Pierwszy raz w Paryżu: najważniejsze wskazówki dla turystów

, ,
Pierwszy raz w Paryżu

Jak w każdym innym dużym mieście, w Paryżu na początku trudno jest się odnaleźć. Wiele osób obwinia to miasto za skomplikowany system metra, niektórzy udają się do niebezpiecznych dzielnic, a niektórzy po prostu nie wiedzą dokąd się udać. W tym artykule podpowiemy Ci, co robić, aby Twój pobyt w Paryżu stał się bardziej komfortowy, nawet jeśli do francuskiej stolicy wybierasz się po raz pierwszy.

» Czytaj takżePodróż do Francji po kwarantannie: zasady i ograniczenia

Pierwszy raz w Paryżu: jakie atrakcje turystyczne koniecznie trzeba zobaczyć?

Lista atrakcji turystycznych w Paryżu jest naprawdę długa. To, na co zdecydujesz się, zależy od tego, na ile dni przyjedziesz. Można jednak wyróżnić kilka głównych, bez odwiedzenia których pobyt w Paryżu nie uznaje się za kompletny.

Oczywiście, jedną z nich jest wieża Eiffla. Moglibyśmy nawet o niej nie pisać — to w końcu oczywiste. Jeśli chcesz dostać się na nią, dobrze będzie, jeśli kupić bilety z wyprzedzeniem. W ten sposób unikniesz stania 2 lub nawet 3 godzin w kolejce.

Koniecznie musisz też zobaczyć Luwr. Wizyta w nim może zająć Ci od 2 godzin do nieskończoności, dlatego też dostosuj swój czas. Pamiętaj, że kolejki do Luwru podobne są do tych przed wieżą Eiffla, a czasami nawet dłuższe.

Notre Dame

Wizyta w Paryżu nie może też odbyć się bez zwiedzenia katedry Notre Dame. Wstęp do niej jest bezpłatny, a długie kolejki szybko się przesuwają. Postoisz w nich maksymalnie 15-20 minut.

Za rzeką, na przeciw katedry Notre Dame, znajduje się Dzielnica łacińska. Jeśli tylko pozwoli Ci na to czas, wybierz się do niej.

Pola Elizejskie to kolejne miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas podróży do Paryża. Co więcej, uważa się je za jedną z najpiękniejszych i najbogatszych ulic świata, a do tego jest to miejsce idealne na zakupy.

Wszystkie te cztery atrakcje znajdują się praktycznie jedna przy drugiej. Jeśli chcesz, możesz dostać się do nich na piechotę nawet podczas jednego dnia. Tę trasę wycieczkową opisaliśmy w jednym z naszych innych artykułów. Rozkoszuj się spacerowaniem po Paryżu.

Montmartre

Oprócz powyżej wymienionych atrakcji, proponujemy Ci także zwiedzenie Montmartre. jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych dzielnic w mieście. Kiedyś mieszkali w niej artyści i poeci, a teraz po prostu przyjemnie spaceruje się po niej. W dzielnicy Montmartre znajduje się słynny kabaret Moulin Rouge. Jeśli zechcesz zajść do środka wziąć udział w jego pokazie, przygotuj się na zakup biletu w cenie od 100 euro. Najlepiej w ogóle zarezerwować bilety z wyprzedzeniem, bo wszystkie miejsca na dany dzień mogą być po prostu już zarezerwowane.

Jeśli poróżujesz z dziećmi, koniecznie udajcie się też do Disneylandu. Uwaga: ten park rozrywki znajduje się poza miastem. Aby dostać się do niego, w środkach transportu publicznego trzeba spędzić około 40 minut. Na Disneyland trzeba przeznaczyć przynajmniej jeden cały dzień.

To podstawowe atrakcje turystyczne, które trzeba zobaczyć w Paryżu w pierwszej kolejności. Oczywiście, jest wiele więcej miejsc, które chętnie polecilibyśmy Ci, jednak na razie zatrzymamy się na tych.

Jeśli wciąż będziesz mieć czas i chęci na dalsze zwiedzanie, to zdecyduj się na inne miejsca wchodzące w pierwszą dziesiątkę paryskich atrakcji:

  • Wersal (pałac znajdujący się 40 km od miasta),
  • Centrum Sztuki Współczesnej Pompidou (nie trzeba koniecznie wybierać się na wystawę, można po prostu zobaczyć budynek z zewnątrz),
  • Muzeum Orsay,
  • Dzielnicę Marais,
  • galerie Printemps i Lafayette,
  • La Defense (nowoczesna dzielnica Paryża),
  • Lasek Buloński,
  • wieżę Montparnasse, itp.

Pierwszy raz w Paryżu: z jakich środków transportu korzystać?

Metro

Najlepiej z metra i RER. Dokładniejsze wskazówki przedstawiliśmy już w kilku innych artykułach. Nie zważając na to, że paryskie metro wygląda na skomplikowane, jest to wciąż najwygodniejszy środek transportu publicznej we francuskiej stolicy. Jeśli pozwala Ci na to budżet, możesz wybrać taksówkę. Tutaj natomiast możesz zamówić przejazd z lotniska do swojego hotelu. Polecamy Ci także przepłynąć się tramwajem wodnym po Sekwanie, aby zobaczyć miasto z poziomu wody. Możesz też pojeździć na rowerze. Pamiętaj tylko, że nie wszystkie polskie karty płatnicze są akceptowane w przypadku tego rodzaju transportu we Francji.

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Paryża autobusami piętrowymi

Pierwszy raz w Paryżu: gdzie się zatrzymać?

gdzie się zatrzymać

Najlepszą pod względem stosunku jakości do ceny i lokalizacji jest dzielnica 9. Jest ona naprawdę dobra i bezpieczna, a do tego w okolicy znajduje się wiele ciekawych miejsc, więc bez najmniejszych obaw możesz zdecydować się właśnie na nią. Hotele w dziewiątej dzielnicy Paryża znajdziesz pod tym linkiem.

Jeśli chcesz stylowo odpocząć w Paryżu, zastanów się nad zakwaterowaniem w dzielnicy pierwszej (okolice Luwru), siódmej (obszar wieży Eiffla, w którym znajdują się hotele z widokiem na nią) i ósmej (Pola Elizejskie). To właśnie tu znajdują się najlepsze hotele w mieście, a do tego jest bezpiecznie i blisko do każdego punktu w mieście.

Paryż: Wybierz hotel

Polecamy Ci także zastanowić się nad 4 i 5 dzielnicą Paryża. To historyczne centrum miasta. W pobliżu katedry Notre Dame ceny są zdecydowanie wyższe, jednak na obrzeżach tych dzielnic możesz znaleźć naprawdę dobry hotel w niskiej cenie. Sprawdź hotele w trzeciej, czwartej i piątej dzielnicy.

Oprócz tego, rekomendujemy Ci także dzielnicę 18, jeśli zależy Ci na opcji budżetowej. Znajduje się tutaj Montmartre. Nocą na ulicach często panuje hałas, jednak zakwaterowanie tu jest dość tanie. W tej dzielnicy możesz nawet znaleźć hotele z widokiem na wieżę Eiffla i cichym przytulnym dziedzińcem. Hotel w dzielnicy 18 możesz zobaczyć tutaj.

Pierwszy raz w Paryżu: gdzie i co zjeść?

Obiad

Koniecznie musisz spróbować zupę cebulową i ślimaki, a jeśli będziesz mieć okazję, to także żaby (pełną listę możesz znaleźć w tym artykule). To typowe dana francuskiej kuchni. O restauracjach napisaliśmy już naprawdę dużo. Każdy znajdzie wśród nich coś idealnego dla siebie i swojego portfela. Najtańsze opcje gastronomiczne przedstawiliśmy w oddzielnym artykule.

» Czytaj także20 błędów popełnionych przez wielu turystów w Paryżu

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *