Co zwiedzić na Sycylii: główne atrakcje turystyczne

,
Ragusa Ibla

Sycylia to prawdziwy skarbiec zabytków, który zawiera w sobie tajemnice i starożytne artefakty związane z historią starożytnej Grecji, Imperium Rzymskiego, Bizancjum i arabskim podbojem Włoch. Mało tego, Sycylia jest także bogata w cuda natury: urokliwe zatoki, malownicze parki, śnieżnobiałe plaże, nie wspominając już nawet o słynnym wulkanie Etna. Planując wczasy na Sycylii, wybór kilku konkretnych miejsc do zwiedzenia jest nie lada zadaniem, ponieważ chciałoby się zobaczyć wszystkie jej atrakcje na raz.

Przygotowana przez nas lista 10 głównych atrakcji Sycylii wam wybrać najciekawsze miejsca do odwiedzenia.

Etna (Katania)

Wulkan Etna — ten potężny ognisty gigant jest największym wulkanem w Europie, wznoszącym się ponad ziemię na co najmniej 3000 metrów. Dokładna jego wysokość nigdy nie została określona, ponieważ po każdej erupcji ulega ona zmianom. Sąsiedztwo z Etną wzbudza u mieszkańców okolicznych miejscowości niepokój, czują oni respekt wobec wybuchowego charakteru pobliskiego wulkanu. Z drugiej strony jednak, Etna co roku nieprzerwanie przyciąga wielu turystów, wspierając tym samym rozwój branży turystycznej w regionie. Na Etnę dotrzeć można na kilka sposobów: wjechać wzdłuż jej zbocza kolejką linową, jeepem wycieczkowym, pociągiem Ferrovia Circumetnea, a nawet wejść na nią pieszo — do wyboru zależnie od waszych zainteresowań, budżetu i kondycji fizycznej.

» Czytaj takżeJak dojechać do wulkanu Etna

Adres: Etna, Piazzale Rifugio Sapienza, Nicolosi Catania.

Etna: Wybierz hotel

Dolina Świątyń (Agrigento)

Dolina Świątyń jest parkiem zabytków archeologicznych, w którym zachowały się pozostałości ośmiu starożytnych świątyń greckich, pochodzących z V i VI wieku p.n.e. Chociaż wszystkie one zasługują na pełną uwagę, najważniejszą z nich stanowi Świątynia Zgody (Tempio della Concordia), ponieważ pozostała ona najlepiej zachowana. To właśnie Świątynia Zgody zainspirowała twórców słynnego logo UNESCO. Teren całej doliny świątyń to ponad 1300 hektarów, co czyni ją największym parkiem archeologicznym na świecie.

Godziny otwarcia: codziennie od 8:30 do 19:00.

Cena biletu: 10 euro.

Adres: Valley of the Temples.

Agrigento: Wybierz hotel

Villa Romana del Casale (Piazza Armerina)

Zbudowana w okolicach 4 wieku Villa Romana del Casale słynie z przepięknych mozaik, którymi została udekorowana. Są one najlepiej zachowanym przykładem mozaiki z okresu Cesarstwa Rzymskiego. W 50 izbach willi podziwiać można mozaikowe podłogi przedstawiające sceny z mitologii i życia codziennego rzymian. Całkowita powierzchnia mozaiki to ponad 3500 metrów kwadratowych. Przez wiele lat, aż do XII wieku, Villa del Casale była miejscem całkowicie opuszczonym, dopiero w 19 wieku, po odkryciu skrywanych przez nią mozaik, stała się jedną z głównych atrakcji na Sycylii. Najbardziej znanym elementem mozaiki jest przedstawienie dziewcząt w trakcie ćwiczeń sportowych.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 18:00.

Cena biletu: 10 euro.

Adres: Strada Provinciale, 90.

Piazza Armerina: Wybierz hotel

Wyspy Liparyjskie (Eolskie)

Wielu podróżnych przybywających na Sycylię, spędza cały swojej wczasy wyłącznie na tej jednej wyspie. My gorąco polecamy poświęcić jednak odrobinę czasu i wybrać się na Wyspy Liparyjskie, nazywane również przez niektórych Eolskimi. Ich podwójne nazewnictwo wiąże się z pochodzeniem wysp: niektóre mity głoszą, że stworzył je Bóg wiatru — Eol. Wzmianki o nich występują już w Odysei Homera. Obecnie bardziej zakorzenioną nazwą jest Wyspy Liparyjskie — na cześć największej z wysp archipelagu — Lipari. Najpopularniejszą z Wysp Liparyjskich jest Vulcano, która słynie z powstającego na niej leczniczego błota, a także z obecności aktywnego wulkanu na jej terenie.

Vulcano: Wybierz hotel

Ortygia (Syrakuzy)

Ortygia to wyspa na obszarze Syrakuz, na której położona jest najstarsza część miasta. Obejście jej nie stanowi żadnego problemu, a zgubienie się na niej jest praktycznie niemożliwe. Aż trudno uwierzyć, że zabytki tej wyspy odzwierciedlają aż 2,5 tys. lat historii Europy. Wasz spacer po Ortygii dobrze będzie zacząć od Świątynii Apollina, a następnie udać się w kierunku centralnego placu miasta — Placu Archimedesa, który pochodził właśnie z Syrakuz. Tam będziecie mogli podziwiać pałace wybudowane w klasycznym stylu i zrelaksować się przy fontannie Artemidy. Idąc z Placu Archimedesa do brzegu wyspy, pewnie natraficie także na Fontannę Artusa, powstałej ku pamięci nieszczęsnej nimfy, która postanowiła zmienić się w strumień wody, aby uciec od irytujących zalotów. Najdalszym punktem Ortygii jest Zamek Maniace, w którym mieści się Muzeum Historii i Archeologii Syrakuz.

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Syrakuzach w trakcie 1 dnia? Mapa

Syrakuzy: Wybierz hotel

Katedra w Monreale

Katedra w Monreale to miejsce szczególnie interesujące, ponieważ jest ona symbolem osiągnięć Sycylii za czasów rządów rządów Normanów — zarówno w życiu politycznym, religijnym jak i kulturalnym. Poza tym jest to w rzeczywistości jedyna katedra na Sycylii, która została zachowana w swojej pierwotnej formie. Podczas gdy architektura katedry odchodzi od ówczesnego stylu bizantyjskiego, zdobiąca jej wnętrze przepiękna mozaika jest stanowi typowy przykład stylu z czasów Bizancjum. Mozaika ta przedstawia sceny biblijne i zajmuje ona całą powierzchnię katedry.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty: 8:30-12:45 i 14:30-17:00, w niedzielę 8:00-10:00 i 14:30-17:00.

Adres: Piazza Vittorio Emanuele.

Monreale: Wybierz hotel

Park Archeologiczny Neapolis (Syrakuzy)

W Parku Archeologicznym Neapolis znajduje się jeden z największych amfiteatrów z czasów starożytnej Grecji i jest on głównym zabytkiem tego historycznego kompleksu. W Neapolis istnieją jednak również inne zasługujące na uwagę miejsca takie jak na przykład duży rzymski amfiteatr i pochodzący z III wieku p.n.e. ołtarz Hierona II. Ciekawą atrakcją tego parku jest też możliwość zwiedzenia kamieniołomów, z których wydobyto kamienie do budowy różnych historycznych budynków. Największym z nich jest Latomia del Paradiso, gdzie wydobywanie kamienia rozpoczęło się w VI wieku p.n.e. Prawdopodobnie najpopularniejszym miejscem w Neapolis jest jaskinia «Ucho Dionizosa», nazwana w ten sposób ze względu na jej kształt przypominający małżowinę uszną. Legendy głoszą, że władca starożytnych Syrakuz — despota Dionizos używał tej wyróżniającej się doskonałą akustyką jaskini, aby podsłuchiwać rozmowy swoich przeciwników.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty od 9:00, zamknięcie na godzinę przed zachodem słońca, niedziela: 9:00-13:00.

Cena biletu: 10 euro.

Adres: Via Paradiso 14.

Park Archeologiczny Neapolis, Syrakuzy: Wybierz hotel

Ragusa Ibla (Ragusa)

Dolna część miasta Ragusa — Ragusa Ibla składa się z fascynującego labiryntu splątanych ze sobą ulic, spacer po których doprowadzi was do wspaniałych placów, pałaców i katedr. Z początku mogłoby się wydawać, że łatwo będzie się wśród nich zgubić, ale w rzeczywistości nawet chodząc bez mapy, prędzej czy później dotrzecie do centralnego punktu dzielnicy, którym jest Plac Katedralny. Największą ozdobą Ragusa Ibla jest kościół San Giuseppe, we wnętrzu którego znajduje się wspaniały fresk «Chwała św. Benedykta». Innym pięknym miejscem jest Katedra św. Jerzego. Ulubionym celem mieszkańców Ragusa Ibla i przyjeżdżających tam turystów jest ogród Giardino lbleo będący najstarszym z czterech parków w Ragusie.

» Czytaj także10 głównych atrakcji turystycznych w Ragusie

Ragusa: Wybierz hotel

Klasztor benedyktynów (Katania)

Klasztor benedyktynów św. Mikołaja w Katanii uważany jest za jeden z największych klasztorów w Europie. Styl architektoniczny, w jakim został wybudowany jest jednym z najlepszych przykładów późnego baroku i wraz z podobnymi Sycylijskimi budynkami, klasztor wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie w jego murach mieści się Wydział Humanistyczny Uniwersytetu w Katanii. Zwiedzając go z przewodnikiem, będziecie mogli wejść po izb klasztoru i jego piwnic, zobaczyć ołtarz św. Mikołaja i ogrody klasztorne. W każdy ostatni piątek miesiąca organizowana jest specjalna wycieczka, podczas której zwiedzający zapoznają się nie tylko z ciekawymi szczegółami dotyczącymi klasztoru, ale także z historią calej Katanii.

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Katanii w ciągu 1 dnia? Mapa

Cena biletu: 7 euro.

Godziny otwarcia: codziennie: 9:00-17:00.

Adres: Piazza Dante Alighieri, 32.

Katania: Wybierz hotel

Muzeum Archeologiczne w Palermo

Na Sycylii — w miejscu, gdzie splatają się losy starożytnej Grecji i Cesarstwa Rzymskiego, naturalnym jest spodziewać się wielu historycznych muzeów. Te z pewnością spełnią wszystkie oczekiwania pasjonatów historii tych czasów. Spośród wielu sycylijskich muzeów poświęconych historii czasów starożytnych, szczególne miejsce zajmuje właśnie Muzeum Archeologiczne w Palermo. Uważane jest ono za jedno z najlepszych nie tylko na Sycylii, ale także w całym kraju. Do najważniejszych jego eksponatów należy kamień z Palermo, na którym widnieją hieroglify, wymieniające egipskich faraonów z 3 i 4 tysiąclecia p.n.e. oraz olbrzymi posąg Zeusa pochodzący z II wieku p.n.e., a także pozostałości świątyń z Selinunte — starożytnego miasta na południu Sycylii.

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Palermo w ciągu 1 dnia? Mapa

Cena biletu: 6 euro.

Godziny otwarcia: wtorek-piątek: 9:30-18:30, sobota-niedziela: 9:30-13:00.

Adres: Via Bara All’Olivella 24.

Życzymy wam wspaniałej podróży po Sycylii! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *