Centrum Sztuki Współczesnej Pompidou

Centrum Sztuki Współczesnej Pompidou

Fri, 01/27/2017 - 16:19
Posted in:
0 comments
Centrum Pompidou

Narodowe Centrum Kultury i Sztuki im. Georges’a Pompidou, byłego prezydenta Francji – Centre Georges-Pompidou – znajduje się na Rue Beaubourg 9. Jest to nietypowy efekt twórczości takich artystów, jak Renzo Piano i Richard Rogers, powstały w 1977 roku na przekór wszystkich klasyków i miłośników antyku.

Koncepcja budynku ma na celu podkreślać, że jest to dokładnie centrum sztuki współczesnej: konstrukcja wewnętrzna i zewnętrzna ani na chwilę nie pozwalają o tym zapomnieć. Bilety na stałą wystawę można kupić z wyprzedzeniem.

Bilety do Centrum Pompidou

Cena za bilet wstępu do Centrum Pompidou waha się w granicach od 10 do 12 euro w zależności od pory roku. Bilety do kina oraz na warsztaty dla dzieci sprzedawane są osobno. Istnieje możliwość wejścia tylko na taras widokowy za trzy euro, nie wchodząc do muzeum. Bilety z wyprzedzeniem możesz kupić tutaj.

Przydatne informacje

Najbliższe stacje metra: Rambuteau lubHotel de Ville (linia 11) albo Les Halles (linia 4).

Godziny i dni otwarcia: każdego dnia w godzinach 11:00–22:00, poza wtorkami i 1 maja (dotyczy również biblioteki). Atelier Brancusi — do godziny 21:00.

Wystawy i sekcje w Centre Pompidou

Głównym bogactwem Centrum Pompidou jest zajmująca trzy piętra biblioteka publiczna, w której oprócz książek znajdziesz również czasopisma, tysiące płyt audio i filmów dokumentalnych. Wejście do biblioteki jest bezpłatne (od strony podwórka), ale już na przejazd ruchomymi schodami na górę i wejście na taras widokowy z przepiękną panoramą Paryża oraz widokiem na słynne dzielnice Marais  trzeba posiadać ważny bilet do muzeum.

biblioteka publiczna

W muzeum przedstawiane są zarówno stałe wystawy (Kandinsky, Modigliani, Matisse, Picasso) oraz wystawy twórców współczesnych. Najnowsze i okresowe wystawy pojawiające się w sferze malarstwa, muszą przechodzić przez te sale. Nic dziwnego, że wśród atrakcji Paryża ten muzeum cieszy się mniejszą popularnością tylko od Luwru i wieży Eiffla.

Jednym z powodów takiej popularności jest różnorodność form wypoczynku dostępnych w tym wspaniałym miejscu. W Centrum Pompidou, na przykład, na drugim piętrze działają dwa kina, w którym nieustannie odbywają się pokazy klasyków filmowych. W ten sposób, goście mają możliwość nie tylko zanurzyć się w sferę sztuki kinowej, lecz również pozwolić odpocząć swoim nogom, aby dalej kontynuować wycieczkę.

Centre Pompidou

Ekstrawaganckie kino Atelier Brancusi znajduje się na samym dole, w piwnicy, i przedstawia widzom najnowsze trendy w dziedzinie aktorstwa i scenografii. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach, podczas których młodymi twórcami zaopiekują się profesjonaliści.

Zgłodniali goście mogą wybrać jedną z trzech restauracji w różnych przedziałach cenowych: tani bar z kanapkami na drugim piętrze, nieco droższą kawiarnię na antresoli (schody po prawej stronie od głównego wejścia) i coś dla smakoszy – restaurację Georges, w której stolik trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem.

Centre Pompidou

Działa sztuki, albumy sztuki, książki na temat designu, pamiątki i plakaty na pamiątkę można kupić na pierwszym piętrze w ciekawie zaprojektowanym butiki Printemps lub na samej górze w Flammarion arts bookstores (4-te lub 6-te piętro). W sąsiedztwie muzeum przez cały rok trwa karnawał – można posłuchać ulicznych muzyków, malarze sprzedają swoje obrazy, a wielu sprzedawców pamiątek sprawi, że nikt nie opuści tego miejsca bez jakichś ciekawych pamiątek z Paryża. 

Add new comment

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Похожие статьи

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.