Co zwiedzić w Katanii w ciągu 1 dnia? Mapa

11 kwi 2019
Co zwiedzić w Katanii

Zaraz po po Palermo, Katania jest drugim co do wielkości miastem Sycylii. Jej popularność w dużej mierze wynika z jej lokalizacji bliskiego sąsiedztwa z potężnym wulkanem Etna, który w przeszłości wielokrotnie poważnie naprzykrzał się losom Katanii. Mieszkańcy miasta nie czują się jednak przez to zniechęceni, a patrząc na obecny zgrabnych wizerunek ulic Katanii i zabytków architektury zachowanych w doskonałym stanie, aż trudno uwierzyć, że z powodu erupcji wulkanu miasto było niemal całkowicie zniszczone.

Jeśli przylecieliście właśnie do Katanii, polecamy wam pozostać tam przez co najmniej kilka dni. Noclegi w hotelach w centrum miasta znajdziecie pod tym linkiem.

Mapę Katanii znajdziecie tutaj.

Plac Katedralny (Piazza Duomo) i katedra św. Agaty

Piazza Duomo

Podobnie jak w wielu innych miastach na Sycylii, na zwiedzanie zabytkowego centrum Katanii na pewno wystarczy wam jeden dzień. Punktem wyjścia dla naszej trasy spacerowej będzie Plac Katedralny (Piazza Duomo) położony w samym sercu miasta. Podobnie jak większość architektonicznych dzieł Katanii, Plac Katedralny reprezentuje XVIII-wieczny styl barokowy. Powodem tego jest fakt, że w XVII wieku miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone na skutek erupcji Etny, a następnie trzęsienia ziemi, które nastąpiło niedługo po wybuchu wulkanu. Wiele budynków i placów zostało więc odrestaurowanych w okresie od 17 do 18 wieku. Nawiasem mówiąc, niedaleko od Placu Katedralnego znajduje się centrum informacji turystycznej (adres: Via Vittorio Emanuele II, 172), w którym bezpłatnie dostaniecie kieszonkowe mapy Katanii i Sycylii oraz broszury informacyjne.

Ozdobą Placu Katedralnego jest katedra św. Agaty patronki Katanii. W tym miejscu znajduje się kolejna z najbardziej charakterystycznych atrakcji miasta Fontanna Słoni. Niech was to nie zdziwi wizerunek słonia często używany był jako symbol Katanii. Niektórzy wierzą, że słonie nie tylko zostały sprowadzone do Katanii przez Arabów, a w starożytności na Sycylii widywano także słonie ich własnej rasy.

Plac Federico di Svevia (Piazza Federico di Svevia) i Zamek Ursino (Castello Ursino)

Castello Ursino

Po spacerze po głównym placu Katanii udamy się w inne, już nie tak sławne, ale nie mniej interesującego miejsce na plac Federico di Svevia (Piazza Federicodi Svevia). Jego popularność wynika przede wszystkim z faktu położenia na jego obszarze Zamku Ursino (Castello Ursino). Ta naprawdę imponująca i potężna budowla zdołała przetrwać trzęsienie ziemi i erupcję Etny w XVII wieku. Przez lata swojego istnienia, Zamek Ursino pełnił różne funkcje używany był zarówno jako rezydencja królewska, jak i więzienie. Od 1934 r. w murach zamku funkcjonuje Muzeum Miejskie Katanii, w którym przechowywane są rzadkie eksponaty związane z historią starożytnej Grecji i Rzymu.

Plac świętego Franciszka z Asyżu (Piazza San Francesco d'Assisi) i Dom Belliniego

Plac świętego Franciszka z Asyżu

Skierujcie się teraz w stronę alei Via Auteri, a ta doprowadzi was do Piazza San Francesco d'Assisi. Miejsce to jest bardzo ważnym dla Katanii zabytkiem znajduje się tam dom, w którym urodził się słynny włoski kompozytor Bellini. Dziś w jego domu mieści się muzeum poświęcone życiu i twórczości kompozytora.

Plac Dantego i kościół świętego Mikołaja

kościół świętego Mikołaja

Po przejściu pod łukiem św. Benedykta (Arco di San Benedetto), znajdziecie się na ulicy Via Crociferi skręćcie z niej w Via Gesuiti, a ta doprowadzi was na Plac Dantego (PiazzaDante), na którym znajduje się kościół św. Mikołaja największy kościół na Sycylii. Z Placu Dantego pójdźcie aleją Via Antonino San Giuliano aby wrócić do punktu początkowego naszej trasy Placu Katedralnego.

Główna handlowa ulica Katanii Via Etnea

Via Etnea

Po drodze warto będzie przejść się główną ulicą handlową w Katanii Via Etnea. Na Via Etena traficie na bardzo dużo piekarni, trattorii i restauracji. Znajduje się tam także jedna z najstarszych piekarni w mieście Savia (Via Etnea 302), w której przyrządzają doskonałe aranchini kulki ryżowe smażone w głębokim tłuszczu i wypełnione różnymi nadzieniami. Jeśli jesteście w pośpiechu, pożywne i niedrogie arancini będzie jak znalazł.

Trattoria del Forestiero

Trattoria del Forestiero

Aby spróbować czegoś naprawdę smacznego, polecamy wam nieco zboczyć z planowanej trasy i udać się w kierunku Trattoria del Forestiero (Via Coppola, 24) restauracji słynącej z makaronu alla Norma. Makaron alla Norma jest wybitnym specjałem kuchni Katanii i otrzymał swoją nazwę na cześć opery Belliniego. Gorący domowy makaron ze smażonymi bakłażanami, pomidorami i ricottą z pewnością nasyci was na cały dzień. W del Forestiero za pełny posiłek zapłacicie nie więcej niż 10-15 euro.

Życzymy wam miłej i pełnej przygód podróży!

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki