» Europa » Czechy » Obóz koncentracyjny Terezín

Podróżując po Czechach, turyści starają się odwiedzić jeden z pomników II wojny światowej – obóz koncentracyjny Terezin (Theresienstadt). Przypomina on nie tylko o mrocznym rozdziale w historii, ale także o triumfie Wielkiego Zwycięstwa. jak wyglądała sytuacja więźniów, gdzie rozpocząć zwiedzanie i jak to wygląda? Przygotowaliśmy przewodnik po miejscu pamięci.

Odwiedź miejsca pamięci w Terezinie

» CZYTAJ TAKŻEKoncerty w Pradze, na które warto się wybrać

Jak dostać się do Muzeum Getta Terezin z Pragi?

Jeśli planujesz odwiedzić obóz koncentracyjny Terezín z Pragi, zalecamy wycieczkę z przewodnikiem. W ten sposób uzyskasz wiele interesujących informacji i odwiedzisz wszystkie miejsca pamięci. Jest kilka opcji dojazdu:

Z dworca kolejowego trzeba przejść kolejne 2 km. 

» CZYTAJ TAKŻEGdzie wybrać hotel w Pradze? Zobacz te dzielnice

Czemu służył obóz koncentracyjny Terezin?

Theresienstadt spełniało 3 funkcje:

  • getto obozu pracy;
  • punkt tranzytowy dla czeskich Żydów przed deportacją do ośrodków zagłady;
  • obóz koncentracyjny w Terezinie miał «wyeliminować słabych». SS miało nadzieję, że wielu z nich nie przetrwa warunków i umrze.

Pomimo brutalnych warunków, w obozie koncentracyjnym istniało życie kulturalne. Poeci, pisarze, artyści i kompozytorzy tworzyli dzieła sztuki. Wiele z nich zawierało tajne przesłania dotyczące rzeczywistości getta.

Jaroslav Humberger napisał: «Wszystko, czego tu doświadczyliśmy, ze wszystkimi smutnymi, ale i zabawnymi epizodami, można uchwycić w powieściach, dramatach i filmach. Mam tylko nadzieję, że ja, wolny człowiek, Czech, pewnego dnia usiądę przy biurku i będę pisał. To moja jedyna radość w życiu – komponować – i jest to warte wszystkich ran, które zadał mi los»‎. 

Terezińskie «getto»‎ istniało przez 3,5 roku. Obóz został wyzwolony 9 maja 1945 roku.

» CZYTAJ TAKŻEDrezno w 1 dzień: co zobaczyć?

Muzeum getta pod gołym niebem

Czesi początkowo chcieli zachować obóz koncentracyjny w Terezinie jako wspomnienie i nie zburzyli go. Jednak Muzeum Getta zostało otwarte w Wielkiej Twierdzy Terezín dopiero w 1991 roku. Jego osobliwością jest to, że byli więźniowie uczestniczyli w tworzeniu programu i eksponatów. Ponadto pracowali jako przewodnicy. Obecnie rolę przewodników pełnią ich dzieci, wnuki lub zawodowi historycy. 

» CZYTAJ TAKŻEjakie niemieckie miasta warto odwiedzić?

Mała twierdza

Podróż do obozu koncentracyjnego Terezín rozpoczyna się od Małej Twierdzy. Nad wejściem do getta pracy naziści zawiesili cyniczny napis «Praca wyzwala»‎. Czarny humor podkreślają otaczające go cmentarze. Turyści zobaczą krematorium, komory tortur i ścianę ognia. To przerażające, ale pomaga uświadomić sobie, że wszystkie te okropności należą do przeszłości. Przed nami jest tylko życie.

» CZYTAJ TAKŻEMonachium w 1 dzień: co zobaczyć?

Koszary Magdeburskie

Nie mniej ważne są Koszary Magdeburskie. Zostały wiernie odtworzone, a zrekonstruowano nie tylko prycze, korytarze i część gospodarczą, ale także scenę teatralną, dekoracje i prace więźniów. Miejsce to stało się dla nich centrum samorządności i wyrażania siebie. 

» CZYTAJ TAKŻEPopularne dania w Berlinie: czego spróbować?

Modlitewnia

Więźniowie obozu znajdowali ujście nie tylko w rozwoju, ale także w zwracaniu się do Boga. Sala modlitewna na ulicy Dlouhá została odnaleziona dopiero w 1990 roku, ponieważ była zamaskowana. Zobaczysz jej ściany i sufit pomalowane przez Żydów, aby wyglądały jak prawdziwa świątynia.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Więzienne dziedzińce

Okna cel obozu koncentracyjnego Terezín wychodzą na 4 dziedzińce więzienne. Wielu turystów twierdzi, że spacerując po nich, wciąż można usłyszeć krzyki więźniów. Najprawdopodobniej jest to jednak wpływ otoczenia na psychikę. Znamienne jest, że po zwycięstwie nad nazistami miejsce to stało się więzieniem dla samych esesmanów. 

Naziści zostali umieszczeni w celach Małej Twierdzy, gdzie oczekiwali na egzekucję za zbrodnie przeciwko ludzkości. 

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Berlina: top 15

Dla wschodniej części Europy II wojna światowa była przerażającym wydarzeniem, o którym nie można zapomnieć. Wszyscy jesteśmy związani z nim pamięcią na zawsze. Jednak dziś możemy spojrzeć na czyste niebo nad Terezinem i iść dalej – odkrywać otwarty, wolny świat!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *