizmu i surrealizmu. Możesz, a nawet powinieneś wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po jego bogatych zbiorach. Koneser sztuki pomoże ci nie przegapić interesujących szczegółów i dotrzeć do sedna tajemniczych intencji artystów XX wieku.

Miłego obcowania ze sztuką!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *