» Europa » Francja » Normandia » Mont Saint-Michel » Co robić na wyspie Mont Saint-Michel?

Słynna wyspa-twierdza na północno-zachodnim wybrzeżu Francji nazywana jest ósmym cudem świata. W 1979 roku UNESCO wpisało na listę światowego dziedzictwa nie tylko samo miasto ze średniowiecznym opactwem, ale także całą zatokę. Aby odkryć główne atrakcje skalistej wyspy Mont Saint-Michel, warto wybrać się na pieszą wycieczkę. W tym artykule poznasz 10 nieoczywistych, ale bardzo interesujących atrakcji tego regionu. Pocecamy również wyprawę z naszym audioprzewodnikiem (o której opowiemy później).

Jak dostać się na Mont Saint-Michel z Paryża? Poniżej zamieszczamy wskazówki:

  • Najłatwiej dostać się na wyspę samochodem w 4,5-5 godzin. Można go zarezerwować pod tym linkiem.
  • Jeśli nie boisz się przesiadek, możesz pojechać pociągiem. Odjeżdża on ze stacji Montparnasse w Paryżu do Pontorson, z połączeniem w Rennes. Z Pontorson do Mont Saint-Michel kursuje bezpłatny autobus!
  • Najwygodniejszą opcją jest zarezerwowanie całodniowej wycieczki autobusem odjeżdżającym z centrum Paryża.

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna podróż samochodem po Normandii

Spacer po wyspie z audioprzewodnikiem

Mont Saint-Michel to nie tylko majestatyczne opactwo, ale także małe miasteczko położone na klifie za silnym murem twierdzy. Możesz przejść przez nie prosto do głównej atrakcji lub cieszyć się miarowym spacerem po średniowiecznych uliczkach. Napisaliśmy specjalny przewodnik audio na smartfony, który zabierze Cię do opactwa, pokazując lokalne zabytki, małe muzea, kościoły i mury zamkowe. Poznasz również historię wyspy od pierwszej kaplicy do dnia dzisiejszego oraz kulturalne atrakcje Normandii

Pobierz audioprzewodnik po wyspie Mont Saint-Michel

» CZYTAJ TAKŻEWszystko, co musisz wiedzieć o Mont Saint-Michel

Wizyta w opactwie Mont Saint-Michel

Kościół opactwa wznosi się w samym sercu zatoki Mont Saint-Michel. Został zbudowany w 1228 roku i od tego czasu pozostaje celem pielgrzymów z całego świata. Skorzystaj z oficjalnego audioprzewodnika, aby dowiedzieć się więcej o cichych i malowniczych zakątkach opactwa, delektować się jego wyjątkową gotycką architekturą i chłonąć atmosferę mistycznego spokoju. Co więcej, podziwiaj widok na zatokę z południowej lub wschodniej strony opactwa, wybierz się na spokojną wędrówkę po starożytnych pokojach i piwnicach, a także koniecznie odwiedź klasztorny refektarz. Bilet do opactwa Mont Saint-Michel kupisz tutaj.

Bilet wstępu do opactwa Mont Saint-Michel.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze wioski w Normandii

Zobacz przypływy i odpływy

Wody morskie zbliżają się do murów opactwa Mont Saint-Michel 2 dni po nowiu i pełni księżyca. W ciągu kilku godzin ogromna skała na piaszczystej ławicy staje się wyspą na morzu, połączoną z lądem jedynie mostem. W dniach najsilniejszych przypływów w marcu i wrześniu różnica poziomów wody przekracza 15 metrów. 

Ciekawostka

Zdarzało się, że samochody niedoświadczonych turystów były znoszone do morza. Dlatego obecnie obowiązuje zakaz parkowania w pobliżu murów.

Spacer wzdłuż dna zatoki Mont Saint-Michel

Podczas odpływu turyści mogą spacerować wzdłuż dna zatoki, podziwiając krajobrazy, masywne mury twierdzy i małe ruchome kraby. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ w niektórych miejscach piasek nie wysycha wystarczająco i zamienia się w grzęzawisko. Dlatego lepiej wybrać się tam z przewodnikiem.

