Centrum Sztuki Współczesnej Pompidou

17 sie 2021
Centrum Sztuki Współczesnej Pompidou

Narodowe Centrum Kultury i Sztuki im. Georges’a Pompidou, byłego prezydenta Francji – Centre Georges-Pompidou – znajduje się na Rue Beaubourg 9. Jest to nietypowy efekt twórczości takich artystów, jak Renzo Piano i Richard Rogers, powstały w 1977 roku na przekór wszystkich klasyków i miłośników antyku.

Koncepcja budynku ma na celu podkreślać, że jest to dokładnie centrum sztuki współczesnej: konstrukcja wewnętrzna i zewnętrzna ani na chwilę nie pozwalają o tym zapomnieć. Bilety na stałą wystawę można kupić z wyprzedzeniem.

Bilety do Centrum Pompidou

Cena za bilet wstępu do Centrum Pompidou waha się w granicach od 10 do 12 euro w zależności od pory roku. Bilety do kina oraz na warsztaty dla dzieci sprzedawane są osobno. Istnieje możliwość wejścia tylko na taras widokowy za trzy euro, nie wchodząc do muzeum. Bilety z wyprzedzeniem możesz kupić tutaj.

Przydatne informacje

Najbliższe stacje metra: Rambuteau lubHotel de Ville (linia 11) albo Les Halles (linia 4).

Godziny i dni otwarcia: każdego dnia w godzinach 11:00–22:00, poza wtorkami i 1 maja (dotyczy również biblioteki). Atelier Brancusi — do godziny 21:00.

Wystawy i sekcje w Centre Pompidou

Centrum Pompidou

Głównym bogactwem Centrum Pompidou jest zajmująca trzy piętra biblioteka publiczna, w której oprócz książek znajdziesz również czasopisma, tysiące płyt audio i filmów dokumentalnych. Wejście do biblioteki jest bezpłatne (od strony podwórka), ale już na przejazd ruchomymi schodami na górę i wejście na taras widokowy z przepiękną panoramą Paryża oraz widokiem na słynne dzielnice Marais  trzeba posiadać ważny bilet do muzeum.

W muzeum przedstawiane są zarówno stałe wystawy (Kandinsky, Modigliani, Matisse, Picasso) oraz wystawy twórców współczesnych. Najnowsze i okresowe wystawy pojawiające się w sferze malarstwa, muszą przechodzić przez te sale. Nic dziwnego, że wśród atrakcji Paryża ten muzeum cieszy się mniejszą popularnością tylko od Luwru i wieży Eiffla.

Jednym z powodów takiej popularności jest różnorodność form wypoczynku dostępnych w tym wspaniałym miejscu. W Centrum Pompidou, na przykład, na drugim piętrze działają dwa kina, w którym nieustannie odbywają się pokazy klasyków filmowych. W ten sposób, goście mają możliwość nie tylko zanurzyć się w sferę sztuki kinowej, lecz również pozwolić odpocząć swoim nogom, aby dalej kontynuować wycieczkę.

Centrum Pompidou

Ekstrawaganckie kino Atelier Brancusi znajduje się na samym dole, w piwnicy, i przedstawia widzom najnowsze trendy w dziedzinie aktorstwa i scenografii. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach, podczas których młodymi twórcami zaopiekują się profesjonaliści.

Zgłodniali goście mogą wybrać jedną z trzech restauracji w różnych przedziałach cenowych: tani bar z kanapkami na drugim piętrze, nieco droższą kawiarnię na antresoli (schody po prawej stronie od głównego wejścia) i coś dla smakoszy – restaurację Georges, w której stolik trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem.

Działa sztuki, albumy sztuki, książki na temat designu, pamiątki i plakaty na pamiątkę można kupić na pierwszym piętrze w ciekawie zaprojektowanym butiki Printemps lub na samej górze w Flammarion arts bookstores (4-te lub 6-te piętro). W sąsiedztwie muzeum przez cały rok trwa karnawał – można posłuchać ulicznych muzyków, malarze sprzedają swoje obrazy, a wielu sprzedawców pamiątek sprawi, że nikt nie opuści tego miejsca bez jakichś ciekawych pamiątek z Paryża. 

Powiązane artykuły
Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki