15 okręg Paryża: gdzie się zatrzymać, co zobaczyć, mapa

,

15. Okręg, czyli Arrondissement de Vaugirard znajduje się w południowo-zachodniej części miasta, na lewym brzegu Sekwany. Jeśli chcesz wiedzieć, czy warto zatrzymać się w 15. dzielnicy Paryża, gdzie można tam zjeść i czy jest tam coś ciekawego do zobaczenia jako turysta, przeczytaj nasz artykuł.

15 okręg Paryża: gdzie się zatrzymać, co zobaczyć, mapa

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Paryża — w których warto się zatrzymać?

Czym charakteryzuje się 15. okręg Paryża?

Czym charakteryzuje się 15. okręg Paryża?

15. Okręg to bardzo duży i gęsto zaludniony obszar Paryża. Choć jest to dzielnica mieszkalna i nie oferuje wielu atrakcji, można zobaczyć, jak żyją prawdziwi paryżanie bez cienia patosu i przepychu, bo liczba turystów na tutejszych ulicach nie jest tak duża jak w centrum miasta.

I jeszcze ta mieszanka stylów architektonicznych: piękne XIX-wieczne osmańskie budynki sąsiadują z XX-wiecznymi blokowiskami, szklano-betonowymi wieżowcami (Front de Seine) i nowoczesnymi apartamentowcami (loftami). A z niemal każdej ulicy w Piętnastej Dzielnicy będzie widoczny skrawek Wieży Eiffla.

» CZYTAJ TAKŻE7 okręg paryski: gdzie się zatrzymać, co zobaczyć, mapa

Czy warto zatrzymać się w 15. okręgu paryskim?

15 okręg Paryża: Most Bir-Hakeim

Piętnasty okręg to dobre miejsce na pobyt w Paryżu, zarówno na kilka dni, jak i na dłużej. Nie jest tak drogo jak w centralnych dzielnicach, ale jest dość spokojnie i bezpiecznie. A jeśli osiedlisz się w północnej części 15. okręgu miejskiego, możesz dojść pieszo do zabytków Paryża, takich jak Wieża Eiffla, Palais des Invalides i Ogród Luksemburski.

Porównaj różne oferty hoteli w 15. okręgu

Najlepsze atrakcje w 15. okręgu paryskim

15 okręg Paryża: Wieża Montparnasse

Wieża Montparnasse (Tour Montparnasse) — Ten budynek ma prawdopodobnie najlepszy widok na Wieżę Eiffla. Doskonały taras widokowy, choć nie jest bezpłatny, a tu można kupić bilet.

Most Bir-Hakeim (Pont de Bir-Hakeim) — Dwupoziomowy most nad Sekwaną, zbudowany ponad sto lat temu. Po tym moście jeździ linia metra nr 6, która wyróżnia się tym, że około połowa jej trasy przebiega nad ziemią. Zwróćcie uwagę i przejedźcie się kolejką, z której można zrobić wspaniałe zdjęcia z wieżą Eiffla.

Wyspa Łabędzi (Île aux Cygnes) — to sztuczna wyspa położona niedaleko wieży Eiffla. Znajdziesz tu 11-metrową replikę Statuy Wolności patrzącą uważnie w stronę Nowego Jorku.

» CZYTAJ TAKŻEWieża Montparnasse: bilety, historia, wskazówki

Replika Statuy Wolności na Wyspie Łabędziej

Most Mirabeau (Pont Mirabeau) — bardzo wdzięczny most ozdobiony posągami z brązu, jest jednym z najpiękniejszych mostów w mieście. Przy okazji, najlepszym sposobem na zobaczenie wszystkich mostów Paryża w jednym czasie jest przejażdżka tramwajem rzecznym, świetna rozrywka na gorące słoneczne dni, zobacz różne oferty i kup bilet tutaj.

Muzeum Bourdelle (18 rue Antoine Bourdelle) — muzeum-dom, w którym mieszkał i pracował uczeń Auguste’a Rodina, Antoine Bourdelle. Dom posiada ogród pełen ogromnych posągów. Wstęp jest wolny.

Muzeum Poczty (34 Boulevard de Vaugirard) — to zupełnie nowe (odnowione w 2019 roku) muzeum poczty i innych technologii komunikacyjnych ubiegłego wieku: telegrafu, telefonu, semafora.

» CZYTAJ TAKŻE33 głównych atrakcji Paryża

Co robić w 15. okręgu paryskim?

Balon na gorące powietrze w Parku André Citroën

Lot balonem

Park André Citroën ma największy na świecie balon na gorące powietrze! Wznosi się na wysokość 150 metrów i w swoim koszu zapewnia piękny widok na Paryż. Ta atrakcja jest w dużym stopniu uzależniona od warunków pogodowych, a więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 01 44 26 20 00.

André Citroën to także teren piknikowy, z nowoczesnymi fontannami, szklarniami i ogrodami tematycznymi.

Adres: 2 rue de la Montagne de la Fage

Metro: Lourmel i Javel — André Citroën

Godziny otwarcia: codziennie, od 9:00 do 20:30

Cena: bezpłatnie dla osób poniżej 3 lat, 8 euro dla osób w wieku 3–11 lat i 15 euro dla dorosłych. Zarezerwować można klikając tutaj.

Strona internetowa: ballondeparis.com

Park wodny w Paryżu

Idź do parku wodnego

Jeśli w Paryżu nagle dopadnie Cię upał lub po prostu masz ochotę na przejażdżkę na zjeżdżalniach wodnych lub wylegiwanie się na leżaku obok tropikalnych roślin, wypróbuj Aquaboulevard, jego piaszczyste plaże są otwarte przez cały rok.

Adres: 4–6 Rue Louis Armand

Metro: Corentin Celton

Godziny otwarcia: poniedziałek — czwartek 9:00–23:00, piątek 9:00–00:00, sobota 8:00–00:00, niedziela 8:00–23:00.

Cena: bilet dla dorosłych (cały dzień) 33 euro, bilet dla dzieci (wiek 3–11 lat, cały dzień) 19 euro. Po godzinie 17.00 obowiązują zniżki.

Strona internetowa: www.aquaboulevard.fr

Najlepsze foie gras w Paryżu

Kup najlepsze foie gras w Paryżu

Często najlepszą pamiątką z podróży jest lokalne jedzenie. A co innego przywieźć z Francji jak nie słoik foie gras? Najbardziej zróżnicowany asortyment tego przysmaku znajdziemy w Boutique Valette Foie Gras, gdzie dostępne są surowe lub gotowane kacze wątroby, w dużych lub małych słoikach, i gdzie można nawet zrobić kanapkę z foie gras lub kupić butelkę wina do kolacji.

Adres: 88, rue Cambronne

Metro: Vaugirard

Godziny otwarcia: od wtorku do soboty 10.00–13.30 i 15.00–19.30, w niedzielę 10.00–13.00. Poniedziałek jest dniem wolnym od pracy.

» CZYTAJ TAKŻE10 dań kuchni francuskiej, których trzeba spróbować w Paryżu

Gdzie zjeść w 15. okręgu Paryża?

Gdzie zjeść w 15. okręgu Paryża?

Jeśli chcesz spróbować w 100% organicznych bretońskich naleśników, zajrzyj do Mad’eo, przy Rue de Cadix 14, zestaw dnia składający się dwóch naleśników (jeden nadziewany i jeden słodki + napój) zwykle kosztuje 12 euro.

W 15. okręgu znajduje się ulubiona naleśnikarnia byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego 142 Crêperie Contemporaine przy 59 rue Saint Charles. Lunch kosztuje tam 16 euro.

Kuchnia francuska dostępna jest w Café les écrivains (15 rue des Favorites), gdzie prawie co wieczór grają jazz. Kolacja kosztuje tam 25–30 euro za osobę, bez wina.

Gdzie zjeść w 15. okręgu Paryża?

Inna dobra restauracja to Le Barrette, 2 (2 rue du Pic des Barrettes). Kolacja dla jednej osoby bez wina kosztuje 27–32 euro.

A poza tym 15. okręg Paryża to świetne miejsce na spróbowanie nietypowej kuchni narodowej za niezbyt duże (jak na Paryż) pieniądze. Na przykład:

  • Libańskiej w Chez Marc na 12 rue des Volontaires (25 € za osobę) lub
    La Table Libanaise przy 25, rue Oscar Roty (24 euro za osobę);
  • Tajskiej w Tom Yam Thai, 250 rue de Convention (27 euro za osobę);
  • Indyjskiej w Punjab Palace, 299 rue Lecourbe (15 euro za osobę).

 

Mapa atrakcji i miejsc do odwiedzenia wymienionych w artykule:

Życzymy przyjemnych spacerów po Paryżu razem z Paris10.pl!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *