Wycieczka rowerowa po Prowansji. Trasa, mapa

, , ,
Roussillon

Kiedy słyszymy o Prowansji, w naszych głowach pojawiają się obrazy kwitnących pól w delikatnym fioletowym odcieniu o wspaniałym zapachu lawendy. Ale to o wiele więcej — cały region w południowo-wschodniej Francji ze starożytnymi rzymskimi ruinami, średniowiecznymi zamkami, malowniczymi wioskami, słynnymi winiarniami i wspaniałymi restauracjami.

» Czytaj takżeCo zobaczysz w Prowansji? 10 wskazówek

Stolicą regionu jest Aix-en-Provence, jedno z najstarszych miast w kraju Aix-en-Provence graniczy z Alpami na północy i wybrzeżem Morza Śródziemnego na południu.

Musisz odwiedzić więcej niż jedno miasto, aby docenić tę część Francji. Oferujemy nieco ekstrawagancki, ale nie pozbawiony atrakcyjności, sposób podróżowania — na rowerze. Jest to sposób bardzo zdrowy i na pewno na każda kieszeń. Trasa o długości 360 km jest przeznaczona na tydzień, zaczyna się i kończy w Marsylii, gdzie serwis wypożyczania jest dobrze rozwinięty: aby wypożyczyć rower, należy zarejestrować się na miejscu, zapłacić kaucję i koszt użytkowania roweru.

1 dzień. Marsylia

Miasto ma niesamowitą atmosferę. Stary port, gdzie wszędzie są rybacy, sklepy z przyprawami i zapach morskiej bryzy, to także serce Marsylii, wraz z tętniącym życiem nadmorskich mieszkańców.

Jest tutaj zamek d’If (Château d’If), z którego uciekł bohater powieści Aleksandra Dumasa. Został on pomyślany jako konstrukcja obrony morskiej, ale od końca XVI wieku był wykorzystywany jako więzienie dla szczególnie niebezpiecznych przestępców i pozostał tam aż do XIX wieku.

Najbardziej imponującą atrakcją Marsylii jest Notre-Dame de la Garde. Został zbudowany w XIX wieku na fundamentach starej twierdzy. Stąd widać całą dzielnicę jak na dłoni. Miejscowi uważają bazylikę za strażniczkę miasta i z uczuciem nazywają ją „Dobrą Matką”.

» Czytaj takżeCo zobaczyć i zrobić w Marsylii w ciągu 1 dnia?

Marsylia: Wybierz hotel

2 dzień. Salon-de-Provence, Arles, Camargue

W Salon-de-Provence znajduje się jeden z największych zamków w regionie, Château de l’Empéri, który pochodzi z IX wieku. W budynku znajduje się teraz muzeum wojskowe. Michel de Nostradam, lepiej znany jako Nostradamus, spędził ostatnie 20 lat swojego życia w tym mieście i tu powstała książka „Przepowiednie Nostradamusa”. W jego domu otwarto muzeum.

Nie będziesz miał żadnych problemów z zakwaterowaniem w mieście. Jedną z dobrych opcji jest Abbaye de Sainte Croix. Hotel mieści się w XII-wiecznym budynku opactwa. Dawne cele klasztorne zostały przekształcone w przestronne pomieszczenia ze sklepionymi sufitami i piękną panoramą.

Salon-de-Provence: Wybierz hotel

Arles, miasto, które podbiło serce Vincenta van Gogha i wyznaczyło najbardziej produktywny okres jego życia.

Zachowało się tu wiele zabytków Cesarstwa Rzymskiego, niektóre z nich znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Amfiteatr w Arles ma ponad 2000 lat. Kiedyś było to miejsce gladiatorów, a teraz jest to teatr. Nekropolia Alyscamps jest również obiektem dziedzictwa kulturowego i została wspomniana przez Dantego w jego dziele „Boska komedia”.

Znajdują się tu również zabytki architektury chrześcijańskiej. Kościół św. Trofimy na Placu Republiki został wybudowany w XII wieku i jest dobrze zachowany do dziś. Za jego główną zaletę uważa się trzy sarkofagi z wczesnego okresu chrześcijańskiego.

Arles: Wybierz hotel

Camargue znajduje się kilka kilometrów od Arles — błotnista mieścina z sołonczkami i wyspami piaszczystymi, w których żyją wyjątkowe konie Camargue. Cechą charakterystyczną tej rasy jest to, że źrebaki rodzą się ciemnej maści, ale wraz z wiekiem ich kolor rozjaśnia się i ostatecznie stają się białe. W Camargue mieszkają również czarne byki hodowane do walk byków, ale głównym skarbem rezerwatu są różowe flamingi.

3 dzień. Avignon

Avignon — miasto na lewym brzegu Rodanu, bogate w budynki z różnych epok, stare i majestatyczne.

Most w Awinionie. Legenda głosi, że chłopiec Benoit usłyszał głos Boga i został poinstruowany, aby zbudować most w mieście Awinion. Dlatego też druga nazwa budynku to Saint-Bénézet, pod tą nazwą stał się znany także pasterz. Obecnie zachowały się tylko 4 z 22 łuków, znajdują się one pod ochroną UNESCO.

Pałac Papieski W XIV wieku była to rezydencja Jego Świątobliwości. Stało się to z powodu konfliktu między Kościołem katolickim a rządzącymi monarchami. Klemens V uważał, że Awinion będzie spokojniejszy od Rzymu. Po jakimś czasie wszystko się popsuło, a pałac pozostał i nadal cieszy oko turystów. Rezydencja Papieska jest unikalnym zabytkiem średniowiecznego gotyku.

Mury twierdzy. Fortyfikacje te zostały zbudowane w XIII-XIV wieku, aby zastąpić zniszczone mury Cesarstwa Rzymskiego. Ich grubość wynosi 3 metry, a łączna długość ponad 4 km, co czyni je najdłuższymi w Europie.

Avignon: Wybierz hotel

4 dzień. Orange, Carpentras

Orange został założony przez Galów i nazywał się Arausio. Dziś można zobaczyć amfiteatr, uważany za najbardziej zachowany zabytek historyczny na świecie, lub podziwiać Łuk Triumfalny, wzniesiony dla upamiętnienia podbojów Juliusza Cezara.

Orange: Wybierz hotel

Miasto Carpentras było znane z handlu już w V wieku p.n.e., od tego czasu zachował się Łuk Triumfalny i część bram miejskich. W XIII wieku francuscy Żydzi masowo uciekli tu przed prześladowaniami króla Filipa IV. Obecnie miasto słynie z cotygodniowego targu trufli: co piątek zbierają się tu handlarze z delikatesami.

Carpentras: Wybierz hotel

5 dzień. Gordes, Oppede-le-Vieux, Roussillon

Gordes to miasto w Górach Vaucluse. Spacer trwa pół dnia, nie zapomnij zobaczyć kaplic i fontann. Kilka kilometrów od Gordes znajduje się opactwo Sénanque, z lawendowym polem, jednym z najbardziej znanych w kraju. Zrób kilka zdjęć: mogą służyć jako pocztówka.

Gordes: Wybierz hotel

Oppede-le-Vieux to martwe miasto, prawie całkowicie pochłonięte przez roślinność. To tylko mała wioska z zachowaną prowincjonalną architekturą. Wokół osady znajdują się francuskie winnice rozciągające się na wiele kilometrów. Można podziwiać ruiny zamku i kościoła z XII wieku, lub wędrować po skalistych ścieżkach, podziwiając nietknięte piękno. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach miejscowi entuzjaści starali się przywrócić tu życie i udało im się to.

Roussillon jest oficjalnie jedną z najpiękniejszych wiosek we Francji. Kolorowe fasady domów wyglądają uroczo i nietypowo. Dużo ciekawsze są trasy wzdłuż doliny skał ochrowych. Są dwie, jedna zajmie 30 minut, a druga godzinę. Tutaj od XVIII wieku przez 200 lat wydobywano ochrę, następnie działalność została wstrzymana, a miejsce do dziś zadziwia dziwacznymi połączeniami kolorów czerwonego, żółtego i pomarańczowego w przyrodzie.

Roussillon: Wybierz hotel

6 dzień. Lacoste, Bonnieux, Lourmarin

Głównymi atrakcjami Lacoste są średniowieczne uliczki i zamek markiza de Sade, a raczej to, co z niego zostało. Markiz spędził w nim wiele lat, obawiając się prześladowań za swoją działalność literacką o wątpliwej naturze. Na tle ruin można zobaczyć nowoczesne rzeźby należące do osoby właściciela.

Lacoste: Wybierz hotel

Bonnieux ma mroczny widok, mury twierdzy mają 4 metry wysokości, a wąskie uliczki wydają się ciemne i nieprzyjazne. Jednak miejsce to jest urocze i warte odwiedzenia. Ponadto z góry, na której znajduje się osada, roztacza się wspaniały widok na okolicę i okoliczne miasta.

Bonnieux: Wybierz hotel

Lourmarin to spokojna wioska otoczona winnicami i gajami oliwnymi. Ze względu na swoją cichą, skromną egzystencję, miejsce to było kochane przez pisarzy. W małym Lourmarinie znajduje się 11 restauracji, z których każda serwuje dania kuchni prowansalskiej. Fani Alberta Camusa i Henri Bosko mogą odwiedzić ich groby na miejskim cmentarzu.

Lourmarin: Wybierz hotel

7 dzień. Aix-en-Provence, powrót do Marsylii

Można śmiało powiedzieć, że w Aix-en-Provence znajduje się duża część dziedzictwa kulturowego i historycznego Prowansji. Wielu artystów nie pozostało obojętnymi na miasto i połączyło z nim swoje życie i kreatywność. Wśród nich są pisarze Emile Zola i Stendhal, a także artysta Paul Cézanne.

Najpopularniejszym miejscem spacerów jest Boulevard Mirabeau, nazwany na cześć postaci Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Katedra Świętego Zbawiciela została zbudowana na miejscu starożytnej rzymskiej świątyni Apolla. Jej skarb znajduje się w relikwiach św. Mitriusa i w tryptyku „Krzew gorejący”, datowanym na XV wiek.

W starej części miasta można spacerować po malowniczych uliczkach, zjeść lunch w restauracji lub kupić pamiątki w jednym ze sklepów.

» Czytaj także10 dań, których warto spróbować w Prowansji

Można też wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po Aix-en-Provence. Zamówić ją można tutaj.

Aix-en-Provence: Wybierz hotel

Prowansja to niesamowicie piękna część Francji. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy zwiedzasz stanowiska archeologiczne, czy też odkrywasz zapierające dech w piersiach krajobrazy. Miłego odpoczynku! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *