Wenecja i jej mieszkańcy. Czego nie można robić w mieście na wodzie?

, ,
Wenecja i jej mieszkańcy

Wenecja jest odwiedzana przez 30 milionów ludzi rocznie. Jednak liczba mieszkańców maleje: w ciągu 40 lat liczba ludności miasta zmniejszyła się o połowę, ze 120 tys. do 43 tys. Wyjeżdżają przede wszystkim młodzi ludzie, a głównym powodem wyjazdu rodowitych Wenecjan jest masowa turystyka. Sprawia to, że miasto staje się niewygodne do życia, hałaśliwe i drogie.

Mieszkańcy i władze traktują ten problem poważnie i stworzyli kampanię #EnjoyRespectVenezia z zasadami, jak należy zachowywać się w mieście. Wiadomości o kampanii można przeczytać na każdym portalu społecznościowym, wyszukując powyższy hashtag.

I jeszcze strona z 12 złotymi zasadami zachowania w Wenecji, oto ona. Radna ds. turystyki Paola Mar powiedziała weneckiej gazecie: „Nasi goście muszą zrozumieć, że nie żartujemy”. Według Paola Mar, osoby naruszające przepisy otrzymają grzywnę, a ich zachowanie zostanie zgłoszone do ambasady ich kraju.

» Czytaj takżeWenecja: 50 lifehacków przed podróżą

Zasady ogólne

Zasady ogólne

Pierwszą i bardzo ważną zasadą jest nie kąpać się w weneckich kanałach. Zdziwilibyście się, jak wielu turystów to zaniedbuje, zwłaszcza w czasie letnich upałów.

Takie zachowanie nie tylko zakłóca porządek publiczny, ale również utrudnia poruszanie się po szlaku wodnym. Lepiej wybrać się nad Kanał Grand Canal tramwajem rzecznym lub gondolą.

» Czytaj takżeRodzaje transportu w Wenecji i jak z niego korzystać

Woda w kanałach też nie jest zbyt czysta, bo wciąż zrzucane są do nich ścieki. Więc nawet jeśli chcesz lekko odświeżyć twarz lub stopy wodą, która jest „tuż za rogiem”, lepiej tego nie rób; to bardzo niehigieniczne. Za pływanie w kanałach grozi mandat w wysokości 500 euro.

Fasady

Staraj się nie śmiecić w mieście. Jeśli chcesz wrzucić kartkę papieru do kanału lub włożyć niedopałek papierosa w szczelinę w budynku, powinieneś przygotować 100-200 euro na zapłacenie kary. Niby oczywista zasada, a jednak często ignorowana przez turystów. Wynika to głównie z braku koszy na śmieci w mieście. Najlepiej więc niepotrzebne opakowania włożyć do torby/plecaka i zabrać ze sobą do hotelu.

Wenecja: Wybierz hotel

W mieście znajdują się kosze na śmieci, choć nie rzucają się w oczy. Jeśli jesteś cierpliwy, możesz je znaleźć. A w całych Włoszech obowiązuje segregacja – plastik, metal, szkło i papier są wyrzucane osobno.

Osobnym tematem jest dokarmianie ptaków w Wenecji. Zapewne widzieliście romantyczne zdjęcia lub filmy, na których ludzie karmią gołębie na Placu San Marco. Tak było przez długi czas, aż populacja gołębi wzrosła do 40 tysięcy. Place były co tydzień oczyszczane z odchodów, ale ogromna liczba ptaków natychmiast zanieczyszczała dziedzictwo architektoniczne. Rozsiewały też choroby i niszczyły posągi, wydziobując z ich szczelin oblepione ziarna.

Dlatego od 30 kwietnia 2008 r. władze miasta wprowadziły zakaz dokarmiania ptaków. Dziś jest to w Wenecji surowo zabronione i grozi za to grzywna w wysokości od 50 do 200 euro.

Palacze: Palenie jest zabronione w miejscach publicznych w mieście. Kilka lat temu Wenecja zakazała palenia na Placu San Marco i w Rialto. Jeśli chcesz palić, będziesz musiał znaleźć kawiarnię, w której jest to dozwolone. Mandat za palenie w niedozwolonym miejscu wynosi do 200 €.

Wenecja i ludzie

Wenecja i ludzie

W Wenecji zabronione jest siadanie na schodach, mostach i ulicach, jeśli nie ma na nich ławek. Jeśli turyści siadają na schodach, przeszkadza to innym turystom i mieszkańcom. W sezonie przez ulice Wenecji przewijają się tłumy ludzi i ważne jest, aby nie utrudniać im poruszania się. Z tego samego powodu nie należy robić przerw na lunch na mostach i schodach ani korzystać z rowerów w mieście.

Chcesz wybrać się na spacer w miejsca, które nie są zbyt zatłoczone? Przeczytaj nasz artykuł o nietypowych i mniej popularnych zabytkach Wenecji.

Ustępuj miejsca w alejkach i na mostach lokalnym pracownikom, zwłaszcza tym, którzy idą z wózkiem towarowym lub taczką. Jeśli idziesz powoli, uważaj na pieszych, którzy się spieszą, zwłaszcza w wąskich uliczkach. A jeśli idziesz w grupie, staraj się iść wzdłuż jednej strony, a nie ciągnąć się przez całą szerokość ulicy.

O zdjęciach. W Wenecji jest wiele miejsc, które można uchwycić, ale turyści, którzy zatrzymują się dla lepszego kąta, mogą zablokować most lub drogę na długi czas. Nie chcesz przecież, aby miejscowi krzyczeli na Ciebie lub nawet popychali Cię za to, że stoisz im na drodze.

Wenecja

Prosimy o uszanowanie miasta! Nie próbuj korzystać z toalety w nieodpowiednim miejscu, nawet jeśli jest to mały kanał w ustronnym miejscu. Jak w każdym innym mieście, w Wenecji nie wolno zrywać kwiatów z kwietników ani pisać/rysować na ścianach domów, pomnikach i ławkach. Pozostawcie Wenecję taką, jaką jest dla innych turystów i mieszkańców.

» Czytaj takżeWenecja w 1 dzień: mapa z głównymi miejscami i punktem widokowym

I pamiętaj o mandatach! Za wszelkie naruszenia będziesz musiał słono zapłacić.

Na koniec, nie hałasuj na ulicach późno w nocy. Według prawa we Włoszech od 23:00 do 8:00 jest cisza nocna. A w Wenecji w nocy nie wolno spać pod gołym niebem ani na ławkach, bez względu na to, jak romantyczne może się to wydawać: grzywna za ten mały wybryk wynosi 50 euro.

Dress code

Tak, w Wenecji obowiązuje dress code. Spacerując po mieście, możesz mieć na sobie co tylko chcesz, no może z wyjątkiem kostiumu kąpielowego. Jednak podczas wizyt w kościołach kobiety proszone są o zakrycie ramion i kolan. Postaraj się zabrać ze sobą szal lub chustę na głowę i nie zakładaj zbyt krótkich sukienek, spódniczek i szortów podczas wycieczek.

Mężczyznom nie wolno chodzić nago po Wenecji. Rozumiemy, że w lecie jest szczególnie gorąco, ale takie zachowanie jest uznawane za rażące naruszenie etykiety i norm estetycznych. Zostaniesz ukarany grzywną w wysokości 200 euro.

W niektórych miejscach publicznych, takich jak restauracje, kasyna czy teatr, obowiązuje specjalny dress code. Pamiętaj, aby ubrać się odpowiednio, w przeciwnym razie możesz nie zostać wpuszczony do środka. Informacje na temat dress code’u można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych obiektów lub uzyskać od obsługi telefonicznej.

» Czytaj takżeGdzie zjeść w Wenecji: najlepsze kawiarnie, restauracje i trattorie

Lista zasad jest dość długa, ale bez nich ryzykujesz, że zepsujesz sobie wrażenia z miasta i stracisz sporo pieniędzy. Im bardziej szanujesz miejsca, które odwiedzasz, tym przyjemniejsza będzie Twoja podróż!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *