Opactwo Saint-Denis — grobowiec królów francuskich

,

Wszyscy turyści odwiedzają Notre-Dame-de-Paris, wielu — inne starożytne kościoły Paryża. Ale znacznie mniej osób trafia do głównej bazyliki we Francji, opactwa Saint-Denis. Tymczasem katedra ta nie tylko powstała w XII wieku, ale była pierwszą budowlą w stylu gotyckim, który później rozpowszechnił się w całej Europie.

 

Bilety do bazyliki można zarezerwować pod tym linkiem

 

» CZYTAJ TAKŻE10 najbardziej znanych i najładniejszych świątyń w Paryżu

Sanktuarium Królów

Pierwsza świątynia na tym terenie pochodzi z V wieku, ale nic się nie zachowało. Istniejąca katedra została zbudowana w latach 1137–1144 i jej ołtarz znajduje się dokładnie w tym samym miejscu. Legenda głosi, że pod świątynią znajduje się grób św. Dionizego. To ten sam, który przedstawiany jest z odciętą głową.

Opactwo Saint-Denis: Sanktuarium Królów

Na przestrzeni wieków katedra Saint-Denis stała się miejscem pochówku 25 królów Francji, ich królowych i dzieci, niemal wszystkich lokalnych monarchów. Król Ludwik IX zlecił wykonanie 16 wystawnych grobowców w nekropolii, z których każdy jest rozbudowaną konstrukcją w formie niezależnych gotyckich katedr lub ozdobnych sarkofagów z figurami świętych na obwodzie.

» CZYTAJ TAKŻE Najsłynniejsze paryskie cmentarze

Podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej grobowiec został zdewastowany, a szczątki wrzucone do rzeki. Wprawdzie później je odzyskano, ale trzeba było je umieścić w ossarium, i od tego czasu luksusowe grobowce stały puste.

» CZYTAJ TAKŻEKatakumby Paryża

Architektura bazyliki Saint Denis

Opactwo Saint-Denis — grobowiec królów francuskich

Jak wiele średniowiecznych kościołów, opactwo Saint-Denis zostało zaprojektowane jako mała forteca, łącząca funkcje kościoła i zamku obronnego. Jednak jego imponujące mury nie wytrzymały naporu wojsk króla Siegeberta i kościół został zniszczony w VIII wieku, a następnie odbudowany w kilku etapach. Nowoczesny wygląd katedry powstał za panowania Karola Wielkiego, kiedy to w rzeczywistości na starych fundamentach wybudowano nowy kościół.

Katedra Saint-Denis odegrała kluczową rolę w historii architektury. Nowy styl architektoniczny podbił najpierw całą Francję, a potem Europę. Duża w tym zasługa opata Sugeriusza, który całe swoje życie spędził w murach Saint-Denis. To właśnie on jest uważany za wynalazcę stylu architektonicznego, który później zostanie nazwany «architekturą światła».

Kościół pierwotnie miał dwie wieże, ale wysoka dzwonnica nie przetrwała rewolucji.

Opactwo Saint-Deni: Architekturą światła

Do dekoracji wnętrza katedry zaproszono najlepszych europejskich rzemieślników. Mozaikowa podłoga została zamówiona we Włoszech, drobne złote wyposażenie zostało wykonane przez złotników z wybrzeża Renu i Anglii, a kamienne rzeźby zostały wyrzeźbione przez snycerzy z Burgundii.

Budowa opactwa wprowadziła modę na witraże grisaille, malowane czarną farbą na bezbarwnym przydymionym szkle oraz na tematyczne malowidła na ustawionych kolorowych szybach. Najlepszym rzemieślnikom z Pikardii zlecono pracę nad szkłem w samej katedrze, produkując duże szklane panele głównie w głębokich odcieniach niebieskiego. Wszystkie one tworzą jeden temat opowiadający historię pierwszej wyprawy krzyżowej i wizyty Karola Wielkiego na Ziemi Świętej.

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych pałaców i zamków w Paryżu i na przedmieściach

Jak dostać się do bazyliki św. Dionizego w Saint-Denis?

Opactwo Saint-Denis

Aby dostać się do bazyliki z centrum Paryża, należy wsiąść do metra linii 13 do stacji Basilique St Denis lub do pociągów podmiejskich RER linii D do przystanku Saint Denis.

» CZYTAJ TAKŻECzym jest RER i jak się z niego korzysta?

Godziny otwarcia Bazyliki:

  • Od 1 kwietnia do 30 września, od poniedziałku do soboty 10:30–18:45, w niedzielę 12:00–18:15.
  • 1 października — 31 marca: od poniedziałku do soboty 10:00–17:15, niedziela 12:00–17:15. (przy wcześniejszej rezerwacji)

Katedra jest zamknięta podczas mszy świętej oraz 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.

Bilety do Saint-Denis

Aż do nawy głównej można bezpłatnie oglądać katedrę. Aby zwiedzić grobowce królów, kolekcję rzeźb i całą nekropolię, należy kupić bilet. Bilety kosztują 9,50 euro dla dorosłych i są darmowe dla osób poniżej 18 roku życia. W kasie biletowej po prawej stronie katedry można znaleźć broszury w różnych językach. Bilet można kupić bezpośrednio na naszej stronie internetowej:

Jak sprawić, by wizyta była jeszcze ciekawsza?

  • Przyjdź rano, najlepiej przy słonecznej pogodzie. Będziesz miał okazję podziwiać grę kolorów witraży na ścianach katedry.
  • Przed wizytą przeczytaj książkę Maurice’a Druona lub obejrzyj serial Królowie przeklęci. Wiele z postaci spotkasz w nekropolii.
  • Nie szukajcie wymyślnych nagrobków «słynnych królów», to oczekiwanie nie zostanie spełnione. Ludwik Święty miał kiedyś coś, co jego współcześni określili jako «najpiękniejszą trumnę na świecie», ale ze względu na «świętość» Ludwika on sam i jego grób zostały oddane na relikwie. Kolejny Ludwik, Król Słońce, zbudował wspaniały Wersal, ale moda na ogromne drogie nagrobki już wtedy minęła. Saint-Denis obeszło się bez złota.

» CZYTAJ TAKŻEWersal w Paryżu: jak zaplanować wycieczkę?

Opactwo Saint-Denis to niesamowite miejsce, wiąże współczesną rzeczywistość z historią tak dawną, że w naszych umysłach gotowa jest stać się bajką. Odwiedź ten legendarny kościół.

 

Ciesz się swoją podróżą do Saint-Denis!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *