Muzeum Orsay: Najbardziej znane obrazy

,
Muzeum Orsay

Pomieszczenie, w którym znajduje się Muzeum Orsay wcześniej pełniło funkcję stacji kolejowej. W jego wnętrzu panuje unikalna atmosfera i przedstawiane są nie mniej wyjątkowe eksponaty. Na uwagę zasługuje także sposób, w jaki zostały one rozmieszczone. Obok obrazów i rzeźb znanych artystów można zobaczyć też efekty twórczości w ogóle nieznanych autorów.

Adres muzeum: 1 Rue de la Légion d’Honneur

Stacja metra: Solférino (RER C i 12 linia)

Godziny otwarcia: 9:30 – 18:00, muzeum zamknięte jest w poniedziałek.

Cena biletu: 16 euro. Bilety z wyprzedzeniem możesz kupić tutaj, unikając w ten sposób stania w długiej kolejce.

Obrazy rozmieszczone są na każdym z trzech poziomów muzeów. Piwnicę zajmują rzeźby z okresu średniowiecza i drugiej połowy XIX wieku, jak również obrazy płócienne. Na średnim piętrze zobaczysz obrazy naturalistów i symbolistów, interesujące obrazy sztuki dekabrystów i rzeźby II połowy XIX wieku. Najwyżej znajdują się natomiast dzieła impresjonistów i postmodernistów.

Kolekcja muzeum nawiązuje do wydarzeń prawie pięćdziesięcioletniego życia artystycznego Francji – od połowy XIX wieku do trzeciej dekady XX wieku. Wśród dziesięciu najbardziej znanych obrazów przedstawianym w Muzeum Orsay znajdują się:

«Katedra w Rouen» Claude Moneta

Katedra w Rouen

Sala nr 34, najwyższe piętro.

Ta seria składająca się z 30 obrazów przedstawiających fasadę katedry o różnych porach dnia została stworzona w 1892 roku. W tym celu autor specjalnie wynajął mieszkanie naprzeciwko katedry, jednocześnie pracując nad kilkoma innymi obrazami.

» CZYTAJ TAKŻEJak samodzielnie dotrzeć do ogrodu Claude’a Moneta w Giverny?

«Śniadanie na trawie» Edouarda Maneta

Śniadanie na trawie

Sala nr 29, najwyższe piętro.

Obraz ten znany jest ze skandali, jakie wywołał. Przedstawia nagą kobietę otoczoną przez ubranych mężczyzn. Przez długi czas był obiektem krytyki i ataków, głównie ze względu na prezentowaną „niemoralność” oraz nieudane przedstawienie martwej natury.

«Olimpia» Edouarda Maneta

Olimpia

Sala nr 14, niższe piętro.

Oto kolejny obraz, który powodował zamieszanie wśród znawców sztuki. Głównym zarzutem było to, że Manet przedstawił na obrazie nie mitologiczną bohaterkę, a dziewczynę lekkich obyczajów. Artysta został skrytykowany za brak tła, nadużycie koloru żółtego i białego oraz podobieństwo obrazu do znanego obrazu Tycjana „Wenus z Urbino”.

«Cyrk» Georgesa Seurata

Cyrk

Sala nr 45, niższe piętro.

Dzieło zostało stworzone z wykorzystaniem nietypowej techniki pointylizmu, która polega na formowaniu obrazu za pomocą kropek w różnych kolorach.

«Gwieździsta noc» Van Gogha

Gwieździsta noc

Sala nr 35, najwyższe piętro.

Na tym obrazie najbardziej niekonwencjonalnego malarza można zobaczyć nie tylko krajobraz, a przede wszystkim kosmogoniczną wizję świata. Bolesne spojrzenie artysty stworzyło cały system, w którym przez niebo i ziemię przechodzą metafizyczne strumienie.

«Portret rodzinny» Edgara Degasa

Portret Bellelli

Sala nr 13, niższe piętro.

Obraz przedstawia prawdziwą rodzinę malarza (ciotkę z mężem i dziećmi) w stanie choroby. Dowodem na to jest postawa ludzi, którzy patrzą w różnych kierunkach.

«Bal w Moulin de la Galette» Augusta Renoira

Bal w Moulin de la Galette

31 sala, najwyższe piętro.

Obraz wyróżnia się wielobarwnością, która w czasach jego tworzenia była czymś niezwykłym, jak również wspaniałą grą światła i cienia.

» CZYTAJ TAKŻENajsłynniejsze kabarety w Paryżu

«Zaklinaczka węży» Henriego Rousseau

Zaklinaczka węży

Sala nr 42, najwyższe piętro.

Na obrazie można zobaczyć wymyślony przez artystę świat tropikalny, w którym każda żywa istota w upojeniu przysłuchuje się dźwiękom fletu.

«Arearea» Paula Gauguina

Arearea

Sala nr 44, najwyższe piętro.

Ten obraz został stworzony przez artystę podczas podróży do Tahiti i przedstawia swojego rodzaju rozrywkę mieszkańców wyspy, a mianowicie grę na trzcinowym flecie i tańce wokół wielkiego idola. Znajdujący się na pierwszym planie pies przez długi czas był przyczyną oburzenia wielu Paryżan.

«Narodziny Wenus» Alexandra Cabanela

Narodziny Wenus

Sala nr 3, niższe piętro.

Słynny obraz przedstawiający scenę narodzin rzymskiej bogini miłości.
Rozkoszuj się sztuką!

1 komentuj

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *