» Europa » Szwajcaria » Genewa » Zabytki i atrakcje Genewy: top 17

Genewa jest drugim co do wielkości miastem w Szwajcarii, cichym i spokojnym zakątkiem francuskojęzycznego świata. Miasto służy jako siedziba wielu organizacji międzynarodowych, w tym ONZ, WHO i Czerwonego Krzyża. Czy to dlatego, że jest jednym z najbogatszych na świecie? A może po prostu chcą częściej odwiedzać genewskie zabytki? Wybraliśmy najciekawsze z nich i zaraz się nimi podzielimy! Dołącz do czekoladowej wycieczki lub poznaj tradycje Szwajcarii i mentalność jej mieszkańców podczas powitalnej wycieczki po Genewie.

» CZYTAJ TAKŻEGenewa w 1 dzień: co warto zobaczyć?

Zabytki Genewy na mapie

Jezioro Genewskie

Uderzającym naturalnym zabytkiem i dumą Genewy jest jezioro w kształcie półksiężyca. Nazywane jest Jeziorem Genewskim lub Jeziorem Lemańskim. Jest to największe jezioro w Alpach. Część południowego brzegu należy do Francji, ale większość malowniczych stoków znajduje się to terytorium Szwajcarii. 

Północny brzeg Jeziora Genewskiego jest usiany ośrodkami wypoczynkowymi, nazywany jest również «Szwajcarską Riwierą». Znajduje się tu kolejne piękne miasto Szwajcarii – Lozanna, a na najbardziej wysuniętym na wschód krańcu stoi zamek Chillon, opiewany przez George’a Byrona w poemacie «Więzień Chillonu»‎. 

Bilety wstępu do zamku Chillon

Aby cieszyć się pięknem wody, można wynająć łódź na Quai du Mont-Blanc i wybrać się w rejs po jeziorze. Wybierz się na spacer wzdłuż nabrzeża, które pochodzi z XIX wieku i podziwiaj magiczną scenerię jeziora i Alp. 

Niedaleko promenady w Parku Alpejskim stoi niezwykła budowla – mauzoleum księcia Brunszwiku. Zachwyca ono wykwintnymi neogotyckimi formami.

Fontanna Jet d’Eau

Niezwykłym widokiem na jeziorze jest wysoka na 147 metrów fontanna Jet d’Eau. Jest to jedna z największych fontann na świecie. Jej historia sięga 1886 roku. W tym czasie strumień wody znajdował się w nieco innej części jeziora, a jego wysokość nie przekraczała 90 metrów. Fontanna została umieszczona w obecnym miejscu na końcu portu w Genewie (La Rade de Genève) w 1951 roku.

Fontanna jest zasilana przez potężną stację pomp znajdującą się pod jeziorem. Dzięki dwóm pompom woda z jeziora tryska z prędkością 200 kilometrów na godzinę. Jet d’Eau jest otwarte codziennie, z wyjątkiem dni z silnym wiatrem i mrozem. Nie zaleca się podchodzenia zbyt blisko strumienia wody, aby nie zostać oblanym wodą od stóp do głów. Fontanna jest najlepiej widoczna z nabrzeża Quai Gustave-Ador. Z pewnością zobaczysz ją również podczas wycieczki trolejbusem.

» CZYTAJ TAKŻELotnisko w Genewie

Góra Salève

Góra Salève to prawdziwy cud natury w pobliżu Genewy. Chcesz zrobić sobie wycieczkę do Francji? Wystarczy na nią wejść. «Balkon Genewy»‎ – tak mieszkańcy Genewy nazwali szczyt o wysokości 1400 metrów. Wyjątkowość tego szczytu górskiego polega na tym, że z jednej strony widać całą Genewę jak na dłoni. Z drugiej strony widać najwyższy punkt Alp – Mont Blanc.

Jednodniowa wycieczka do górskiego kurortu Chamonix u podnóża Mont Blanc

Z Jeziora Genewskiego do podnóża Salève w pół godziny dojedziesz autobusem numer 8. A potem najciekawsza rzecz: pieszo przekrocz granicę z Francją i dostań się do kolejki linowej.

Ogród botaniczny w Genewie

Miejski ogród botaniczny sąsiaduje z Jeziorem Genewskim i Pałacem Narodów. Ogród został założony w 1817 roku przez wybitnego naukowca Augustina Pyrame de Candolle. Ogród botaniczny jest wyjątkowy dzięki kolekcji ponad 12 tysięcy roślin z całego świata. Niesamowity jest również zielnik, który zawiera około 6 milionów zasuszonych okazów. 

Przyjemnie jest spacerować po tematycznych sekcjach parku, w tym arboretum, ogrodach z roślinami leczniczymi, ogrodzie alpejskim. Koniecznie odwiedź szklarnię z ogrodem zimowym i podziwiaj wspaniały ogród różany. Na terenie ogrodu botanicznego znajduje się zoo z jeleniami i ptactwem wodnym. Oprócz przyrody znajduje się tu plac zabaw, a nawet restauracja.

Ogród angielski

W 1854 roku władze założyły park w stylu angielskim nad brzegiem Jeziora Genewskiego, który od razu przypadł do gustu mieszkańcom miasta. Do najważniejszych atrakcji parku należy fontanna z 1862 roku i mapa kraju wyrzeźbiona na ogromnym głazie. Ponadto można tu zobaczyć pomnik wzniesiony w celu upamiętnienia przystąpienia Genewy do Konfederacji Szwajcarskiej.

Niekwestionowaną dumą Ogrodu Angielskiego jest działający zegar kwiatowy, który odlicza czas od 1955 roku. Szwajcarzy oddają hołd talentowi zegarmistrzów, z których dumny jest cały kraj. Niesamowite dzieło należy do uczonego Karola Linneusza, który wziął za podstawę zegar wynaleziony w starożytnej Grecji. Możesz odwiedzić ten i inne zabytki Genewy podczas wycieczki po najbardziej fotogenicznych miejscach Genewy.

Pięciometrowa tarcza zegara składa się w całości z kwitnących roślin, których jest około 600 tysięcy. Kompozycja została zaprojektowana w taki sposób, aby rośliny zmieniały się przez całe lato, co zmienia paletę kolorów zegara.

Stare miasto

Stara część Genewy ma ponad 2000 lat. Położone na wzgórzu Stare Miasto otoczone jest murem twierdzy. Ma średniowieczny charakter z wąskimi brukowanymi uliczkami. 

Obfitość dobrze zachowanych domów o starej architekturze jest uderzająca. Na przykład najstarszym budynkiem w Genewie jest Maison Tavel z XIV wieku. Dziś mieści się w nim muzeum historii i życia codziennego, którego każdy pokój zawiera ciekawe eksponaty i rzadkie meble. 

 • Maison Tavel znajduje się przy Rue du Puits-Saint-Pierre i jest otwarte codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) od 10:00 do 18:00
 • Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne. Jedynie bilet wstępu na wystawy czasowe kosztuje 2-3 franki szwajcarskie

W historycznym centrum znajduje się starożytny plac Bourg-de-Four, założony na miejscu starożytnego rzymskiego forum. Później był to rynek, a obecnie jest to ulubione miejsce spotkań mieszkańców. Bourg-de-Four otoczone jest budynkami z XII-XVII wieku, wśród których na uwagę zasługują Audytorium Kalwina i Pałac Sprawiedliwości. Stosunkowo niewielką powierzchnię placu zdobi wzniesiona w XVIII wieku fontanna. 

Tuż przy Bourg de Four znajduje się Rampe de la Treille, deptak o długości 120 metrów z ławką o wysokości 120 metrów. 

Zarezerwuj wycieczkę po Starym Mieście

» CZYTAJ TAKŻENajciekawsze zabytki Berna

Katedra św. Piotra

Genewa jest dumna ze swojej głównej atrakcji – potężnej katedry, która została zbudowana w XII wieku. Unikalność świątyni polega na połączeniu stylów: od romańskiego i gotyku do neoklasycyzmu. To właśnie te cechy posiada imponująca fasada z kolumnami, przypominająca starogrecki świątynny front.

Katedra św. Piotra słynie również jako główna twierdza Kościoła reformowanego. W jego historii zapisane jest imię Jana Kalwina, znanego teologa, który założył kalwinizm. W świątyni święcie przechowywane jest krzesło, na którym pracował kaznodzieja, zwane «krzesłem Kalwina»‎.

Warto wspiąć się na jedną z wież widokowych świątyni, skąd roztacza się piękna panorama Jeziora Genewskiego i Alp.

 • Wejście na wieżę kosztuje 5 CHF dla dorosłych i 2 CHF dla dzieci

Międzynarodowe Muzeum Reformacji i Pomnik Reformacji

Muzeum zajmuje imponującą trzypiętrową rezydencję tuż obok kościoła św. Piotra. Wszystkie etapy powstawania i kształtowania się ruchu reformacyjnego prezentowane są na 14 wystawach tematycznych. 

Wśród eksponatów znajdują się próbki rękopisów, rycin i karykatur. Najcenniejszy jest egzemplarz Biblii z połowy XVI wieku. Interesujące są odręczne listy takich postaci historycznych jak Karol IX, Henryk III, Katarzyna Medycejska i innych. W muzeum można posłuchać psalmów hugenockich, luterskich chorałów i dotknąć sztuki Reformacji.

 • Do muzeum można wejść codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godzinach 10-17
 • Cena dla dorosłych: 13 CHF, dla dzieci (7-16 lat): 6 CHF

100-Metrowa Pomnik Reformacji (zwany też ścianą) zbudowany jest w Parc des Bastions w pobliżu Uniwersytetu Genewskiego. Masywny pomnik został zbudowany na początku XX wieku, aby uczcić 400 lat od narodzin Jana Kalwina. 

Bazylika Notre-Dame de Genève

Bardzo blisko dworca kolejowego w Genewie znajduje się kolejny niezwykły budynek sakralny – katolicka bazylika Najświętszej Marii Panny (Notre-Dame). Katedra została zbudowana w połowie XIX wieku po tym, jak władze przyznały mniejszościom religijnym część terytoriów miasta.

Budynek z piaskowca wyraźnie różni się od większości zabytków zbudowanych z kamienia lub cegły. W przeciwieństwie do surowych form katedry św. Piotra, bazylika jest ozdobna zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wspaniałe są witraże, płaskorzeźby, kompozycje rzeźbiarskie, z których najważniejsza jest śnieżnobiała figura Matki Boskiej.

 • Zwiedzanie świątyni jest bezpłatne. Można wybrać się też na jedną z mszy o godzinie 18:30 (poniedziałek-sobota), 11:30 lub 17:00 (niedziela). Odwiedzający proszeni są o wejście do sanktuarium w odpowiednim ubraniu.

Cathédrale de l’Exaltation de la Sainte Croix

W 1862 roku władze Genewy podarowały Rosyjskiej Misji działkę ziemi na budowę cerkwi prawosławnej. Na budowę świątyni znaczne sumy ofiarowali cesarz Aleksander II wraz z małżonką, jego bracia Konstanty i Michał oraz inne królewskie osoby. Cerkiew została wzniesiona w 1863 roku, a poświęcona trzy lata później. Od tamtego czasu Sobór Podwyższenia Krzyża Świętego stał się głównym bastionem prawosławia na ziemi genewskiej.

Jest tu wspaniały ikonostas z marmuru karraryjskiego oraz malowidła wewnątrz soboru, wykonane przez artystę Giuseppe Benzoniego. Sobór wznosi się w cieniu gór Saleve i Alp.

Muzeum Sztuki i Historii

Eksponaty Muzeum Sztuki i Historii mieszczą się w masywnym budynku w stylu klasycystycznym ukończonym w 1910 roku.

Wśród dzieł sztuki użytkowej wyróżniają się ikony bizantyjskie, srebrne wyroby i szwajcarskie zegarki. W dziale archeologii ciekawą atrakcją jest starożytna mumia egipska, której wiek przekracza 3000 lat.

 • Muzeum jest otwarte od 11:00 do 18:00, z wyjątkiem poniedziałków
 • Wstęp do stałych ekspozycji jest bezpłatny. Wystawy czasowe mogą być płatne, kosztują 5 CHF

Muzeum Historii Naturalnej

Największe muzeum nauk przyrodniczych w Szwajcarii zaprasza odwiedzających do zapoznania się z lokalną fauną oraz dzikimi mieszkańcami innych kontynentów, włącznie z afrykańską sawanną. Tutaj zanurzysz się w świat zwierząt dzięki ogromnej kolekcji preparatów i modeli pradawnych jaszczurek. 

Od 1997 roku symbolem muzeum jest dwugłowy żółw Janus – najbardziej wytrwały wśród swoich krewnych W 2022 roku Janus skończył 25 lat!

 • Muzeum jest otwarte codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, od 10:00 do 17:00
 • Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Za wystawy czasowe trzeba będzie zapłacić

Muzeum CERN

Muzeum znajduje się w siedzibie Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. W murach CERN działa ogromne laboratorium badające elementarne cząstki. Tu powstał Wielki Zderzacz Hadronów, ale mało prawdopodobne, że będzie można go zobaczyć osobiście. Ten niecodzienny zabytek Genewy ukryty jest głęboko pod ziemią. Niemniej jednak, w muzeum są dostępne dwie stałe wystawy: «Wszechświat Cząstek»‎ i «Mikrokosmos»‎. Odwiedzający dowiedzą się, z jakich cząstek składa się Wszechświat i jakie są prawa ich zachowania. Tutaj dotkniesz tajemnic wszechświata i zobaczysz pracę skomplikowanych urządzeń naukowych (akceleratory, detektory).

 • Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do soboty od 8:00 do 18:00 zupełnie za darmo. Ze względów bezpieczeństwa zabronione są buty na obcasie oraz obuwie otwarte (klapki, sandały)

Muzeum Ariana

Uroczy pałac w stylu neobarokowym i neoklasycystycznym, kryjący w swoich murach wspaniałe kolekcje szkła i ceramiki, zgromadzone przez Gustave’a Revillioda. Muzeum «Ariana»‎ zostało założone przez kolekcjonera w latach 80. XIX wieku i nazwane na cześć jego ukochanej matki.

20 tysięcy ceramicznych i szklanych przedmiotów obejmuje 12 wieków historii: od średniowiecznej Europy po starożytne Chiny.

Najciekawszymi eksponatami uważane są rzadkie wyroby chińskich i japońskich mistrzów szkła z XVI-XVIII wieku. Nie można pominąć glinianych talizmanów, szklanych zabawek ani porcelanowych uchwytów. Na drugim piętrze muzeum znajduje się ekspozycja osobistych przedmiotów kolekcjonera i jego matki, wśród których znajdują się interesujące fotografie i próbki korespondencji osobistej.

Piesza wycieczka po Organizacji Narodów Zjednoczonych i muzeum Ariana

Muzeum zegarków Patek Philippe

W 2001 roku muzeum rozpoczęło swoją działalność dzięki wysiłkom miłośnika sztuki zegarmistrzostwa, Philippe’a Sterna. Kolekcja jest umieszczona w budynku fabryki z XX wieku i nosi nazwę marki Patek Philippe. Elitarna marka zegarków została założona w 1845 roku przez polskiego mistrza Antoniego Pateka i Francuza Adriena Philippe’a.

W muzeum odtworzona została pięciowiekowa historia produkcji zegarów. Ekspozycja podzielona jest na dwie tematyczne kolekcje: starodawne egzemplarze zegarów oraz nowocześniejsze modele, produkowane od połowy XIX wieku do teraźniejszości.

 • Muzeum jest otwarte od wtorku do piątku od 14:00 do 18:00, w soboty od 10:00 do 18:00
 • Cena biletu wynosi 10 CHF, dzieci są bezpłatne

Pałac Narodów

Pałac Narodów został zbudowany w latach 30. XX wieku według wspólnego projektu grupy pięciu architektów. Początkowo mieściła się tu Liga Narodów, a od 1966 roku – Europejski Oddział Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

Dla zwiedzających dostępne są Sale Sojuszu Cywilizacji i Praw Człowieka z kolorowym sufitem ozdobionym malowidłami autorstwa Miquela Barceló. Ciekawym doświadczeniem jest zobaczyć Salę Utraconych Kroków, z której rozciąga się widok na pomnik upamiętniający zdobycie przestrzeni kosmicznej. 

Warto odwiedzić Salę Konferencji ozdobioną freskami autorstwa José María Serta, oraz największą w kompleksie Salę Zgromadzenia. Niezwykłym pomnikiem przed Pałacem jest broń, skierowana prosto w budynek, ale z lufą związaną w węzeł.

Zarezerwuj wycieczkę po kwartale międzynarodowym

Oprowadzane wycieczki trwają 1 godzinę i są dostępne w 15 językach, ale wymagana jest grupowa rezerwacja. W godzinach porannych wycieczki odbywają się o 10:30 i 12:00, w drugiej części dnia o 14:30 i 16:00. Podczas zwiedzania konieczne jest pokazanie dowodu osobistego lub paszportu.

Złamane krzesło

Ogromne 12-metrowe krzesło ze złamaną czwartą nogą stoi na placu naprzeciwko Pałacu Narodów. Wielotonowa drewniana rzeźba została wzniesiona w 1997 roku podczas podpisania ustawy zakazującej używania bomb kasetowych i min przeciwpiechotnych. Akcja ta zwróciła uwagę opinii publicznej na tragiczne konsekwencje stosowania tego typu broni. Złamana noga krzesła symbolizuje utratę kończyn.

Pierwotnie krzesło miało pozostać na placu nie dłużej niż trzy miesiące, ale podpisano odpowiednią ustawę i przedłużono ten czas. W rezultacie rzeźba stała do 2005 roku. Po 2 latach, kiedy plac został zrekonstruowany, drewniany pomnik został postawiony z powrotem. Obecnie jest to jeden z symboli Genewy.

» CZYTAJ TAKŻESzwajcarskie potrawy narodowe: czego spróbować?

Szwajcarska Genewa jest twierdzą pokoju i dobrobytu, dając schronienie wielu organizacjom międzynarodowym na swojej ziemi. Spacer po mieście przyniesie wiele przyjemnych chwil ze znajomości pięknych zabytków, obiektów przyrodniczych, kompleksów kulturalnych i wystawienniczych. Przyjedź i sam odkrywaj zabytki Genewy!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *