Co zwiedzić w Palermo w ciągu 1 dnia? Mapa

, ,
Palermo

Palermo jest największym miastem na Sycylii. To wielka szkoda, że wielu turystów przyjeżdżając na Sycylię często pomija zwiedzanie Palermo, decydując się spędzić wczasy na wioskach lub nad morzem. Palermo jest ciekawym miejscem nie tylko jako jedno z największych miast we Włoszech, ale również ze względu na unikalnie krzyżujące się w nim zachodnie i arabskie wpływy kulturowe. W tym mieście najlepiej jest zatrzymać się na kilka dni (najlepsze oferty hoteli znajdziecie tutaj), ale jeśli macie ograniczony czas, polecamy wam skorzystać z naszej trasy.

Palermo: Wybierz hotel

» Czytaj także10 wskazówek przed wczasami w Palermo

Klasztor benedyktyński (San Giovanni degli Eremiti)

Zwiedzanie Palermo rozpoczynamy od wizyty w klasztorze benedyktyńskim San Giovanni degli Eremiti, który znajduje się przy ulicy Via deiBenedettini. Wyjątkowość tego budynku wynika z tego, że wybudowany on został przez budowniczych arabskich najeźdźców. Najbardziej symbolicznym dla ich twórczości punktem budynku jest jego charakterystyczna dla architektury muzułmańskiej kopuła.

Pałac Normanów (Palazzo dei Normanni)

Następnie kierujemy się w stronę ulicy Piazza del Pinta, na której znajduje się Pałac Normanów (Palazzo dei Normanni), który niegdyś stanowił rezydencję dla królów Sycylii. Historia Pałacu Normanów w znacznym stopniu odzwierciedla dzieje Palermo i w jakimś sensie także całej Sycylii. Przed laty na jego miejscu istniał Pałac Emirów, który został zbudowany przez Arabów w IX wieku, kiedy to Palermo było częścią arabskich podbojów. W 11 wieku Normanowie przezwyciężyli arabskich zdobywców i tym sposobem Pałac Emirów stał się Pałacem Normanów.

Park publiczny Villa Bonanno

Spacerując po głównej ulicy miasta — Via Vittorio Emanuele, warto przejść się do Villa Bonanno — publicznego parku miejskiego wypełnionego aromatem drzew cytrusowych i krzewów jaśminu. Jeśli na wasz pobyt przypadnie naprawdę gorący dzień, a to na Sycylii nie jest niczym niezwykłym, to nie znajdziecie w Palermo lepszego miejsca na odpoczynek w chłodnym cieniu drzew.

Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo)

Następnym przystankiem na naszej trasie zwiedzania jest Pałac Arcybiskupa, który znajduje się w pobliżu willi Bonanno przy ulicy Via Bonello. Z Pałacu Arcybiskupiego będziecie mieć blisko do głównego elementu architektury każdego włoskiego miasta — katedry, położonej na Placu Katedralnym (Piazza della Cattedrale). W jej budynku także zaobserwować możemy mieszankę wpływów arabskich i normańskich. Wschodnie skrzydło katedry odzwierciedla charakterystyczne cechy stylu normańskiego — półokrągłe krawędzie, poprzecznie przechodzące okrągłe łuki, zakrzywione balustrady. W południowej części kościoła jedna z kolumn przypomina o jego arabskiej przeszłości — za panowania arabskich władców w miejscu katedry stał bowiem meczet. Zwieńczeniem katedry jest barokowa kopuła dobudowana do niej w XVIII wieku.

Muzeum Sztuki Współczesnej Palazzo Riso

Po zwiedzaniu katedry skierujcie się znów na główną ulicę Via Vittorio Emanuele, a dojdziecie wzdłuż niej do Muzeum Sztuki Współczesnej Palazzo Riso (adres: Via Vittorio Emanuele, 365), w którym zachowane są jedne z najlepszych kolekcji sztuki we Włoszech.

Kawiarnia Palazzo Riso i restauracja I Cucci

Jeśli zmęczyły was wędrówki, zróbcie sobie małą przerwę w kawiarni Palazzo Riso, w której, nawiasem mówiąc, jest bezpłatny dostęp do Internetu. Jeśli macie ochotę na nieco większy posiłek, polecamy przyjrzeć się restauracji I Cucci (adres: Piazza Bologni 3). W ich menu znajdują się proste przekąski — kanapki i panini, a także dania gorące z mięsa, ryb i warzyw. Średni rachunek za lunch wyniesie tam 15-17 euro.

Plac Quattro Canti

Wracamy znów na ulicę Via Vittorio Emanuele. Przed nami zwiedzanie placu Quattro Canti, który ma bardzo interesującą budowę. Jego architekt — Giulio Lasso — zaprojektował go na planie kwadratu, pracując nad swoim dziełem wykazując się dużą pomysłowością i wyobraźnią. Lasso tak zagospodarował teren placu, aby w każdym z czterech jego rogów znajdowała się kamienica z zakrzywioną wewnętrzną fasadą i z czterema balkonami. W każdym rogu, na pierwszym piętrze budynków, Lasso zainstalował fontanny zdobione greckimi kolumnami i rzeźbami. Patrząc na nie, na pewno przyjdzie wam na myśl koncepcja autora łącząca je w spójną całość — każda z fontann symbolizuje którąś z pór roku.

Plac Pretorii (Piazza Pretoria)

Quatro Canti od najsłynniejszego placu w Palermo — Pretorii (Piazza Pretoria) dzieli zaledwie kilka kroków. Tam znajduje się słynna Fontanna Wstydu (Fontana della Vergogna), którą zdobią nagie posągi i rzeźby mitycznych potworów. Niedaleko fontanny położone są jeszcze dwa kościoły: San Giuseppe de Teatini i kościół św. Katarzyny. Niedaleko placu Pretoria znajdziecie także popularną pizzerię Bellini (adres: Piazza Bellini 6). To świetne miejsce na budżetowy, ale smaczny i pożywny lunch lub kolację. Tam porcja makaronu na przykład, kosztować będzie około 12 euro.

Pałac Mirto (Palazzo Mirto)

Jeśli jeszcze nie zmęczyło was zwiedzanie kościołów, to kontynuujcie spacer po Via VittorioEmanuele w kierunku Via del Parlamento, gdzie położony jest wspaniały kościół św. Franciszka z Asyżu. Stamtąd łatwo dotrzeć można do Pałacu Mirto — Palazzo Mirto (adres: Via Merlo, 2), w którym będziecie mogli zobaczyć jak żyła przed laty sycylijska szlachta. Jest to jeden z niewielu pałaców na Sycylii otwartych dla turystów i których wyposażenie zostało zachowane w oryginalnej formie.

Piazza Marina

Ostatnim punktem naszej wycieczki jest Piazza Marina — największy plac w Palermo. W środkowej jego części znajduje się Park Garibaldi — miejsce bardzo urokliwe i tętniące życiem — wspaniałe na relaks po całodziennym zwiedzaniu Palermo.

Mamy nadzieję, że podobał wam się spacer z nami po Palermo i pozostaną wam po nim jedynie miłe, niezapomniane wrażenia!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *