» Europa » Czechy » Praga » Most Karola w Pradze: co warto wiedzieć przed zwiedzaniem?

Most Karola w Pradze to miejsce obowiązkowe do zobaczenia podczas podróży po stolicy Czech. Sądząc po liczbie ocen użytkowników na stronach turystycznych, jest to z dużym marginesem najbardziej znana czeska atrakcja. Podpowiadamy, co należy wiedzieć przed wizytą i jak najlepiej wykorzystać swój pobyt! Po pierwsze, rejsy po Wełtawie z przejściem pod Mostem Karola pozwalają szczegółowo zobaczyć ten klejnot średniowiecznej inżynierii. Z kolei wycieczki krajoznawcze po średniowiecznej Pradze zabiorą Cię po jej bruku prosto do epoki rycerstwa. Zachęcamy do pobrania naszego audioprzewodnika po stolicy Czech.

Pobierz przewodnik po Pradze

» CZYTAJ TAKŻE5 najlepszych tarasów widokowych w Pradze

Most Karola – białka jaj i astrologia

Budowa Mostu Karola w Pradze rozpoczęła się w 1357 roku – 9 dnia 7 miesiąca (lipca) dokładnie o godzinie 5:31. Astrologowie uważali, że to najbardziej sprzyjający moment i przepowiednie ich nie zawiodły. Na tronie zasiadał wówczas Karol IV, na którego cześć nazwano most. To właśnie on zlecił projekt Peterowi Parlerzowi, młodemu i utalentowanemu architektowi. Dzieło jest imponujące: 520 metrów piaskowca uchwycono białą jak jajko zaprawą i 16 łukami na «lodołamaczach» u dołu.

Ci, którzy chcą przejść na drugą stronę Pragi, są eskortowani przez 30 rzeźb – 30 milczących strażników Mostu Karola. Figury pojawiły się tu w latach 1683-1714 w okresie baroku. Najstarsza z rzeźb to portret arcybiskupa Jana Nepomucena, który został uznany za świętego. Podobno niedaleko tego miejsca ciało torturowanego na śmierć duchownego zostało wrzucone do rzeki, a nad wodą pojawiło się wtedy 5 świecących gwiazd.

» CZYTAJ TAKŻE20 najważniejszych atrakcji Pragi

Wieże Mostu Karola

Wejścia na Most Karola są oznaczone wieżami: na wschodnim brzegu bogato zdobionym Mostem Staromiejskim, a na zachodnim dwiema wieżami Małostrańskimi. Najniższa z nich jest prawie wszystkim, co pozostało z Mostu Królowej Judyty, który został zniszczony przez burzę lodową w 1342 roku. Dziś na szczycie wieżowców znajdują się tarasy widokowe, a w pobliżu działa Muzeum Mostu Karola.

Sklepienie łuku pod Wieżą Staromiejską zbiega się z posągiem korony św. Wacława. Legenda głosi, że w dniu jego pogrzebu Wełtawa zalała drewniany wówczas most. Kondukt pogrzebowy zatrzymał się więc na samym brzegu. I wtedy zdarzył się cud – woda nagle ustąpiła. Korona św. Wacława w łuku wskazuje miejsce, w którym znajdowała się trumna.

Wejścia na przeprawę Mostu Karola były niegdyś ważnymi symbolami politycznymi. Przykładowo w pierwszej połowie XVII wieku głowy 12 straconych szlacheckich buntowników przez 10 lat «zdobiły» wysoką galerię Wieży Staromiejskiej jako ostrzeżenie dla wszystkich, którzy sympatyzowali z ich działaniami.

» CZYTAJ TAKŻEKarta podróżna CoolPass w Pradze: czy warto ją kupić?

Most Karola – miejsce, które inspiruje świat

Most Karola w Pradze jest nie tylko ważną współrzędną historyczną, ale także najsilniejszą marką kulturową Pragi. Często pojawia się jako bohater filmów, ale nie tylko.

  • W powieści Franza Kafki «Proces» most, przez który bohater podąża na egzekucję, przypomina Most Karola.
  • W na wpół parodystycznym szpiegowskim filmie akcji Three X’s (2002) Most Karola jest miejscem, w którym bohaterowie unikają apokalipsy.
  • Nawet w grach wideo przeprawa znalazła swoje miejsce, na przykład w grze Kingdom Come: Deliverance z 2018 roku.
  • To architektoniczne arcydzieło stało się inspiracją dla wielu artystów.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Pradze?

Hotele z widokiem na Most Karola

Ku uciesze podróżnych, w odległości spaceru od Mostu Karola znajduje się wystarczająco dużo hoteli, aby zostawić swoje rzeczy i dobrze wypocząć po intensywnym spacerze po PradzeWybraliśmy dla Ciebie kilka interesujących obiektów z pięknymi widokami:

Praga: hotele w pobliżu Mostu Karola

» CZYTAJ TAKŻEGdzie warto wybrać hotel w Pradze?

Pomysły na zdjęcia na Moście Karola

Zdjęcia są główną pamiątką z każdej podróży i powinny być traktowane mądrze. Oto mapa miejsc, w których można zrobić dobre zdjęcia:

Najlepsza panorama jest widoczna ze szczytów wież mostowych. Najlepsze miejsce do robienia zdjęć z mostu znajduje się od strony dzielnicy Stare Mesto, ponieważ w ten sposób można również uchwycić Zamek Praski. Również pomnik Bedřicha Smetany oferuje doskonały widok na most i zamek. Z kolei najlepszym miejscem na zdjęcia z poziomu wody jest zejście do rzeki w pobliżu Muzeum Franza Kafki. Nie zapomnij zobaczyć monumentalnych schodów prowadzących na wyspę Kampu!

Nawiasem mówiąc, wstęp do Muzeum Franza Kafki i Muzeum Kampa jest dostępny z karnetem Prague CoolPass

» CZYTAJ TAKŻEKoncerty w Pradze na które warto się wybrać

Bez Mostu Karola Praga, jaką znamy dzisiaj, po prostu by nie istniała. Przeczytaj o nim przed podróżą do stolicy Czech!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *