Irlandia w czerwcu: pogoda, atrakcje, porady

Klify Moheru

Irlandia to mały wyspiarski raj na Oceanie Atlantyckim. Prawdziwy raj, czasem zimny, często deszczowy i czasem surowy, nawet w czerwcu.

Pogoda w czerwcu w Irlandii

Irlandia charakteryzuje się zmienną pogodą, często deszczową. Lato nie jest tu wyjątkiem. Średnia temperatura w czerwcu wynosi +16,2°C. Temperatura wzrasta do 19°C, a wieczorami może spaść do 9°C. W czerwcu jest jeszcze dość chłodno, więc napływ turystów nie jest tak duży jak w lipcu czy sierpniu.

Woda morska potrzebuje dużo czasu, aby się ogrzać. Średnia temperatura w czerwcu wynosi +12,7°C. Miłośnicy plażowania lepiej poczują się tu w lipcu i sierpniu. Ale nawet wtedy można tu pływać w skafandrach nurkowych.

Do Irlandii nie przyjeżdża się dla plaż

Zaletą czerwca jest to, że w powietrzu czuć jeszcze wiosnę. Drzewa i skalniaki w parkach są w pełnym rozkwicie. W Irlandii późnym latem robi się ciemno dosyć późno (po 23:00), więc warto wybrać się na spacer na łono natury lub do pubów i na festiwale.

W co należy się ubrać w Irlandii w czerwcu?

Irlandzki dowcip głosi, że w ciągu 24 godzin można zobaczyć wszystkie pory roku. Należy pamiętać o zabraniu parasola, nieprzemakalnych ubrań i butów, ponieważ kilka razy dziennie pada deszcz.

Spakuj ubrania tak, aby ubrać się na cebulkę. Nie zapomnij zabrać ciepłego swetra – czerwcowe wieczory w Irlandii bywają mroźne. Jeśli planujesz zwiedzanie miejsc cennych przyrodniczo, buty muszą być jak najwygodniejsze i przystosowane do terenu.

Kolejnym niezbędnym elementem są okulary przeciwsłoneczne. Słońce, gdy wyjrzy zza chmur, jest w Irlandii bardzo jasne. Krem z SPF raczej nie będzie koniecznością.

» Czytaj takżeIrlandia w sierpniu: pogoda, święta, rekomendacje

Irlandzkie święta w czerwcu

Irlandzkie święta w czerwcu

1 czerwca jest w Irlandii świętem państwowym. Wszyscy Irlandczycy zjeżdżają się do parków na pikniki.

W dniu 9 czerwca Irlandczycy czczą trzeciego najpopularniejszego patrona kraju — Kolumba Irlandzkiego. To nie św. Patryk, ale i tak trzeba świętować.

W dniach od 13 do 16 czerwca w stolicy odbędzie się festiwal kulinarny Taste of Dublin. Na festiwalu spodziewany jest napływ turystów i mieszkańców. Każdy lubi tu zjeść i wypić.

16 czerwca przypada również Dzień Blooma, głównego bohatera najsłynniejszej irlandzkiej powieści Jamesa Joyce’a «Ulisses». Nie wszyscy ją przeczytali, ale wiele osób popiera jego styl życia i w tym dniu pokonuje specjalną trasę z książki.

» Czytaj takżeGdzie pysznie i niedrogo zjeść w Dublinie?

Co warto zobaczyć w Irlandii w czerwcu?

Co warto zobaczyć w Irlandii w czerwcu?

Ciesz się zabytkami, ponieważ Irlandia ma ich mnóstwo w każdym hrabstwie. Caldwell, Ballylee, Dunsoghly i wiele innych zamków są otwarte dla zwiedzających od czerwca, a niektóre z nich zostały przekształcone w hotele. Przy okazji, zobacz listę hoteli w Irlandii i zarezerwuj pokój tutaj.

» Czytaj także20 zamków w Irlandii, które warto odwiedzić

Wybierz hotel w Irlandii: Wybierz hotel

Nie można pominąć Parków Narodowych i Ogrodów w Dublinie, które mogą poszczycić się kolekcją drzew iglastych i nie tylko. Jednak aby zobaczyć prawdziwą dzikość Irlandii, lepiej wybrać się na wycieczkę dookoła wyspy. Odwiedź zielone morza Connemary, malownicze Klify Moheru lub Groblę Olbrzyma, gdzie kręcono «Grę o tron».

Będąc w Irlandii, nie sposób nie natknąć się na jakiś pub. Są one również swego rodzaju atrakcjami, ponieważ wiele z nich działa od XVIII wieku! Nawet jeśli nie uda Ci się trafić na żaden koncert, nie martw się — w wielu pubach można posłuchać muzyki na żywo, występów komediowych i zobaczyć tancerzy. Czerwiec to także czas, kiedy można usiąść na letnich tarasach i podziwiać jedne z najlepszych widoków na Szmaragdową Wyspę — i nie tylko.

» Czytaj takżeIrlandia: przewodnik po krainie leprechaunów

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *