» Europa » Węgry » Budapeszt » Dzielnice Budapesztu. Gdzie powinien zatrzymać się turysta?

Wybór hotelu w Budapeszcie nie jest trudny. Doradzamy jednak, abyś zawęził swoje poszukiwania do pięciu centralnych dzielnic stolicy Węgier i zatrzymał się w naprawdę dogodnej i pięknej lokalizacji. Od tego będzie zależeć pierwsze wrażenie z miasta i trwałe wspomnienie z podróży. W naszym poradniku dowiesz się, w których dzielnicach Budapesztu warto się zatrzymać i szukać hotelu.

5 szybkich faktów o Budapeszcie

Co warto wiedzieć przed przyjazdem do stolicy Węgier? Przede wszystkim Budapeszt:

 • został założony w 1873 roku z połączenia trzech miast czyli Budy, Pesztu i Obudy
 • jest położony nad Dunajem
 • jest porównywalny wielkością do Pragi czy Warszawy
 • jest podzielony na 23 dzielnice, ale wszystkie atrakcje znajdują się w 5 centralnych
 • słynie z uzdrowisk i wód termalnych

» CZYTAJ TAKŻEBudapeszt w jeden dzień: plan podróży

Mapa dzielnic Budapesztu

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
1

I – VÁRKERÜLET

2

II – RÓZSADOMB

Wybierz hotel bliżej Dunaju.

3

To nie jest miejsce na wybór hotelu.

4

To nie jest miejsce na wybór hotelu.

5

V – BELVÁROS-LIPÓTVÁROS

6

VI – TERÉZVÁROS

7

VII – ERZSÉBETVAROS

8

VIII – JÓZSEFVÁROS

9

IX – FERENCVÁROS

10

I – VÁRKERÜLET

11

Dzielnica XI

Wybierz hotele przy plaży bliżej Dzielnicy I.

12

To nie jest miejsce na wybór hotelu.

13

XIII – ÚJLIPÓTVÁROS

Wybierz hotel nad rzeką, bliżej dzielnicy V.

14

To nie jest miejsce na wybór hotelu.

15

To nie jest miejsce na wybór hotelu.

16

To nie jest miejsce na wybór hotelu.

17

To nie jest miejsce na wybór hotelu.

18

I – VÁRKERÜLET

19

To nie jest miejsce na wybór hotelu.

20

To nie jest miejsce na wybór hotelu.

21

To nie jest miejsce na wybór hotelu.

22

To nie jest miejsce na wybór hotelu.

23

To nie jest miejsce na wybór hotelu.

Metro w Budapeszcie zostało otwarte w 1886 roku. Co więcej, jest najstarszym metrem w UE a ponadto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sieć stacji nie obejmuje jednak całego miasta (podobnie jak w Paryżu).  Należy o tym pamiętać przy wyborze dzielnicy i hotelu.

Pobierz mapę metra

Dzielnica I – Várkerület lub Budavár

Várkerület lub Budavár to historyczne centrum Budy. W średniowieczu obszar ten zajmował dobrze ufortyfikowany zamek i przylegające do niego miasto z warsztatami rzemieślniczymi i bogatymi katedrami. Mimo upływu lat stary układ ulic jest tu nadal dobrze zachowany. Pobyt w dzielnicy Várkerület lub Budavár może nie jest wygodny, ale za to bardzo prestiżowy. Wzgórze jest zwykle pełne turystów i to jak się okazuje nie bez powodu!

Zobacz wszystkie hotele w Budzie pod tym linkiem

Lokalizacja na wzgórzu

I to całkiem sporym wzgórzu! Po pierwsze dużym plusem hoteli w Budzie są wspaniałe widoki na miasto. Jednak nieplanowany wysiłek związany z chodzeniem po stromych ulicach i schodach nie jest dla każdego. Na wzgórze można dostać się kolejką linową. Natomiast rodziny z dziećmi powinny raczej zatrzymać się w płaskim Peszcie.

Mało transportu publicznego

U podnóża wzgórza znajdują się dwie stacje metra i dwie linie tramwajowe. Jednak, aby dostać się do hotelu bezpośrednio na wzgórzu, trzeba po pierwsze pokonać pewien odcinek pod górę. Na równinę Pesztu prowadzi tylko jedna linia metra i jedna linia tramwajowa. Natomiast Most Széchenyiego, po którym jeździły autobusy, jest w remoncie do końca 2023 roku.

Wybór redakcji:

Váralja Home — Pokoje w klasycznym stylu w centrum Budy

V dzielnica – Belváros-Lipótváros

Dzielnica Belváros-Lipótváros znajduje się w samym centrum Budapesztu nad brzegiem Dunaju, naprzeciwko I dzielnicy. Jest to centrum całego życia społecznego, zarówno turystycznego, jak i lokalnego. W efekcie, jest to miejsce, które warto zobaczyć w Budapeszcie wraz ze Wzgórzem Zamkowym w Budzie.

Pośpiesz się i zarezerwuj najlepszy hotel w okolicy Belvaros-Lipotvaro za pomocą tego linku.

Zakupy

Szczególnie dużo sklepów znajduje się na ulicy Váci i Ferenc Deák, które przeszły renowację, dlatego często nazywa się je „ulicą mody”. Można tu kupić wszystko, od torebek Louis Vuitton nawet po magnesy z symbolami Budapesztu.

Wysokie ceny

Stara architektura, wielkomiejska czystość i tętniąca życiem infrastruktura turystyczna składają się na doskonałą destynację turystyczną. To właśnie tutaj znajdują się luksusowe hotele w Budapeszcie. Oczywiście za wygodę trzeba nieźle zapłacić.

Dobre połączenia komunikacyjne

To jedyny obszar, który dysponuje czterema liniami metra. Można również poruszać się tramwajem i tramwajem rzecznym, z których można korzystać na podstawie zwykłego biletu lub dowolnej karty miejskiej. Dodatkowo lokalni przewodnicy proponują zwiedzanie na kółkach.

Ekspres z lotniska

Ekspresowy autobus lotniskowy zatrzymuje się na trzech przystankach w centrum miasta. Wszystkie trzy znajdują się na obrzeżach dzielnicy Belvaros:

 • Plac Kalwina,
 • Astoria 
 • Plac Ferenca Deáka

Wybór redakcji:

Emerald Downtown Suites — hotel apartamentowy z doskonałą lokalizacją w centrum miasta.

Dzielnica VI – Terézváros

Terézváros to szanowana i spokojna dzielnica Budapesztu położona między historycznym centrum a parkiem Varosliget. Doskonale nadaje się dla tych, którzy chcą odkrywać wszystkie atrakcje miasta, ale nie lubią przebywać w zatłoczonych obszarach turystycznych. Ceny hoteli w Terézváros można znaleźć tutaj.

Mnóstwo zabytków

Główną ulicą w Terezvaros jest aleja Andrássyego. Nazywana jest ona Polami Elizejskimi Budapesztu ze względu na zabytkową architekturę i zielone aleje. Pod aleją przebiega najstarsza linia metra w Budapeszcie i Europie kontynentalnej. Przy alei z kolei znajduje się kilka interesujących miejsc na przykład:

 • Muzeum Terroru
 • Opera
 • Konserwatorium i Muzeum Franciszka Liszta
 • Muzeum Sztuki Wschodnioazjatyckiej
 • Muzeum Poczty

Dobre połączenia komunikacyjne

Na alei Andrássyego co 300–500 metrów znajdują się stacje metra. Niestety, nie mają one schodów ruchomych ani nawet podjazdów dla wózków inwalidzkich.

Niebezpieczne miejsca

Nie zatrzymuj się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji Nyugati.

Dzielnica VII – Erzsébetvaros

Erzsébetvaros jest często nazywana dzielnicą żydowską, ale w rzeczywistości historyczna dzielnica żydowska zajmuje tylko zachodnią część dzielnicy, przylegającą do Belváros-Lipótváros. Znajduje się tu wiele klubów nocnych, a okolica tętni życiem nawet w nocy.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć oferty hoteli w okolicy Erzsébetvaros.

Niskie ceny

W dzielnicy żydowskiej znajdują się niedrogie hotele i hostele. Ponadto centrum miasta znajduje się w niewielkiej odległości stąd.

Niewiele zabytków

W okolicy nie ma prawie żadnych zabytków, poza Wielką Synagogą, ale jest mnóstwo barów i klubów nocnych.

Problematyczne połączenia komunikacyjne

Metro i tramwaje łączą tylko zachodnią część dzielnicy z centrum.

Niebezpieczne miejsca

Nie zatrzymuj się w pobliżu lub na wschód od dworca kolejowego Keleti.

Dzielnica VIII – Józsefváros

Józsefváros od dawna jest domem dla Cyganów, dwóch stacji kolejowych i cmentarza. Obszar ten nie nadawałby się na wakacyjny wypoczynek, gdyby nie dzielnica pałacowa w zachodniej części dzielnicy, sąsiadująca z centralnym Belvaros-Lipotvaros.

Hotele w dzielnicy Jozsefvaros można znaleźć tutaj.

Wyjątkowa atmosfera

Dzielnica Pałacowa szczyci się wieloma zabytkowymi budynkami i jest domem dla dwóch węgierskich uniwersytetów oraz Muzeum Węgierskiej Historii i Kultury. We wschodnią część dzielnicy, za aleją József lepiej się nie zapuszczać. Jedyny wyjątek od tej reguły można zrobić odwiedzając Muzeum Nauk Przyrodniczych.

Niezłe połączenia komunikacyjne

Nie będziesz mieć żadnych problemów z transportem w Dzielnicy Pałacowej, ponieważ dostępne są tu dwie linie metra i tramwaje.

Ekspres z lotniska

Wybierz hotele bliżej przystanku plac Kalwina.

Niebezpieczne miejsca

Nie zatrzymuj się przy placu Blaha Lujza ani w pobliżu dworca kolejowego Keleti. Ulica Népszínház ma reputację jednej z najbardziej nieestetycznych i niebezpiecznych ulic w mieście.

Dzielnica IX – Ferencváros

Północna część Ferencváros przylega do centrum Belvaros. Obszar ten aż do alei Ferenca świetnie sprawdzi się na kilkudniowy pobyt. Kliknij tutaj, aby zobaczyć oferty hoteli w Ferencvaros w wybranym terminie.

Zabytki i atrakcje

W tej uroczej dzielnicy Budapesztu jest wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia, które stanowią bogate doświadczenie kulturowe:

 • Rynek Centralny
 • Muzeum sztuki użytkowej
 • Muzeum w fabryce likieru
 • Łaźnia termalna Dandar z najbardziej przystępnymi cenami

Niezłe połączenia komunikacyjne

Unikaj hoteli położonych dalej na południe od alei Ferenca. Prawdopodobnie będziesz musiał skorzystać z metra i tramwaju, aby dostać się do lokalnych atrakcji i zabytków.

Ekspres z lotniska

Wybieraj hotele położone bliżej przystanku plac Kalwina.

Dzielnica XIII – Újlipótváros

Ta przytulna dzielnica Újlipótváros sąsiaduje od północy z centralną dzielnicą Lipotvaros i spogląda przez rzekę na wyspę Małgorzaty. To dobra lokalizacja z wieloma kawiarniami i możliwością wyboru hotelu z widokiem na Dunaj. Odpowiednia dla miłośników spacerów po parkach. Sprawdź ceny hoteli w Lipotvaros tutaj.

Mało zabytków

Podczas spaceru można odwiedzić:

 • Park św. Stefana nad brzegiem Dunaju
 • Klub jazzowy
 • Muzeum flipperów

Niezłe połączenia komunikacyjne

Wybieraj tylko hotele w południowej części dzielnicy. Obszar centralny i wyspa Małgorzaty znajdują się w odległości spaceru. W pobliżu jest stacja metra, linia tramwajowa i przystań dla tramwajów rzecznych.

Niebezpieczne miejsca

Nie zatrzymuj się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji Nyugati.

Dzielnica II – Rózsadomb

5 najlepszych łaźni termalnych w Budapeszcie

Druga dzielnica Budapesztu to szanowana i zielona przestrzeń mieszkalna. Nie ma tu wielu atrakcji, ale jest za to  cicho i spokojnie, co często odpowiada wczasowiczom. Hotel bliżej metra w dzielnicy Rózadomb można wybrać klikając tutaj.

Dobre połączenia komunikacyjne

Wybierz hotele położone bliżej Dunaju. Do atrakcji Budy można dojechać tramwajem, a do centrum metrem.

Co jest nie tak z resztą Budapesztu?

Można śmiało powiedzieć, że w pozostałej części Budapesztu nie ma zbyt wielu hoteli. Jeśli chcesz, możesz zatrzymać się w pobliżu parku Varosliget, w dzielnicy III naprzeciwko wyspy Małgorzaty lub w pobliżu łaźni w dzielnicy XI. Jednak transport jest tam nieco gorszy. Próba znalezienia zakwaterowania na obrzeżach, by zaoszczędzić pieniądze praktycznie mija się z celem. Nawet jeśli ci się to uda, możesz lepiej spędzić swój cenny czas spacerując wzdłuż promenady.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *