Co zobaczyć i zrobić w Marsylii w ciągu 1 dnia?

Co zobaczyć i zrobić w Marsylii w ciągu 1 dnia?

Mon, 01/30/2017 - 14:27
Posted in:
0 comments
Marseilles

Marsylia wywołuje mieszane uczucia: niektórzy zakochują się w niej od pierwszego wejrzenia, a niektórzy zniechęcają się prostotą tego uroczo-banalnego miasta portowego. Jedno jest pewne: jest to miasto jasne i żywe, wypełnione energią morską, które nikogo nie pozostawi obojętnym. Swoim gościom oferuje ono wiele możliwości rozrywki: zabytki, muzea, bary, restauracje i, co najważniejsze, niepowtarzalną atmosferę. Nawet jeżeli wybierasz się do Marsylii tylko na jeden dzień, to i tak wystarczy, aby zapoznać się z nimi.

Znakomitym sposobem na szybkie i proste odkrycie uroków Marsylii jest zakup biletu na wycieczkę autobusem turystycznym z przystankami. Dzięki niemu możesz swobodnie przesiadać się, odwiedzając ciekawe miejsca przez cały dzień. W ten sposób zwiedzisz dużą część miasta we własnym tempie.

Poznawanie Marsylii najlepiej zacząć od Starego Portu (Vieux Port). Możesz tu wsiąść do jednego z turystycznych autobusów i wybrać się na wycieczkę po mieście, aby zobaczyć jego główne atrakcje.

Vieux Port

Wszystkie trasy obowiązkowo obejmują dumę Marsylii – katedrę Notre-Dame de la Garde, czyli wspaniałą budowlę w stylu neobizantyjskim. Z jej dachu można podziwiać wspaniały widok na miasto i morze. Jeżeli interesujesz się sztuką i architekturą, koniecznie odwiedź muzeum znajdujące się w Katedrze, aby dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat historii jej budowy.

Po zwiedzaniu Notre-Dame de la Garde wróć do Starego Portu, aby przespacerować się wzdłuż doków, podziwiać statki i wybrać się na targ rybny – jednym słowem, aby zobaczyć wszystko, czym żyje i oddycha Marsylia. W północnej części Starego Portu (7 Promenade Robert Laffont) znajduje się najnowsze muzeum w Marsylii – Narodowe Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej MuCEM z niesamowitą wystawą nawiązującą do początków kultury europejskiej.

Notre-Dame de la Garde

W ten sposób szybko minie Ci połowa dnia i nadejdzie czas na przekąskę! Co zamówić na obiad w porcie w Marsylii? Oczywiście, danie lokalnej kuchni – popularną zupę rybną marsylskich rybaków, czyli bouillabaisse.

Zamówisz ją w jednej z wielu restauracji rybnych w Starym Porcie. Sprawdzoną, chociaż nie najtańszą, opcją jest restauracja Le Miramar (12 Quai du Port), która serwuje przepyszne bouillabaisse, jak również wiele innych dań ze świeżych ryb i owoców morza.

Po dobrej porcji bouillabaisse czas na spacer po Starym Porcie. Przejdź się wzdłuż wybrzeża w kierunku północnym, aby dostać się na Stare Miasto Le Panier – centrum życia kulturalnego Marsylii. Pospaceruj po zakamarkach Le Panier, aby poczuć ducha sztuki okolicy nazywanej również marsylską dzielnicą Montmartre. W centrum Starego Miasta znajduje się stare hospicjum La Vieille Charité (2 Rue de la Charité) – trzykondygnacyjny budynek, w którym obecnie funkcjonuje Centrum Nauki i Kultury w Marsylii, obejmujące Muzeum Archeologiczne i Muzeum Sztuki Afryki, Oceanii, Aborygenów i Kontynentu Amerykańskiego. 

Po tak długim spacerze dobrze byłoby orzeźwić się i wypić szklankę pastis – anyżówki, z której słynie Prowansja. W obrębie Starego Miasta na każdym kroku znajdziesz restauracje typu bistro i bary, w których można odpocząć. Zatrzymaj się, na przykład, w Le Charité Café (2 Rue de la Charité) – przytulnej kawiarni samoobsługowej, w której w ciągu całego dnia możesz zamówić napoje i przekąski.

Jeżeli wciąż będziesz mieć czas i energię, wróć do Starego Portu i wybierz się na wycieczkę na wyspy ze słynnym zamkiem d’If lub calanques. Łodzie Frioul-Jeśli-Express na wyspy odjeżdżają z molo Starego Porta przez cały dzień. Korzystając z łodzi Icard Maritime, które również odpływają ze Starego Portu, możesz wybrać się na dwugodzinną wycieczkę do calanques – niesamowitych i wyjątkowych formacjach geologicznych.

Frioul-If-Express

Gdy już wrócisz z krótkiej wycieczki morskiej, ponownie możesz rozkoszować się widokiem na morze, tym razem w świetle zachodzącego słońca, wspominając najlepsze chwile ze swojej jednodniowej wycieczki po Marsylii.

Add new comment

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Похожие статьи

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.