Dzielnica Łacińska w Paryżu: główne atrakcje

, ,
Dzielnica Łacińska

Dzielnica Łacińska (Quartier Latin) to mieszanina wszystkich epok i kultur. Znajdziesz tu i gallo-rzymskie areny i średniowieczny Paryż, i szerokie osmańskie bulwary, i wspaniały Panteon, i małe knajpki, i Sorbonę, i dom Hemingwaya, i Pałac Luksemburski i najmniejszą ulicę miasta. Dzielnica Łacińska to także miejsce, w którym zaczęła kształtować się francuska elita intelektualna, oraz wyluzowana dzielnica młodzieżowa.

Przedstawimy Ci główne atrakcje Dzielnicy łacińskiej. Opowiemy Ci o głównych miejscach, a jeżeli zachcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie zobacz oferty wycieczek po okolicy. Jeżeli zauroczy Cię  ta dzielnica, sprawdź też listę hoteli, w których możesz zatrzymać się na czas podróży.

Do Dzielnicy Łacińskiej najłatwiej dostać się metrem (dzielnica znajduje się w starej piątej dzielnicy Paryża). Wysiądź na stacji Saint-Michel-Notre-Dame lub Cluny-La-Sorbonne, a następnie daj się ponieść przygodzie i po prostu przespaceruj się po okolicy z mapą w dłoni.

Sorbona

W Dzielnicy Łacińskiej znajduje się najstarszy uniwersytet na świecie – Sorbona. Został on założony w XIII wieku przez teologa Roberta de Sorbon, spowiednika króla Ludwika IX Świętego. Początkowo pełnił funkcję kolegium teologicznego, które mieściło się w zburzonym budynku. Szybko jednak został uznany za wielkie osiągnięcie kulturowe, otwierając drzwi zwykłym ludziom.

Katedra Sorbony

Swój obecny wygląd uniwersytet zawdzięcza kardynałowi Richelieu Sorbona. Gdy stał się rektorem uniwersytetu, zlecił architektowi Jacquesowi Lemercier sprawić, aby budynek dopasował się do klasycznego stylu kaplicy św. Urszuli Sorbońskiej (Katedra Sorbony. Adres: 19, rue de la Sorbonne, 75005 Paris). Warto zauważyć, że wśród studentów i wykładowców Sorbony znaleźli się między innymi Gumilov, Osip Mandelsztam i Marina Cvetaeva.

Nawiasem mówiąc, swoją nazwę dzielnica otrzymała dzięki świtowej sławy uniwersytetowi i innym znajdującym się w niej uczelniom. Ponieważ szkolenie odbywało się po łacińsku, a dzielnicę zamieszkiwali praktycznie sami studenci, Paryżanie szybko zaczęli nazywać ją po prostu Dzielnicą Łacińską. Obecnie jest to miejsce tak popularne wśród osób odwiedzających miasto, że ceny noclegów i mieszkań są tu bardzo wysokie. Studenci już raczej nie mogą sobie pozwolić na to, aby mieszkać w pobliżu Sorbony.

Latin Quarter: Wybierz hotel

Plac Saint-Michel

Plac Saint-Michel

Plac został zbudowany w połowie ubiegło wieku w oparciu o projekt architekta Gabriela Davida. Był piękny już sam w sobie, ale stał się jeszcze bardziej wyjątkowy dzięki fontannie św. Michała. Początkowo, zgodnie z zamysłem Davida, miała ona zostać wzniesiona na cześć cesarza Napoleona, co jednak nie powiodło się.
Bulwar Saint-Michel/

Przy placu rozpoczyna się bulwar Saint-Michel. Jego długość to tylko 1,5 kilometra, ale spacer po nim jest dość wciągający. Znajduje się tu wiele sklepów, księgarni, sklepików z pamiątkami i przytulnych kawiarni, w których kelnerzy zazwyczaj biegle władają kilkoma językami.

Kościół Saint-Severin

Kościół Saint-Severin

Od bulwaru Saint-Michel w kierunku wschodnim odchodzi ulica Saint-Severin, która prowadzi do starożytnego kościoła Saint-Severin – jednego z pierwszych kościołów gotyckich w Paryżu, na którym znajdują się najstarsze gargulce w mieście. Wnętrze kościoła oczaruje Cię swoimi witrażami, organami i łukami.
Od samego brzegu Sekwany przez Dzielnicę Łacińską przebiega deptak de la Huchette, który łączy w sobie dwa style – antyczny i nowoczesny. Jest to jedna z najbardziej malowniczych uliczek Paryża. Znajduje się przy niej wiele sklepów (w tym sklepików z pamiątkami) i restauracji, w których możesz skosztować rozmaite dania kuchni z całego świata.

Ulica Kota Rybaka

Ulica Kota Rybaka

Wąska uliczka Chat qui Pêche, która ma zaledwie 1,8 metra szerokości, na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, jednak na pewno zasługuje na szczególną uwagę. Powstała w XIII wieku i do dnia dzisiejszego pozostała niemal niezmieniona, znakomicie oddając charakter okresu średniowiecza w Paryżu. Związana jest z nią lokalna legenda o alchemiku i jego czarnym kocie rybaku, który ożył po śmierci. Miejscowi twierdzą, że do dzisiaj można zobaczyć, jak kot rybak przechadza się z rybą w ustach, którą dopiero co wyłowił z Sekwany. Ponadto, ulica Kota Rybaka w Paryżu jest najkrótszą ulicą w Paryżu i nie ma przy niej ani jednego domu.

Panteon

Panteon

Kolejną atrakcją Dzielnicy Łacińskiej jest Panteon, którego historia powstania jest dość niezwykła. Na grobie najbardziej cenionej we Francji św. Genowefy (patronki Paryża) na rozkaz frankijskiego króla Clovis wzniesiono kościół. W XVIII wieku ciężko chorujący Ludwik XV obiecał, że jeżeli wyzdrowieje, wybuduje obok największą świątynie w mieście na cześć św. Genowefy. Jego modlitwa została wykonana, a prace nad budową kościoła szybko się rozpoczęły.  Budowa jednak była bardzo czasochłonna – trwała prawie 30 lat. W rezultacie, Panteon został zbudowany za panowania nowego króla. Rząd rewolucyjny doszedł do wniosku, że kościół jest odpowiednim miejscem na pochówek bliskich mu osób. Jednak w okresie panowania Napoleona wiele wcześniej pochowanych osób związanych z rządem straciło swoje groby, a Panteon stał się miejscem pochówku wielkich francuskich osobowości. Spoczywają tu Aleksander Dumas, Victor Hugo,  Pierre i Maria Curie oraz wiele innych znanych osób z całego kraju.

Areny Lutecji

Areny Lutecji

Areny Lutecji to zabytek architektury rzymskiej (amfiteatr z I wieku wykorzystywany do walk gladiatorów, mogący pomieścić 17 tysięcy widzów). Ruiny odkryto w XIX wieku podczas prac remontowych na ulicy Monge. Rada miasta, za namową Victora Hugo, uznała je za zabytek i wzięła pod ochronę. Areny otoczone są malowniczym ogrodem. Do amfiteatru dostaniesz się z ulicy Monge (dom numer 49), des Arens i z placu Captain.

Muzeum Cluny

Muzeum Cluny

Muzeum Cluny znajduje się w samym centrum Dzielnicy łacińskiej. Jest to pozostałość po średniowiecznym opactwie, jak również starym budynku użytkowym (Musee National du Moyen Age) – thermes et hotel de Cluny, które zostały wybudowane na byłych łaźniach gallo-rzymskich. W muzeum znajduje się jedna z największych kolekcji średniowiecznych na świecie, którą tworzą takie dzieła, jak chociażby „Dama z jednorożcem” z XV wieku, królewski miecz, czy niezliczona liczba tapiserii. Koszt wizyty w muzeum to 6 euro.

Adres muzeum: 6 place Paul Painlevé

Ogród Luksemburski

Ogród Luksemburski

Jeszcze jedna charakterystyczna atrakcja w Dzielnicy Łacińskiej: Ogród Luksemburski. Znajduje się tu Pałac Luksemburski zbudowany dla królowej Marii Medycejskiej i jeden z najpiękniejszych paryskich parków.

Pomimo tego, że w pałacu mieści się siedziba Senatu, po parku i tak można swobodnie spacerować. Cieniste aleje w angielskim i francuskim stylu, marmurowe posągi i fontanny (jedna z nich poświęcona została nawet samej królowej Marii Medycejskiej) przyciągają nie tylko mieszkańców miasta, ale i turystów.