» Europa » Węgry » Budapeszt » Co robić w Budapeszcie: 33 pomysły

Budapeszt to miasto łaźni termalnych, barów w ruinach i pysznego ulicznego jedzenia. Jeśli nie wiesz, co robić w Budapeszcie, zebraliśmy kilka świetnych pomysłów. Planując wycieczkę do pięknego Budapesztu, warto wziąć pod uwagę Budapest Card, specjalną kartę podróżną, która oferuje niesamowite korzyści i zniżki.

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Budapesztu. gdzie powinien zatrzymać się turysta?

Zajrzyj do Parlamentu

Architektonicznym zabytkiem stolicy jest neogotycki budynek węgierskiego parlamentu. Znajduje się on po stronie Pesztu, ale najlepszy widok roztacza się od strony Budy. Wewnątrz można codziennie wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem.

Spędź dzień w Zamku Królewskim

Kompleks pałacowy w Budzie jest często określany jako miasto w mieście. Na południu znajduje się Pałac Królewski, a na północy historyczna dzielnica mieszkaniowa. Zabytki architektury, place, muzea – nie sposób się nimi nacieszyć. Regularnie odbywają się tu różne festiwale. Listę wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej zamku.

Posłuchaj opery

Mniejszy brat Opery Paryskiej i mediolańskiej La Scali jest największym teatrem na Węgrzech. Niegdyś wystawiano tu produkcje samego Pucciniego. Istnieją dwa sposoby, aby dostać się do wnętrza neoklasycystycznego budynku albo podczas widowiska, albo podczas wycieczki z przewodnikiem. Polecamy wybrać się na występ węgierskiego tańca ludowego.

Relaks w gorącym basenie

Co jeszcze można robić w Budapeszcie? Ci, którzy podczas wyjazdu nie odwiedzili żadnej łaźni termalnej, później tego żałują. Turyści zazwyczaj wybierają między dwiema opcjami.

  • Termy Szechenyi – największe
Termy Szechenyi: Bilety
  • Łaźnie Gellerta – najpiękniejsze
Łaźnie Gellerta: Bilety

» CZYTAJ TAKŻE5 najlepszych łaźni termalnych w Budapeszcie

Przejedź się tramwajem nr 2

Tramwaj nr 2 to najpopularniejsza trasa turystyczna. Jego trasa biegnie wzdłuż brzegów Dunaju, a najpiękniejszy odcinek znajduje się od Muzeum Ludwig do Mostu Małgorzaty. Świetna alternatywa dla wycieczki krajoznawczej. I również niedroga.

Równie popularne są wycieczki autobusowe hop-on hop-off. Bilety są dostępne na 24, 48 lub 72 godziny. Wybierz się na przejażdżkę piętrowym autobusem i zobacz wszystkie zabytki Budapesztu na raz.

Znajdź coś dla siebie na pchlim targu

Miłośnicy luksusowych antyków i pamiątek gromadzą się na targu Ecseri. Tutaj sprzedają antyki, często rarytasy: obrazy, meble, elementy dekoracji wnętrz i naczynia. Krzesła raczej nie zmieszczą się do walizki, ale kubek, talerz czy zegar można śmiało ze sobą zabrać.

Przyjrzyj się bliżej kościołowi Macieja

Kościół Macieja jest powszechnie uważany za najpiękniejszy kościół na Węgrzech. Został zbudowany w 1015 roku w stylu romańskim, ale pod koniec XIII wieku zyskał ozdobny gotycki wygląd z kolorowymi kafelkami, gargulcami, iglicami i dużymi geometrycznymi oknami. Jeśli chcesz zwiedzić kościół, kup bilety.

Stań na moście Széchenyiego

Strzeżony przez cztery lwy z brązu most łańcuchowy Szechenyi był pierwszym stałym mostem łączącym Budę i Peszt. Jego nazwa, choć banalna, pochodzi od masywnych metalowych łańcuchów. Szechenyi to nazwisko polityka i filantropa hrabiego Istvána Szechenyi. To właśnie on przeznaczył sporą sumę na budowę. Co robić w Budapeszcie? Zrób najbardziej spektakularne zdjęcie mostu – w tym celu udaj się do Zamku Królewskiego.

Zobacz miasto z wody

Zasada jest prosta: jeśli w mieście jest woda, to wycieczka łódką, promem czy tramwajem rzecznym jest obowiązkowa! Dunaj nie jest wyjątkiem, co oznacza, że twoim zadaniem jest znalezienie najbliższego pomostu i zajęcie miejsca na pokładzie. Panoramę lepiej podziwiać w ciągu dnia, ale wieczorne wycieczki łodzią mają swój urok: romantyczne światła miasta, muzyka, drinki. 

Godzinny rejs widokowy po Dunaju

Zejdź do podziemnego labiryntu

Pod Górą Zamkową znajduje się system podziemnych jaskiń. Sieć tuneli była wykorzystywana jako więzienie w średniowieczu i jako schron przeciwbombowy podczas II wojny światowej. Wycieczka po jaskiniach Zamku Królewskiego nie jest dla osób o słabych nerwach, a już na pewno nie dla tych z klaustrofobią. Znajduje się tam również 800-letnia piwnica na wino.

Zobacz buty na brzegu Dunaju

Na nabrzeżu Dunaju w Budapeszcie wznosi się poruszający duszę pomnik. Jeśli nie rozumiesz kontekstu, nie wywołuje on żadnych emocji. Jednak pięć tuzinów par tupiących butów jest wstrząsającym przypomnieniem o ofiarach Holokaustu. Tysiące Żydów zostało zamordowanych na Węgrzech w latach 1941-1945.

Odwiedź «Nowy Jork»‎

Warto stanąć w kolejce przy wejściu do New York Café, choćby ze względu na luksusowe, szykowne wnętrze. Poczujesz się, jakbyś płynął pierwszą klasą na Titanicu. Bez zbędnego tonięcia, polecamy wypić tu kubek lawy. Przygotuj się jednak na kosmiczne ceny: cappuccino kosztuje tu 10 euro!

Spędź czas w dzielnicy żydowskiej

Dzielnica Żydowska to epicentrum imprezowego życia miasta. Jest pełna modnych barów i restauracji, a niektóre z lokalnych fast foodów są uważane za najlepsze w mieście. Znajduje się tu pomnik Carla Lutza, szwajcarskiego dyplomaty, który uratował ponad 60 000 Żydów przed pewną śmiercią podczas II wojny światowej.

Piesza wycieczka po żydowskim dziedzictwie w Budapeszcie

Wybierz się na targ

Rynek Centralny to typowy europejski rynek z zabytkowymi wnętrzami. Pod dachem neogotyckiego budynku z 1897 roku sprzedawane są lokalne produkty, w tym świeże warzywa, mięso i owoce morza, a także rękodzieło i pamiątki. W pierwszej kolejności warto spróbować nieznanych węgierskich przysmaków. Reszta zależy już od ciebie.

Odpocznij na Wyspie Małgorzaty

Wzdłuż Dunaju rozciąga się Wyspa Małgorzaty, nazwana na cześć świętej Małgorzaty, opatki klasztoru dominikanów, który znajdował się w tym miejscu.

Co tam robić? Spacerować po zadbanych ścieżkach ogrodu japońskiego, usiąść na ławkach i podziwiać rabaty kwiatowe, zobaczyć kościół św. Michała i wieżę ciśnień, a następnie coś przekąsić w kawiarni. W ciepłym sezonie działa tu fontanna świetlna i muzyczna.

W centrum wyspy znajduje się również centrum odnowy biologicznej Ensana.

Bilet dzienny do ośrodka spa na Wyspie Małgorzaty

Wybierz między gulaszem a porkoltem

Po obejrzeniu zabytków, co jeszcze można robić w Budapeszcie? Jeść! Węgierska kuchnia to zupełnie inna bajka. Przez wieki była mieszanką wpływów środkowoeuropejskich, wschodnioeuropejskich, a nawet bliskowschodnich, co zaowocowało wyjątkową węgierską symfonią. Co warto zjeść, opowiemy w tym artykule

» CZYTAJ TAKŻEGdzie zjeść w Budapeszcie? Najlepsze kawiarnie i restauracje

Napij się herbaty ze strudlem

Koniecznie zajrzyj do Strudel House, najstarszego takiego miejsca w Budapeszcie. Wnętrze udekorowane jest różnego rodzaju zabytkowymi gadżetami, a pomieszczenie wypełnia niesamowity aromat świeżo upieczonych wypieków. Wybierz swoje ulubione dodatki i ciesz się smakiem.

Spróbuj langosza

Langosz to węgierski street food. Smażony na głębokim tłuszczu placek z masłem czosnkowym, kwaśną śmietaną i tartym serem to przysmak nawet dla tych, którzy liczą dzienne spożycie kalorii.

Wejdź na kopułę bazyliki świętego Stefana

Katolicka bazylika pod względem wysokości ustępuje jedynie budynkom parlamentu. Pod kopułą znajduje się taras widokowy, do którego można dotrzeć pieszo lub windą. Widok na miasto jest oczywiście wspaniały. W pozłacanej kapliczce po lewej stronie ołtarza znajduje się prawa ręka św. Stefana (Istvana), pierwszego króla Węgier. Miesiąc przed Bożym Narodzeniem świąteczne tereny targowe przed bazyliką są najpiękniejsze w mieście. Odbywa się tam również koncert organowy.

Wypij drinka w ruin barze

Bary w ruinach są stałym elementem dzielnicy żydowskiej i całego Budapesztu. Lokale te otwarte są w opuszczonych, zniszczonych domach: z gołymi ścianami, bez szyb w oknach, a często nawet bez drzwi. Każdy pub ma swój unikalny styl, więc odwiedzający zwykle nie rozmawiają o nazwie, ale raczej o elementach wnętrza. Najpopularniejsze to Instant-Fogas, «ten ze zwierzętami» i Szimpla Kert, «ten z samochodem».

Degustacja wina w piwniczce zamkowej

A tutaj, w tej najstarszej piwnicy w Zamku Królewskim (Faust Wine Cellar), odbywają się degustacje wina po wcześniejszym umówieniu. Podczas degustacji prezentowane są wina z 22 regionów uprawy winorośli na Węgrzech, którym towarzyszy odpowiedni wybór przekąsek. Akceptowana jest tylko gotówka. Swoją drogą, węgierskiego wina można też spróbować na powierzchni.

Zobacz dużą synagogę

Również w dzielnicy żydowskiej, przy ulicy Dohany, znajduje się największa synagoga w Europie. Została zbudowana w 1859 roku w stylu mauretańskim z charakterystyczną postrzępioną fasadą z czerwonej i żółtej glazurowanej cegły. Na dziedzińcu znajduje się przejmujący pomnik ofiar Holokaustu, Drzewo Życia.

Do wejścia do Wielkiej Synagogi nie ma kolejki

Znajdź małe rzeźby

Malutkie rzeźby Mihálya Kolodko czają się we wszystkich kultowych miejscach Budapesztu. Rzeźbiarz zaludnia miasto swoimi dziełami od 2010 roku. «Żaba Kermit», «Kostka Rubika», «Czołg», «Arka Noego», «Franz Josef», «Konie z beczkami piwa» – w sumie jest ich ponad dwadzieścia. Szukaj ich na nabrzeżach, mostach, ogrodzeniach i krawężnikach.

Poznaj kulturę w Węgierskim Muzeum Narodowym

Program kulturalny miasta jest w dużej mierze kształtowany przez Muzeum Narodowe. Jego wystawy przedstawiają szczegółowo historię kraju, sztukę i religię. Nawet jeśli nie planujesz wizyty, przynajmniej spójrz na imponujący neoklasycystyczny budynek z ośmiokolumnowym portykiem.

Poznaj przeszłość w Muzeum Aquincum

Muzeum Aquincum jest jednym z największych stanowisk archeologicznych na Węgrzech. Aquincum było częścią systemu obronnego Imperium Rzymskiego w II i III wieku. Niektóre budynki publiczne i mieszkalne przetrwały do dziś.

Zapomnij o czasie w parku Varoshliget

Co można robić w Budapeszcie, jeśli jest się zmęczonym zwiedzaniem? Park miejski Varosliget jest główną zieloną przestrzenią Budapesztu, a jednocześnie klastrem kulturalnym i rozrywkowym. Znajduje się tu wiele obiektów sportowych, termy Szechenyi, zoo, ogród botaniczny, cyrk i zamek Vajdahunyad, w którym mieści się Węgierskie Muzeum Rolnictwa. Jezioro jest popularnym miejscem na rejs łodzią latem i ogromnym publicznym lodowiskiem zimą.

Wejdź na Górę Gellerta

Wzgórze na zachodnim brzegu Dunaju od dawna jest ulubionym miejscem turystów. Roztaczają się stąd spektakularne widoki na obie części miasta. Jest tu także wiele innych zabytków do zobaczenia: Cytadela ze Statuą Wolności, rzeźba «Buda spotyka Peszt» oraz Ogród Filozoficzny z figurami słynnych myślicieli.

Spacer po wzgórzach Budy

Oprócz kolejki linowej, Budapeszt posiada wyciąg krzesełkowy. Kolejka linowa Libegő łączy dzielnicę Zugliget ze szczytem góry Janos. Podczas niezbyt długiej przejażdżki można podziwiać miasto i las. Mieszkańcy wybierają się na wzgórza Budy w weekendy i święta, więc w dni powszednie są one mniej więcej opustoszałe.

Przejażdżka kolejką linową

Jeśli spacer na Wzgórze Zamkowe jest dla ciebie nudny lub trudny, skorzystaj z kolejki linowej. Jej początki sięgają czasów austro-węgierskich, więc jest to najstarsza działająca kolejka linowa na świecie. Kolejka kursuje codziennie od 8 rano do 10 wieczorem.

Zobacz radziecką spuściznę

Węgrzy przeprowadzili desowietyzację na swój własny sposób. Zebrali pomniki, płaskorzeźby, tablice, popiersia i rzeźby z całego kraju w jednym miejscu, w parku niedaleko Budapesztu, i nazwali je Memento.

Odwiedź Plac Bohaterów

Budapeszt ma trzy główne place, ale Plac Bohaterów w pobliżu parku Varoshliget jest jednym z najważniejszych. W jego centrum znajduje się Pomnik Tysiąclecia z posągami pierwszych przywódców Węgier. Całość dopełniają neoklasycystyczne budynki Muzeum Sztuk Pięknych i Galerii Sztuki Współczesnej Mucsarnok. Aby uzyskać więcej informacji historycznych, zarezerwuj wycieczkę po Placu Bohaterów i Parku Miejskim.

Spacer wzdłuż alei Andrássyego

Aleja Andrássy’ego jest słusznie porównywana do Pól Elizejskich w Paryżu. Ten wspaniały bulwar rozciąga się od placu Ferenca Deáka do Placu Bohaterów. Dlaczego nie wybrać się na spacer? Jest tu pięknie, rześko i przytulnie. Jeśli nie masz ochoty na spacer, skorzystaj z metra. Pod aleją znajduje się najstarsza linia metra w Europie.

Zwiedzaj miasto na hulajnodze elektrycznej

Budapeszt jest bardzo łatwy do zwiedzania na piechotę. Ale po co chodzić, skoro można jeździć? Piękno elektrycznych hulajnóg polega na tym, że są lekkie, zwrotne i szybkie. Zobaczysz je dosłownie wszędzie: na placach, przy stacjach metra, na promenadach, w parkach. Do wyboru do koloru. Alternatywą jest również wycieczka na elektrycznym skuterze.

Teraz już wiesz, co robić w Budapeszcie – to miasto oferuje ogromną różnorodność atrakcji kulturalnych. Zwiedzanie go jest niezapomnianym przeżyciem, które z pewnością pozostawi po sobie przyjemny posmak.

» CZYTAJ TAKŻEBudapeszt w jeden dzień: plan podróży

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *