Co robić w Bordeaux: 10 pomysłów

Co robić w Bordeaux: 10 pomysłów

Mon, 07/02/2018 - 12:19
Posted in:
0 comments
Bordeaux

Bordeaux to przede wszystkim miasto wina. Jednak poza licznymi winiarniami znajdziesz tam też wiele sklepów, restauracji, deptaków i atrakcji: zarówno historycznych, jak i współczesnych. Jak więc najlepiej wykorzystać czas w Bordeaux?

Spójrz na odbicie Bordeaux w "lustrze wody"

Jedną z głównych atrakcji współczesnego Bordeaux jest ogromne "lustro wody" (miroir d'eau). Zostało ono stworzone przez artystę Jean Max Yorke w 2006 roku i od tamtej pory "lustro" pozostaje największym obiektem tego rodzaju na świecie. W tej osobliwej fontannie odbija się plac oraz promenada Bordeaux. Można tam zrobić naprawdę świetne zdjęcia, a wieczorem na pobliskich uliczkach pojawia się wielu muzyków ulicznych, co nadaje temu miejscu wyjątkową atmosferę.

miroir d'eau

Godziny działania fontanny: w trakcie lata codziennie od 10:00 do 22:00.

Jak dostać się na miejsce: tramwaj linii C - przystanek Place de la Bourse.

Wspinaczka na szczyt wydmy Piłata

To zdumiewające, ale we Francji również mamy wydmy, a wydma Piłata jest najwyższą w Europie. Ten osobliwy punkt widokowy jest bardzo popularny wśród samych Francuzów, ale i wy będziecie mogli odnaleźć się w jego pustynnym klimacie, nawet we francuskim mieście.

Do wydmy trzeba jechać samochodem, znajduje się ona 65 km od miasta (pod tym linkiem znajdziesz samochody do wynajęcia w Bordeaux). Przy okazji wycieczki, zwiedzisz także wybrzeże Atlantyku. Jeśli chcesz wspinać się na wydmę w pojedynkę, możesz zarezerwować wycieczkę i wraz z przewodnikiem odwiedzić wydmę Piłata i malowniczą rybacką wioskę Gujan-Mestras, a w niej dom ostryg Arcachoni i poświęcone im muzeum

 la Dune du Pilat

Napij się wina w dzielnicy Saint-Pierre

To obszar Bordeaux, który nie sposób ominąć. W dzielnicy Saint Pierre można skosztować najlepszych regionalnych win - skorzystać z degustacji lub spędzić wieczór w winiarni.

Jak się tam dostać: linia tramwajowa A - przystanek Place du Palais, linia C - przystanek Place de la Bourse.

Place de la Bourse

Wypróbuj canelé

Canelé to lokalne ciasto, z którego Bordeaux jest historycznie niesamowicie dumne. Dawno temu miasto było dużym portem, do którego transportowano egzotyczne produkty z całego świata. Tym sposobem zrodziło się canelé - mały herbatnik z rumem i wanilią, pokryty grubą, brązową skórką. W Bordeaux w wielu sklepach można dostać tego rodzaju słodycze. Kosztują 1-2 euro za sztukę.

canelé

Odwiedź miasto Saint-Emilion

Aby naprawdę docenić historię i kunszt produkcji wina w tym regionie, pamiętaj, aby odwiedzić małe miasteczko Gra Cru Saint-Emilion. Znajdziesz tam dziesiątki i setki piwnicznych winiarni, w których odbywają się bezpłatne degustacje. Poza tym samo miasto jest fascynującą kombinacją starożytnej architektury romańskiej i średniowiecznej połączonej z łagodnymi malowniczymi krajobrazami francuskich winnic.

Dojedziesz tam pociągiem ze stacji kolejowej Bordeaux Saint-Jean w ciągu około 35 minut. Pociągi odjeżdżają co godzinę. Cena biletu w jedną stronę wynosi 23 euro. Możesz także zarezerwować specjalną wycieczkę z Bordeaux.

Saint-Emilion

Wespnij się na wieżę Pey Berland

Nazwana na cześć arcybiskupa wieża Pey Berland, z której podziwiać można piękną panoramę miasta, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Godziny otwarcia: codziennie (oprócz poniedziałku) od 10.00 do 12.30 i od 14.00 do 17.00.

Jak dojechać: tramwaje linii A i B - przystanek Hôtel de Ville.

Cena za wejście 5.50 euro.

Pey Berland

Zakwaterowanie w centrum Bordeaux

Bordeaux to dosyć duże miasto, w którym istnieje kilka nieciekawych dzielnic, w które lepiej się nie zapuszczać i nie ma w nich nic ciekawego. Niektóre obszary miasta są też znacznie oddalone od centrum, na przykład stadion czy centrum wystawiennicze oddalone są od centrum o około pół godziny drogi. Dlatego najlepszym miejscem na zakwaterowanie jest centrum miasta. Zatrzymując się tam, będziesz mógł cieszyć się samym sercem Bordeaux: jego historią, architekturą, ruchliwymi ulicami - zostaną ci same miłe wspomnienia. Hotele w centrum Bordeaux możesz obejrzeć i rezerwować pod tym linkiem.

Odwiedź La Cité du Vin

wina

La Cité du Vin to nowoczesny budynek, który, wedle pomysłu architekta, przypomina kroplę wina w szklance. Zbudowano go całkiem niedawno. Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu to “miasto wina”. Bordeaux jest niezmiernie dumne z produkcji wina i gotowe jest szczycić się tym zawsze i wszędzie. Również tam - w nowym centrum wina - można dowiedzieć się wszystkiego o najlepszych gatunkach winach, przyjrzeć się ich produkcji, przestudiować ich historię i oczywiście smak.

Adres: 134 Quai de Bacalan.

Godziny otwarcia: centrum czynne jest codziennie od 10:00 do 19:00.

Jak się tam dostać: linia tramwajowa B - przystanek Bassins à flot.

Cena za wejście: 20 euro.

Przejdź się na zwykły spacer po Bordeaux

Bordeaux

Przechadzając się po mieście, pójdź na Quinconces - największy plac w Europie, słynący z drzew posadzonych w szachownicę. Wybierz się na przechadzkę promenadą Garonny, podziwiaj operę, przespaceruj się po starym mieście. Mieszkańcy Bordeaux twierdzą, że Paryżanie ukradli od nich architekturę swoich domów - sam możesz sprawdzić, czy to prawda. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mieście, jego historii i zabytkach, możesz wybrać się na spacer wraz z przewodnikiem. 

Jak się tam dostać: złap tramwaj linii B lub C - przystanek Quinconces.

Zrelaksuj się w parku Jardin Public

Jardin Public

Jardin Public lub Park Publiczny to miejsce w centrum Bordeaux doskonale nadające się na spacery w cieniu drzew. Będziesz tam mógł zorganizować klasyczny francuski piknik na trawniku: kup bagietkę, ser, butelkę lokalnego wina i nie zapomnij skosztować canelé!

Godziny otwarcia: Park jest otwarty od 7.00 do 20.00 (do 18.00 zimą).

Jak się tam dostać: linia tramwajowa C: przystanek Jardin Public.

Miłej podróży!

Add new comment

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Похожие статьи

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.