Porada redaktora

Weź ze sobą gumowe buty!

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Normandii?

Lokalny przysmak

Na szmaragdowych równinach i słonych polach wokół Mont Saint-Michel można zobaczyć stada białych jagniąt. Ich mięso to prawdziwy przysmak miejscowych z certyfikatem autentyczności pochodzenia geograficznego (Appellation d’origine controlee). Pieczona jagnięcina w przedsprzedaży serwowana jest w niemal każdej restauracji na wyspie i zdecydowanie warto jej spróbować! 

» CZYTAJ TAKŻECzego spróbować w Normandii?

Zjedz na śniadanie omlet Poulard

Główną atrakcją gastronomiczną wyspy jest słynny obfity Omelette de la mère Poulard. Jego autorką była Anna Boutiaut Poulard, którą znamy też jako Matka Poulard (stąd nazwa omlet matki Poulard). Niegdyś właścicielka restauracji La Mère Poulard, której przepisy są podziwiane przez cenionych szefów kuchni od Paula Bocuse’a po dzień dzisiejszy. Małżeństwo Poulard było bardzo gościnne. Zauważyli oni, że goście przybywający na wyspę z daleka, byli bardzo głodni. A ponadto chcieli jak najszybciej zjeść ciepły posiłek. Dlatego matka Poulard gotowała swój specjalny omlet na żeliwnej patelni w kuchence na drewno i podawała go jako pierwszy. Jak mawiała: «Wszystko, czego potrzebujesz, to kilka dobrych jajek i masło». Dlatego przepis na omlet do dziś pozostaje tajemnicą.

Na wyspie znajduje się kilka restauracji La Mère Poulard. Warto odwiedzić jedną z nich i skosztować legendarnego omletu.

» CZYTAJ TAKŻE10 pomysłów na to, co robić w Normandii

Lokalny trunek

Miejscem narodzin tej brutalnej owocowej brandy jest Normandia. Produkuje się tu 90% butelek sprzedawanych na całym świecie. Nawiasem mówiąc, eksperci radzą kupować Calvados 8-15-letnie.  Ponieważ starsze są zbyt podobne do koniaku.

Spróbuj jazdy konnej

Podczas przypływów do Mont Saint-Michel można dotrzeć tylko pieszo przez most lub bryczką konną. Nawiasem mówiąc, droga pokonywana w swego rodzaju hybrydzie powozu przenosi w przeszłość o kilka wieków i zapewnia niezapomniane wrażenia.

Nocleg na wyspie

Na wyspie Mont Saint-Michel nie ma wielu hoteli, ale wszystkie znajdują się tuż przy murach twierdzy. Pokój z widokiem na zatokę można zarezerwować pod tym linkiem.

Wybierz hotel w Mont Saint-Michel

» CZYTAJ TAKŻE10 najpiękniejszych hoteli w Normandii

Odwiedź farmy wokół wyspy Mont Saint-Michel

Gdy już będziesz miał dość wędrówek po wyspie Mont Saint-Michel, możesz zwiedzić pobliskie farmy. Podziwiaj, jak spokojna i pogodna jest Normandia. Co więcej, obserwuj puszyste krowy, skosztuj domowego sera, zjedz królika i warzywa z ogrodu.

» CZYTAJ TAKŻEJak dostać się do Mont Saint-Michel na własną rękę?

Dojazd do Anglii

Zaledwie 20 kilometrów od Mont Saint-Michel znajduje się wyspa Jersey, należąca do Korony Brytyjskiej. Malownicze krajobrazy, skaliste wybrzeża i zabytki średniowiecznej architektury doskonale łączą się z nowoczesnymi warunkami życia. Jeśli zdecydujesz się tu przyjechać, koniecznie odwiedź zamek Mont Orgel, Muzeum Zamku Królowej Elżbiety i słynne zoo na Jersey.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Londynie?

Mont Saint-Michel to wyjątkowe miejsce, które łączy w sobie średniowieczny smak i warunki do wygodnego życia, pyszną kuchnię i gościnność mieszkańców. Podróż do tego miejsca pozostawi tylko najprzyjemniejsze wspomnienia.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *