» Europa » Węgry » Budapeszt » Co robić w Budapeszcie: 33 pomysły

Stolica Węgier to miasto łaźni termalnych, barów w ruinach i pysznego ulicznego jedzenia. Jeśli nie wiesz, co robić w Budapeszcie, zebraliśmy kilka świetnych pomysłów. Planując wycieczkę, warto wziąć pod uwagę Budapest Card, specjalną kartę podróżną, która oferuje niesamowite korzyści i zniżki. Dzięki niej możesz m.in. wchodzić do muzeów za darmo oraz korzystać bez limitu ze środków komunikacji.

Kup Budapest Card i zwiedzaj Budapeszt

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Budapesztu. gdzie powinien zatrzymać się turysta?

Zajrzyj do Parlamentu

Po pierwsze, architektonicznym zabytkiem Budapesztu jest neogotycki budynek węgierskiego parlamentu. Znajduje się on po stronie Pesztu, ale najlepszy widok roztacza się od strony Budy. Można go zwiedzać codziennie z przewodnikiem.

» CZYTAJ TAKŻEBudapeszt w jeden dzień: plan podróży

Spędź dzień w Zamku Królewskim

Kompleks pałacowy w Budzie jest często określany jako miasto w mieście. Na południu znajduje się Pałac Królewski (bilety na zwiedzanie pod tym linkiem), a na północy historyczna dzielnica mieszkaniowa. Co ważne, regularnie odbywają się tu różne festiwale. 

» CZYTAJ TAKŻEJedzenie w Budapeszcie - czego spróbować?

Posłuchaj opery

Mniejszy brat Opery Paryskiej i mediolańskiej La Scali jest największym teatrem na Węgrzech. Niegdyś wystawiano tu produkcje samego Pucciniego. Istnieją dwa sposoby, aby dostać się do wnętrza neoklasycystycznego budynku:

  • albo podczas widowiska,
  • albo podczas wycieczki z przewodnikiem.

Polecamy wybrać się na występ węgierskiego tańca ludowego.

» CZYTAJ TAKŻEJakie niemieckie miasta warto odwiedzić?

Relaks w gorącym basenie

Co jeszcze można robić w Budapeszcie? Ci, którzy podczas wyjazdu nie odwiedzili żadnej łaźni termalnej, później tego żałują. Turyści zazwyczaj wybierają między tymi opcjami:

Wybierz się do łaźni

» CZYTAJ TAKŻE5 najlepszych łaźni termalnych w Budapeszcie

Przejedź się tramwajem nr 2

Tramwaj nr 2 to najpopularniejsza trasa turystyczna. Przebiega wzdłuż brzegów Dunaju, a najpiękniejszy odcinek jest od Muzeum Ludwig do Mostu Małgorzaty. Ta przejażdżka to świetna alternatywa dla wycieczki krajoznawczej, a ponadto niedroga.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze restauracje w Budapeszcie

Znajdź coś dla siebie na pchlim targu

Miłośnicy luksusowych antyków i pamiątek gromadzą się na targu Ecseri. Tutaj sprzedają antyki, a wśród nich obrazy, meble, elementy dekoracji wnętrz i naczynia. Krzesła raczej nie zmieszczą się do walizki, ale kubek, talerz czy zegar można śmiało ze sobą zabrać.

» CZYTAJ TAKŻE1 dzień we Frankfurcie

Przyjrzyj się bliżej kościołowi Macieja

Kościół Macieja jest powszechnie uważany za najpiękniejszy na Węgrzech. Został zbudowany w 1015 roku w stylu romańskim, ale pod koniec XIII wieku zyskał ozdobny gotycki wygląd z kolorowymi kafelkami, gargulcami, iglicami i dużymi geometrycznymi oknami. Jeśli chcesz zwiedzić świątynię, kup bilety pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Kolonii w jeden dzień

Stań na moście Széchenyiego

Strzeżony przez cztery lwy z brązu most łańcuchowy Szechenyi był pierwszym stałym mostem łączącym Budę i Peszt. Jego nazwa, choć banalna, pochodzi od masywnych metalowych łańcuchów. Natomiast Szechenyi to nazwisko polityka i filantropa hrabiego Istvána Szechenyi. To właśnie on przeznaczył sporą sumę na budowę mostu.

» CZYTAJ TAKŻEDrezno w 1 dzień: co zobaczyć?

Zobacz miasto z rzeki

Zasada jest prosta: jeśli w mieście jest rzeka, to wycieczka łódką, promem czy tramwajem rzecznym jest obowiązkowa! Dunaj nie jest wyjątkiem, co oznacza, że Twoim zadaniem jest znalezienie najbliższego pomostu i zajęcie miejsca na pokładzie. Panoramę lepiej podziwiać w ciągu dnia, ale wieczorne wycieczki łodzią mają swój urok: romantyczne światła miasta, muzyka i drinki. 

Godzinny rejs widokowy po Dunaju

» CZYTAJ TAKŻEGłówne atrakcje w Strasburgu

Zejdź do podziemnego labiryntu

Pod Górą Zamkową znajduje się system podziemnych jaskiń. Sieć tuneli była kiedyś wykorzystywana jako więzienie w średniowieczu oraz schron przeciwbombowy podczas II wojny światowej. Wycieczka po jaskiniach Zamku Królewskiego nie jest dla osób o słabych nerwach, a już na pewno nie dla tych z klaustrofobią. Pamiętaj o tym, zanim się na nią zdecydujesz! W podziemiach znajduje się też 800-letnia piwnica na wino.

» CZYTAJ TAKŻEBretania: jakie miasta odwiedzić?

Zobacz buty na brzegu Dunaju

Na nabrzeżu Dunaju w Budapeszcie wznosi się poruszający duszę pomnik. Jeśli nie rozumiesz kontekstu, nie wywołuje on żadnych emocji. Jednak 5 tuzinów par tupiących butów jest wstrząsającym pomnikiem, przypominającym o ofiarach Holokaustu. Tysiące Żydów zostało zamordowanych na Węgrzech w latach 1941-1945.

» CZYTAJ TAKŻEPodróż samochodem po Toskanii

Odwiedź węgierski «Nowy Jork»‎

Warto stanąć w kolejce przy wejściu do New York Café, choćby ze względu na luksusowe i szykowne wnętrze. Poczujesz się tutaj, jakbyś płynął pierwszą klasą na Titanicu. Bez zbędnego tonięcia, polecamy wypić tu kubek kawy. Przygotuj się jednak na kosmiczne ceny: cappuccino kosztuje aż 10 euro!

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Bawarii: co warto zobaczyć?

Spędź czas w dzielnicy żydowskiej

Dzielnica Żydowska to epicentrum imprezowego życia miasta. Jest pełna modnych barów i restauracji, a niektóre z lokalnych fast foodów są uważane za najlepsze w mieście. Znajduje się tu pomnik Carla Lutza, szwajcarskiego dyplomaty, który uratował ponad 60 tys. Żydów przed pewną śmiercią podczas II wojny światowej.

Piesza wycieczka po żydowskim dziedzictwie w Budapeszcie

» CZYTAJ TAKŻETop 10 zabytków Alzacji

Wybierz się na targ

Rynek Centralny to typowy europejski rynek z zabytkowymi wnętrzami. Pod dachem neogotyckiego budynku z 1897 roku sprzedawane są lokalne produkty, w tym świeże warzywa, mięso i owoce morza, a także rękodzieło i pamiątki. W pierwszej kolejności warto spróbować węgierskich przysmaków. 

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Nantes?

Odpocznij na Wyspie Małgorzaty

Wzdłuż Dunaju rozciąga się Wyspa Małgorzaty, nazwana na cześć świętej Małgorzaty, opatki klasztoru dominikanów, który znajdował się w tym miejscu. Można tu spacerować po zadbanych ścieżkach ogrodu japońskiego, podziwiać rabaty kwiatowe, a także zobaczyć kościół św. Michała i wieżę ciśnień. A po zwiedzaniu przekąsisz coś w kawiarni. W ciepłym sezonie na Wyspie Małgorzaty działa fontanna świetlna i muzyczna. Co więcej, znajdziesz tu centrum odnowy biologicznej Ensana.

Bilet dzienny do ośrodka spa na Wyspie Małgorzaty

» CZYTAJ TAKŻECo warto zobaczyć w Rennes?

Delektuj się węgierską kuchnią

Co jeszcze można robić w Budapeszcie po obejrzeniu zabytków? Kosztować lokalnych specjałów! Węgierska kuchnia przez wieki była mieszanką wpływów środkowoeuropejskich, wschodnioeuropejskich, a nawet bliskowschodnich. Co warto zjeść, opowiemy w tym artykule.

» CZYTAJ TAKŻEWieża Eiffla: najważniejsze wskazówki dla turystów

Napij się herbaty ze strudlem

Koniecznie zajrzyj do Strudel House, najstarszego takiego miejsca w Budapeszcie. Wnętrze udekorowane jest różnego rodzaju zabytkowymi gadżetami, a pomieszczenie wypełnia niesamowity aromat świeżo upieczonych wypieków. Wybierz swoje ulubione dodatki i ciesz się smakiem!

» CZYTAJ TAKŻERegion Burgundii: piękne miasta i zabytki

Spróbuj langosza

Langosz to węgierski street food. Smażony na głębokim tłuszczu placek z masłem czosnkowym, kwaśną śmietaną i tartym serem to przysmak nawet dla tych, którzy liczą dzienne spożycie kalorii.

» CZYTAJ TAKŻE20 pomysłów na spędzenie czasu w Paryżu

Wejdź na kopułę bazyliki świętego Stefana

Katolicka bazylika pod względem wysokości ustępuje jedynie budynkom parlamentu. Pod kopułą znajduje się taras widokowy, do którego można dotrzeć pieszo lub windą. Widok na miasto jest oczywiście wspaniały. W pozłacanej kapliczce po lewej stronie ołtarza znajduje się prawa ręka św. Stefana (Istvana), pierwszego króla Węgier. Miesiąc przed Bożym Narodzeniem świąteczne tereny targowe przed bazyliką są najpiękniejsze w mieście. Odbywa się tam również koncert organowy.

» CZYTAJ TAKŻE10 powodów, by odwiedzić Normandię

Wypij drinka w ruin barze

Bary w ruinach są stałym elementem dzielnicy żydowskiej i całego Budapesztu. Lokale te otwarte są w opuszczonych, zniszczonych domach: z gołymi ścianami, bez szyb w oknach, a często nawet bez drzwi. Każdy pub ma swój unikalny styl, więc odwiedzający zwykle nie rozmawiają o nazwie, ale raczej o elementach wnętrza. Najpopularniejsze to Instant-Fogas, «ten ze zwierzętami» i Szimpla Kert, «ten z samochodem».

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych pałaców i zamków w Paryżu

Degustacja wina w piwniczce zamkowej

A tutaj, w tej najstarszej piwnicy w Zamku Królewskim (Faust Wine Cellar), odbywają się degustacje wina po wcześniejszym umówieniu. Podczas niej prezentowane są wina z 22 regionów uprawy winorośli na Węgrzech, którym towarzyszy odpowiedni wybór przekąsek. Akceptowana jest tylko gotówka! Swoją drogą, węgierskiego wina można też spróbować na powierzchni.

» CZYTAJ TAKŻEJak wybrać dobre i niedrogie francuskie wino?

Zobacz dużą synagogę

W dzielnicy żydowskiej, przy ulicy Dohany, znajduje się największa synagoga w Europie. Została zbudowana w 1859 roku w stylu mauretańskim z charakterystyczną postrzępioną fasadą z czerwonej i żółtej glazurowanej cegły. Na dziedzińcu znajduje się przejmujący pomnik ofiar Holokaustu, Drzewo Życia.

Pozwiedzaj Wielką Synagogę

» CZYTAJ TAKŻEWersal w Paryżu: jak zaplanować wycieczkę?

Znajdź małe rzeźby

Malutkie rzeźby Mihálya Kolodko czają się we wszystkich kultowych miejscach Budapesztu. Rzeźbiarz zaludnia miasto swoimi dziełami od 2010 roku. «Żaba Kermit», «Kostka Rubika», «Czołg», «Arka Noego», «Franz Josef», «Konie z beczkami piwa» – w sumie jest ich ponad 20. Szukaj ich na nabrzeżach, mostach, ogrodzeniach i krawężnikach.

» CZYTAJ TAKŻECarcassonne - prawdziwe średniowieczne miasto

Poznaj kulturę w Węgierskim Muzeum Narodowym

Program kulturalny miasta jest w dużej mierze kształtowany przez Muzeum Narodowe. Jego wystawy przedstawiają szczegółowo historię kraju, sztukę i religię. Nawet jeśli nie planujesz wizyty w muzeum, przynajmniej spójrz na imponujący neoklasycystyczny budynek z ośmiokolumnowym portykiem.

» CZYTAJ TAKŻENantes - wszystko co turysta powinien wiedzieć

Poznaj przeszłość w Muzeum Aquincum

Muzeum Aquincum jest jednym z największych stanowisk archeologicznych na Węgrzech. Aquincum było częścią systemu obronnego Imperium Rzymskiego w II i III wieku. Niektóre budynki publiczne i mieszkalne przetrwały do dziś.

» CZYTAJ TAKŻEGłówne atrakcje w Marsylii

Zapomnij o czasie w parku Varoshliget

Co można robić w Budapeszcie, jeśli jest się zmęczonym zwiedzaniem? Park miejski Varosliget jest główną zieloną przestrzenią Budapesztu, a jednocześnie klastrem kulturalnym i rozrywkowym. Znajduje się tu wiele obiektów sportowych, termy Szechenyi, zoo, ogród botaniczny, cyrk oraz zamek Vajdahunyad, w którym mieści się węgierskie Muzeum Rolnictwa. Ponadto jezioro jest popularnym miejscem na rejs łodzią latem, a także ogromnym publicznym lodowiskiem zimą.

» CZYTAJ TAKŻEBilety do Luwru - jak je kupić, ile kosztują?

Wejdź na Górę Gellerta

Wzgórze na zachodnim brzegu Dunaju od dawna jest ulubionym miejscem turystów. Roztaczają się stąd spektakularne widoki na obie części miasta. Jest tu także wiele innych zabytków do zobaczenia: Cytadela ze Statuą Wolności, rzeźba «Buda spotyka Peszt» oraz Ogród Filozoficzny z figurami słynnych myślicieli.

» CZYTAJ TAKŻEZ Paryża do Strasburga na jeden dzień

Spacer po wzgórzach Budy

Kolejka linowa Libegő łączy dzielnicę Zugliget ze szczytem góry Janos. Podczas niezbyt długiej przejażdżki można podziwiać miasto i las. Mieszkańcy wybierają się na wzgórza Budy w weekendy i święta, więc w dni powszednie są one (mniej więcej) opustoszałe.

» CZYTAJ TAKŻEPodróż samochodem po Normandii

Przejażdżka kolejką linową

Jeśli spacer na Wzgórze Zamkowe jest dla ciebie nudny lub trudny, skorzystaj z kolejki linowej. Jej początki sięgają czasów austro-węgierskich. To oznacza, że jest to najstarsza działająca kolejka linowa na świecie! Kursuje codziennie od 8:00 do 22:00.

» CZYTAJ TAKŻE20 głównych atrakcji Nicei

Zobacz radziecką spuściznę

Węgrzy przeprowadzili desowietyzację na swój własny sposób. Zebrali pomniki, płaskorzeźby, tablice, popiersia i rzeźby z całego kraju w jednym miejscu, w parku niedaleko Budapesztu, i nazwali je Memento.

» CZYTAJ TAKŻEAnnecy: 10 pomysłów na wspaniałe wczasy

Odwiedź Plac Bohaterów

Budapeszt ma 3 główne place, ale Plac Bohaterów w pobliżu parku Varoshliget jest jednym z najważniejszych. W jego centrum znajduje się Pomnik Tysiąclecia z posągami pierwszych przywódców Węgier. Całość dopełniają neoklasycystyczne budynki Muzeum Sztuk Pięknych i Galerii Sztuki Współczesnej Mucsarnok. Aby uzyskać więcej informacji historycznych, zarezerwuj wycieczkę po Placu Bohaterów i Parku Miejskim.

» CZYTAJ TAKŻEWjazd na Grandę Arche

Spacer wzdłuż alei Andrássyego

Aleja Andrássy’ego jest słusznie porównywana do Pól Elizejskich w Paryżu. Ten wspaniały bulwar rozciąga się od placu Ferenca Deáka do Placu Bohaterów. Dlaczego nie wybrać się na spacer? Jest tu pięknie, rześko i przytulnie. Możesz też skorzystać z metra – pod aleją znajduje się najstarsza linia metra w Europie!

» CZYTAJ TAKŻE10 bezpłatnych atrakcji Paryża

Zwiedzaj miasto na hulajnodze elektrycznej

Budapeszt jest bardzo łatwy do zwiedzania na piechotę. Ale po co chodzić, skoro można jeździć? Piękno elektrycznych hulajnóg polega na tym, że są lekkie i szybkie. Zobaczysz je dosłownie wszędzie: na placach, przy stacjach metra, na promenadach czy w parkach. Alternatywą jest również wycieczka na elektrycznym skuterze.

» CZYTAJ TAKŻEPola Elizejskie w Paryżu

Teraz już wiesz, co robić w Budapeszcie. To miasto oferuje ogromną różnorodność atrakcji kulturalnych. Zwiedzanie go jest niezapomnianym przeżyciem, które z pewnością pozostawi po sobie przyjemny posmak.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *